Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomek91

Gdyby Piłsudski zaatakował Moskwę w 1920 roku? / Polacy wspomagają Białych

Rekomendowane odpowiedzi

.Marcnow-pomyśl.Wyobraź sobie, że jesteś z Wlina.I co, przychodzą bolszewicy, oddałbyś im miasto, które 400 lat było polskie?

Czy jak napisałem coś abyś uważał że chcę Wilno dawać Bolszewiką?

Wilno z tego co wiem to nigdy nie było Polskie. Przecież to rdzenne terytorium Litewskie. Polacy je "zajęli" w ten sam sposób jak Niemcy chcieli zająć Śląsk i chyba Wielkopolskę. Sprowadzali osadników Niemieckich na Polskie terytoria. Nie dziwię się Litwinom że zerwali z nami kontakty dyplomatyczne ponieważ to "dzięki" nam tak sie stało.

Samą Moskwę można było zająć, ale Polska była zbyt słabym państwem żeby utrzymac takie terytorium

Wątpię że dało by się zając w ogóle Moskwę. Przecież odsiecz polska zaczęła się w sierpniu czyli pod koniec lata a do Moskwy jeszcze kawał drogi którą trzeba przebyć w zimie. Ewentualne poczekanie na wiosnę też nie było by nam na rękę ponieważ w trakcie zimy Rosjanie mieli by okazję na zmobilizowanie dużo większych oddziałów niż my.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Samą Moskwę można było zająć

Nie da rady - pisalem już o tym. Poza tym - porównajcie sobie logistykę Wehrmachtu w 1941/1942/1943 r. i naszą, wyniszczonego IWŚ Kraju w 1920r...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie da rady - pisalem już o tym.

wiem były by duże problemy. Ale ja nie napisałem że moskewę można by było zająć. Ja zacytowałem rycerza1984

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem sobie całą dyskusję. W zasadzie konkluzje są trafne. Z jednym ale.

Cofnijmy się trochę w czasie. Jest rok 1919. Piłsudski próbuje dogadać się z Denikinem. Przez ośli wręcz upór oraz krótkowzroczność tego ostatniego do porozumienia nie dochodzi, nasi wstrzymują działania zbrojne przeciwko Sowietom. W roku 1920 nie ma już Denikina. Jest gen. Wrangel. Ten rozumie, że nie da się wskrzesić jednej, wielkiej i niepodzielnej Rosji. Idzie na ustępstwa, chce się dogadać z Piłsudskim, godzi się na wolną Finlandię, jest skłonny uznać wolną Ukrainę i państwa kaukaskie. Przeprowadza reformy gospodarcze, reformę rolną, reorganizuje wojsko, itd. Wszystko to za późno, w momencie kiedy przechodzi do ofensywy, my kończymy. A gdybyśmy jednak kontynuowali natarcie? Jako sojusznik Wrangla, chcąc zdławić w Rosji bolszewizm i pomóc Białym. To miałoby szansę, jako wsparcie ruchu białych. Efekt też byłby przyjemny, zyskalibyśmy na wschodzie sojusznika, może wreszcie w historii zmieniłyby się wzajemne relacje.

Dotychczas nie wzięliśmy tego aspektu pod uwagę w dyskusji.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Sojusznika? To kiedyś Wrangel albo Denikin oferowali coś powyżej "Priwislinskiego Kraju"? Po zwycięstwie białych sprawa byłaby prosta - ententa ma sojusznika, który krwawił na wschodzie, aby oni mogli odnieść zwycięstwo. Teraz trzeba mu to jakoś wynagrodzić. Granica na Warcie i aneksja Prus?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jasne, co z tego że kraj jest zrujnowany wojną, trzeba atakować sąsiadów, najlepiej nie tylko Polskę, a granica na warcie... Rosja poniekąd zdradziła Ententę podpisując separatystyczny pokój z II Rzeszą - to pokazuje wartość jej sojuszniczej pomocy - a przecież Włochy wykrwawiały swoją armię na froncie i dostali bardzo mało...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

A kto mówi o atakowaniu? Zebrałaby się ententa z białymi Rosjanami i podzielonoby sie Europą. Nasza armia zresztą była równie dziadowska jak ich, równie kiepsko wyposażona (w 1920 ze sprzętu bojowego produkowaliśmy tylko granaty, cała reszta to pomoc z zachodu). I pytanie kto zdradził? Kiereński podpisał układ brzeski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To kiedyś Wrangel albo Denikin oferowali coś powyżej "Priwislinskiego Kraju"?

Tak jak pisałem, powtarzam raz jeszcze. Denikin nic więcej nie oferował, a nawet tyle nie. Problem Polski odkładał na "po wojnie". Natomiast Wrangel już tak. Był nieprzeciętnie inteligentny i doskonale rozumiał, że suwerenna Polska jest faktem dokonanym i tylko ona może mu realnie pomóc. Polecam lekturę wspomnień generała Wrangla.

Rosja poniekąd zdradziła Ententę podpisując separatystyczny pokój z II Rzeszą

Rosja Sowiecka, a to pewna różnica. Ale zdradzili, to fakt, tyle, że nie uważali się za sojuszników imperialistycznych krajów, Francji i Anglii.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym pomysłem było by odnowienie RON. :DZamach przeciwników na litwie, zapewnienie niepodległości ukrainie i pomoc armi białej w rosji. Armia Czerwona prowadziła już propagandę przeciwko polsce więc odzyskanie terenów pod flagą polski mogłoby być problemem. Za to pomagając armi białej (którzy byli jednak rosjanami) wzamian za odzykanie większej ilości terenów rozwiązałoby sytację.

Edytowane przez FSO
Ortografia!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

tak między nami - tereny za obecną dzisiejszą granicą wschodnią w roku '18 to nie były już tereny RON-u gdzie ludzie czyli się związani z Królestwem, tylko obszar gdzie zamieszkiwali świadomi: Ukraińcy, świadomi Litwini, garstka świadomych Białorusinów. Świadomych, co oznaczało, że czuli swą odrębność, że wiedzieli, że nie są Polakami. Gros pozostałej ludności to tak zwaniu: tutejsi, mówiący n.p. po prostu [m.in., gdyż zwykle był.y w użyciu także polski, jidysz, ukraiński, litewski...]. Nie należy zapominać o dużej grupie Żydów...

Nie były to tereny, na których większość ludności mówiłaby: tak jesteśmy Polakami..

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przez te wakacje w głowie zrodziło się tyle nowych pomysłów, ale do rzeczy.

Podczas wojny domowej w Rosji, Anton Denikin poprosił o pomoc Polskę, jednak Piłsudski nie udzielił żadnej pomocy. A co by było gdyby Polska wspomogłaby białych Rosjan. Czy wspólnymi siłami udałoby się pokonać Bolszewików?

 

 

Połączono temat Sparrowa z podobnym założonym wcześniej przez Tomek91

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Przez te wakacje w głowie zrodziło się tyle nowych pomysłów,

Świetnie Jacku (czyt. Dżeku ) :)

Podczas wojny domowej w Rosji, Anton Denikin poprosił o pomoc Polskę, jednak Piłsudski nie udzielił żadnej pomocy.

Bo z powodu poglądów na wielkość "matiuszki Rossii" "Od Władywostoku do Kalisza" nie bardzo był naszym sojusznikiem.

Takie przymierze taktyczne, owszem było możliwe. Tylko co potem? I tak mamy wroga na Wschodzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Świetnie Jacku

Wiesz, jeśli siedzisz w samochodzie ponad pięć godzin mając książki i przenośne DVD, zaczyna się burza mózgów.

O ile pamiętam, kiedy Piłsudski powiedział o terenach II Rzeczypospolitej, powiedział, że sprawa polskich granic musi zaczekać do utworzenia Rosyjskiego Parlamentu.

Po za tym dla znajomych jestem Jacek, więc spoko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Jeśli Denikin pobiłby Czerwonych to prawdopodobnie byłby pieszczochem Zachodu i to właśnie w nim widziano by obrońcę cywilizacji przed komunistycznymi hordami. Dla Polski oznaczało to marne widoki. Maksymalnie miniaturowe państewko z granicą na Bugu. Piłsudski pewnie liczył, że w przypadku zwycięstwa Komunistów w Rosji zapanuje anarchia a Polska będzie traktowana jako przedmurze cywilizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
prawdopodobnie byłby pieszczochem Zachodu i to właśnie w nim widziano by obrońcę cywilizacji przed komunistycznymi hordami

No na to nie jestem pewien Europa miała w nosie Bolszewików, Lenina i jego towarzyszy. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.