Jump to content

vanbrovar

Użytkownicy
 • Content count

  633
 • Joined

 • Last visited

About vanbrovar

 • Rank
  Ja tu tylko sprzątam
 • Birthday 03/16/1992

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Rustów

Recent Profile Visitors

1,355 profile views
 1. PZPN

  Przeczytałem niedawno książkę "100 dni Mazowieckiego". Obraz PZPR i PZPN pokrywa się! I jedni i drudzy uważali się za reprezentację Polski w danej dziedzinie (FIFA i UEFA zamienić na ZSRR i świat socjalistyczny), trudno było dostać na szczyt człowiekowi spoza środowiska, społeczeństwo nienawidziło partii... Ciekawe czy liga będzie mieć 18 drużyn. Byłoby to ciekawe rozwiązanie, równoznaczne z zawieszeniem egzekwowania wymogów licencyjnych na parę lat, i każdy byłby zadowolony.
 2. Unia kalmarska nie zostaje rozbita

  Są dwa kierunki ekspansji - kolonizacja Ameryki lub wzmacnianie wpływów nad Bałtykiem, głównie Pomorze i Maklemburgia. Dla Polaków nic dobrego, powstałoby państwo potężniejsze niż nasz rywal, Szwecja a z takimi samymi interesami.
 3. Imię słowiańskie

  Mój brat ma na imię Radosław. To jedno z tych "lepszych" imion słowiańskich, bo ma znośne zdrobnienie ("Radek").
 4. Jak wyglądał ustrój republiki nowogrodzkiej? Skąd wzorce czerpali Rosjanie, jaka była pozycja i relacje kupców ze szlachtą?
 5. W początkowych koncepcjach już po I wojnie światowej miała powstać federacja czesko-polsko-słowacka, lecz zakładała ona, że Polska będzie zbyt słaba po wojnie by móc utworzyć samodzielny twór. Gdy okazało się, że będzie mieć zapewniony dostęp do Bałtyku, było to już zbyt wiele, jako człon takiej federacji byłaby zdecydowanie najważniejsza. W czasie II WŚ problemem również były rozmiary Polski - która w dodatku (reprezentowana przez rząd w Londynie) nie chciała zrzec się Kresów.
 6. ZSRR to nie Rosja

  ZSRR w momencie powstania zdaje się rzeczywiście był federacją nastawioną na internacjonalizm (jako że Lenin, dążył do rewolucji światowej). Stalin przekształcił Związek w państwo rosyjskie, nacjonalistyczne - stąd kojarzy się ono głównie z Rosją. Częściowo wynika to z ignorancji, ale należy wspomnieć że : i w każdej wersji hymnu używa się słowa "Русь".
 7. Wychowanie seksualne w szkołach

  Seksualność to kwestia intymna, i decyzją rodziców i dziecka winno być uczęszczanie na zajęcia w szkole. Nie muszą one wcale kolidować z religią - bo co ma tu kolidować? Jeśli ma być o seksie, to o seksie damsko-męskim, i tylko o tym. O związku małżeńskim uczniowie usłyszą na religii. KK nie potępia żadnego rodzaju seksu, o ile finał nie jest marnowaniem nasienia. To ostatnie również może dopowiedzieć Kościół, właściwie musi - na przedmiocie świeckim ominąć dylematy duchowe. Katecheta niech się martwi Jak napisali poprzednicy - teoria. Praktykę zostawia się młodzieży, a moralność - to wyzwanie dla Kościoła. Sam nie chciałbym brać udział w takowych lekcjach. Nie wiem do końca, czego mógłbym się nauczyć. Może dla kobiet te sprawy są bardziej skomplikowane (jeśli chodzi o antykoncepcję i inne)...
 8. Piłsudski wybaczyłby Czechosłowacji grzech z Zaolziem, i wojna nie mogłaby wybuchnąć już w latach 30-tych.
 9. średniowiecze...

  Gotowiec Ave Wikipedia!
 10. Niemcy ZSRR i Europa Zach.

  Może próby dogadania się z Rep. Weimarską coś by dały (ale nie w stylu : przegraliście, więc siedźcie cicho). ZSRR planował najazd na Europę, z nim dogadać się było trudniej.
 11. Lek doskonały

  W Europie to wynaturzenie (jeśli weźmiemy pod uwagę okres od starożytności i później). na innych kontynentach - bardziej rytuał. Zjadano części ciała wrogów, aby przejąć ich siły i moce. Do niedawna papuaskie plemiona praktykowały kanibalizm, wśród ich członków szerzyła się choroba kuru - objawem charakterystycznym był histeryczny śmiech. Po zakazaniu kanibalizmu liczba zachorowań drastycznie spadła, okazało się że przyczyną było jedzenie mózgów przeciwników. Patrząc z historycznego punktu widzenia, posądzenie ludów żyjących koło równika o kanibalizm kulinarny było na rękę zdobywcom portugalskim i hiszpańskim, którzy mogli bez mrugnięcia okiem tępić tych "nieludzi".
 12. Janusz Korwin Mikke

  Zapewnienie dzieciom dobrobytu dobra rzecz, ale jakimi środkami? Przykładem niech będą tradycje rodzin "prawniczych", "lekarskich" itp. Dziecko może być idiotą, ale zawód ojca/matki musi mieć. Ale to już skrajne przypadki. Problem moralny tkwi w tym, kto jest winny swojej sytuacji a kto nie. I kto ma to osądzać. Wyrównania szkodzą, podobnie jak ich brak. Zniechęcają do pracy i wysiłku tak samo, jak niesprawiedliwość społeczna. Był kiedyś człowiek, nazywał się Andrew Carnegie. Słusznie uznał dążenie do bogactwa za dobre samo w sobie, jednak w przypadku w którym bogaty swoim majątkiem zwiększa dobrobyt narodu.
 13. Janusz Korwin Mikke

  Poglądy gospodarcze JKM są dobre, ale nie kraju jak Polska. Owszem, równość podatkowa między bogatymi a biednymi jest sprawiedliwa (każdy traci ten sam procent), ale to nie to samo, co "jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz". Prawda jest taka, że urodzeni w biednej rodzinie mają mniejsze szanse na rozwój - jeśli państwo zniweluje te różnice (nie całkowicie - trzeba być realistą) to można mówić o sprawiedliwości. Dziecko niepełnosprawne, któremu odmawia się kontaktu z pełnosprawnymi wiele traci, przestaje być pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. Również nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością. Oznaką tego, że społeczeństwo jest rozwinięte i dojrzałe jest to, jak chroni słabszych. Ultrakapitalizm i skrajny liberalizm nie nadaje się na XXI wiek.
 14. Moskwy droga do prymatu w Rusi

  Witam, w jaki sposób Wielkie Księstwo Moskiewskie osiągnęło swoją pozycję z czasów nowożytnych, stając się Wszechrusią? Państwo miało początkowo niewielki obszar, było zależne od Chanów, a głównym rozgrywającym na terenach ruskich była Litwa. Operowanie na biednym krańcu Europy było przynajmniej trudne (są mapy, które Moskwę umieszczają w Azji), a jednak udało się.
 15. Ukraina i Bialoruś

  Oczywiście, wystarczy dać im prawo do istnienia w zamian za żywność i wsparcie. Gdy już się zachłysną i pójdą za Wehrmachtem nie będzie odwrotu - bo jak NKWD wróci, to będzie źle... i w ten oto sposób Ukraińcy są trwale związani z Niemcami sojuszem - najpierw z wyboru, a potem z konieczności.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.