Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?

Rekomendowane odpowiedzi

Nizandro   

Autonomia w międzywojniu została udzielona jako hołd za 3 powstania śląskie. Nawet Litwa Środkowa, niezależne państwo po włączeniu do Polski nie otrzymała autonomii. Co zrobili podczas II wojny światowej Ślązacy by otrzymać autonomie? Jakieś powstanie wzniecili?

Śląsk jako ofiara za Kresy. Polska, Śląsk i Pomorze Zachodnie zostały przedmiotowo potraktowane podczas Jałty, Teheranu i Poczdamu. Górnoślązacy mogliby się nawet odłączyć od Polski tylko pod warunkiem wykupienia Lwowa i Grodna w zamian. Nie przeprowadzono wcale referendum czy Polacy chcą zamiast Kresów Pomorze Zachodnie i Śląsk. To są skutki II wojny światowej, w której polscy obywatele II RP (Polacy, polscy Żydzi, polscy Niemcy, polscy Rusini) byli ofiarami. Wojny dzielą się na sprawiedliwe- w obronie granic i niesprawiedliwe – agresywne. Zażalenia proszę kierować do hitlerowskich Niemców.

Co autonomia daje Polsce? NIC. Jest wbrew polskiej racji stanu.

Ślązacy po wojnie uznali, że są obywatelami Polski inaczej czekałyby ich wywózki jako tych, którzy nie mają prawa do tej polskiej ziemi (ofiarowanej za Kresy).

Dlaczego z obywatelami Pomorza Zachodniego nie ma problemu etnicznego? Pod względem historycznym biorąc kryterium terytorialne mniej ich łączy z Polską (utrata Pomorza już za Chrobrego, powrót za Krzywoustego w formie tylko lennej i szybkie odpadnięcie w czasach rozbicia i powrót dopiero w 1945.) Część Śląska należała jako zastaw do Wazów. Pod względem etnicznym rdzenni mieszkańcy mogli zostać, ale w przeważającej części opuścili to terytorium, choć wykazanie przodków polskich na terenach pogranicznych jest łatwe o czym wiedzą Ślązacy znajdujący w swoich rodzinach przodków niemieckich. Zatem pacta sunt servanda – umów należy dotrzymywać.

Autonomia oznacza zrzeczenie się części uprawnień dla podmiotu autonomicznego zatem państwo nie ma na całym terytorium ciągłej władzy. Zaburzona jest integralność.

Śląskie obozy koncentracyjne? Tak naprawdę to były obozy pracy do których wsadzono wrogów komunizmu i którymi zarządzali Polacy tylko z nazwy, bo oni bardziej kochali Moskwę i wpatrzeni byli w Stalina.

RAŚ powinien zostać zdelegalizowany na podstawie Konstytucji Rzeczypospolitej.

Art. 5.

Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.

Art. 13.

Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Ślązacy optujący za Rasiem zarzekają się, że nie odłącza się od Polski. Jednak słowa nic nie są warte w polityce. Najbardziej okrutny przykład. Hitler po dojściu do władzy pozował na obrońcę pokoju jako ten, który poznał okrutność wojny, bowiem został porażony gazem bojowym. Obiecywał brak anschlussu, zostawienie zdemilitaryzowanej strefy Nadrenii. Obietnice to tylko czcze słowa. Liczą się czyny, a nie puste gwarancje.

Powstanie precedensu autonomicznego. Pociągnięcie za sobą reszty grup etnicznych – Kaszubów, Górali. Argumeny Ślązaków, że reszcie się nie należy, bo nigdy nie mieli autonomii oznacza błędne koło, ponieważ wtedy nikt nigdy nie powinien jej otrzymać w dziejach historii. Swoisty paradoks.

Separatyzm słowny. Pokazujący, że Ślązacy mogą dążyć do odłączenia. Dzielą Polaków na hanysów i goroli. Wywyższając przy tym siebie.

Argument okradania i tzw. „Warszafki”. Bardzo ciekawe, że Ślązacy uznający się jako lepsi niż reszta obywateli Polski nie mogą zadbać o swój region w warunkach gospodarki wolnorynkowej, decentralizacji i mając o wiele lepsze warunki niż Wielkopolanie z czasów zaborów, którzy dzięki pracy organicznej i to pod falą szykan doprowadzili do rozkwitu swój region. Wierzenie w mit, iż autonomia lub niepodległość naprawi cokolwiek. Rozrośnie się tylko rodzima biurokracja.

Wspominanie o węglu i zapominaniu o zdewastowanej ekologicznie ziemi. Dlatego właśnie ANR ustawił dzierżawę najtańszą na śląskich ziemiach w 2012 roku.

Fantastyczna reforma administracyjna z 1997 r. pod względem problemu śląskiego. Dzięki niej Górny Śląsk został połączony z terytoriami od wieków polskimi i utrudnia tendencje separatystyczne. Uczyniła ona Sosnowiec i inne rdzennie polskie miasta męczennikami sprawy polskiej hamując zapędy ambicjonalne Ślązaków. Wyszydzanie i nienawiść Ślązaków ukierunkowana głównie w stosunku do Sosnowca.

Ślązacy oznaczają Polaków ze Śląską na tej samej zasadzie co Małopolanie Polaków z Małopolski, Wielkopolanie Polaków z Wielkopolski, Mazurzy Polaków z Mazowsza, Pomorzanie Polaków z Pomorza, Górale Polaków z Podhala i Kaszubi Polaków z Kaszub.

Przykład Jugosławii, Serbii i Kosowa jako zagrożenie dla integralności każdego państwa. Modne optowanie, że Kosowo jest niezależne zamiast serbskie stworzyło niebezpieczny precedens do rozbijania państw. Większe prawa do niezależności posiada już Czeczenia, a nikt jej nie uznał. Ambiwalentne traktowanie takich samych przykładów. Tylko Rosja jest mocarstwem, a Serbia słabym państwem. Mimo wszystko Polsce do którego państwa bliżej?

Człowiek zawsze chcę więcej. Dostaną autonomię, wnet zażądają niepodległości. Duże ryzyko. Czeczenia to w Federacji Rosyjskiej państwo autonomiczne i było im tego mało przez co walczą o niepodległość.

Wspominanie o RFN i przemilczanie zupełnie kontekstu historycznego, społecznościowego, etnicznego. Wielowiekowa praktyka - I Rzesza, II Rzesza, III Rzesza. System federalny jest niesamowicie podatny na rozbicie wewnętrzne. Problem Bawarii w Niemczech. Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych Ameryki. System federalny jest dużo bardziej skomplikowany od unitarnego. Stwarza także groźbę rozbicia w chwilach najgorszych. Przykład Chorwatów w czasach II wojny światowej.

Popieranie regionalizmu śląskiego jak każdego innego, ponieważ Ślązacy mają niezbywalne prawo do pielęgnowania swojej pięknej, synkretycznej gwary i pamięci o specyfice regionu jednak jako Polacy ze Śląska. Inaczej powstanie naród śląski i powtórzy się kazus Ukraińców z Małopolski Wschodniej.

ŚLĄZACY NIE MAJĄ ŻADNYCH RACJONALNYCH ARGUMENTÓW POZA EMOCJONALNYMI.

Edytowane przez Nizandro

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Autonomia w międzywojniu została udzielona jako hołd za 3 powstania śląskie.

A nie było tak,że ustawa o autonomii była wcześniejsza niż powstania ? I tak cały pogrzeb, tfu wywód na nic.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nizandro   

Nie, bo 1919 to pierwsze powstanie śląskie,statut to rok 1920, trzecie to rok 1921. Faktycznie powstanie województwa śląskiego i autonomii 1922. Powstania śląskie uświęciły powód dania autonomii.

Niemniej chodziło o kupczenie i dawanie więcej niż Niemcy po to by Ślązacy w plebiscycie opowiedzieli się za przyłączeniem do Polski.Teraz tylko są z tego powodu problemy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Niemniej chodziło o kupczenie i dawanie więcej niż Niemcy po to by Ślązacy w plebiscycie opowiedzieli się za przyłączeniem do Polski

Właśnie. A jak się to ma do

ŚLĄZACY NIE MAJĄ ŻADNYCH RACJONALNYCH ARGUMENTÓW POZA EMOCJONALNYMI.

Czy to że im coś obiecano nie jest racjonalnym argumentem ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nizandro   

Obiecano i dotrzymano słowa kiedy Polacy byli suwerenni w latach 1918-1939 i kiedy zasłużyli sobie Ślązacy na autonomię. Co zrobili podczas II wojny światowej by im zwracano autonomię? Powiedz mi co? Przytocz argumenty. Co z Polakami z Kresów. Co z Kresami? Ja bym wolał Kresiowiaków i przynależność Grodna i Lwowa do Polski zamiast Śląska. Niech zapłacą za te miasta by należały do Polski i pełna suwerenność dla nich. Będę przeszczęśliwy tylko najpierw niech zapłacą. Nie ma nic za darmo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja bym wolał Kresiowiaków i przynależność Grodna i Lwowa do Polski zamiast Śląska.

Taaaaaaa..... , a ja bym wolał ludzi mądrych a inteligentnych na forum piszących miast ..... , ale cóż jest jak jest .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nizandro   

Brak argumentów przysłania się przytykami. Nie robi to na mnie wrażenia.

Odpowiedz proszę inteligencie czy za utratę Kresów Polska otrzymała Śląsk i Pomorze Zachodnie po II wojnie światowej. TAK CZY NIE?

Odpowiedz również proszę na pytanie czy przeprowadzono na ten temat plebiscyt? Czy to Polacy suwerennie o tym decydowali? TAK CZY NIE?

Edytowane przez Nizandro

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A co niby ma Górny Śląsk do Kresów ? Wybacz ale nie będę brnął w aż takie OT.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedz proszę inteligencie czy za utratę Kresów Polska otrzymała Śląsk i Pomorze Zachodnie po II wojnie światowej. TAK CZY NIE?

Odpowiedz również proszę na pytanie czy przeprowadzono na ten temat plebiscyt? Czy to Polacy suwerennie o tym decydowali? TAK CZY NIE?

Co tak czy nie , w swej durnowatości śmiesz sugerować ze Ślązacy są nieprzewartościowanym ekwiwalentem Polaka z Kresów , co mnie osobiście jak osobę na Śląsku urodzoną z śląskich rodziców obraza , BTW - nie jesteś czasem niemieckim nazistą , oni tez mieli teorie ze Ślązacy to nie Polacy .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nizandro   

To ma Górny Śląsk do Kresów, że po 1945 roku wszystkie ziemie włącznie z górnośląskimi zostały uznane za w pełni polskie i nikt nie uznawał, że należy się Górnemu Śląskowi autonomia i wszystkich, którzy nie przyznali się do przynależności polskiej czekały wywózki, albowiem ziemie od Odry po Bug uznano za rdzennie polskie i należące tylko do POLAKÓW.

Lancaster jesteś przykładem mowy nienawiści, nie umiesz nawet odpowiedzieć na pytania, bo są dla Ciebie nie wygodne. Fakty, a nie emocjonalne wyzwiska.

Dla mnie Ślązacy to Polacy ze Śląska, napisałem to wyraźnie, ale jakoś inni Polacy nie chcą autonomii, bo Polska cała jest ich, więc sami sobie zaprzeczacie, że jesteście POlakami. Nie ja to robię, bo Was uważam za Polaków. Wy sami, to Wasz paradoks, nie mój.

Gdyby iść Waszym hasłem, że autonomia ma Wam być dana, bo kiedyś mieliście to ja bym miał prawo postulować by moje miasto Kraków też dostało, bo było dłużej, bo 31 lat niezależne i to w pełni jako podmiot międzynarodowy i suwerenny. Wolne Miasto Kraków (1815-1846). Jednak czuję się Małopolanem i Krakusem czyli Polakiem z Małopolski i z Krakowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to nie zmienia faktu, że twa argumentacja w dużej mierze legła w gruzach, vide: post Tomasza_N.

Mógłbyś się doń ustosunkować?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nizandro   

Ustosunkowałem się już Secesjonisto. Musiałem w głównym wywodzie zrobić skróty myślowe, bo tak musiałbym się bawić w niuanse. Tomasz_N zwrócił na jeden, ale został odbity.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gdyby iść Waszym hasłem, że autonomia ma Wam być dana, bo kiedyś mieliście to ja bym miał prawo postulować by moje miasto Kraków też dostało, bo było dłużej, bo 31 lat niezależne i to w pełni jako podmiot międzynarodowy i suwerenny. Wolne Miasto Kraków (1815-1846). Jednak czuję się Małopolanem i Krakusem czyli Polakiem z Małopolski i z Krakowa.

Wam dana , czy ty chłopczyku raczysz sugerować ze się domagam autonomii , na jakiej podstawie ? Jesteś nie tylko ignorantem ale i osoba o nad przyrodzonych mocach skoro sugerujesz ze życzę sobie czegoś czemu jestem przeciwny - Matołku .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nizandro   

Uznałem, że tak Lancaster i jeśli nie to nie wiem z jakiej racji toczysz ze mną spór i to aż tak emocjonalnie.

Powtarzam wyzwiska nie robią na mnie wrażenia. One świadczą negatywnie o Twojej osobie. Próbujesz poniżyć mnie, ale poniżasz siebie.

Próbujesz ująć mnie w karby ignorana, a nie przytoczyłeś ani jednego powodu czy przykładu podczas, gdy ja przytoczyłem ich całą masę. Zatem kto wychodzi na ignoranta ten wychodzi.

Edytowane przez Nizandro

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kierując się swoimi uprzedzeniami i prostactwem , sprowadzasz Ślązaków do roli wrogiego elementu , który chętnie byś wymienił na Kresowiaków , przy czym umyka ci fakt ze moi krajanie trzy razy wzniecali Powstania by Śląsk do Macierzy przyłączyć , bo się nam świnia jak Gorzelik trafiła <_<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.