Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Kwestia Grecji to było ratowanie euro, trochę inna sprawa. Czasami lepiej wyłożyć 2 worki dukatów aby nie stracić 3-ch.

To nadal nie jest odpowiedź na moje proste pytanie.

Nie jest to sytuacja analogiczna do ewentualnej, mocnej pomocy Unii dla Śląska.

A niby dlaczego ? Takiej jak dla Grecji kiedyś ? (bo o tę mi chodzi w pytaniu, a nie obecną)

Z tego co piszemy PRL był idealny tylko coś zawiodło ;-) Może ludzie idąc metodą eliminacji ? A może jednak centralne sterowanie i brak odpowiedzialności ? Do dzisiaj słyszę od niektórych jak dobrze było w PRL. Nie każdy ma ochotę co miesiąc przez 2 tygodnie mieszkać w jeepie, śpiąc z glockiem pod poduszką i sztucerem obok prowizorycznego łóżka aby nie być podwieczorkiem dla jakieś dzikiego zwierza na innym kontynencie. I to trzeba zrozumieć. Ludziom czasami trzeba coś podać aby większy procent z nich był zadowolony. Jeżeli jest to strawne to ludzie to zaakceptują.

O czym Ty piszesz ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Pytanie było tendencyjne ;)

Kwestia genezy problemów z Grecją. Jakoś nie do końca właściwe dane chyba podawali. Można to nazwać po imieniu ale po co. Nie to chyba naszym celem jest.

Odniosłem sytuację ludzi, którzy mieszkają na Śląsku, żyjących wspomnieniami zeszłej epoki do części mojego życia ( tej bardziej w terenie ). Ktoś może potrzebować socjalu, bezpieczeństwa a ktoś niekonieczne bo wybrał zupełnie inny sposób na życie. Do tych 1-szych Unia powinna wyciągnąć rękę i także od tego jest a inni tego nie do końca potrzebują. Ciężko więc mówić o deprawowaniu ludzi poprzez pomoc. Jednak zarządzanie tymi środkami jak i wszelkimi innymi aby było efektywne, musi pozostać w regionie. Ciężko mówic o jakimkolwiek rządzeniu, jeżeli nie ma się wpływu na przychody i podział tych przychodów na potrzeby danej społeczności. Centralne zarządzanie może się sprawdzić gdy jest napędzane poprzez strach a chyba tak skrajnych przypadków nie rozpatrujemy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Piszesz jak FSO. Gdybyś jeszcze przywołał "M. Rakowski napisał ..." cieszyłbym się z powrotu.

Pytanie nie jest tendencyjne, tylko jak sądzę odpowiedź na nie nie może przejść Ci przez klawiaturę.

Jak napisałem wracam do etosu i kwestie ekonomiczne w pełnym zakresie chwilowo mnie nie interesują. Bo jak sam napisałeś:

Generalnie chodziło mi o najlepsze cechy Ślązaków, nasze cechy. Pracowitość, szacunek, twarde zasady. To co dla dobra wspólnego, w skali Europy może coś wnieść nasz region.

Jeżeli ma wnieść, a jest tak:

Towarzystwo wybiera już produkt gotowy z wagonów, o miedzi nad torami nie zapominając.

To zasadnym jest pytanie o możliwości przywrócenia tych najlepszych cech Ślązaków. Oraz czy za pieniądze unii to się Twoim zdaniem da.

Więc pytam po raz kolejny: Czy Twoim zdaniem

Ogromny program w pełni skonsultowany z Unią gdyż polski rząd nie może sam od siebie bez ich zgody udzielać pomocy publicznej. Jeżeli któraś z nich nie da sobie rady, tym ludziom trzeba pomóc, są to zbyt duże podmioty. Zmiana zawodu, budownictwo etc. Rozdawanie po worku pieniędzy raczej się nie sprawdzi. Wiedząc iż pracuje się na swoją wypłatę, która nie spada z nieba, nabiera się innej perspektywy. W okolicach Ruhry się udało, w Anglii już trochę mniej ale biorąc pod uwagę te doświadczenia oraz znajomość lokalnej specyfiki można to przygotować.

przywróci etos, czy też jeszcze bardziej rozdmucha postawy roszczeniowe ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Nie widziałem powodu aby nie pisać o tym, mam nadzieję nikłym procencie, który para się złodziejstwem. Idąc dalej, o tak dużej grupie ludzkiej można mówić tylko procentowo, statystycznie. Jeżeli dukaty z Europy napędzą tej region i statystycznie wygramy na tym ( "dupowaci", bardziej zaradni, fani PRL i cała reszta) to procent, który zawsze będzie roszczeniowy, zniknie w tłumie. Ludzie z natury nie są źli, więc jeżeli zobaczą zmiany w dobrym kierunku to pójdą za tym. Nie wiem jednak czy jestem właściwą osobą do odpowiedzi na część z tych pytań. Jak słusznie zauważyłeś, jestem trochę poza tym, a co za tym idzie z innej perspektywy na to patrzę. Jeżeli ktoś ten dobry, pozytywny etos uważa za coś cennego i udowadnia to właśnym życiem wtedy żadna pomoc mu w tym nie zaszkodzi, raczej pomoże a pozwoli też przywrócić ten biedny już region do standardów bardziej europejskich i światowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jeżeli dukaty z Europy napędzą tej region i statystycznie wygramy na tym ( "dupowaci", bardziej zaradni, fani PRL i cała reszta) to procent, który zawsze będzie roszczeniowy, zniknie w tłumie.

Więc wróćmy do Grecji (Ty zacząłeś). Dukaty Europy napędzały ten region, napędzały, rozleniwiały, a gdy się skończyły, postawy roszczeniowe ma z połowa populacji Grecji, a to nie jest nikły procent który zniknie w tłumie.

Bo te dukaty, jakby nie patrzeć, to zawoalowana forma centralnego sterowania, która podobno według Ciebie jest be. Więc dlaczego akurat w przypadku Śląska ma być dobrze ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Nie chcę oceniać Greków będąc tam raz czy dwa na wakacjach. Widzę natomiast iż Śląsk bez pomocy z zewnątrz ( nie liczyłbym na polski rząd, który za bardzo nie ma czym dzielić ) dał sobie radę sam. Dobrze aby celem nie było samo zdobycie tych środków ale bardzo mądre gospodarowanie tymi środkami. Cóż, rozmawiamy na poziomie "chcenia" bo jakoś nie widzę aby Śląsk był priorytem dla włodarzy. Chyba wschód jest dla nich większym priorytem, więcej póki co nie masz się o co martwić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie wiem skąd takie biadolenie nad kondycją i zapóźnieniem Śląska. Popatrzcie na naszego Kolegę. W Ameryce Internet mu nie działa, w Niemcach też, a przyjedzie na Śląsk to zaraz mu Internet działa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Dziala ale w pelnej wersji poprzez vpn co troche wolne jest. Memorial day wiec kolejny dzien wakacji. Rodzina to takze absorbujacy temat.

Troche gaf w Bytomiu popelniono vide Pilsudczycy buduja pomnik Korfantego, zapowiadana pomoc chyba nie ma ram czasowych. Lepsze to niz nic abym na malkontenta nie wyszedl.

Sorry za brak ogonkow.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jaka gafa? Trzeba docenić klasę Pana Prezydenta, że wychowawszy się w tradycji piłsudczykowskiej, objął patronat. Poinformowanie o tym chyba zwiększa wartość deklaracji. Gafa byłaby gdyby zaproponował postawić go w Berlinie.

Ale my tu mamy poważniejszy problem, z barwami. Czy porządny Ślązak, zobaczywszy gorola w slipkach w niebiesko żółtym kolorze, z podziałem pionowym wiadomo gdzie, powinien dać w mordę, czy też dać sobie spokój ?

// piterzx: Ja bym jednak prosił o powrót do meritum i zaniechanie off topu. Parę postów odnośnie MBA i innych poleciało. Grecja to ciekawa analogia, ale prosiłbym aby nie była taka sama w dla siebie. Ponawiam prośbę o powrót do meritum. Przymnę, że temat brzmi: "Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?"

Edytowane przez piterzx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Ciekawe czy stanie na Mokotowie ?

No patrz, piszemy sobie, a tu takie nowości. Kongres PiS, kongres PO, pomoc z Unii dla Bytomia. Wybory się zbliżają czy jaki czort? W małym zakresie coś zaczyna się dziać. Niestety ktoś złośliwy może napisać, iż Polska nie jest płatnikiem netto, wiec Bytom będzie doprowadzany do stanu używalności za dukaty z Berlina i Paryża :-)

Ciekawy raport o stanie polskiej gospodarki był ostatnio w The Financial Times. Linku nie podam, bo przewinęła mi się na lotnisku w wersji papierowej.

Jeżeli takie teraz macie problemy, barwy, to chyba czas wracać nazod :-)

Edytowane przez piterzx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Mokotowie nic się stać nie może, chociaż: "na Mokotowie.." - to i owszem.

// piterzx: Secesjonisto, dbałość o język dbałością, ale takie czepianie się nic nie wnosi do tematu pt. "Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?" Następny taki post wykasuję.

Edytowane przez piterzx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No patrz, piszemy sobie, a tu takie nowości. Kongres PiS, kongres PO, pomoc z Unii dla Bytomia. Wybory się zbliżają czy jaki czort? W małym zakresie coś zaczyna się dziać. Niestety ktoś złośliwy może napisać, iż Polska nie jest płatnikiem netto, wiec Bytom będzie doprowadzany do stanu używalności za dukaty z Berlina i Paryża :-)

Co Ty tak tylko o tej pomocy unijnej dla Śląska? Doradcą unijnym jesteś ? (toby wiele tłumaczyło).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Mokotowie nic się stać nie może, chociaż: "na Mokotowie.." - to i owszem.

// piterzx: Secesjonisto, dbałość o język dbałością, ale takie czepianie się nic nie wnosi do tematu pt. "Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?" Następny taki post wykasuję.

Ja tam mogę wnieść: jak naukowcy z MIT rozgraniczą pieniężną odpowiedzialność Ślązaków za degradację ich regionu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.