Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Polska pod okupacją w filmie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Oglądając ostatnio program na temat "Zamachu" Passendorfa, zacząłem się zastanawiać, ile jeszcze takich filmów powstało? Które z filmów, seriali, dokumentów, opowiadających o losach Polski pod okupacją uważacie za godne uwagi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Na pewno kultowe " Zakazane piosenki", próbowano pokazać również okupacje na wesoło w filmie "Giuseppe w Warszawie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Dzisiaj oglądałem film "Godzina W", który opowiada o najbliższych godzinach przed wybuchem powstania. Można zobaczyć w jakim tempie i jak łączniczki roznosiły ważne informacje. Jak organizowano zbiórki, jak przestrzegano bezpieczeństwa, by tajne informacje nie wpadły w niepowołane ręce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Aż dziwne, że nikt jeszcze nie wymienił "Kolumbów" Morgensterna. Pierwszy trzy odcinki to klasyka tematu (dwa ostatnie dotyczą Powstania). Przewożenie tajnej drukarni i łapanki w pierwszym odcinku, akcja "Panienka" i próba wydostania dziewczyny "Kolumba" z rąk gestapo w drugim i wpadka radiostacji w trzecim. Dobra gra aktorska (Englert, Kowalski, Matałowski, Perepeczko, Trela, Strasburger, Jachiewicz czy też Golanko), świetna muzyka Matuszkiewicza (moim skromnym zdaniem najlepsza jaką skomponował, a ma przecież na swoim koncie muzykę do m.in. Stawki większej niż życie, Wojny domowej, Janosika, Podróży za jeden uśmiech, Nie lubię poniedziałku czy też Jak rozpętałem drugą wojnę światową).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

;)Kolumbowie w reżyserii Janusza Morgensterna oraz Akcja pod Arsenałem w reżyserii Jana Łomnickiego. O czym opowiada drugi film chyba nie muszę mówić. Natomiast chciałbym pokrótce przybliżyć Wam serial Kolumbowie, składający się z 5 odcinków, powstały na motywach powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20. Tło wydarzeń stanowi okupowana Warszawa. Bohaterami są: Jan Englert jako "Zygmunt", Władysław Kowalski jako "Jerzy", Jerzy Matałowski jako Stanisław Skiernik ps. "Kolumb", Karol Strasburger jako "Siwy" oraz Marek Perepeczko jako "Malutki". Nie obejrzałem co prawda zbyt wielu produkcji o podobnej tematyce, jednakże uważam ten serial za jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy.

Tematy połączyłem.

A.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się (nie wiadomo skąd) przypomniało - serial "Popielec" Ryszarda Bera.

Twórcom serialu zarzucono szokowanie brutalnością i erotyzmem. Do rozmaitych redakcji nadchodziły dziesiątki listów od czytelników oburzonych tak negatywnym potraktowaniem chłopów, odmawianiem im patriotycznych uczuć i wierności jakimkolwiek ideałom. Były wszakże i głosy broniące "Popielca". Chwalono cykl za próbę odbrązowienia legend o ludowym patriotyzmie, doceniano odrzucenie kultywowanych przez film polski stereotypów o wojennym bohaterstwie, poświęceniu i ofierze.

Cytat ze strony filmpolski.pl - link do tej strony.

Sto lat już tego nie widziałem. A film (szczególnie jego część "wojenna"), chyba pokazujący ważną część ówczesnej rzeczywistości. Takiej mniej kolorowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dawno temu, oglądalem film - "Matka Królów", pamiętając, że obejmuje on na pewno wojenne losty tytułowej wdowy - matki o nazwisku Król. Jest to film obejmujący około 20 lat z życia jednej rodziny, od l. 30 tych do 50 - tych. Reżyseria J. Zaorski

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

Tadeusz Różewicz nakręcił film Świadectwo Urodzenia, który opowiada o okupacji widzianej oczami dzieci.

Stalowe Serca nakręcone prze Stanisława Januszewskiego, też piękny film, pokazuje walkę górników z hitlerowcami.

Film o dzieciach (polskich i żydowskich) nakręcił także Aleksander Ford - Ulica Graniczna - niestety tego filmu nie miałam okazji oglądnąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oglądałem film "Godzina W", który opowiada o najbliższych godzinach przed wybuchem powstania. Można zobaczyć w jakim tempie i jak łączniczki roznosiły ważne informacje. Jak organizowano zbiórki, jak przestrzegano bezpieczeństwa, by tajne informacje nie wpadły w niepowołane ręce.

o tak! polecam! chciałabym obejrzeć jeszcze raz w całości. Jest w częściach na YT tutaj podaję linka z ostatnimi minutami filmu:

niezwykłe dla mnie jest że powstańcy szykując się do walki, ryzykując swoje życie zachowują stoicki spokój i jeszcze sobie żartują...

"niech pani zabierze stąd tego tłuściocha!". Pani przerażona całą sytuacją: "Wacek, no porozmawiaj z nimi, przecież jesteś mężczyzną!" a Wacek sobie je zupkę i kpi z żołnierzy.

Film naprawdę godny polecenia, dialogi moim zdaniem świetne i pokazanie całej tej organizacji mistrzowskie. Film z 79' roku, aktorzy znani ale młodzi i moim zdaniem grający jak zawodowi.

Być może za jakiś czas będzie można zobaczyć na jakże wspaniałym kanale TVP Historia, tam dają takie filmy często.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Całkiem sporo dawniej i niedawno nakręcono filmów pokazujących życie w okupowanej Polsce z strony Żydowskiego getta , czy ogólnie mowiac o eksterminacji żydowskiej części polskiego społeczeństwa przez niemieckich okupantów , warto wspomnieć następujące tytuły : Samson z 1961 ,Korczak z 1990 , czy wybitny film Ulica Graniczna - z 1948 w reżyserii Aleksandra Forda , zdobywca oskarow Pianista ,i oskarowa produkcja dziejąca się nie gdzie indziej jak w okupowanym Krakowie Lista Schindlera .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lista Schindlera to niestety film zrobiony przez Piotrusia Pana. Zrobiony najlepiej jak potrafił Piotrus Pan. Temat skopał. Fałsz i opera mydlana.

Z polskich dodałbym Jeszcze tylko ten las i Trzecia część nocy.

Po narodzinach telewizji nakręcono serię znakomitych nowel z Mistrzem na czele. Niezwykła kreacja Żarneckiego.

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Korczak Wajdy. Podobnie jak Szpilman Polańskiego.

Na uwagę zasługuje film - Niedokończony film.. ale ja się lubuję w filmach, przedstawiających krajobrazy, kostiumy itp. z dawnych czasów.

Podobnie podobał mi się - Bitwa Warszawska Hoffmana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.