Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bartecki

Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

Komu przypisywać zwycięstwo w Bitwie warszawskiej?  

53 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Józefowi Piłsudskiemu
      32
    • Tadeuszowi Rozwadowskiemu
      16
    • Maxime Weygandowi
      1
    • innemu generałowi
      0


Rekomendowane odpowiedzi

bartecki   

"Rozwadowski cały czas milczał, jak sam później wyznał: dla dobra Polski, dla dobra stosunków z Francją, dla podtrzymania prestiżu marszałka Piłsudskiego jako głowy państwa, gdy ten stroił się w częściowo niezasłużone wawrzyny."

I to właśnie jest powodem tego, że założyłem ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Jak dla mnie mało istotnym jest kto był autorem planu, najistotniejsze jest to, że dzięki współpracy dowództwa daliśmy łupnia bolszewikom i pogoniliśmy ich na wschód, a dyskusje tego typu nie prowadzą do niczego konstruktywnego ponieważ ani jedna ani druga strona nie jest skłonna do przyjęcia racji oponenta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bartecki   

Też prawda. Bo w tej sprawie zdania są twardo trzymane przez wszystkich wiedzących coś o tamtych wydarzeniach. Myślałem po prostu, że ktoś ma tzw. "asa w rękawie" na ten temat.

Dopiero zacząłem pisać na tym forum i proszę o wyrozumiałość :D

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bartecki   

Stalinowi i Budionnemu powinniśmy postawić dużą kawę, za to, co zrobili :D

A tak na poważnie, to głównie ślepe tych panów ambicje ich zgubiły. Oni kierowali się na Rumunię, zostawiając lukę, i grzechem byłoby tego nie wykorzystać.

Naszym należą się brawa za świetne przegrupowanie, mniej za sam manewr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   
Ktoś coś słyszał o takim wydarzeniu? Ktoś coś wie? Tyle się trąbi o II wojnie światowej, a mało kto porusza tematy ważniejszych bitew w historii dziejów...

Zatem twierdzisz, że "Cud nad Wisłą" jest ważniejszą bitwą niż walki II wojny światowej?

Wbrew temu co piszesz, temat jednak jest poruszany i tkwi w pamięci Polaków na co dowodem są rekonstrukcje historyczne, pozwolę sobie rzucić linkiem:

Rekonstrukcja bitwy warszawskiej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

wyjaśnienie: temat o Bitwie Warszawskiej został zdublowany, a że post Szaraka wnosił coś nowego - to go przeniosłem, może odświeży ponownie dyskusję o owej Bitwie.

Co do jej samej - żwycięstwo w tej bitwie odnieśli Polacy, którzy wykorzystali rozciągnięcie jednostek rosyjskich i slaby kontakt skrzydeł, uderzając wlaśnie w ich połączenie a po przebiciu się wychodząc na tyłu armii rosyjskich zmuszajć je do odwrotu. Ot i tyle. Zaden cud a blędy w dowodzeniu.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Suryn   
Co do jej samej - żwycięstwo w tej bitwie odnieśli Polacy, którzy wykorzystali rozciągnięcie jednostek rosyjskich i slaby kontakt skrzydeł, uderzając wlaśnie w ich połączenie a po przebiciu się wychodząc na tyłu armii rosyjskich zmuszajć je do odwrotu. Ot i tyle. Zaden cud a blędy w dowodzeniu.

pozdr

Krótko ale treściwie. Podzielam ten pogląd. Swojego czasu toczyliśmy podobną dyskusję więc żeby nie dublować postów pozwolę sobie wkleić odnośnik - http://www.komendant.cal.pl/SMF/index.php/topic,29.45.html

a więcej o samym planie bitwy i autorstwie tutaj - http://www.komendant.cal.pl/SMF/index.php/...66.html#msg4366

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Suryn: jest tylko jeden problem - w Polsce zwłaszcza w walkach ze wschodnim sąsiadem [niezależnie jak się ona nazywa] potrzebujemy uniesień i czegoś niewyobrażalanego, stąd tzw. "cud...", choć sama nazwa mnie co nieco denerwuje. Takich cudów w historii wojen było na pęczki [patrz choćby Bagration...].

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

ale warto nadmienić, że bitwa warszawska została nazwa Cudem przez przeciwników Piłsudskiego - endecję. Po to by UMNIEJSZYĆ zasługi Piłsudskiego - a skąd zwykły, prosty chłop mógł wiedzieć, że to była po prostu bitwa dobrze rozegrana?

Dopiero później hasło Cud nad Wisłą miało tylko pozytywne skojarzenia (i ma je do dziś - przynajmniej mi się miło kojarzy :lol:)

Zatem twierdzisz, że "Cud nad Wisłą" jest ważniejszą bitwą niż walki II wojny światowej?

jak to? uważasz bitwę warszawską jako coś mniej ważniejszego niż np. bitwa o Narvik? niż obrona Tobruku?

gdybyśmy przegrali wojnę polsko-bolszewicką Polska (o ile by istniała) wyglądałaby zupełnie inaczej. Bitwa warszawska była bardzo ważną bitwą, jedną z ważniejszych XX wieku! I moim zdaniem ważniejszą od wielu bitew II wojny (nie mówię, że od wszystkich)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bitwa Warszawska czy [tfu, cud nad Wisla] jest jedna z calej masy ważnych bitew w dziejach jednego czy dwóch państw. Jest ona tak samo ważna jak Grunwald czy Płowce, i tak samo nieważna jak obrona Warszawy w '39.

Poza tym Bitwa Warszawska jest prostą konsekwencją wyprawy kijowskiej Pilsudskiego i ogromnego rozciągnięcia frontu - wtedy [o "cudzie"] to Rosjanie wykorzytali nasze blędy w dowodzeniu i t.d i t.p. i zatrzymali się nad Wislą.

pozdr

PS. Czyli "Cud" to śmiech historii w postaci endeckiej... no cuż "niezbadane są wyroki..."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

FSO wybacz ale chyba jednak coś Ci się pomyliło, przyrównywanie Operacji Warszawskiej (bo nie była to bynajmniej Bitwa Warszawska) do bitwy z tylną strażą krzyżacką pod Połowcami jest grubym niedomówieniem, bo cóż by się stało gdyby bolszewia jednak przeszła po "trupie białej Polski"?, wydarzenia z sierpnia 1920 r. są moim zdaniem najważniejszą kartą w dziejach WP po 1918 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

FSO, czyli rozumiem, że nie do końca wierzysz w to, że to Dmowski nazwał tak bitwę warszawską?

akurat bitwa pod Radzyminem zbiegła się z datą 15 sierpnia, co jak powszechnie wiadomo jest rocznicą WNMP; endecja, więc uznała, że to sam Bóg pomógł nam zatrzymać bolszewików, a wkład Piłsudskiego ograniczył się do wydania rozkazów, które 'gdyby nie Bóg' na nic by się zdały.

co prawda nie mogę teraz poprzeć tego żadnym cytatem, ale mam przed oczami nawet pierwszą stronę gazety, na której był właśnie artykuł endecji o Cudzie z 1920 (widziałam, w którejś książek - nie wiem czy to nie była przypadkiem Kronika Historii Polski.. ale mogę się mylić).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.