Jump to content

bartecki

Użytkownicy
 • Content count

  40
 • Joined

 • Last visited

About bartecki

 • Rank
  Ranga: Student
 1. łosiu, kiedy tu zawitasz znów ?

 2. Książka, którą właśnie czytam to...

  A ja czytam autobiografię Claptona...nawet ciekawie napisana Ale jednak Clapton jest lepszy w muzyce
 3. Porównanie dosyć ciężkie - 2 różne okresy w historii II RP...Ja wybrałem marcową, jak już wcześniej padło pisana jak dla demokratycznego państwa. A że zaczęła się Sejmokracja...po prostu zbyt wiele osób chciało mieć pełnię władzy :/
 4. Trochę mnie tu nie było, ale wiele rzeczy na głowę spadło... Co do mojego postu o braku wsparcia artyleryjskiego oczywiście pamiętałem o Stawach...tylko czy sprzęt w nich będący był w pełni nowoczesny ? Moim zdaniem nie, i dlatego nie uwzględniałem tego, co tam leżało. Myślałem tylko o DP mających realną i przede wszystkim dobrą pomoc artylerii. Nam po prostu zabrakło takiego "wytrawnego lisa" w dyplomacji...dlatego trzeba było sobie radzić siłą... Pzdr.
 5. Dzisiaj, w wieku 80 lat zmarł Jan Machulski - aktor teatralny i filmowy [*] Jakie jego role utkwiły Wam najbardziej w pamięci ??
 6. Wywiad z Premierem Donaldem Tuskiem

  Ok No więc tak: czy nie uważa Pan, że powinny nastąpić zmiany w organizacji nauczania od szczebla szkoły podstawowej wzywż, tym bardziej że mamy posłać 6-latków do szkół ( na wzór przedwojenny, 4-letnie gimnazjum i po nim mała matura, a dla chcących uczyć się dalej liceum 3-letnie które by wieńczyła duża matura, no i dopiero później studia), aby przywrócić dawny blask instytucji gimnazjum? Trochę długie, ale moim zdaniem ciekawe
 7. Wywiad z Premierem Donaldem Tuskiem

  Moje pytanie brzmi: czy nie uważa Pan, że powinny nastąpić zmiany w organizacji nauczania od szczebla szkoły podstawowej wzywż, aby przywrócić dawny blask instytucji gimnazjum?
 8. Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

  Nie wiem czy dobrze, ale czy przypadkiem nie chodzi o to, że na naramiennikach nie ma stopnia oficerskiego ?
 9. Blues

  Ja słucham Nalepy, Dżemu, Shakin' Dudiego także, a no i oczywiście Claptona Pzdr.
 10. Lwów nigdy nie wróci. I nie ma sensu o tym gdybać. Ale lepiej porozmawiać o tym z czym Wam się kojarzy? On jednak nadal funkcjonuje w świadomości wielu, np. mojej, jako coś pięknego, jedynego. Takie zawsze mam skojarzenia gdy słyszę o Lwowie, Stanisławowie i całym Podolu.
 11. Gwara i jej znaczenie

  Oj mostostal, Ty tak gwary nie używasz Ja mieszkam na Śląsku, a jak używam gwary to...lwowskiej, czasem tylko śląskiej Stamtąd mam trochę rodziny, podoba mi się ta "melodyjność". Ale najlepsze jest, jak mieszam śląską i lwowską, to dopiero jest dobre A gwara według mnie ma duże znaczenie, jest elementem danego regionu, jednym z niewielu niepowtarzalnych. Uwielbiam słuchać ludzi, którzy naprawdę potrafią np. "godać", i są w tym dobrzy. Pzdr.
 12. Stosunki polsko-rumuńskie

  Na pewno Rumunia była najbardziej zaprzyjaźnionym sąsiadem. Sojusz polsko - rumuński zapoczątkowany w 1921 min. dzięki znajomości króla przez gen. Rozwadowskiego, dawał nam zabezpieczenie z ich strony w razie agresji ZSRR. Nasze stosunki z nimi są moim zdaniem przykładem współpracy sąsiedzkiej. Choć mogło być lepiej...
 13. Stalinowi i Budionnemu powinniśmy postawić dużą kawę, za to, co zrobili A tak na poważnie, to głównie ślepe tych panów ambicje ich zgubiły. Oni kierowali się na Rumunię, zostawiając lukę, i grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Naszym należą się brawa za świetne przegrupowanie, mniej za sam manewr.
 14. Temat trochę zapomniany. No więc tak, ja uważam, że Armia "Prusy" mogłaby zostać tak jak naprawdę była. Jednak mobilizowana wraz z oddziałami I linii. Pomysł Rydza z pobiciem K.Panc. siłami tej armii nie był zły, trzeba było tylko wzmocnić 7 DP. Ale to taka mała "dygresja" Co do planu obrony na rubieżach, to trzeba by przygotować szczegóły odwrotów poszczególnych zgrupowań. A jeżeli chodzi o transport, to czy byłaby możliwość przyjęcia planu Porwita (oczywiście z modyfikacjami)? Pzdr.
 15. Pomysł Milicji podoba mi się, sprzęt nie zalegałby w magazynach. Moim zdaniem możnaby z tych oddziałów utworzyć np. szkieletową linię obrony na Wiśle. Tylko, że pomysł nierealny w warunkach transportowych we wrześniu. A wystawienie nowych DP, te owe dywizje nazywać się powinny "zgrupowaniami mięsa armatniego", ponieważ mieliśmy o wiele za słabe wsparcie ogniowe dla czynnych DP. Nie było żadnych rezerw uzbrojenia artyleryjskiego. Uważam, że w przybliżeniu 40 DP było realnym odzwierciedleniem naszych możliwości.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.