Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
JASNY CELSTYN

Inna stolica Polski po II wojnie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo Warszawa wyszła z wojny niezwykle zniszczona, w mojej opinii w sposób podobny do miast Japonii zmiecionych wręcz atomowym atakiem Amerykanów (sic!).

Które waszym zdaniem z polskich miast powinno zostać powojenną stolicą?

Podawajcie swoje typy.

ps

Warszawa i tak miała zbyt dużo własnych problemów i to z nimi w pierwszym rzędzie powinna się uporać rezygnując z funkcji stołecznej aby nie pogłębiać chaosu w kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może Kraków, jako w ogóle niezniszczony... A może Lublina nie trzeba było przenosić?

A nie uważasz że te miasta są zbyt odległe geograficznie od centrum kraju i nowo włączonych ziem odzyskanych? Co masz dokładnie na myśli pisząc o Lublinie.

Moje typy to: Konin, Gniezno !, Toruń, Sieradz, Płock. Co Wy na to?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A nie uważasz że te miasta są zbyt odległe geograficznie od centrum kraju i nowo włączonych ziem odzyskanych?

Czyli Warszawa pasowała jak ulał, nie było sensu przenosić stolicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właściwie po dogłębnej analizie, na miejscu Stalina oderwałbym od Imp. Browarskiego Rustów, i to miasto uczynił stolicą Polski, ale to nierealne, ZSRR nie miałby szans z Pomarańczową Armią... ;)

To może Łódź?

Idealnie w środku (na oko :P )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To może Łódź? Gniezno, Konin, Sieradz i Płock małe, Toruń od biedy; ale wszystkie bez infrastruktury, budynków, itp...

No dobrze ale skoro wtedy tak forsownie tyle budowano to czy robiło różnicę rozbudować mniejsze miasto zamiast odbudowywać prawie nie istniejącą Warszawę.

Łódź, miasto przemysłowe, bez żadnych tradycji i historii nie nadaje się na stolicę

(tak naprawdę to zagadką dla mnie jest dlaczego ta podrzędna mieścina się rozwinęła)

Warszawy lewobrzeżnej nie było, a co Praga warszawska miała potencjał większy od zaproponowanych przeze mnie miast.

Poza tym popatrz na przykład Canberry dziś 350 tys miasta wybudowanego od podstaw, nie istniejącego 100 lat temu jw odróżnieniu od wymienionych przeze mnie miejscowości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak naprawdę to była taka idea by przenieść stolicę kraju do innego miasta z Warszawy. Stalin wraz z całym aparatem partyjnym w Polsce planowali stolicę w Lublinie albo Krakowie. Chociaż Kraków jako siedlisko "rewizjonizmu" odpadał w przedbiegach.

Sporo czasu nowe władze powojenne miały swoją siedzibę w Lublinie. To Lublin był potencjalną stolicą zamiast Warszawy. PPRowcy nie wierzyli w to, że Warszawę można było by odbudować, ale "zmobilizowali" cały kraj tj. kradli cegły z całego kraju do Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sporo czasu nowe władze powojenne miały swoją siedzibę w Lublinie. To Lublin był potencjalną stolicą zamiast Warszawy. PPRowcy nie wierzyli w to, że Warszawę można było by odbudować, ale "zmobilizowali" cały kraj tj. kradli cegły z całego kraju do Warszawy.

Tak wiem o tym. Z różnych względów natury historycznej i geograficznej Łódź, Kraków, Lublin, Warszawa to były denne pomysły.

Ze względów geograficznych odpadają też w roli stolicy miasta Ziem Odzyskanych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak wiem o tym. Z różnych względów natury historycznej i geograficznej Łódź, Kraków, Lublin, Warszawa to były denne pomysły.

Gdy ciężko wymyślić dobrą zmianę, ostaje się przy starym. I tak zrobiono.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gdy ciężko wymyślić dobrą zmianę, ostaje się przy starym. I tak zrobiono.

Czyżby poza wieloma innymi sprawami także nieumiejętność wyboru stolicy wskazywała na głupotę komunistów??

Przecież wystarczyłoby "podrasować" Toruń, Płock ,Włocławek, Gniezno do poziomu Canberry z lat 20 tych, zamiast nadludzkim wysiłkiem, miast Ziem Odzyskanych ! (okradanych z cegieł i innych środków przez Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy) , dźwigać z gruzów martwe miasto...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jeden z mych znajomych, były poseł, mawiał, że najlepszym, sposobem na naprawę Polski jest przeniesienie stolicy z Warszawy gdziekolwiek, np. do Łodzi i zakaz wymeldowywania się z Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nieumiejętność wyboru stolicy wskazywała na głupotę komunistów??

A skąd wniosek, że planowano przeniesienie stolicy.

Warszawa to od paru wieków stolica znana wszędzie poza tym to symbol walki z okupantem i była w gruzach to także był plus – odbudowujemy „nowe – stare” miasto jak Feniks z popiołów. Na stolicę to miasto nadawało się jak żadne inne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
przeniesienie stolicy z Warszawy gdziekolwiek, np. do Łodzi i zakaz wymeldowywania się z Warszawy.

Przenieść? Proszę bardzo, przynajmniej Warszawa nie będzie musiała bujać się z manifestacjami, blokującymi niejednokrotnie miasto;) Co do zakazu wymeldowywania się z Warszawy. Jeśli tylko wraz z tym zostanie wprowadzony zakaz przenoszenia się do Warszawy wszystkich tych, którzy przyjeżdżają tutaj aby zrobić karierę i przy okazji popluć na Warszawę i psuć jej opinię, to proszę bardzo, nie mam nic przeciwko.

A żeby nie było offa. Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę położenie najlepszym miejscem byłaby Łódź, ewentualnie Toruń. Oczywiście odpowiednio powiększone zaraz po wojnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.