Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
JASNY CELSTYN

Inna stolica Polski po II wojnie

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   
Wow Kutno... miejsce z wielką tradycją dziejową i znaczeniem...
Czlowieku, zdecyduj ze sie, jaki model oferujesz. Czy chcialbys widziec stolice ukrecona z totalnego, nic nie znaczacego zad..ia jak Canberra, a wtedy Lodz powinna Ci idealnie pasowac, bo juz i z pewna infrastruktura, czy szukasz miasta z jakimis tradycjami.

Tyle ze wtedy lepszego od Warszawy sie nie znajdzie...

Pozarzeczowa wartosc odbudowy martwego miasta byla ogromna. Mozna mowic o komuszej propagandzie, o opoznianiu drastycznym naprawy zniszczen gdzie indziej.

Jednak to sie okazalo prawdziwym, nie tylko propagandowym, zwyciestwem spoleczenstwa. To bylo COS dla pokolenia moich rodzicow. Dowod na to, ze o, tu nas mozecie... :)

Naprawde wolalbys, aby Warszawa pozostala jako kolejny przyklad Szeol wypalona pustynia? Ewentualnie obsiana trawka po urzedowym przeszabrowaniu - bo nie sposob bylo tego ot tak zostawic? Nie za duze jak na pomnik Powstania?

Hirosima i Nagasaki istnieja i zyja. Tak sie udowadnia czlowieczenstwo: powrotem do egzystencji.

P.S. Prosze wybaczyc koncowe patetyczne nuty... :shock:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Celstynie, ja nie napisałem, że Kraków leży na ''ziemiach odzyskanych'', tylko zasugerowałem, że mogła to byc stolica.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czlowieku, zdecyduj ze sie, jaki model oferujesz. Czy chcialbys widziec stolice ukrecona z totalnego, nic nie znaczacego zad..ia jak Canberra"

Gdybym to ja decydował wybrałbym miasto małe w centralnej dzisiejszej Polsce.

Dawną stolicę jakiejś ziemi, lub ważny gród, które w czasie historii ominął znaczący rozwój.

Zrobiłbym to w ramach wyrównywania szans.

Najbardziej odpowiadałyby mi Włocławek, Płock, Sieradz, Łęczyca, Łowicz, na liście rezerwowych Gniezno, Konin.

... także, Lu Tzy... nie wiem czy są to używając Twej terminologii zad..p..a ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Zazadziem nazwalem Canberre... Nieslusznie? :) Przeciez tam jest wlasnie stolica Australijczykow, bo to bylo nic nie znaczace miejsce posrodku niczego w polowie drogi miedzy zajadlymi rywalami.

Calkiem podoba mi sie, nawiasem mowiac, zazadziowatosc wiekszosci stolic stanowych w USA; choc nie wiem czy to swiadoma polityka.

Do wyrownywania szans, moim zdaniem, lepiej sie nadaje regionalizacja i sensowna polityka wewnetrzna. Zreszta - wyrownywanie szans - w czym?

Gdyby wtedy rzeczywiscie przeniesiono stolice do ktoregos z zaproponowanych przez Ciebie miast - pomysl, jak by je okaleczono. Wiem, ze Warszawiacy zaraz mi krzykna , ze nie mam racji, ale w Wawie jest, jako ekhm pamiatka, Palac Kultury i dom partii tylko.

Jakis Sieradz czy Kutno zatonelo by w socrealistycznej, gigantomanskiej architekturze. Nowa Huta moze sluzyc przykladem takze socjalnych kosztow. Albo Brasilia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego poprzez stolicę miałaby być akcja wyrównywania szans? Przecież stolica to nie jest jakiś byt, który się powinno przenosić, bo wtedy doszlibyśmy do jakiegoś absurdu, że 20 lat np. Sieradz stolicą, a jak się rozwinie to potem Konin i tak w kółko. Zauważ, że nie zawsze stolica jest największym miastem, gdzie jest najwięcej biznesu, kapitału, przemysłu, usług etc. Patrz Australia Canberra, a Sydney, patrz USA Waszyngton, a Nowy York.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zazadziem nazwalem Canberre... Nieslusznie?

A czy miasto o potencjale i wielkości Bydgoszczy to zadu... ?

Do wyrownywania szans, moim zdaniem, lepiej sie nadaje regionalizacja i sensowna polityka wewnetrzna. Zreszta - wyrownywanie szans - w czym?

Tak regionalizacja to totalnie odlotowy pomysł.

Moja wizja: 11 silnych kompetencjami regionów i żadnych powiatów tylko autonomiczne gminy.

Co do szans, mówię o szansach na przyśpieszony rozwój.

Jakis Sieradz czy Kutno zatonelo by w socrealistycznej, gigantomanskiej architekturze.

To czy w tej stolicy byłby socrealizm nie jest pewne. W Canberze nie ma gigantomanii.

Mówiąc już o socrealizmie, śródmieście Magdeburga nie jest takie złe, nie jest też powiedziane czy miasto nie byłoby podobne estetyce Placu Kościuszki we Wrocławiu

http://images21.fotosik.pl/178/7a9a2576c9fe59f1.jpg

A dlaczego poprzez stolicę miałaby być akcja wyrównywania szans? Przecież stolica to nie jest jakiś byt, który się powinno przenosić,

To co? wyśmiewasz/potępiasz twórców Belmopan, Brasilii ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Zazadziem nazwalem Canberre... Nieslusznie?

A czy miasto o potencjale i wielkości Bydgoszczy to zadu... ?

Do wyrownywania szans, moim zdaniem, lepiej sie nadaje regionalizacja i sensowna polityka wewnetrzna. Zreszta - wyrownywanie szans - w czym?

Tak regionalizacja to totalnie odlotowy pomysł.

Moja wizja: 11 silnych kompetencjami regionów i żadnych powiatów tylko autonomiczne gminy.

Co do szans, mówię o szansach na przyśpieszony rozwój.

Jakis Sieradz czy Kutno zatonelo by w socrealistycznej, gigantomanskiej architekturze.

To czy w tej stolicy byłby socrealizm nie jest pewne. W Canberze nie ma gigantomanii.

Mówiąc już o socrealizmie, śródmieście Magdeburga nie jest takie złe, nie jest też powiedziane czy miasto nie byłoby podobne estetyce Placu Kościuszki we Wrocławiu

http://images21.fotosik.pl/178/7a9a2576c9fe59f1.jpg

A dlaczego poprzez stolicę miałaby być akcja wyrównywania szans? Przecież stolica to nie jest jakiś byt, który się powinno przenosić,

To co? wyśmiewasz/potępiasz twórców Belmopan, Brasilii ?

Akurat Bydgoszczy to zdaje sie nie zaproponowales. Torun owszem.

Szanse na przyspieszony rozwoj... Czego? Przemyslu? On tam powstaje, gdzie juz jest infrastruktura transportowa i populacja. Ze nie wspomne o surowcach. Wawa to juz miala. Sie odbudowalo, chmara ludzi wrocila i zaczeli.

Co chcesz w Leczycy stawiac? Hute aluminium? No i podciagnac pare setek kilometrow torow do portow, kopaln, i te pe, zagonic ludzi, zeby zamieszkali dookola liczniej...

Nie jest pewny socrealizm???? To sie przyjrzyj samej Wawie, ktorej wzglednie male oszpecenie i przyozdobienie tymze zawdzieczamy oporom decydentow i dzialaniom ludzi, co miasto kochali.

W miastku prowincjonalnym socrealizm rozwinal by skrzydla na cala rozpietosc.

A tworcow Brasilii i wysmiewam, i potepiam. Mialem do czynienia z ludzmi, co tam mieszkaja. To jest miasto postawione bez mysli o mieszkancach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie przemysł a usługi ... po co przemysł. Z początku usługi ! , przemysł przyszedłby z czasem

W Brasili zła jest chora urbanistyczna myśl Niemayera (czy jak mu tam)

a więc SAMA REALIZACJA, a nie pomysł stworzenia stolicy w odludnym zakątku aby sprowadzić tam cywilizację.

Nie myślałem o Bydgoszczy jako o stolicy, przypominałem tylko ze Canberra jest podobnej wielkości może nawet większa, więc nie jest zad...piem !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Nie przemysł a usługi ...

Jakie usługi ? Co można robić na jak to powiedziałeś "wsi" ? Dowozić mleko od krowy ? Albo miasto szwaczek ? Dziękuję, postoję.

Wiem, ze Warszawiacy zaraz mi krzykna , ze nie mam racji, ale w Wawie jest, jako ekhm pamiatka, Palac Kultury i dom partii tylko.

Pamiątka po socrealizmie ? Osiedla... pełno na Bielanach, Pradze, Woli takich szaraczków ( na szczęście chociaż je malują :) ) co z daleka wieje PRLem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jakie usługi ? Co można robić na jak to powiedziałeś "wsi" ?

Wszystko wokół zaspokojenia potrzeb, przybyszy: dyplomatów, urzędników, naukowców, i tych którzy by z nimi współpracowali (szoferów, piekarzy,kucharzy, sprzątaczy, dziennikarzy etc.)

Poza tym skoro udało się zrobić super stolicę z BONN, to dlaczego nie miałoby się udać w Koninie czy we Włocławku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Wiem, ze Warszawiacy zaraz mi krzykna , ze nie mam racji, ale w Wawie jest, jako ekhm pamiatka, Palac Kultury i dom partii tylko.

Pamiątka po socrealizmie ? Osiedla... pełno na Bielanach, Pradze, Woli takich szaraczków ( na szczęście chociaż je malują ;) ) co z daleka wieje PRLem :)

A nie mowilem :)

Takie osiedliska, to sa wszedzie. Wez pod uwage, ze Wawe odbudowywano od zera. Te osiedliska sa pozniejsze.

[ Dodano: 2008-06-12, 00:06 ]

Nie przemysł a usługi ... po co przemysł. Z początku usługi ! , przemysł przyszedłby z czasem

W Brasili zła jest chora urbanistyczna myśl Niemayera (czy jak mu tam)

a więc SAMA REALIZACJA, a nie pomysł stworzenia stolicy w odludnym zakątku aby sprowadzić tam cywilizację.

Nie myślałem o Bydgoszczy jako o stolicy, przypominałem tylko ze Canberra jest podobnej wielkości może nawet większa, więc nie jest zad...piem !

W Brasilii jest nie tylko zlae, zbyt artystyczne podejscie do miejskiej przestrzeni, jakie Niemayer zafundowal, ale i sa widoczne koszta socjalne. Poza tym pieknym urbanistycznym projektem, wokol niego, sa slumsy. Wielkie.

Teraz chyba wieksze niz w Sao Paulo, ale to tylko plota.

O Canberze zas - ona jest wielkosci BYdgoszczy, bo populacja Kangurorow jest taka a nie inna i powierzchnia ich kontynentu rowniez.

Nieporownywalne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W Brasilii jest nie tylko zlae, zbyt artystyczne podejscie do miejskiej przestrzeni, jakie Niemayer zafundowal, ale i sa widoczne koszta socjalne.

Miasto nie powstało z myślą o przemyśle i robotnikach, w zwariowanym pomyśle zbyt awangardowego jak na swoje czasy nie były uwzględnione żadne funkcje poza reprezentacyjnymi, urzędniczymi i mieszkaniowymi ( tylko dla kadry urzędniczej).

Brasilia to projekt spoko ale do realizacji w czasach, kiedy ludzie maja dużo wolnego czasu ekologiczne pojazdy pozwalające poruszać sie po mieście, a całą potrzebna pracę wykonują androidy.

Jak na lata 60 i nawet teraźniejsze pomysł był oderwany od realiów.

O Canberze zas - ona jest wielkosci BYdgoszczy, bo populacja Kangurorow jest taka a nie inna i powierzchnia ich kontynentu rowniez.

Wybacz ta metafora jest dla mnie zakręcona jak "muszla po ogórkach" :rotfl:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Wybaczenia prosze i poprawiam: Jak na Australie, Canberra to duuze miasto.

Co wiecej, zbudowano ja w pustce, od zera. W Polsce panuja odrobine odmienne warunki demograficzne. Co takze zreszta odbiera nieco sensu powolywaniu sie na casus Brasilii. Tam to bylo zasiedlanie dzikiego interioru. U nas w takim razie trzeba by do Ustrzyk chyba :) .

No i Polska byla ociupine mniej zamozna w 1945 niz Australia w 1908...

Jeszcze o koszmarze Niemeyera.

To byla proba zlapania dwoch srok za ogony. Projekt zawieral niemozliwe do pogodzenia sprzecznosci. Przeniesienie stolicy z megalopolii do miejscowosci administracyjnej li tylko, i uczynienie z tego osrodka kolonizacji wewnetrznej.

No i sama mysl, by przeniesc stolice setki mil w glusze, bez infrastruktury, w kraju ludzi tak biednych, jest obledem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Canberra to duuze miasto.

Co wiecej, zbudowano ja w pustce, od zera. W Polsce panuja odrobine odmienne warunki demograficzne. Co takze zreszta odbiera nieco sensu powolywaniu sie na casus Brasilii.

Zgadzam się masz rację ! poza datą 1908r 8).

przyznaj jednak że przykład Bonn to coś zupełnie innego od obłąkanej wizji Niemayer'a. Pomysł na stolicę w Bonn (mieście niezniszczonym, prowincjonalnym) przystawał do polskich powojennych warunków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Data do sprawdzenia na Wiki chocby...

Bonn - W zasadzie to stolice tam nie tyle Niemcy przeniesli, co im przeniesiono. I to z koniecznosci tylko. Gdy zas koniecznosc przestala istniec, stolica szybko wrocila do Berlina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.