Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Vissegerd

Zbaraż 1649

Rekomendowane odpowiedzi

No masz, lepszy diabeł którego się już zna, co nie wink.gif

Oczywiście, a przy okazji liczę na jakąś minirecenzję (ale już po obrobieniu tekstu), i nie musi być pochlebna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
danil   

Sledzinski (zbaraz,bellona)w ogole jak na mnie troszke ,,lekki,, i slaby..cytat malo...jakich to ciekawych detali,szczegolow i t.p..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój, Śledziński to porażka, jego książka to się tylko na makulaturę nadaje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
danil   

Daj spokój, Śledziński to porażka, jego książka to się tylko na makulaturę nadaje...

Szczegolnie,gdy na poczatku ksiazki mozna czytac,ze (idzie cala kupe roznych narodow ,z jakich powstala kozaczyzna(rusiny tam tylko jak jeden z wielu ) :rolleyes: a w konce tego spisku...Niemcy-takze jak tworcy kozaczyzny..Choc,jesli byc otwartym,jestem nawet dumny z tego,ze Niemcy takze miali stosunek do tego ,bo,choc moj dziad i pobil ich pod Kurskiem,ale zawsze mialem pewny respekt do niemcow (prawda,do niemcow z 1941-45r :rolleyes: -jak po mnie dali przyklady wielkiej odwagi i umijetnosci ..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
danil   

Moja książka już w ofercie wydawnictwa

http://napoleonv.pl/opis/3856473/bitwa-pod-zbarazem-1649.html

tam spis treści, wstęp i pierwsza strona z I rozdziału.

co do terminu ,,chlopstwo,, to mam obawe ze czy nie bedzie pewnej plutaniny u czytelnika ,bo,wiadomo,ze wojskowa maszyna kozacka skladala sie z dwoch segmentow, -tj.z wlasciwie kozakow zaporozskich i rejestrowych(jaki wzieli z 1648 r.udzial w powstaniu)i wlasnie,,,pokozaczenogo,, ludu -co wlasnie baczymo z tej relacji polskiej pro bitwe pod Konstantynowem,gdzie ten podzial oznaczeno calkiem konkretnie..innymi slowami,do 1648 r. yuz byla gotowa kozacka organizacja ze swoimi szczegolami i t.p.. ale po 1648 baczymo masowe ,,pokozaczenie,, chlopstwa ..prosto pod slowem ,,chlopstwo,, inny czytelnik moze zrozumiac,ze chodzi o zwyklych chlopach-rolnikach z-pod Mozyria czy Gomla

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maszyna kozacka skladala sie z dwoch segmentow, -tj.z wlasciwie kozakow zaporozskich i rejestrowych(jaki wzieli z 1648 r.udzial w powstaniu)i wlasnie,,,pokozaczenogo,, ludu -co wlasnie baczymo z tej relacji polskiej pro bitwe pod Konstantynowem,gdzie ten podzial oznaczeno calkiem konkretnie

A której relacji ?

Bo ja takiego podziału nie zauważyłem, ale nie wykluczam, że nie znam jakiegoś źródła odnośnie bitwy pod Konstantynowem.

Jeśli chodzi o rok 1649 relacje podają wojsko kozackie zarówno słowem : Kozacy, jak i chłopstwo, czerń itd. Czasami któraś widzi osobno Kozaków i chłopów, czy Kozaków i czerń (to ostatnie słowo jest najmniej konkretne, bo może oznaczać zarówno Kozaków jak i tylko pokozaczonych chłopów).

Zresztą w tekście najczęściej używam słów: buntownicy, rebelizanci, Kozacy; chłopstwo występuje chyba tylko kilka razy.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na stronie wydawcy i w spisie treści brakuje spisu aneksów zamieszczonych w mojej książce:

http://napoleonv.pl/...razem-1649.html

, poniżej ich lista:

Aneksy:

I. „Rosporzondzenie woyska koronnego przes Jaśnie Oświeconego Xiążęcia IMsć Wiśniowieckiego wojewody Ruskiego do we Lwowie Prima Octobris zaciągnione a teraz na Stanowiska rozłożone d. 14 Decembris. Anno Dni 1648”

II. Stany oddziałów zaciężnych przedstawionych do donatywy za udział w bitwie zbaraskiej w poszczególnych ćwierciach 1649, a także ostatniej 1648 i pierwszej 1650 roku wg rachunków komisji lubelskiej i warszawskiej

III. Stany oddziałów prywatnych przedstawionych do donatywy za udział w bitwie zbaraskiej w 1649 roku i pierwszej ćwierci 1650

IV. ODB sił polskich pod Zbarażem wg Wespazjana Kochowskiego

V. ODB sił polskich pod Zbarażem wg Radwańskiego

VI. „Potęga wszystka Z Krymu, Z Nahay, Białogrodźców, Oczakowców y Dobruczan”

VII. Wykaz sił kozackich i tatarskich w 1649 roku i komput kozacki po ugodzie zborowskiej

VIII. ODB sił kozacko-tatarskich wg Sebastiana Kochanowskiego<

IX. Pułki w armii kozackiej w 1649 roku wg Samowydca

X. ODB sił kozacko-tatarskich pod Zbarażem wg Wespazjana Kochowskiego

XI. „Confessata Kozakow wziętych na podiezdzie od J. M. P. Podczaszeo Koron. pod Manaczynem 8 July”

XII. „Confessata przez P. Gulczewskiego Podstolego Czerniechowskieo na podiazd posłanego JKMsci przyniesione”

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie się podoba objaśnienie, że Kozacy to nie byli żołnierze, tylko milicja, a Chmielnicki miał pod sobą zbieraninę...

pozostaje pytanie: jak ta zbieranina i milicja potrafiła dawać łupnia żołnierzom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie się podoba objaśnienie, że Kozacy to nie byli żołnierze, tylko milicja, a Chmielnicki miał pod sobą zbieraninę...

pozostaje pytanie: jak ta zbieranina i milicja potrafiła dawać łupnia żołnierzom.

Z duża przewagą liczebną i pomocą tatarską-również liczną. Jedyny wyjątek to Piławce gdzie ucieczkę armii polskiej spowodowało dowództwo, a nie przeciwnik (choć trzeba przyznać że pozycję Chmielnicki wybrał i przygotował na tyle że nawet z tak kiepskim wojskiem był w stanie jakiś czas się bronić skutecznie) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
danil   

A której relacji ?

Bo ja takiego podziału nie zauważyłem, ale nie wykluczam, że nie znam jakiegoś źródła odnośnie bitwy pod Konstantynowem.

Jeśli chodzi o rok 1649 relacje podają wojsko kozackie zarówno słowem : Kozacy, jak i chłopstwo, czerń itd. Czasami któraś widzi osobno Kozaków i chłopów, czy Kozaków i czerń (to ostatnie słowo jest najmniej konkretne, bo może oznaczać zarówno Kozaków jak i tylko pokozaczonych chłopów).

Zresztą w tekście najczęściej używam słów: buntownicy, rebelizanci, Kozacy; chłopstwo występuje chyba tylko kilka razy.

Jakas relacja ,prawda w jezyku rosijskim,gdzie jakis polak pisze,ze wroga okolo 40 000 (Konstantynow),ale wiekszosc z nich to chlopstwo..Niestety trudno cos znalecz znowu..problem takze w jezyku -nie wiem jak to w oryginale..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
danil   

Z duża przewagą liczebną i pomocą tatarską-również liczną. Jedyny wyjątek to Piławce gdzie ucieczkę armii polskiej spowodowało dowództwo, a nie przeciwnik (choć trzeba przyznać że pozycję Chmielnicki wybrał i przygotował na tyle że nawet z tak kiepskim wojskiem był w stanie jakiś czas się bronić skutecznie) .

:)

A jaka tam byla przewaga ,ciekawe? Pod Korsuniem okolo 3-krotna .Okolo 18 tys. i okolo 6 000 polakow. normalna proporcja..Np. w 1621 Gustaw Adolf mial 6 czy nawet 7 -krotna przewaga,ale nie zmogl rozsarpac Radziwilla .Malo tego,to Radziwill tylko te i robil,co szukal okazje do bitwy polowej,a Gustaw ja unikal..I nikt nie nazywa Szwedow kiepskim wojskiem a Gustawa zlym wodzem.. :(

Pod Korsuniem zbieranina kozacko-indianska :) prosto rozniesla przeciwnika..Tak samo pod Batohom w 1652..

Ale i z ta przewaga takze nie wszystko jasnie..Np. Radoslaw Sikora calkiem serio uwaza,ze np. pod Beresteczkiem w 1651r. to Polacy miali wieksza liczebnie armje,a nie kozacy i tatarze..Jesli brac nie tylko ,,papierowych,, zolnierzy ale wszytkich uzbrojonych chlopcow..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jakas relacja ,prawda w jezyku rosijskim,gdzie jakis polak pisze,ze wroga okolo 40 000 (Konstantynow),ale wiekszosc z nich to chlopstwo..Niestety trudno cos znalecz znowu..problem takze w jezyku -nie wiem jak to w oryginale

W oryginale jest mowa o tym, że "motłochu większa część", a motłoch może oznaczać nie tylko chłopów ale także żony, dzieci Kozaków i chłopów

A jaka tam byla przewaga ,ciekawe?

Pod Piławcami ?

Pod Korsuniem okolo 3-krotna .Okolo 18 tys. i okolo 6 000 polakow. normalna proporcja

Raczej 4000 żołnierzy polskich (5500 to tylko stan etatowy) + ileś ciurów (?) kontra jakieś 8000 Kozaków do boju + 40 000 ordy (z tego około 1/3 zwykle bywała do boju)

Pod Korsuniem zbieranina kozacko-indianska :) prosto rozniesla przeciwnika..Tak samo pod Batohom w 1652..

Pod Korsuniem Polakami dowodził totalny idiota, który nie mógłby bardziej pomóc Chmielnickiemu nawet gdyby ten mu za to płacił. Zresztą trafiłem na wzmiankę ( w tej chwili nie pamiętam gdzie), że Chmielnicki na wieść o przyznaniu przez sejm w 1648 roku buławy Wiśniowieckiemu miał być gotów wypuścić Potockiego z niewoli by zwolnił kniazia z dowodzenia, darmowe oswobodzenie Potockiego unimożliwił niestety Jan Kazimierz który w swej głupocie odebrał Wiśniowieckiemu buławę

No a pod Batohem obóz polski był za duży, dowódca nie miał posłuchu, a buntownicy z hordą mieli jednak przewagę liczebną-jak dużą trudno powiedzieć, gdyż nie ma dobrego opracowania na ten temat

Ale i z ta przewaga takze nie wszystko jasnie..Np. Radoslaw Sikora calkiem serio uwaza,ze np. pod Beresteczkiem w 1651r. to Polacy miali wieksza liczebnie armje,a nie kozacy i tatarze..Jesli brac nie tylko ,,papierowych,, zolnierzy ale wszytkich uzbrojonych chlopcow..

Ale pod Beresteczkiem Polacy wygrali,a przebieg walk ani na moment nie wskazywał na inna możliwość

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
danil   

Raczej 4000 żołnierzy polskich (5500 to tylko stan etatowy) + ileś ciurów (?) kontra jakieś 8000 Kozaków do boju + 40 000 ordy (z tego około 1/3 zwykle bywała do boju)

Tak dawaj napiszemo w takim wypadku,ze pod Cecora bylo 100 000 bisurmanow (co by tam nie mowili moldawanie pro inne liczby ) :rolleyes: Wiec lepiej byc pobitym 100 tysiecznym tlumem,niz 15-30 tysiecznym?

Albo jak minimum 70 000 ..Wiec jest taki cyfry? Tak dlaczego dawac mniejsze liczby? :rolleyes:

Jesli byc w ramach istorizmu,to wiec nie mozemo ignorowac inne dane.Ze Ordy bylo okolo 7 tys. zolnierzow (co daje nam okolo 20 tys. (?) z motlochom..Tak samo i po Czegryny 1678 r.mozemo wybrac te zrodla,jaki daje wieksza liczbe turkow niz zrodla,jaki daja mniejsze cyfry?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

pozwolę sobie na małą autoreklamę.

W środę 5 czerwca godz. 20:00,

odbędzie się prezentacja mojej książki: Bitwa pod Zbarażem 1649

http://napoleonv.pl/opis/3856473/bitwa- ... -1649.html

w miejscu (blisko stacji SKM Gdańsk-Wrzeszcz):

Duszpasterstwo Akademickie "Na Czarnej" (parafia Najświętszego Serca Jezusowego)

ul. ks. J. Zator Przytockiego 3, Gdańsk - Wrzeszcz

Sala Akademicka, 1. Domu Parafialnego

Wszystkich chętnych, którzy akurat będą w tym czasie w Gdańsku serdecznie zapraszam

Będzie oczywiście możliwość kupienia egzemplarza z dedykacją (albo bez)

W książce oczywiście ODB armii polskiej (wyszczególniona każda chorągiew), ODB armii tatarskiej w 1649 roku (wszystkie ordy uznające w tym czasie zwierzchnictwo chana z ich liczebnością) i oczywiście wyliczone pułki kozackie z ich orientacyjną liczebnością, plany umocnień polskich, przebieg bitwy itd

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.