Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Średniowieczne odkrycia geograficzne

Recommended Posts

Narya   

1255-66 - bracia Nicolo Polo i Maffeo Polo dotarli do Chin

1271-95 - Marco Polo z ojcem i wujem dotarł do Chin

1415 - Portugalczycy zdobyli Ceutę w Mauretanii, stwarzając sobie bazę do penetracji w głąb Afryki

1427 - Diogo de Silves odkrył archipelag Azory

1460 - Henryk Żeglarz dotarł do Azorów, Madery, Wysp Kanaryjskich, Wysp Zielonego Przylądka, ujścia Senegalu i do Zatoki Gwinejskiej

1482 - Diogo Cão odkrył rzekę Kongo

1488 - Bartolomeu Dias opłynął Przylądek Dobrej Nadziei

Co o nich sądzicie? Dlaczego zapomina się o nich i zazwyczaj na lekcjach uczy się o odkryciach geograficznych dopiero od Krzysztofa Kolumba?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1460 - Henryk Żeglarz dotarł do zorów, Madery, Wysp Kanaryjskich, Wysp Zielonego Przylądka, ujścia Senegalu i do Zatoki Gwinejskiej

W tym roku Henryk Żeglarz zmarł. Twórca potęgi morskiej Portugalii najprawdopodobniej nigdy nie postawił stopy na statku a tym bardzie nie pływał po morzach ani oceanach, więc nic takiego odkryć nie mógł. Tradycja przypisuje mu wynalezienie karaweli.

Dlaczego zapomina się o nich i zazwyczaj na lekcjach uczy się o odkryciach geograficznych dopiero od Krzysztofa Kolumba?

Bo gdyby uczono tego wszystkiego w szkole to musiałoby być z 5 godzin historii tygodniowo. Szkoła nie ma zrobić z uczniów historyków a dać pewien pogląd na świat i nauczyć myślenia przyczynowo – skutkowego a historia do tego nadaje się jak żaden inny przedmiot.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Wikipedia

Benedykt Polak (łac. Benedictus Polonus) (ur. ok. 1200 - zm. ok. 1280) – pierwszy polski podróżnik, franciszkanin, autor sprawozdania De Itinere Fratrum Minorum ad Tartaros będącej relacją z pierwszej wizyty Europejczyków w Imperium Mongolskim, odbytej w latach od 16 kwietnia 1245 do 18 listopada 1247.

Spis treści

Też o tej postaci dowiedziałem się dopiero niedawno i nie było to w szkole :|

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
Benedykt Polak

Ja tam widiowemu 7, czy Naryi, nie chcę nic sugerować, ale tematu o nim nie widziałem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Dlaczego temat z nazwy tyczy się wieku XV, a jest tutaj wrzucony Marco Polo? Czy wcześniejsze odkrycia (np. Normanów) nie są warte uwagi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo albo ktoś robi off-top, albo ktoś źle zapisał temat (może miało być o średniowiecznych odkryciach geograficznych)? Chyba należy dobitnie stwierdzić, w czym tkwi błąd i naprawić go

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Ponieważ nie można dzielić jak tort historią. Marco Polo został wtrącony tylko dlatego, aby wykazać, że wiek XV czy wcześniejszy nie rozpoczynają wielkich podróży, ale są częścią tego zjawiska historycznego.

Czy znacie jeszcze jakieś wielkie podróże w tym okresie czasu, poza wymienionymi? Czy zasługują na tytuł "wielkich odkryć"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

http://histmag.org/archiwalia/mag44/P03.htm

Bardzo interesująca jest wyprawa Diega Cao w głąb Afryki i to jeszcze u schyłku średniowiecza. Odkrycia Cao kontynuował znany już nam B. Diaz.

Słyszał ktoś o niej? A może znaczenie wyolbrzymia się lub zaniża tej wyprawy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grogor   

Dodam jescze kilka dat i spostrzeżeń.

1000 - Leif Eriksson prawdopodobnie ok. tego roku dokonał odkrycia Ameryki

1245-47 - Jan di Piano Carpini i Benedykt Polak odbyli podróż na dwór wielkiego chana.

1253-55 - Wilhelm z Rubruk odbył podróż do wielkiego chana

Za przełomową datę i początek ery wielkich odkryć należy uznać rok 1415, kiedy to Portugalczycy zdobyli Ceutę, port na mauretańskim wybrzeżu, który był doskonałą bazą wypadową do dalszej ekspansji w kierunku Atlantyku i wnętrza kontynentu afrykańskiego.

Warte wspomnienia na zakończenie jest również data która zakończyła średniowiecze i rozpoczęła nową erę jest wyprawa Krzysztofa Kolumba mianowicie w 1492 Krzysztof kolumb odkrywa Amerykę Środkową.Pierwszym skrawkiem ziemi na który schodzi w dniu 12 pażdziernika 1492 roku była wysepka Waitailing w archipelagu Bahama.Następnie odkrył Kubę i Dominikanę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Jeśli piszemy o odkryciach średniowiecznych to trudno pominąć odkrycie Islandii. Miał tego dokonać w roku 874 Ingolf Arnarson który na wyspie się osiedlił (podobno wcześniej na wyspie przebywali mnisi irlandzcy ale nie ostali się tam długo).

W każdym razie to Wikingowie odkryli i zaludnili ten kraj który choć peryferyjny to jednak na stałe wszedł do grona państw europejskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

I tak największym, lecz nie w pełni potwierdzonym odkryciem geograficznym średniowiecza, było odkrycie Ameryki przez Wikingów w XI wieku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Mati64 napisał:

 nie w pełni potwierdzonym 

 

Dlaczego nie w pełni potwierdzonym?

Przecież mamy świadectwa pisane - Sagi i archeologiczne, chociażby to:

https://www.google.pl/search?dcr=0&biw=1366&bih=662&tbm=isch&sa=1&ei=kflDWoCMCYjewALZoqLQAQ&q=Hvalsey&oq=Hvalsey&gs_l=psy-ab.12..0i19k1l4.839492.839492.0.841104.1.1.0.0.0.0.209.209.2-1.1.0....0...1c.2.64.psy-ab..0.1.209....0.UelP6ZF1dtY

czy to:

https://www.google.pl/search?q=Brattahlíð&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiTlJ_m_qrYAhVCJ1AKHeRxCOcQ_AUICygC&biw=1366&bih=662

Godzinę temu, Mati64 napisał:

w XI wieku

 

W XI wieku, a nie przypadkiem X?

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 minut temu, Mati64 napisał:

źródła nie są w pełni wiarygodne

 

Które?

Chyba nikt poważny nie neguje pobytu Wikingów na Grenlandii.

Edited by Capricornus

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Nie nikt nie neguje pobytu Wikingów na Grenlandii, ale znajdzie się wielu, którzy będą kwestionować ich pobyt w Ameryce. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.