Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jakie masz poglądy polityczne?

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób sobie test polityczny: http://mojapolityka.pl/testpolityczny.php

Mi wyszło tak:

Liberalizm - socjalny

Doktryna polityczna wyrosła z demoliberalizmu. Za ojców liberalizmu socjalnego uważa się Leonarda T. Hobbhouse`a i Thomasa Hilla Grena.

Socjalliberałowie postrzegając w dotychczasowych koncepcjach liberalnych niebezpieczeństwo atomizacji społeczeństwa zaczęli adaptować rozwiązania, które stały w sprzeczności z zasadami liberalizmu gospodarczego. Socjalliberałowie głoszą poglądy ekonomiczne wykraczające poza ramy zarówno tradycyjnego liberalizmu jak również demoliberalizmu Milla. Według socjalliberałów państwo powinno ograniczyć swobodę zawierania umów by w sposób aktywny wspierać tych obywateli, których pozycja jest słabsza (tj. pracowników). Ponadto państwo socjalliberalne prowadzić ma aktywną politykę socjalną oraz ingerować w procesy gospodarcze poprzez należące do państwa przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Od socjaldemokratów odróżnia socjalliberałów głównie kwestia proporcji oraz stopnia zaangażowania państwa w procesy gospodarcze. Dla socjalliberałów zaangażowanie to nie jest bezwarunkowe, winno pełnić raczej rolę "korygującą" w stosunku do naturalnych procesów rynkowych.

Obecnie idee socjalliberalne znajdują pewne odzwierciedlenie w koncepcjach państwa dobrobytu (welfare state) oraz teoriach tzw. "trzeciej drogi" pomiędzy socjalizmem a kapitalizmem adaptowanych przez partie nowoczesnej centro-lewicy. Ze względu na odmienne od tradycyjnego postrzeganie wolności, a także odejście od tradycyjnego liberalizmu gospodarczego niektórzy uważają, iż socjalliberalizm nie może być traktowany jako nurt myśli liberalnej.

Typowe postulaty socjalliberałów:

* prywatyzacja, ale z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z potrzeby utrzymania przez państwo możliwości ingerowania w niektóre procesy gospodarcze

* elastyczna polityka podatkowa (w zależności od potrzeb budżetu, ale starająca się uwzględnić konieczność stymulowania gospodarki poprzez pozostawienie pieniędzy w rękach obywateli)

* zastępowanie podatków bezpośrednich pośrednimi

* troska o zapewnienie przez państwo równych szans dla wszystkich obywateli (m.in. poprzez system szkół publicznych)

* laickość państwa

*

* wspieranie mniejszości etnicznych, wyznaniowych i seksualnych. Polityka antydyskryminacyjna

Zbliżone doktryny polityczne:

* Demoliberalizm

* Socjaldemokracja

Partie socjalliberalne: Partia Demokratyczna – demokraci.pl Stronnictwo Demokratyczne

Partie polityczne posiadające frakcje socjalliberalne: Platforma Obywatelska RP

W efekcie jaki skrzyżować te poglądy z demoliberalizmem to mógłbym się z tą oceną z testu zgodzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A mnie

Liberalizm demokratyczny (demoliberalizm)

Sformułowana przez Johna Stuarta Milla doktryna polityczna będąca próbą przystosowania liberalizmu do zmieniających się warunków społecznych, a w szczególności do demokratyzacji ustrojów państw.

John Stuart Mill postulował bardziej realistyczne i kompromisowe podejście do niektórych elementów doktryny liberalnej. Stąd też demoliberałowie widząc w państwie gwaranta wolności dopuszczają większy rozrost jego funkcji. Mill funkcje pełnione przez państwo podzielił na dwie grupy - niezbędne dla istnienia i funkcjonowania państwa (policja, emisja pieniądza, etc...) oraz "niekonieczne". W przeciwieństwie do liberałów konserwatywnych Mill, a za nim demoliberałowie godzą się z pełnieniem przez państwo funkcji "niekoniecznych".

Najistotniejszą zmianą w ideologii współczesnych demoliberałów w stosunku do postulatów Johna Stuarta Milla jest rozumienie demokracji. O ile dla Milla oczywiste było, że nie każdy obywatel ma prawo głosować (co więcej, obwarowywał on prawo wyborcze istotnymi ograniczeniami, takimi jak cenzus wykształcenia i majątku), o tyle współcześni demoliberałowie są zwolennikami powszechnego czynnego prawa wyborczego.

Typowe postulaty demoliberałów:

* prywatyzacja większości należących do państwa przedsiębiorstw

* obniżenie podatków (szczególnie tych płaconych przez przedsiębiorstwa) w celu stymulacji rozwoju gospodarczego

* zastępowanie podatków bezpośrednich pośrednimi

* Zmniejszenie prawnych ograniczeń dla działalności gospodarczej

* Zwiększanie uprawnień władzy ustawodawczej kosztem władzy wykonawczej

* lntegracja europejska

* Twarda polityka monetarna

Zbliżone doktryny polityczne:

* Ordoliberalizm

* Liberalizm socjalny

Partie demoliberalne: Forum Liberalne

Partie polityczne posiadające frakcje demoliberalne: Platforma Obywatelska RP

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Mi wyszło, że jestem chadekiem. Jednak z kościołem katolickim i jego doktrynami mam raczej niewiele wspólnego. Swoją drogą, ten teścik to fajna sprawa - dzięki Jarpen za umieszczenie linku do niego na forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi podobnie jak elfowi wyszło, że jestem chadekiem. Podobnie jak elfo twierdzę również, że niewiele mam wspólnego z kościołem katolickim i jego naukami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja jestem demokratą chrześcijańskim(chadecja)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lach71   

Jestem minarchistą! 8) Od zawsze wiedziałem, że blisko mi do UPR, choć minarchiści w UPR są zaledwie frakcją. :mrgreen:

* państwo-minimum - prywatyzacja lub likwidacja wszystkich elementów państwa z wyjątkiem policji, sądów, wojska, służb dyplomatycznych

* radykalne obniżenie i uproszczenie podatków (całkowite przychody państwa z tytułu podatków bezpośrednich i pośrednich w granicach 10%)

* likwidacja prawnych ograniczeń dla działalności gospodarczej (zezwoleń, koncesji, etc...)

* zaprzestanie udzielania przez państwo pomocy społecznej (zasiłki dla bezrobotnych, etc...)

* całkowita liberalizacja dostępu obywateli do broni palnej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Funta   

A ja mam takie coś, a ktos mówił że komunista ze mnie rośnie :)

Ordoliberalizm

Doktryna będąca syntezą demoliberalizmu oraz myśli chrześcijańsko-demokratycznej realizowana w Republice Federalnej Niemiec po II wojnie światowej.

Z pojęciem ordoliberalizmu wiąże się koncepcja "społecznej gospodarki rynkowej", pojęcie to jest jednak rozumiane inaczej niż w klasycznych ideologiach "państwa dobrobytu". Według ordoliberałów państwo powinno w gospodarce ograniczać się do funkcji kontrolnych i starać się nie ingerować, lub też ingerować w nią w niewielkim zakresie. Inaczej jednak niż w przypadku liberałów konserwatywnych czy też libertarian ordoliberałowie widzą miejsce dla finansowanej z budżetu działalności socjalnej (np. zasiłków dla bezrobotnych). Istotną rolę w doktrynie ordoliberalnej pełni również myśl chrześcijańsko-demokratyczna z której ordoliberałowie czerpią system wartości w kwestiach obyczajowych oraz pojmowanie roli władzy.

Typowe postulaty ordoliberałów:

prywatyzacja większości należących do państwa przedsiębiorstw

obniżenie podatków (szczególnie tych płaconych przez przedsiębiorstwa) w celu stymulacji rozwoju gospodarczego

zastępowanie podatków bezpośrednich pośrednimi

zmniejszenie prawnych ograniczeń dla działalności gospodarczej

Restrykcyjne prawo antyaborcyjne

współpraca państwa z Kościołem

Zbliżone doktryny polityczne:

Liberalizm konserwatywny

Liberalizm demokratyczny

Chadecja

Partie ordoliberalne: Platforma Obywatelska RP

Partie polityczne posiadające frakcje ordoliberalne: Prawo i Sprawiedliwość

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roshnise   

Kto by pomyślał :)

Chrześcijańska demokracja (chadecja)

Nurt w myśli politycznej i społecznej, który pojawił się pod koniec XIX wieku jako odpowiedź myśli katolickiej na rosnące wpływy socjalizmu. Myśliciele katoliccy poczęli zdawać sobie sprawę, że Kościół katolicki może utracić wpływ na robotników, jeżeli nie zaproponuje atrakcyjnej i jednocześnie konkurencyjnej doktryny politycznej wobec socjalistycznej wizji porządku społecznego. Tworząc doktrynę chrześcijańskiej demokracji czerpano z dwóch źródeł: społecznej nauki Kościoła katolickiego oraz kierunku filozoficznego zwanego personalizmem.

Po drugiej wojnie światowej nastąpiła istotna zmiana programowa partii chadeckich, przeobrażająca doktrynę chrześcijańskiej demokracji. Chrześcijańska demokracja oddaliła się od katolickich korzeni (choć często podkreśla inspirację etyką chrześcijańską), dopuszcza też w niektórych wypadkach postulaty programowe sprzeczne z nauką Kościoła (częściowa legalizacja aborcji, rozwody, rejestracja związków osób tej samej płci).

Typowe postulaty chrześcijańskich demokratów:

utrzymywanie organizowanej przez państwo pomocy dla najuboższych

decentralizacja państwa

utrzymywanie dobrych stosunków pomiędzy władzami państwowymi a kościelnymi

polityka prorodzinna (ulgi podatkowe dla rodzin, etc...)

Zbliżone doktryny polityczne: Ordoliberalizm, Konserwatyzm (nurt burke`owski).

Partie chrześcijańsko-demokratyczne: Partia Centrum, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast".

Partie polityczne posiadające frakcje chrześcijańsko-demokratyczne: Platforma Obywatelska RP, Prawo i Sprawiedliwość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Jak rany! Ja tez chadek! A to sie porobilo...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

No to ładnie... Waham się w trzech miejscach, i albo wychodzi mi Socjal Liberalizm albo... nic :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

No to pozdrawiam wszystkich 'chrześcijańskich demokratów' na tym forum !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Ja cię kręcę... Również jestem chadekiem :) Jak na razie większość w forumowym parlamencie ma chadecja :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   
Jestem minarchistą! 8) Od zawsze wiedziałem, że blisko mi do UPR, choć minarchiści w UPR są zaledwie frakcją. :mrgreen:

* państwo-minimum - prywatyzacja lub likwidacja wszystkich elementów państwa z wyjątkiem policji, sądów, wojska, służb dyplomatycznych

* radykalne obniżenie i uproszczenie podatków (całkowite przychody państwa z tytułu podatków bezpośrednich i pośrednich w granicach 10%)

* likwidacja prawnych ograniczeń dla działalności gospodarczej (zezwoleń, koncesji, etc...)

* zaprzestanie udzielania przez państwo pomocy społecznej (zasiłki dla bezrobotnych, etc...)

* całkowita liberalizacja dostępu obywateli do broni palnej

Coś zbliżonego miało miejsce w Rzeczypospolitej szlacheckiej. Skończyła się ta "wolność" rozbiorami...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale numer! Też mi wyszło, że jestem chadekiem... W życiu bym nie przypuszczał :)

Tradycjonalizm - 13%

Wolność gospodarcza 27%

Wolności obywatelskie - 50%

Pozdrawiam więc wszystkich chadeków :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.