Jump to content

elfo

Użytkownicy
 • Content count

  136
 • Joined

 • Last visited

About elfo

 • Rank
  Ranga: Magister

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  z Gdyni
 1. Matura z historii 2010

  Mam wątpliwości co do zadania 8. Nadałem tytuł mapie: "Wojna w obronie konstytucji 3-go Maja 1792" zastanawiam się czy przyczepią się tego, że nie napisałem, że była to wojna polsko - rosyjska (chociaż to wynika z mapy)
 2. Matura z historii 2010

  Ja niestety nic nie wspomniałem o planach wojny prewencyjnej We wstępie przybliżyłem ogólną sytuację polityczną w Europie przed I wś (dwa wrogie bloki), różne koncepcje na odzyskanie niepodległości przez Polskę (Piłsudski, Dmowski, gen.Haller), napisałem, że tuż po wojnie Francja popierała Polskę bo dążyła do osłabienia Niemiec, ujdzie? Co do literatury to powołałem się na Roszkowskiego
 3. Matura z historii 2010

  Taki szczególik: napisałem "Triumf" zamiast Tryumf, uznają?
 4. Matura z historii 2010

  Widzę, że jako pierwszy podzielę się z wami moimi wrażeniami z matury. Całemu arkuszowi można by nadać tytuł "Stosunki polsko-francuskie na przestrzeni wieków". Wszystkie trzy części dotyczyły głównie Polski i Francji ( poza pierwszymi dwoma pytaniami). Co do wypracowań wybrałem temat z dwudziestolecia, ten pierwszy zbyt mało konkretny. A reszcie jak poszło?
 5. Wydaje mi się, że średniowiecze raczej nam odpuszczą. Dalej stawiam na coś politycznego z okresu II wś lub PRL-u. Nie zdziwiłbym się gdyby pojawił się temat dotyczący stosunków państwo - kościół w okresie Polski Ludowej
 6. Mi się wydaje, że może trafić się coś z XXw. Może kampania wrześniowa i pierwsze lata wojny albo coś związanego z Polską po 1945r. Nie zdziwiłbym się, gdyby pojawiło się pytanie o kryzysy gospodarcze w okresie międzywojennym. Jeśli przyjdzie mi pisać coś z tego co wymieniłem to jestem w domu, jak temat będzie dotyczył XVII lub XVIII to już gorzej. Trzymajcie kciuki za mnie!!
 7. Rzeczywiście, po poznańskim październiku zmiany jakie zaszły w kraju podążały zdecydowanie w kierunku demokratyzacji, jednak na demokrację taką jak na zachodzie nie mogliśmy liczyć. Mimo wszystko uważam, że dalsze reformy i próby demokratyzacji Polski mogły zakończyć się tak jak na Węgrzech. Przecież miały miejsce ruchy wojsk sowieckich przy granicy z Polską, a marszałkiem był prosowiecki Rokossowski. ZSRR nie mogło sobie pozwolić na takie wyłomy w ich strefie wpływów.
 8. Prezentacje maturalne

  Siem, jako że zbliżają się ferie czyli okres przygotowania do matury ustnej z języka polskiego 2010 pragnę odświeżyć temat. Ja wybrałem sobie "Obraz powstańców w getcie warszawskim z trzech perspektyw: żydowskiej, niemieckiej i polskiej." Będę pisał na podstawie Rozmów z Katem(rewelacja! genialna rzecz!) Zdążyć przed Panem Bogiem, Wielki Tydzień Andrzejewskiego i Kobieta cmentarna Nałkowskiej, może dorzucę jeszcze Campo di Fiori. Dla mnie temat idealny
 9. O żadnej demokracji w tym czasie nie mogło być mowy. Co najwyżej możemy się zastanawiać czy ewentualne dalsze reformy doprowadziłyby do interwencji ZSRR czy wszystko "zostałoby w rodzinie" i MO i Wojsko załatwili sprawę sami.
 10. Ludobójstwo w Rwandzie

  Hutu było plemieniem rolniczym, stanowili ok. 85-90% mieszkańców Rwandy. Tutsi byli natomiast hodowcami bydła - elitą, arystokracją tego kraju. Zamożność i prestiż określano według liczby posiadanych krów - kto miał krowy, ten miał władzę. W kraju panował porządek feudalny, Hutu musieli oddawać część zbiorów w zamian za wydzierżawienie im krowy ( krowę na własność mógł posiadać tylko Tutsi, Hutu mogli jedynie krowę "wynająć"). W 1962r doszło to powstania Hutu przeciwko Tutsi. Przyczyną konfliktu był brak ziemi przeznaczonej na pastwiska, którą Tutsi zaczęli pozyskiwać kosztem terenów uprawnych należących do Hutu. W wyniku wojny, w rządzie Rwandy zasiedli w większości zwycięscy Hutu. Wielu przedstawicieli plemienia Tutsi zmuszonych zostało do emigracji. Rok później doszło do inwazji wygnanych Tutsi z granic krajów sąsiednich. Armia rwandyjska złożona głównie z Hutu powstrzymuje napaść. Tak pisał o tym Ryszard Kapuściński: "Armia Hutu powstrzymuje ją (inwazję Tutsi )i w odwet organizuje w Ruandzie wielką, okrutną rzeź Tutsi. [...]W Tanzanii zbieraliśmy tylko głosy tych, co stamtąd uciekli Żaden postronny obserwator w te strony nie dociera, żadna komisja ani media. Pamiętam, że próbowaliśmy -grupa korespondentów - dostać się wówczas do Ruandy, ale nie zostaliśmy przez władzę wpuszczeni . W Tanzanii zbieraliśmy tylko głosy tych, co stamtąd uciekli - byłyto głównie kobiety z dziećmi, przerażone, poranione, zagłodzone. Mężczyzn najczęściej zabijano w pierwszej kolejności, już z tych wypraw nie wracali." Rwandyjski Frot Patriotyczny był organizacją stworzoną przez Tutsi w celu przejęcia władzy w kraju. W 1990 RFP zaatakował kraj z terytorium Ugandy. Wywołało to wojnę domową. 6 kwietnia 1994 r w Kigali, doszło do zamachu na samolot, na którego pokładzie znajdowali się prezydent Rwandy Juvénal Habyarimana oraz prezydent Burundi Cyprien Ntaryamira.
 11. Jak się uczyć?

  A czytałeś może oprócz historii powszechnej historię Polski? Ja mam ZAMIAR skupić się bardziej nad historią Polski (Szczur, Markiewicz, Chwalba, Roszkowski), a tylko najważniejsze wydarzenia z danej epoki opracowywać w kontekście światowym lub europejskim. Wiem, że to może okazać się zgubne, ale nie widzę innego wyjścia. I jeszcze ta rozbieżność materiału: w szkole XXw a ja będę tkwił dopiero w średniowieczu jakieś pomysły jak to pogodzić?
 12. Jak się uczyć?

  "Talik Jacek, Toma Piotr, Trzeciak Jacek Historia nowa matura repetytorium" wyd.Park
 13. Jak się uczyć?

  Jarpen, mam jedno repetytorium i czasem z niego korzystam. Mam tylko nadzieję, że na kierunkach humanistycznych nie będzie brany pod uwagę wynik matury z matematyki
 14. Jak się uczyć?

  Jako przyszłoroczny maturzysta obrałem taką metodę: czytam uważnie książkę (obecnie Starożytność J.Wolskiego), potem przeglądam notatki z lekcji a po każdym rozdziale robię sobie powtórzenie. Na końcu czytam różne ciekawostki w internecie ( m.in na naszym kochanym forum ! ). Czasami poszukam jeszcze jakichś zdjęć lub informacji o dziełach sztuki danego okresu. Im więcej się uczę tym bardziej zastanawiam się czy podołam poziomowi rozszerzonemu. I jeszcze ta obowiązkowa matematyka....
 15. Czego teraz słuchasz?

  Planet L.U.C - zmiana klimatu o 180 stopni.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.