Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najlepszy król z dynastiii Jagiellonów to:  

118 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Władysław Jagiełło
      17
    • Władysław Warneńczyk
      1
    • Kazimierz Jagiellończyk
      24
    • Jan Olbracht
      0
    • Aleksander Jagiellończyk
      2
    • Zygmunt Stary
      7
    • Zygmunt August
      12


Rekomendowane odpowiedzi

No ciekawy jestem waszego zdania, którego Jagiellona dażycie największym uznaniem i dlaczego.

Ja zagłosowałem na Kazimierza Jagiellończyka za inkorporacje Prus do Polski i wypowiedzenie wojny Krzyżakom, zakończonej po 13 latach pokojem toruńskim 1466. Po długim sporze z papiestwem i biskupami krajowymi zapewnił sobie prawo obsadzania diecezji własnymi kandydatami (a co wkońcu król jest najważniejszy nie papież, który jest daleko), wprowadził swego syna, Władysława Jagiellończyka, na trony czeski (1471) i węgierski (1490), pozostawił Polskę w rozkwicie i za to jestem mu bardzo wdzięczny :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Wladyslawa cenie przede wszystkim za zalozenie wspanialej dynastii Jagiellonow oraz za zdecydowane przeciwstawienie sie Zakonowi Krzyzackiemu. Jego malzenstwo z Jadwiga dalo przepustke do miana "mocarstwa" owczesnej Europy .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Władysław Jagiełło - za przyczynienie się do upadku Zakonu Krzyżackiego oraz za to, że głupim władcą to on nie był - a takich "głupców" w historii to nam nie brakuje :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Władysław Jagiełło - za przyczynienie się do upadku Zakonu Krzyżackiego oraz za to, że głupim władcą to on nie był - a takich "głupców" w historii to nam nie brakuje :?

Owszem pokonał Zakon, ale nie do końca. Nie chce pomniejszać jego zasług, ale gdyby tydzień dłużej wytrzymał pod Malborkiem to by się poddali krzyżacy w nim bo już nie mieli co jeś zresztą to mu powiedział po kilku latach WM Krzyżacki jak się z nim spotkał... Jagiellonowie nigdy nie postawili kropki nad i jeśli chodzi o akon, a co było poźniej z Zakonem każdy wie... Prusy i rozbiory....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   
Owszem pokonał Zakon, ale nie do końca. Nie chce pomniejszać jego zasług, ale gdyby tydzień dłużej wytrzymał pod Malborkiem to by się poddali krzyżacy w nim bo już nie mieli co jeś zresztą to mu powiedział po kilku latach WM Krzyżacki jak się z nim spotkał... Jagiellonowie nigdy nie postawili kropki nad i jeśli chodzi o akon, a co było poźniej z Zakonem każdy wie... Prusy i rozbiory....

napisałam przecież "przyczynił się" - bo taka była prawda - po Bitwie pod Grunwaldem (ach, ta pycha niemców), Zakon zaczął upadać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Owszem pokonał Zakon, ale nie do końca. Nie chce pomniejszać jego zasług, ale gdyby tydzień dłużej wytrzymał pod Malborkiem to by się poddali krzyżacy w nim bo już nie mieli co jeś zresztą to mu powiedział po kilku latach WM Krzyżacki jak się z nim spotkał... Jagiellonowie nigdy nie postawili kropki nad i jeśli chodzi o akon, a co było poźniej z Zakonem każdy wie... Prusy i rozbiory....

napisałam przecież "przyczynił się" - bo taka była prawda - po Bitwie pod Grunwaldem (ach, ta pycha niemców), Zakon zaczął upadać...

Owszem Jagiełło przyczynił się w dużym stopniu do upadku Prus, ale ani on ani żaden Jagiellon nie postawili kropki nad i, i nie zlikwidowali Zakonu do reszty. Ja zagłosowałem na Kazimierz ponieważ on "zdobył" (ponieważ go kupił) Malbrok. Zresztą na miano największego zasługuje ponadto obu Zygmuntów, którzy panowali w "złotym" wieku dla polski :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MaWro   

Według mnie najlapszy królem był Władysław Jagiełło dlatego,że przycynił się do upadku zakonu krzyżackiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zaglosowałam na Władysłwa Jagiełłę...

:idea: na mocy ugody w Krewie w 1386 r. przyjął chrzest;

:idea: poślubił Jadwigę i przeprowadził chrzest Litwy;

:idea: w 1401 roku oddał Wielkie Księstwo Litewskie Witoldowi, zachowując dla siebie jedynie władzę zwierzchnią;

:idea: w 1410 roku rozbił wojska krzyżackie pod Grunwaldem;

:idea: w 1413r. doprowadził do unii w Horodle;

:idea: dla synów Władysława i Kazimierza walczył uporczywie o zapewnienie dziedzictwa tronu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Owszem pokonał Zakon, ale nie do końca. Nie chce pomniejszać jego zasług, ale gdyby tydzień dłużej wytrzymał pod Malborkiem to by się poddali krzyżacy w nim bo już nie mieli co jeś zresztą to mu powiedział po kilku latach WM Krzyżacki jak się z nim spotkał... Jagiellonowie nigdy nie postawili kropki nad i jeśli chodzi o akon, a co było poźniej z Zakonem każdy wie... Prusy i rozbiory....

słyszałem ciekawą hipotezę - mianowicie że Władysław wcale nie chciał pokonać zakonu (sic!) ! Obawiał sie że pod znakiem zapytania stanie wtedy unia polsko-litewska (jedną z głównych przyczyn jej zawarcia było niebezpieczeństwo krzyżackie) a jego dynastia zostanie pozbawiona tronu w Polsce.

Wladyslawa cenie przede wszystkim za zalozenie wspanialej dynastii Jagiellonow

dynastię Jagiellonów założył Giedymin W.Ks. Litewski (1316-1341)

Ja wybrałem Kazimierza jagiellończyka za doskonałą politykę zagraniczną i dynastyczną, opozycję względem magnatów i popieranie średniej szlachty.

A Władysław Jagiełło podpadł mi za niewykorzystanie szansy przyłączenia do Polski Śląska ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   

Giedymin założył dynastię Giedyminowiczów, a Jagiełło - Jagiellonów, tak gwoli ścisłości.

Za to samo (stracona szansa na odzyskanie Śląska) podpadł mi Zygmunt Stary, kiedy Bona Sforza oferowała Habsburgom swoje dziedziczne dobra w Italii.

Słyszałem jeszcze ciekawszą hipotezę dotyczącą Wielkiej Wojny - Jagiełło celowo nie dopuścił do unicestwienia Zakonu, aby uniknąć rozpadu unii, ale nie z powodu żądzy władzy, tylko aby Litwa miała sojusznika w walkach na wschodzie i południowym wschodzie. Że Jagiełło przekładał interes Wielkiego Księstwa nad interes Korony. W sumie trochę racji w tym jest - Polska po pokoju toruńskim otrzymała tylko Ziemię Dobrzyńską, a Litwa odzyskała całą Żmudź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Giedymin założył dynastię Giedyminowiczów, a Jagiełło - Jagiellonów, tak gwoli ścisłości.

hej! skoro tak mówisz to nie istniała dynastia Jagiellonów - polscy władcy pochodzili z dynastii Giedyminowiczów z linii "polskiej". Nie mogą istnieć dwie dynastie w obrębie jednego rodu. Podałem nazwę Jagiellonowie bo pod taka wystepuja w historiografii polskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   

Mea culpa :) Więc: Władysław Jagiełło z dynasti Giedyminowiczów założył polską linię tej dynastii, nazwaną dynastią Jagiellonów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zygmunt I Stary był najlepszym z Jagiellonów, gdyż:

zapewnił spokój wewnętrzny w kraju

stworzył zasade vivente rege, która miała służyć pożytkowi państwa

za jego rządów był złoty wiek kultury i sztuki

Oczywiście nie mam żadnych wiekszych zarzutów do innych władców z dynastii jagiellonskiej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zygmunt I Stary według mnie nie był złym władcą, ale dobrym wcale. Panował w spokojnych czasach, gdy Polska była potęgą. Jednakże podpisał niekorzystną umowę z Maxmilianem i utraciliśm Czechy i Węgr oraz mimo ogromnej szansy nie zniszczył Prus.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.