Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Na wstępie mała uwaga: czołg ów nosił nazwę IS-2 a nie JS-2. I polecam lekturę: Janusz Magnuski, "Stalin" Postrach zachodu, PELTA W-wa 1995.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Accepted   

Na wstępie mała uwaga: czołg ów nosił nazwę IS-2 a nie JS-2. I polecam lekturę: Janusz Magnuski, "Stalin" Postrach zachodu, PELTA W-wa 1995.

Oczywiście, spolszczona transkrypcja Józef Stalin... (Iosif Stalin), jest błędna - zgadzam się i dzięki za uwagę, w wypadku nazwy czołgu jest po prostu IS-2.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po 1. Nie JS-2 tylko IS-2. Po 2 Czołg bardzo dobry. Dorównywał Pz.KpFw.VI Tiger, a nawet go przewyższał.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Oczywiście, spolszczona transkrypcja Józef Stalin... (Iosif Stalin), jest błędna - zgadzam się i dzięki za uwagę, w wypadku nazwy czołgu jest po prostu IS-2.

Magnuski pisał IS, inni też mu wtórowali. Dlaczego? To proste w języku rosyjskim mamy Иосиф Сталин. Kto nie zna to przełożę; dwie pierwsze litery imienia i nazwiska I i S. Ale to wcale nie znaczy że polska wersja JS jest błędna. Obie nazwy są prawidłowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po 2 Czołg bardzo dobry. Dorównywał Pz.KpFw.VI Tiger, a nawet go przewyższał.

Tylko pierwszego czy drugiego tygrysa ? bo drugi zjadał IS-y.

No i ta armata, coś jak 3 strzały na minutę, i można ładować tylko z poziomym położeniu lufy, do tego 28 naboi, ale do niszczenia umocnień idealny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że Pz.Kpfw.VIb "Tygrys Królewski" zjadał IS'y. Chodziło mi o Pz.Kpfw.VI

Ciągle miał lepszą armatę, lepsze przyrządy celownicze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Magnuski pisał IS, inni też mu wtórowali. Dlaczego? To proste w języku rosyjskim mamy Иосиф Сталин. Kto nie zna to przełożę; dwie pierwsze litery imienia i nazwiska I i S. Ale to wcale nie znaczy że polska wersja JS jest błędna. Obie nazwy są prawidłowe.

No tak nie do końca. Czołg ten nosił oznaczenie ИС czyli zapisując to naszym alfabetem IS. Kombinowanie z JS, bo najpierw się rozwinie oznaczenie typu do słów od których wzięło początek, zapisze je po polsku i potem dopiero stworzy oznaczenie od nich powstałe prawidłowym zbytnio nie jest.

Trochę na zasadzie jakbyś najpierw np. słowa oznaczenia ППШ (PPSz) rozwinął do Пистолет Пулемёт Шпагина, zapisał w języku polskim czyli Pistolet Maszynowy Szpagina i stworzył oznaczenie wyglądające wtedy PMSz. Oczywiście mozna tak postąpić i tak postąpiono w WP np. RPD mazywając go rkmD czy z SKS nazwywając go ksS - tyle, że broń pod taką nazwą została przyjęta do uzbrojenia w WP i o użytkowanej broni w WP można tak napisać.

Jedynym uzasadnieniem dla użycia oznaczenia JS-2 byłaby sytuacja gdyby pod takim oznaczeniem radziecki IS-2 został przyjęty do uzbrojenia w WP i wtedy oznaczenie dotyczyłoby zasadniczo tylko wozów w uzbrojeniu WP.

Zasadą jest, że skróty i nazwy sprzętu, zapisywane alfabetem innym niż łaciński tworzy się poprzez zastąpienie litery obcego alfabetu, odpowiednią literą (literami) alfabetu używanego w Polsce. Dlatego IS-2, a nie JS-2.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pijany82   

Cześć ,witajcie ,jestem tutaj nowy ,nie zarejestrowałem się przypadkowo ,będę potrzebował Waszej pomocy ,a dokładniej w odpowiedzeniu na troszkę pytań ze względu że prowadzę kanał na YT o tematyce gier WOT i War Thunder (czołgi) pokazując absurdalne przebicia i sytuacje do jakich odchodzi w tych że grach. Wiem że gra nigdy nie odzwierciedli realizmu ,jednak wielu ludzi uznaje że wszystko jest w porządku i się czepiam. Tak więc pierwsze pytania :)

1. Z jakiej odległości IS2 był w stanie zniszczyć Panterę ,Tygrysa lub Tygrysa 2 ? Chodzi tutaj o front pojazdu.

2. Czy Jagdpanther kryjący się do połowy był w stanie przetrwać potężny ostrzał z dział różnego kalibru w tym IS2? Tutaj chodzi mi o nachylenie pancerza tego pojazdu.

3. Czy prawdą jest że pojazdy miały słaby punkt a dokładnie chodzi o dolną płytę pancerza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cześć ,witajcie ,jestem tutaj nowy ,nie zarejestrowałem się przypadkowo ,będę potrzebował Waszej pomocy ,a dokładniej w odpowiedzeniu na troszkę pytań ze względu że prowadzę kanał na YT o tematyce gier WOT i War Thunder (czołgi) pokazując absurdalne przebicia i sytuacje do jakich odchodzi w tych że grach. Wiem że gra nigdy nie odzwierciedli realizmu ,jednak wielu ludzi uznaje że wszystko jest w porządku i się czepiam. Tak więc pierwsze pytania :)

1. Z jakiej odległości IS2 był w stanie zniszczyć Panterę ,Tygrysa lub Tygrysa 2 ? Chodzi tutaj o front pojazdu.

2. Czy Jagdpanther kryjący się do połowy był w stanie przetrwać potężny ostrzał z dział różnego kalibru w tym IS2? Tutaj chodzi mi o nachylenie pancerza tego pojazdu.

3. Czy prawdą jest że pojazdy miały słaby punkt a dokładnie chodzi o dolną płytę pancerza?

1. Zależy od kątu między czołgami

2. Zależy z jakiej odległości i pod jakim kątem pocisk dosięgnie JagdPanther

3. O ile się nie mylę to tak.

(...)ciężki pocisk naszej haubicy 122mm był skuteczny przeciw opancerzeniu Tygrysa z mniej więcej 500m.

Wasilij Krysow Czerwony niszczyciel czołgów Roz 3 Przygotowujemy obronę

To ja JesusLovesYou7

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

1. Zależy od kątu między czołgami

2. Zależy z jakiej odległości i pod jakim kątem pocisk dosięgnie JagdPanther

3. O ile się nie mylę to tak.

(...)ciężki pocisk naszej haubicy 122mm był skuteczny przeciw opancerzeniu Tygrysa z mniej więcej 500m.

Wasilij Krysow Czerwony niszczyciel czołgów Roz 3 Przygotowujemy obronę

To ja JesusLovesYou7

1. Od kątu wobec jakiej części czołgu?

2. Jakich pocisków używały IS-2, i dlaczego ten problem miał dotyczyć wyłącznie Jagdpanther?

3. Zawsze się mylisz.

Zapas pocisków do armaty D-25T 122 mm wynosił 29 sztuk. Używano amunicji odłamkowej OF-471, lub przeciwpancernej BR-471.

Jeżeli chodzi o ten drugi typ amunicji, stwierdzono że pocisk BR-471 przebija pancerz czołowy Pantery z dystansu w granicach 600 metrów. Jeżeli chodzi o najcieńszy pancerz Tygrysa, można było osiągnąć zadowalający skutek na dystansie circa 1200 metrów. O ile załoga IeSa była dobrze wyszkolona. Skutecznym w tej okoliczności środkiem, było użycie pocisków burzących typu OF-471.Zwykle rozpaczliwy ostrzał pociskami tego typu powodował uszkodzenia konstrukcji niemieckich czołgów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pijany82   
1. Od kątu wobec jakiej części czołgu?

2. Jakich pocisków używały IS-2, i dlaczego ten problem miał dotyczyć wyłącznie Jagdpanther?

3. Zawsze się mylisz.

Amon jak możesz opisz wszystkie kwestie jeśli dasz radę :D Potrzeba wyczerpujących informacji :D W pkt 2 chodzi mi właśnie o samego jagdpanther jakie działa były w stanie go zniszczyć kiedy był schowany do połowy,bo chyba im bardziej był odchylony kąt wzrastał i przód powinien pociski odbijać przy takim kącie? Jagd miał 55 stopni chyba pancerz przedni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proponuję by Tyberiusz przypomniał sobie o regulaminie i więcej czasu poświęcił na merytoryczną stronę swych wypowiedzi, a nie skupiał się na zbędnych uwagach względem piszących.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko napisać, że przy odrobinie inwencji, chęci i zainteresowania można samemu sobie odpowiedzieć, a nie czekać tylko na gotowe. Już nie mówiąc, że nie wiem co ma "schowanie się do połowy" do możliwości penetracji pancerza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.