Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   
Godzinę temu, Tomasz N napisał:

Inne  pomysły ?

Pamiętacie tą listę?

A próbował ktoś weryfikować gdzie polegli żołnierze z tej listy?

Bo Dąbrowa koło Kielc to nie Dąbrowa koło Ciepielowa. Dąbrowa koło Kielc jest obecnie dzielnicą miasta.

1. Podporucznik Bartke Jerzy Eryk
2. Podchorąży Rzewuski Karol
3. Sierżant Ludwig Juliusz
4. Sierżant Domagała Zygmunt
5. Sierżant Suwalski Mieczysław
6. Wachmistrz Okular Władysław
7. Plutonowy Sapisztajn Julian
8. St. saper Kisin Borys
9. Bombardier Kwieciński Marian
10.Strzelec Jabłoński Antoni
11.Lewesiński Antoni
12.Brewitz Willi
13.Kaczyński Jan
14.Andrejew Grzegorz
15.Miziuk Roman
16.Wojciechowski Jan
17.Baliński Stanisław
18.Włodarak Jan
19.Kacprzak Wacław
20.Pazera Franciszek
21.Szymański Feliks
22.Karus Lech
23.Matuszczak Stanisław
24.Jagusiak Jan
25.Starkiewicz Marian
26.Strojec Antoni
27.Pleskacz Henryk
28.Urbańczyk Stanisław
29.Strzelczyk Stanisław
30.Sibicki Józef
31.Cierpiał Jan
32.Atłasik Jan
33.Marchwiński Edward
34.Pasieka Stanisław
35.Drzazga Bolesław
36.Cwajg Josek
37.Biernat Franciszek
38.Mećko Adam
39.Pyszczyński Stanisław
40.Obara Jan
41.Łękawski Antoni
42.Rutka (z Brzeska)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Drogi Atrixie. Kiedy kilkanaście lat temu zadałem podobne pytanie instytucji tym się zajmującej, dostałem odpowiedź, że mam się tym sam zająć.  Zająłem się, ale i tak moich ustaleń nie honorowano. Więc wybacz, ale w tym Ci nie pomogę.

 

Natomiast w kwestii mojego pytania to chodzi mi o to, że jak można było wysłać do Niemiec informację całkowicie negującą Unsere i dalej się na niej opierać ?

Co zyskiwano ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix podał informacje o artykule o "Zentrale", ja może o naszym podwórku:

 

Pamiec_i_Sprawiedliwosc-r2013-t12-n1_(21)-s245-274.pdf

 

Jest to artykuł Łukasza Jasińskiego o OKBZHwP  w Gdańsku nie Kielcach czy Radomiu, ale zawiera sporo istotnych informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
5 godzin temu, Tomasz N napisał:

ale zawiera sporo istotnych informacji.

A gdzie ta istota informacji w artykule o wszystkim i o niczym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Trzeba wziąć sitko i odcedzić. Np.:

Mamy dane z polskiego śledztwa, a dzięki Twojemu linkowi do artykułu P. Jagieły i tego w NRF (pisownia oryginalna  tak do epoki Gierka).

Jakoś tak myślowo Niemcy utożsamiamy z RFN, a przecież istniał też twór zwany NRD, zamieszkały przez "dobrych Niemców". Byli tak dobrzy, że  służby tego tworu bardzo interesowała działalność naszej GKBZHwP. Ciekawe co o śledztwie w/s Ciepielowa jest w aktach Stasi.

Zaznaczam z góry, że wątpię w ich autorstwo Unsere. Niemiec nie walnąłby w tekście tylu byków. Ale jak wynika z przywołanego przeze mnie źródła, interesowali się i coś powinno być.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
11 godzin temu, Tomasz N napisał:

Jakoś tak myślowo Niemcy utożsamiamy z RFN, a przecież istniał też twór zwany NRD, zamieszkały przez "dobrych Niemców". Byli tak dobrzy, że  służby tego tworu bardzo interesowała działalność naszej GKBZHwP. Ciekawe co o śledztwie w/s Ciepielowa jest w aktach Stasi.

Zaznaczam z góry, że wątpię w ich autorstwo Unsere. Niemiec nie walnąłby w tekście tylu byków. Ale jak wynika z przywołanego przeze mnie źródła, interesowali się i coś powinno być.

W latach 60 czy 70 dla przecietnego Polaka nie było dobrych Niemców. I nie miało znaczenia czy to obywatel RFN czy NRD. Tylko że należało by porównać "sita" te zachodnie i wschodnie. Bo chyba te wschodnie były gęściejsze. I uznanie za niewinnego graniczyło z cudem. Stasi była na sznurku Moskwy. I ich działanie było kontrolowane. Nie zrobili niczego bez zgody ZSRR.

A "Mord " jest tworem wschodnim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A tak z innej beczki. Atrixie. W notatce z wizji sędzia Jankowski podaje że ekshumowano ich na cmentarz w Solcu. Podał to komendant milicji mjr Gorgoń i Ob. Figura, sekretarz ZBOWiD.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
4 godziny temu, Tomasz N napisał:

A tak z innej beczki. Atrixie. W notatce z wizji sędzia Jankowski podaje że ekshumowano ich na cmentarz w Solcu. Podał to komendant milicji mjr Gorgoń i Ob. Figura, sekretarz ZBOWiD.

I co w związku z tym? Rozwiń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wiemy zatem dlaczego tam była ta tablica z 300 Ale nie wiemy na podstawie jakich dokumentów ostatecznie ustalono że leżą na cmentarzu w Ciepielowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
4 godziny temu, Tomasz N napisał:

Wiemy zatem dlaczego tam była ta tablica z 300 Ale nie wiemy na podstawie jakich dokumentów ostatecznie ustalono że leżą na cmentarzu w Ciepielowie.

300 jest powielane.

Ekshumacjami zajmowały się gminy. 

gmina Lipsko, bodajże ekshumacje po wieś Anusin ( cmentarz w Lipsku )

gmina Dziurków, od strony wschodniej lasu po szos Lipsko - Zwoleń ( cmentarz w Solcu n/W )

gmina Ciepielów, od strony zachodniej lasu i okoliczne pobliskie wsie ( cmentarz w Ciepielowie )

 

Pisałem gdzieś w poście że znałem wójta gminy Dziurków. Rozmawiałem z jego synem. Pamięta że zbijali trumny. Ilu było ekshumowanych przez gminę Dziurków trudno określić. Ekshumacje dotyczyły wszystkich mogił z okresu 1939 - 1945.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

On tam jeszcze pisze, że warto by sięgnąć do protokółów ekshumacji znajdujących się w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej prez. PRN lub WRN. Natrafiono na takie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Godzinę temu, Tomasz N napisał:

Natrafiono na takie ?

Wątpię czy takowe dokumenty jeszcze istnieją. Jeszcze pozostaje PCK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Też w to wątpię, już by wypłynęły. W latach 80-tych grobownictwo i miejsca pamięci podlegały "komunalce", (wtedy tam pracowałem).  Z opowieści pracowników w mojej miejscowości wszelkie materiały tyczące tych spraw podczas gierkowskiej reformy administracyjnej kazano wyrzucić. Na szczęście nie byli za gorliwi i coś zostało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
12 godzin temu, Tomasz N napisał:

Też w to wątpię, już by wypłynęły.

Jest jeszcze to: parafialne księgi zmarłych.

 

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-66YQ-YC6?mode=g&i=365&cc=1407440

 

Trzeba się nieco natrudzić. Szukać trzeba w okresie wrzesień - grudzień 1939. Czasami ksiądz wpisał że zastrzelony, żołnierz, nawet czasami nr jednostki.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.