Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Atrix napisał:

W czasie bitwy szwadron zadał ciężkie ciosy nieprzyjacielowi, ale i sam z dużymi stratami wycofał się do Solca. Niemcy zamordowali wtedy w bestialski sposób 300 polskich żołnierzy. Fakt ten upamiętnia pomnik wzniesiony na skraju lasu przez społeczeństwo Ziemi lipskiej.

Rozumiem, że straty poniósł inny oddział na drodze do Solca. Las na tej trasie jest obok miejscowości Cegielnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
em, że straty poniósł inny oddział na drodze do Solca. Las na tej trasie jest obok miejscowości Cegielnia.
nie nie . Opis jest troche chaotyczny. Po wejsciu do Lipska , polacy kieruja się w kierunku Anusina .Doganiaja spice płk Weslla , zaczyna się walka . Od Lipska kieruje sie 29 Dzm wermachtu doganiaja polaków . W Dąbrowie walczy mjr Pelc . Praktycznie na całym odcinku drogi trwa walka . Na kierunku Lipsko - Solec nic sie nie dzieje . Stąd relacje P. Zuby o zabitych w okolicy Anusin - Struga

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A ponieważ nie o to mi chodzi, to wybieram się w Twoje okolice pochodzić po cmentarzach (zacznę od Solca). Więc już niedługo się wyjaśni, czy hipoteza antyatrix jest prawdziwa czy fałszywa.

O. To może i ja bym się wybrał ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
O. To może i ja bym się wybrał ?
możemy to zrobić wspólnie.Już by nas było trzy osoby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Będzie mi miło.

[ Dodano: 2008-08-11, 13:28 ]

Atrix napisał:

Lipskie strony niewiele piszą na temat Dąbrowy

Mnie interesują źródła pisane.

[ Dodano: 2008-08-11, 16:14 ]

No muszę się wycofać z poprzedniego stwierdzenia i i uzupełnić je o słowo: również.

Kol. Atrix podał link do fajnej strony (w: obrona mostu w Solcu), a tam jest taki wpis:

Gość:

Rozstrzelani żołnierze z września 1939 r rozstrzelani pod Dąbrową początkowo zostali pochowani w okolicy stacji benzynowej w Gołębiowie a potem przeniesieni na cmentarz.. w Lipsku przynajmniej tyle zapamiętałem z relacji mojego ojca.Żołnierze niemieccy ,którzy zginęli w tym boju leżą pochowani podobno w tej samej okolicy ...nieco dalej gdzieś na terenie byłego żwirowiska exploatowanego w latach 60-70.Sam widziałem jak chłopcy bawili się niemieckim hełmem wykopanym w tamtej okolicy w którym został jeszcze strzęp skóry z głowy.Brrrr...do tej pory pamiętam ten widok.

Umiałby to ktoś umiejscowić na mapie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Opis wydarzeń w/g innego forum historycznego cyt - Jan Przemsza-Zieliński, Księga Wrześniowej Chwały Pułków Śląskich, tom II, Sowa-Press, Katowice-Sosnowiec 1993

Rozdział: 74 Górnośląski Pułk Piechoty z Lublińca

Autor na podstawie listu Jerzego Pelc-Piastowskiego "Uwagi o przebiegu walk 74 pp we wrześniu 1939 roku w kontekście pracy dr Jana Zielńskiego na ten sam temat" opisuje zbrodnię pod Ciepielowem.

"W lasach pod Suchedniowem 74 pp pod dowództwem mjr Jóżefa Pelca, dokończył czynności organizacyjne, tworząc prawdopodobnie (wg kilku świadków) dwa bataliony po trzy kompanie o zmniejszonych znacznie stanach, kompanię ckm rozdzieloną na oba bataliony, pluton rozpoznawczy, pluton pionierów, pluton artylerii bez armat (jedno działko ppanc.): razem około 1000 oficerów i żołnierzy w pierwszej linii oraz około 200 w służbach tyłowych i taborach."

Tak naprawdę to był oddział zbiorczy 7DP, ponieważ mjr Pelc włączał wszystkich rozbitków do swojego oddziału.

I dalej:

"Kompanie znajdujące się we wschodniej części lasu zdołały się wycofać plutonami w stronę Wisły, albowiem Niemcy w ogóle tej części lasu nie otoczyli. Liczyła ona ok. 8 km2 powierzchni. Prawdopodobnie nie chcieli rozpraszać sił potrzebnych gdzie indziej. Natomiast zachodnia część lasu, licząca cztery razy mniej powierzchni, została otoczona.

Oto polskie straty: oficerów i żołnierzy poległych w boju oraz rannych, dostrzelonych w lesie i poza nim: od 180 do 250 (źródła niemieckie: 250), w tym kilkunastu woźniców. Spośród jeńców rozstrzelanych grupami, w lesie wzdłuż drogi i pod lasem, około 250. Do niewoli wzięto od 160 do 200 lub nawet więcej żołnierzy i oficerów.

Z większości jeńców uformowano kolumnę i pędzono szosą w stronę Lipska. W pewnej chwili z jadącego za kolumną samochodu oddano do żołnierzy kilka serii z karabinu maszynowego. Bez żadnego powodu. Zginął wtedy lekarz 74 gpp mjr dr Józef Cesarz oraz prawdopodobnie lekarz 27 pp mjr dr Adam Ajzyk Wolberg. Reszta żołnierzy, w sile kilkuset ludzi ocalała, przedostając się za Wisłę a lbo w kierunku północnym. Rozstrzeliwania przerwał w pewnej chwili dowódca 29 Dywizji Zmotoryzowanej gen. Joachim Lemelsen."

Autor podaje również, że dwóch świadków zbrodni, Jan Skoczylas z Dąbrowy i Władysław Sajnog oceniło, że wymordowano ok. 400 jeńców. (wg artykułu Jana Gumkowskiego pt. Hitlerowska "rycerskośc" wobec jeńców, Za Wolność i Lud, 1956, 3/96).

Istnieje również relacja dr Franciszka Bardzika, lekarza I batalionu 74 gpp, który ocalał z tej masakry - "Polegli w latach okupacji", Służba Zdrowia nr 47 z 24 XI 1963 roku.

W bitwie i masakrze ze strony polskiej poległo prawdopodobnie znanych z nazwiska 12 oficerów i 40 podoficerów i żołnierzy.

Wiadomo, że niemiecki III/15 IR (mot.) stracił 13-14 zabitych. Ale również w tym boju uczestniczyły pododdziały dywizyjnego oddziału rozpoznawczego, które również poniosły straty. Pelc-Piastowski odwiedził ponoć w 1948 roku miejsce walki i zastał tam cmentarz żołnierzy niemieckich, w którym złożono więcej niż 13 zabitych.

Wielu żołnierzy 74 pp przedostało się za Wisłę i walczyło dalej. " koniec cyt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Przemsza Zieliński to porządny historyk z warsztatem, stąd wiadomo skąd pochodzą informacje. iTen opis jest niestety prawie wiernym powtórzeniem tez Pelca Piastowskiego łącznie z wciąganiem w to gen. Lammelsena. W mojej klasyfikacji: a(f2)+c

[ Dodano: 2008-08-12, 14:35 ]

Ja natomiast natrafiłem na „coś” z Ciepielowa w języku Goethego, a mianowicie na podpisy pod dwoma zdjęciami (artykuł w „Stolicy”):

Jedno zdjęcie (jeńcy prowadzeni bez koszul + przód ciężarówki) ma mieć z tyłu podpis:

„300 Polnische Soldaten die im Wald vor Zwoleń ( Ciepielow) den Vormarsch einer mit Inf. Einheit (III. I.R 15 mot.) aufhielten werden abgefürt und sofort erschossen.“

Drugie zdjęcie (to z dwoma dziwnie wyglądającymi jeńcami) część końcowa podpisu pod zdjęciem:

.... Der monokel Oberst gibt mit einer Daumenbewegung Befehl zum erschiessen.

Drugi podpis zawiera ewidentny błąd merytoryczny (i jak widzimy, nie jest to błąd tłumacza), gdyż Wessel był Oberstleutnantem.

Nie wie ktoś (może z mądrych na innych forach) czy w armii niemieckiej był podobny do używanego w LWP zwyczaj zawyżania stopnia tzn. mówienie pułkowniku do podpułkownika (w wersji oryginalnej tytułowanie Oberstem Oberstleutnanta) co mogłoby to ewentualnie tłumaczyć. (Choć w LWP obowiązywał on tylko w mowie. Raczej nikt nie napisałby płk zamiast ppłk)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Umiałby to ktoś umiejscowić na mapie ?
d43a1308158b693b.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zainspirowany przez kol. Atrixa przeszukałem po raz któryś forum Odkrywcy i tam był taki post:

Akcej napisał:

Ja zaś polecam książkę napisaną razem przez syna majora Pelca i córke sołtysa z Anusina.

Helena Kowalska-Kutera Jerzy Pelc-Piastowski "Piechurzy Apokalipsy" wydana przez oficynę wydawniczą Radostowa ze Starachowic w 1998r.

Niestety ze względu na mały nakład i fakt że Radostowa przestała istnieć książka jest trudna do zdobycia.

Tu można poczytać relacje naocznych świadków oraz tych którym się udało przeżyć pomysły tego bydlaka wessela.

Ma ktoś tę książkę i mógłby ją omówić ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Chciałem tylko zabrać głos w kwestii formalnej:

Sam widziałem jak chłopcy bawili się niemieckim hełmem wykopanym w tamtej okolicy w którym został jeszcze strzęp skóry z głowy.Brrrr...do tej pory pamiętam ten widok.

Niema w tym nic zdrożnego ani wstrętnego - w niemieckim hełmie nie było żadnego strzępu skóry z dajmy na to głowy jego posiadacza. Jedyny strzęp skóry, który mógł (i pewnie się zachował) się zachować to fragment skórzanego fasunku hełmu ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Niema w tym nic zdrożnego ani wstrętnego - w niemieckim hełmie nie było żadnego strzępu skóry z dajmy na to głowy jego posiadacza. Jedyny strzęp skóry, który mógł (i pewnie się zachował) się zachować to fragment skórzanego fasunku hełmu ...
fasunek hełmu to normalność . Ale strzęp ludzkiej skóry też mógł być . Nie będziemy tego dociekac za wszelka cenę . Bardziej mnie zastanawia dr mjr Adam Ajzyk Wollberg który zginał , czy żołnierzy pochodzenia żydowskiego było więcej w batalionie mjr Pelca ? Może to jest klucz do rozwiązania zagadki mordu w Dąbrowie . Dlaczego ni stąd ni z owąd w Lipsku morduje się 60 mieszkańców pochodzenia żydowskiego , gechenna tego narodu zaczeła sie troche póżniej . Czyżby płk Wesell tak pałał nienawiścią do tych ludzi ? Synagoga w Lipsku zdjęcie 1939 d9834232c8d6b155.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A jak ich według Ciebie odróżniano, zwłaszcza od tyłu, w maszerującej kolumnie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
A jak ich według Ciebie odróżniano, zwłaszcza o tyłu w maszerującej kolumnie ?
podejżewam że takimi drobiazgami typu polak na lewo a żyd na prawo się nie bawili .Choć mogło to być do zrealizowania . Wysłali grupę takich zołnierzy w kierunku Lipska i przecież nie tłumaczyli im że za chwile ich rozwalą .Mieli przecież nieśmiertelniki z nazwiskami , na nieśmiertelniku było napisane czy katolik czy nie . Tym w Lipsku też chyba nie mówili po co ich zganiają do tej synagogi . Zgonili budynek polali benzyną i podpalili , kto chciał się wydostać to strzelali . Ojciec opowiadał że jak od Tarłowa niemcy jechali to złapali polskiego żołnierza koło Maruszowa ( kier. poł od Lipska ), drugi im uciekł . Strzelali do niego ale go nie trafili , ojciec twierdził że strzelali na postrach .Temu co go złapali zabrali karabin i puścili . Póżniej się obaj polacy spotkali . Niemcy jechali w strone Lipska na czołgach , samochodach itd .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Wysłali grupę takich zołnierzy w kierunku Lipska i przecież nie tłumaczyli im że za chwile ich rozwalą

Zastrzelono jedynie 8 z 200 ogniem od tyłu.

Atrix napisał:

Mieli przecież nieśmiertelniki z nazwiskami , na nieśmiertelniku było napisane czy katolik czy nie

Kto miał nieśmiertelniki nasi czy Niemcy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Kto miał nieśmiertelniki nasi czy Niemcy ?
mam na myśli polaków .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.