Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Atrix napisał:

Mogę Ci tylko powiedzieć, że J. Zuba nie kłamał, prawda leży między wierszami.

Prawda?!? Mocne !

Czy znasz jakąś trzecią wersję relacji Zuby ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

P: Kiedy Niemcy przestali dobijać rannych ?

Z: Po południu, po czternastej. Ponieważ byłem sołtysem i znałem niemiecki, wezwano mnie do jakiegoś wyższego dowódcy. Przyjechał samochodem, razem z innymi.

P: Czy coś do pana mówił ?

Z: Tak. Kazał mi iść do lasu i wzywać polskich żołnierzy, żeby się poddali. Odpowiedziałem, że nie pójdę, bo żołnierze niemieccy nadal strzelają i dobijają rannych. Że się boję.

Przeczytaj uważnie co zacytowałeś . Skąd Zuba mógł wiedzieć że niemcy dobijaja rannych, skoro nie był jeszcze w lesie? Moim zdaniem Zuba opowiada co widział nazajutrz. Mamy tutaj doczynienia ze sprytnie sformułowanymi pytaniami, a zarazem sugerującymi odpowiedż . Nikt nie opowiada w ten sposób tego co przeżył i co pamięta. Trzeba umieć czytać .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A on (Zuba) według Ciebie chodził po lesie, czy wołał z jednego miejsca ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
batta   

W odpowiedzi na pytania atrixa i Tomasza N, w sprawie 28 i 29 kompanii marszowych i ich drogi. Przemsza-Zieliński na podstawie relacji oficerów tych kompanii,w tym kpt Załęskiego pisze że maszerowały przez Końskie- Radom do Puław i Dęblina a ostatecznie dołączyły do 6DP. Równocześnie na kolejnej stronie, na podstawie ustaleń Pelc-Piastowskiego pisze że wschodnią część lasu Dąbrowa 8 września opuściły 8 i 9 kompanie 74pp tegoż kpt Załęskiego. Więc albo kompanie z Radomia doszły na miejsce koncentracji oddziału mjr Pelca w lesie Dąbrowa, albo w ogóle ich tam nie było. Przemsza- Zieliński pisze też że żołnierze którzy wydostali się z tego lasu odeszli w kierunku północnym i za Wisłę. Most w Solcu możemy wykluczyć, choćby z tego powodu że oddziały które w szyku zwartym przekraczały Wisłę w tym miejscu były odnotowywane przez WPM i oddziałów 74 pp nie było wśród nich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
batta   

Jeszcze dodam, zastanawiałem się dlaczego taka numeracja 28 i 29 kompania. Doszedłem do wniosku że mogło to wynikać z tego że kompanie I rzutu posiadały numerację 1-9, marszowe od 10 w zwyż. Wobec tego mjr Pelc , aby uniknąć bałaganu organizacyjnego i powtarzania się numeracji pododdziałów, zbierane kompanie rozbitków 74pp i 7DP, numerował od 2..., w zwyż.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Źródło się zgadza, ale bitwa się nie zgadza. Według niego on (Załęski) je wyprowadził z boju pod Złotym Potokiem, skąd poszedł w kierunku Puław, omijając Ciepielów. Zatem nie mógł ich wyprowadzić z lasu Dąbrowa bo idąc niezależnie, nigdy nie dołączył do oddziału Pelca.

To faktycznie jest informacja od Mariana ? Może on ma lepsze informacje co do odwrotu grupy Załęskiego ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Batta napisał - "W odpowiedzi na pytania atrixa i Tomasza N, w sprawie 28 i 29 kompanii marszowych i ich drogi. Przemsza-Zieliński na podstawie relacji oficerów tych kompanii,w tym kpt Załęskiego pisze że maszerowały przez Końskie- Radom do Puław i Dęblina a ostatecznie dołączyły do 6DP "

Jeżeli szły przez Radom do Puław to musiały iść przez Zwoleń. Innej trasy nie ma. Tylko Zwoleń był w rękach 2 Dywizji Letkiej. Inna trasa z Radomia to Kazanów - Ciepielów. I tu mozliwe że byli w lesie w Dąbrowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

I tu możliwe, że byli w lesie w Dąbrowie.

Nie może być możliwe, tylko pewne, jeżeli źródłem jest relacja J. Załęskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Batta napisał:

Przemsza-Zieliński na podstawie relacji oficerów tych kompanii,w tym kpt Załęskiego pisze że maszerowały przez Końskie- Radom do Puław i Dęblina a ostatecznie dołączyły do 6DP. Równocześnie na kolejnej stronie, na podstawie ustaleń Pelc-Piastowskiego pisze że wschodnią część lasu Dąbrowa 8 września opuściły 8 i 9 kompanie 74pp tegoż kpt Załęskiego.

Sprawdziłem i to nie jest tak dokładnie, że JP-Z podaje własną wersję i inną wersję "na podstawie ustaleń JPP". JP-Z bowiem w kwestii ciepielowskiej zastosował wybieg polegający na dosłownym zacytowaniu dużych partii tekstu JPP, które wyróżnił cudzysłowami, a co przez obszerność cytatu jest nieczytelne. "Wybieg" dlatego, że on, jak widać w przypisach, mocno się dystansuje od niektórych stwierdzeń JPP.

Ja rozumiem JP-Z, on się już spieszył, więc nie miał czasu na porządne opracowanie Ciepielowa, stąd wykorzystanie tekstu JPP. Jednakże dla mnie dosłowne zacytowanie świadczy, że czuł, że tam coś nie gra i wolał by ktoś nie utożsamiał całkowicie jego tekstu z ustaleniami JPP.

Zatem należy raczej przyjmować, iż według JP-Z Załęski nie walczył pod Ciepielowem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Mam nadzieje że Marian 74GPP, nas tu uświadomi w sprawie kpt Załęskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. W nawiązaniu do informacji o kapitanie Julianie Załęskim zapomniałem dopisać iż informacja o jego pobycie i udziale w bitwie ciepielowskiej jest zawarta w pamiętnikach majora Kazimierza Rybickiego z którym na pewno o tym kapitan Załęski rozmawiał podczas ich wspólnego pobytu w II Korpusie na Zachodzie.

Dziś mam do wszystkich wielką prośbę. Udało mi się znaleźć listę 42 żołnierzy poległych prawdopodobnie w dniu 8 i września 1939 roku a służących w 74,25 i 27 pułku piechoty oraz w oddziałach dywizyjnych 7 Dywizji Piechoty. Jest to lista bardzo wiarygodna, ponieważ na drugim miejscu znajduje się podchorąży Karol Rzewuski, którego grób znajduje się w dąbrowskim lesie. Gdyby któremuś z Was po przeczytaniu poniższej listy nasunęło się cokolwiek, proszę o kontakt.

1. Podporucznik Bartke Jerzy Eryk

2. Podchorąży Rzewuski Karol

3. Sierżant Ludwig Juliusz

4. Sierżant Domagała Zygmunt

5. Sierżant Suwalski Mieczysław

6. Wachmistrz Okular Władysław

7. Plutonowy Sapisztajn Julian

8. St. saper Kisin Borys

9. Bombardier Kwieciński Marian

10.Strzelec Jabłoński Antoni

11.Lewesiński Antoni

12.Brewitz Willi

13.Kaczyński Jan

14.Andrejew Grzegorz

15.Miziuk Roman

16.Wojciechowski Jan

17.Baliński Stanisław

18.Włodarak Jan

19.Kacprzak Wacław

20.Pazera Franciszek

21.Szymański Feliks

22.Karus Lech

23.Matuszczak Stanisław

24.Jagusiak Jan

25.Starkiewicz Marian

26.Strojec Antoni

27.Pleskacz Henryk

28.Urbańczyk Stanisław

29.Strzelczyk Stanisław

30.Sibicki Józef

31.Cierpiał Jan

32.Atłasik Jan

33.Marchwiński Edward

34.Pasieka Stanisław

35.Drzazga Bolesław

36.Cwajg Josek

37.Biernat Franciszek

38.Mećko Adam

39.Pyszczyński Stanisław

40.Obara Jan

41.Łękawski Antoni

42.Rutka (z Brzeska)

Jedyna osobą którą udało się rozszyfrować jest Rzewuski Karol, który pełnił służbę po ukończeniu podchorążówki w 27 pp w Częstochowie.

W przypadku pozostałych nazwisk liczę na Waszą pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Marian 74GPP proponuje żebyś dał na forum , jakiś fragmęnt pamiętnika kpt Rybickiego. A dotyczacy kwesti kpt J. Załęskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Marian74GPP napisał:

Witam wszystkich serdecznie. W nawiązaniu do informacji o kapitanie Julianie Załęskim zapomniałem dopisać iż informacja o jego pobycie i udziale w bitwie ciepielowskiej jest zawarta w pamiętnikach majora Kazimierza Rybickiego z którym na pewno o tym kapitan Załęski rozmawiał podczas ich wspólnego pobytu w II Korpusie na Zachodzie.

A relacja samego J. Załęskiego gdzieś się zachowała ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.