Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Do Tomasza N. Żadne pamiętniki oraz dokumenty po kapitanie Załęskim nie ocalały. Istneje duże prawdopodobieństwo, że pewne dokumenty zostały skonfiskowane przez UB podczas aresztowania pod zarzutem szpiegostwa. Ale tego się już chyba nie dowiemy.

Lista którą przedstawiałem jest sprzed 20 lat, to się zgadza. Została sprządzona przez JPP i została rozesłana praktycznie do większości oddziałów ZBOWiD w Polsce. Odzew był znikomy.

Pamiętnik majora Rybickiego NIE JEST I NIGDY NIE BYŁ WŁASNOŚCIĄ JPP. Po spotkaniu z córką majora dowiedziałem się że informacje które posiada JPP pochodzą z korespondencji z początku lat 80-tych ub.w. pomiędzy majorem a JPP. Pamiętnik nie opuścił domu majora jak również nie została z niego skopiowana nawet jedna strona. Wynika to z korespondencji. Listy majora są rzeczowe, konkretne, natomiast JPP dokonuje "rozbudowania treści" nie wiem na jakiej podstawie.

Jeszcze sprawa porucznika Pniaka. Po wonie mieszkał w Katowicach przy ul. Teatralnej i był dyrektorem oddziału B.Sląskiego. w budynku banku były mieszkania służbowe w którym mieszkał.Piętro wyżej nad porucznikiem mieszkał i mieszka do dziś Bogusław Muniak, żołnierz 74 GPP. Wielokrotnie rozmawiał z Pniakiem, byli sąsiadami i nie przypomina sobie kwestii przekazania dowództwa pułku w ręce majora Pelca.

Według mnie jest to kolejny mit JPP, co już mu zarzucił pułkownik Janicki w roku 1972 po publikacach Pelca w "Panoramie" artykułów "Zołnierze pierwszej linii". Niestety JPP nigdy nie odniósł sie do stawianych mu zarzutów fałszowania historii. Najlepszym tego dowodem jest spór jaki wyniknął pomiędzy JPP a p. Kutera w sprawie II wydania "Jeźdźców Apokalipsy",do którego wydania nigdy nie doszło.Ale to już osobny temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ja przyjąłem że kpt. Julian Załęski wyprowadził z lasu w Dąbrowie około 300 żołnierzy( Marian 74GPP ). Tego faktu nie mogę się doszukać w książce JP-P "Piechurzy Apokalipsy ". Pomimo że autor wspomina o kpt J. Załęskim. Czy nie jest celowym pominięcie tego faktu o wyjściu 300 żołnierzy z lasu Dąbrowskiego. Dziwnie JP-P rosną liczby żołnierzy poległych koło Dąbrowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Tego faktu nie mogę się doszukać w książce JP-P "Piechurzy Apokalipsy ". Pomimo że autor wspomina o kpt J. Załęskim. Czy nie jest celowym pominięcie tego faktu o wyjściu 300 żołnierzy z lasu Dąbrowskiego. Dziwnie JP-P rosną liczby żołnierzy poległych koło Dąbrowy.

Moim zdaniem po prostu się już w tym zaplątał. W tym artykule (str. 13) tak odnotowuje obecność JZ pod Ciepielowem:

Dowódca mjr-ppłk Józef Pelc po zakończeniu starcia przerwał postój, przesuwqając dawny III batalion pułku, prawdopodobnie pod dowództwem kpt. Wacława Szyćki ( inni świadkowie twierdzą, że dowodził kpt. Lucjan Załęski) ....

Czyli świadków było wielu !!

Poza tym jak on miał na imię ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to Marianie, jeżeli masz dokumenty, spoza archiwum JPP, to może podasz nam ten zapis z pamiętników, byśmy mogli ocenić czy Załęski był czy nie był pod Dąbrową?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Co do listy żołnierzy poległych lub zamordowanych w lesie Dąbrowskim, sprawa jest prosta. Lista zaczyna się od dwóch nazwisk - ppor Jerzy Bartke i podchr Karol Rzewuski. To dwa groby pojedyncze w lesie w Dąbrowie. Są parę metrów jeden od drugiego. Jak można było zrobić taką listę, bardzo prosto. Wystarczyło porozmawiać z mieszkańcami Dąbrowy.

Właśnie to mnie dziwi, że z góry listy. Pytanie bowiem co było wcześniej, nazwiska czy groby. Znamy opis jak JPP "wcisnął" Zubie nazwisko swego ojca na niepodpisany grób przy drodze. Gdzie indziej mogło być podobnie.

Stąd być może faktycznie "Wystarczyło porozmawiać z mieszkańcami Dąbrowy."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Co do listy żołnierzy poległych lub zamordowanych w lesie Dąbrowskim, sprawa jest prosta. Lista zaczyna się od dwóch nazwisk - ppor Jerzy Bartke i podchr Karol Rzewuski. To dwa groby pojedyncze w lesie w Dąbrowie. Są parę metrów jeden od drugiego. Jak można było zrobić taką listę, bardzo prosto. Wystarczyło porozmawiać z mieszkańcami Dąbrowy.

Zaraz, zaraz - to groby które dwukrotnie oglądałem nie kryją prochów tych oficerów, których nazwiska są wyryte na płytach ????????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to może próbka tego jak ustalono grób mjr. Pelca

JPP. Czy chowaliście poległych i zabitych w grobach wspólnych czy pojedynczych?

Zuba. Oficerów grzebaliśmy oddzielnie. Żołnierzy i podoficerów razem.

P. Kto był dowódcą polskiego oddziału (…)

Z. To był oficer, ale nazwiska nie pamiętam.

P. Czy nazwisko miał długie czy krótkie?

Z. Krótkie.

P. Czy mogło to być nazwisko Pelc?

Z. Tak, to było krótkie nazwisko.

P. Czy widział Pan tego oficera ?

Z. Widziałem go, ale po śmierci

P. Kiedy to nastąpiło i w którym miejscu ?

Z. To było po bitwie, gdy grzebaliśmy zabitych. Dowódca leżał kilkanaście metrów od drogi Ciepielów Lipsko, tam gdzie teraz znajdują się trzy groby indywidualne.

W sumie wiemy, że co najwyżej leży tam oficer o krótkim nazwisku. Tą metodą można ustalić wszystkich z listy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy napisał - Zaraz, zaraz - to groby które dwukrotnie oglądałem nie kryją prochów tych oficerów, których nazwiska są wyryte na płytach ???????? - Masz na myśli groby przy szosie Lipsko - Ciepielów? To groby Pelca i Cesarza. Ale w lesie Dąbrowskim są jeszcze trzy pojedyncze groby, Rzewuskiego, Bartkego i ? ( nieustalono nazwiska, tylko że był to żonierz poczty polowej, zastrzelony na polach przed lasem )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to może i ciąg dalszy.

P.A skąd Pan wie, że to był dowódca ?

Z. Tak mówili żołnierze, ci co ocaleli. (…)

P. Czy miał jakieś dokumenty ?

Z. Wziąłem je i oddałem razem z innymi dokumentami do gminy.

P. Kogo pochowaliście w tamtym miejscu przy drodze ?

Z. No tego dowódcę i jeszcze dwóch oficerów.

P. Jak się nazywali ci oficerowie (…) ?

Z. Nie pamiętam, myśmy nie zwracali wówczas uwagi, było bardzo niebezpiecznie. Niemcy ciągle robili obławy na lasy i nasze okolice

No to teraz Ciekawy już wiesz skąd tam się wziął Cesarz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Masz na myśli groby przy szosie Lipsko - Ciepielów? To groby Pelca i Cesarza. Ale w lesie Dąbrowskim są jeszcze trzy pojedyncze groby, Rzewuskiego, Bartkego i ? ( nieustalono nazwiska, tylko że był to żonierz poczty polowej, zastrzelony na polach przed lasem )

Ale pan Zuba mówi wyraźnie, iż "To było po bitwie, gdy grzebaliśmy zabitych. Dowódca leżał kilkanaście metrów od drogi Ciepielów Lipsko, tam gdzie teraz znajdują się trzy groby indywidualne.". Wychodzi na to, że mówi o tych dwu grobach (które teraz są przy trasie Ciepielów - Lipsko), a nie o żadnych porozrzucanych gdzieś po lesie, a kryjących (prawdopodobnie) Rzewuskiego, Bartkego, i NN-a ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy powiem szczerze że nie rozumię o co ci chodzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jeżeli dobrze rozumiem, to Ty Atrixie masz na myśli jakieś inne groby od strony Dąbrowy nie szosy.

Poza tym masz znowu okrągłego posta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Ciekawy powiem szczerze że nie rozumię o co ci chodzi?

O groby znajdujące się przy szosie - gdzieś na którejś ze stron zamieściłem ich fotki. Natomiast nie wiem, co w kontekście w/w wypowiedzi Zuby mają do rzeczy groby porozrzucane po lesie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.