Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Proponuje zostawić sprawe "dziury po sęku". Zastanówmy sie dlaczego zwłoki w rowie lężą tak , a nie inaczej. Czy to wygląda tak jak jak ja to interpretuje . Czy rostrzelanie miało być wykonane w inny sposób, a bliżej strzelano do jeńców na wprost.

PS. Dla info, jestem właścicielem tartaku. Z drzewem mam doczynienia na bierząco. Kupe lat temu wszystkie okoliczne tartaki odmawiały cięcia drzew pochodzących właśnie ze Strugi. Powód - pociski, odłamki znajdujące się w drzewach. Dla info w pniach znajdowano pociski z rdzeniem stalowym. Czyli przeciwpancerne. Były też z rdzeniem ołowianym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ak_2107 napisał:

przypuszczam, ze Panowie nie dotarli (jeszcze) do akt procesu toczonego swego czasu w RFN ?

Ja nie, lecz czyżby Koledze się udało ?

Co do sęka, to sęk w tym, że nawet gdyby była to dziura po kuli, a nie po sęku, to pozostaje kwestia udowodnienia, że to była ta kula z rozstrzelania a nie jakaś inna, mniej zbrodnicza kula.

Bo jak Ciesielski wspomina:

"Ze wszystkich stron linię lasu zamknęli ogniem karabinów maszynowych. Nikt żywy nie mógł się przedostać na drugą stronę drogi głównej w kierunku Wisły".

A najgorsze jest to, że Atrix znów ma tartak zamiast psa. Ja mam tylko rybki, więc może zgłosi się jakiś właściciel czworonoga, by można było zamknąć temat sęka.

Zamiast tego może napiszecie co sądzicie o podpisie pod analizowanym zdjęciem. Bo tam jest słowo Panzer czyli czołg.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał - Bo tam jest słowo Panzer czyli czołg.

Ktoś na forum już wyjaśniał kwestie nazewnictwa " Panzer" Ta nazwa tyczyła się do czołgu jak i do wozu pancernego. Skąd czołgi w lesie Dąbrowskim, czytaj protokół komisji. Ciepielów był już zajęty wlaśnie przez czołgi, 3 Dz letkka werhmachtu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Oj to się tak łatwo nie tłumaczy. bo tam jest Strassen Panzer

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to może się pochwalę. Niedawno dotarłem do oryginału "Unsere erstes Gefecht in Polen". Byłem chyba pierwszą osobą go czytającą od 1965 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisął - No to może się pochwalę. Niedawno dotarłem do oryginału "Unsere erstes Gefecht in Polen". Byłem chyba pierwszą osobą go czytającą od 1965 r.

No to się nie chwal Tomaszu N , tylko napisz czego w tym originale się doczytałeś?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

"Unsere erstes Gefecht in Polen". - i cisza .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wybacz, ale ja nie jestem tak biegły w upychaniu tekstu do sieci. Więc to trochę potrwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Zastanówmy sie dlaczego zwłoki w rowie lężą tak , a nie inaczej. Czy to wygląda tak jak jak ja to interpretuje . Czy rostrzelanie miało być wykonane w inny sposób, a bliżej strzelano do jeńców na wprost.

Pisałem już o tym wiele stron temu: moim zdaniem znoszono z lasu ciała, i układano je w rowie do transportu: łatwiej chyba podjechać chłopska furmanką szosą po załadunek, niz jedździć nią po lesie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy napisał - Pisałem już o tym wiele stron temu: moim zdaniem znoszono z lasu ciała, i układano je w rowie do transportu: łatwiej chyba podjechać chłopska furmanką szosą po załadunek, niz jedździć nią po lesie ?

Piszesz kolego Ciekawy że zwłoki układano w rowie do transportu. To ja się pytam do transportu gdzie ?

Mógł bym się zgodzić że znoszono zwłoki do pochówku zbiorowego. Ze zdjęć jakie porównywalem, wychodzi że jeszcze jedna osoba w rowie żyła . Wskazuje na to przemieszczanie sie zwłok na kolejnych ujęciach.

Sposób trzymania broni przez żołnierza Niemieckiego wskazuje że musiał jej chwile temu używać. Prawdopodobnie dobił rannego , bądż rannych. Jak by do tego nie podchodzić grupa żołnierzy w rowie pasuje do ostrzelanej grupy jeńców pędzonych w kierunku Lipska. Pasuje do relacji Bardzika i Ciesielskiego. Nawet w opisie jednego ze zdjęć mamy terść - " grupa polskiej piechoty przy jezdni ( ulicy ) ostrzelana z wozu pancernego ( czołgu ). To jest moja teza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Najprawdopodobnie spędzono chłopów z okolicznych wiosek, by znosili i zwozili zwłoki furmankami do zbiorowych mogił. A inne ułożenie zwłok na fotkach o niczym nie świadczy - trup mógł być np. ponownie przeszukany, lub położony w innym miejscu. Czy żyje jakiś świadek (uciekinier) owej egzekucji ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy napisał - Czy żyje jakiś świadek (uciekinier) owej egzekucji ?

Bardzik i Ciesielski żyli . To ich relacje są podstawą

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Ciekawy napisał - Czy żyje jakiś świadek (uciekinier) owej egzekucji ?

Bardzik i Ciesielski żyli . To ich relacje są podstawą

A w którym miejscu ? Można cytaty ? Czyżbyś twierdził, że na zdjęciach ą zastrzeleni przez samochód pancerny ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N - napisał Czyżbyś twierdził, że na zdjęciach ą zastrzeleni przez samochód pancerny ?

No nie po co ja pisze i staram się wyjaśnic , co myśle i co sądze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.