Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Anegdoty związane z II RP

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach naszych kolonialnych ambicji nawiązaliśmy dość kuriozalną współpracę z Liberią (m.in. w razie konfliktu mieliśmy prawo do rekrutacji 100 000 jej mieszkańców do armii pomocniczej), w ramach współpracy gospodarczej do Monrovii (luty 1935 r.) zawitał nasz statek "Poznań" wioząc na swym pokładzie: sól, cement... i 500 nocników - w dodatku z obtłuczoną emalią.

/M.Czuma & L. Mazan "Maczanka krakowska"/

"Opowiadają sobie w Warszawie anegdotki i dowcipy, jak się wykłada litery BBWR i OZN. Bardzo Bujaliśmy Was Rodacy; Obecnie Zaczynamy na Nowo".

/M. Dąbrowska "Dzienniki"/

"Stojący w stroju duchownym i przepasany wielką wstęgą orderu Polonia Restituta premier Dyonizy, ująwszy w rękę kielich s doskonałym winem, po wzniesieniu zdrowia prezydenta Mościckiego, gromkim dobitnym głosem dodał: "... dupa Rydz-Śmigły, dupa Składkowski, dupa Beck!!"., po czym wychyliwszy wino, siadł spokojnie na miejsce, patrząc na nas pogodnym, przyjaznym wzrokiem, jak po dobrym spełnieniu przyjemnego obowiązku.

Wrażenie rzeczywiście było nieprzeciętne. (...)

/W parę minut później wyjaśniło się, że (...) frapujący nas wyraz "dupa" po rumuńsku oznacza "i, także, oraz".

/F. Sławoj Składkowski "Nie ostatnie słowo oskarżonego"/

Pierwszy proces z art. 111 k.k. o obrazę naczelnika innego państwa, tyczył się Adolfa Hitlera, oskarżonym zaś był... a jakże, żydowski kupiec Naum Abram Halbersztadt, za odpowiedź na otrzymaną ofertę handlową z Niemiec:

"Zwrot. Niezliczoną ilość razy prosiłem panów, aby nie niepokoili mnie za pomocą swoich pism, dopóki egzystuje reżim hitlerowski. Proszę przyjąć swoje papiery z powrotem. Dopóki Hitler siedzi na białym koniu, żaden porządny człowiek nie będzie utrzymywał stosunków z Żydami".

/"Mały Dziennik" 1935/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podniesiony przez Narya wątek o inicjatywie poselskiej w kwestii procesu brzeskiego, przypomniał mi opowiadaną przed wojną anegdotę.

Oto kilku członków Centrolewu walczyło w Hiszpanii, kiedy zapytano ich z jakiego powodu, odpowiedzieli że protestują przeciw dyktaturze rządzącej w Polsce.

Na pytanie czemu nie robią tego w swoim kraju, odrzekli, że na to by im tam nie pozwolono...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie z tych nocnikow nie smial,wcale nie musialy sluzyc do...no tego tam.

Sa np.urocze wspominki, jeszcze z kampanii gen.Lettow von Vorbecka,kiedy to widywano Murzynow noszacych nocniki jako gustowne ...kapelusze.A nuz popyt by byl wiekszy niz np.na cement.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zyxu   

Adolf Nowaczyński (1876-1944) satyryk i publicysta, a przy tym osoba znana z antysemickich poglądów, kiedyś podczas bankietu literackiego wzniósł toast: „Nie ma literatury polskiej bez Adama Mickiewicza, nie ma Adama Mickiewicza bez „Pana Tadeusza”, nie ma „Pana Tadeusza” bez Jankiela – niech żyje Tuwim!”. Na to Julian Tuwim: „Nie ma literatury polskiej bez Adama Mickiewicza, nie ma Adama Mickiewicza bez „Pana Tadeusza”, nie ma „Pana Tadeusza” bez Jankiela, nie ma Jankiela bez cymbałów – niech żyje Nowaczyński!”

tuwim.klp.pl

Edytowane przez zyxu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Michał Budny w swych "Wspomnieniach niefrasobliwych" przytacza anegdotę o temperamencie naszej świetnej zawodniczki w rzucie dyskiem - Haliny Konopackiej, jak i o ostrożności jej męża Ignacego Matuszewskiego, ministra skarbu.

W Warszawie powiadano, że ów małżonek ("prewencyjnie") zakupił stół jadalny długości 40 metrów... nieco dłuższy niż rekord pani domu w rzucie dyskiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z "Gazety Polskiej" nr 56:

Zarząd okręgu stołecznego Związku Legionistów Puławskich na skutek zarządzenia stołecznego okręgu Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny wzywa wszystkich członków do wstawienia się w niedzielę (28 b. m.) o godz 9-ej min. 30 w lokalu Związku.

Niechybny to wpływ stylu życia Wieniawy-Długoszowskiego...

Z dworcowego obwieszczenia:

Polskie Koleje Państwowe

Dyrekcyja Kraków.

Zanieczęszcenie pocekalń, rzucanie od patków od jedzenia, skoropow zjaj, pomarajcow it.

Nie wolno zruwać P.T. ogłosyn ze ścianow ani targać rozkładow jazdy.

Kogo się ułapi, tego się pociongnie od powiedzialności.

Jest surowo zbronione!

Naczelnik stacyji.

/"Absurdy Polski Międzywojennej" oprac. M.S. Fog, Poznań 2008, s. 150/

A my zazdrościliśmy Czechom "urzędniczej epistolografii" Franza Kafki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko w PSL-u się zdarza...:

Z listu niemieckiego przedsiębiorcy do znajomego Polaka zamieszczonego w "Czasie" z 1935 roku:

"Stoję przed koniecznością znalezienia dwóch odpowiednich Polaków, którzy mieliby obecnie wejść do rady nadzorczej Akc. Sp. X jako reprezentanci mojej grupy. (...0 Nie żądam od nich roboty, ani zainteresowania, ani wiadomości fachowych, natomiast przywiązuję wielką wagę do tego, aby posiadali pełne warunki reprezentacyjności i aby, co według mnie jest warunkiem koniecznym, byli mile widziani u władz, a zwłaszcza władz lokalnych".

O kreatywnej statystyce i takiejże lingwistyce, oto "Nowy Kurier Polski" z 1926 roku donosił:

"Ostatnie raporty o ogólnym stanie bezrobocia wskazują, że wzrost bezrobocia zmniejsza się".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

"Ostatnie raporty o ogólnym stanie bezrobocia wskazują, że wzrost bezrobocia zmniejsza się".

Zdanie jak najbardziej poprawne. Obecnie dodalibyśmy słowo dynamika przed wzrostem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zbigniew Węglarz wspominając swych wykładowców na Młodszym Kursie Podchorążych w Toruniu pisał m.in. o płk. rez. Marianie Gąsiorowskim. Ten pytany czy jest krewnym gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego (ówczesnego szefa SG WP) miał odpowiedzieć:

"- To jest mój najmłodszy brat - odpowiedział pułkownik. - Ale i najgłupszy, dlatego został generałem"

/Z. Węglarz "Niezłomny. Autobiografia komandora Zbigniewa Węglarza", Warszawa 2011, s. 34/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wyjątki z zebranego przez Marka Foga materiału, z rozdziału VIII noszącego podtytuł - "Autentyczne":

perfekcyjna służbistość:

"Melduję posłusznie Panu Komisarzowi, że świadka Kowalskiego Jana, lat: zero, miesięcy trzy,

pomimo usiłowań nie mogłem przesłuchać na okoliczność przestępstwa z uwagi na to, że świadek

Kowalski Jan, lat: zero, miesięcy trzy nie umie jeszcze mówić.

Wasław Parapura

Starszy posterunkowy policji Państwowej".

logika kobieca:

"Względu zdrowia Jadzia pieniądze wraca list zawiadom całusy stop

przepraszam cię za te skróty ale robię to dla zaoszczędzenia pieniędzy twoja Misia".

Z podań o przydział mieszkania:

logika męska:

"Ja i moja żona jesteśmy razem 8 osób, dlatego potrzebujemy czteropokojowego mieszkania".

o gwałtowności i popędzie:

"Chciałbym przydziału gwałtownego mieszkania, ponieważ czuję wielki popęd do małżeństwa.

By podnieść ze stopnia upadku, istniej tylko jedna możliwość, jak najśpieszniejsze

dostraczenie mi mieszkania, nadającego się do poslubienia mojej narzeczonej".

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

"Ostatnie raporty o ogólnym stanie bezrobocia wskazują, że wzrost bezrobocia zmniejsza się".

Zdanie jak najbardziej poprawne. Obecnie dodalibyśmy słowo dynamika przed wzrostem.

OOO ! Tomaszu, jak najbardziej popieram. Choć powinniśmy powiedzieć, że "dynamika wzrostu bezrobocia jest ujemna". Tyle że tzw. "publicystom ekonomicznym" oraz "politykom" się to niekiedy miesza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Choć powinniśmy powiedzieć, że "dynamika wzrostu bezrobocia jest ujemna".

Czy powinniśmy ? Nie wiem. Na moje odczucie język polski jest zbyt piękny, by wymagać aż takiej technicyzacji w tej kwestii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

OOO ! Tomaszu, jak najbardziej popieram. Choć powinniśmy powiedzieć, że "dynamika wzrostu bezrobocia jest ujemna". Tyle że tzw. "publicystom ekonomicznym" oraz "politykom" się to niekiedy miesza.

Co się miesza?

W innym zapisie brzmiałoby to tak: "szybkość z jaką zmienia się wzrost bezrobocia jest ujemna", jak dla mnie - konstrukcja błędna.

A utrzymując się w temacie kto przed wizytą u Mościckiego:

"zawalił smoka"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Poprawnie użycie słowa "ujemna" dla oddania sensu przedwojennego tekstu, wymaga użycia słowa "dynamika" dwa razy. czyli straszna technicyzacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, proszę pana, ale czy chaotyczne kombinacje efemerycznych pryncypów są w stanie zdeterminować neutralną cywitatywę absolutu dobrego i złego, czy nie są w stanie?

Bo od tego ostatecznie wszystko zależy?

Autora tejże wypowiedzi nie trzeba chyba przedstawiać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.