Jump to content

zyxu

Użytkownicy
 • Content count

  56
 • Joined

 • Last visited

About zyxu

 • Rank
  Ranga: Licencjat

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Okres międzywojenny

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. W IPN przechowywane są taśmy z nagraniami przesłuchać przed komisją ds. odpowiedzialności funkcjonariuszy. Na fragmentach taśm oficerowie mówią wprost o zalecaniu konwejera, ale nie przyznają, że ktoś kazał bić aresztantów. Z kolei komisja naciskała na zeznania dotyczące roli m.in. Naczelnego Prokuratora Wojskowego płk. Skulbaszewskiego.
 2. Kochanki i agenci

  A propos wykorzystania kochanek - Arthur Ransome korzystał z pomocy sekretarki Trockiego, która stała się jego kochanką. Dzięki temu miał dostęp do dokumentów i bolszewickiej wierchuszki.
 3. Kochanki i agenci

  Co prawda źródłem informacji jest A. Makowski, ale można przeczytać nt. wykorzystywania kobiet i relacji wobec płci przeciwnej i tej samej: http://www.wprost.pl/ar/430188/Kulisy-dzialania-wywiadu-PRL-Plk-Makowski-Wszystkie-prostytutki-w-hotelach-byly/
 4. Niemiecki hrabia zasłużony dla Polski

  Skąd masz te zdjęcia? Może cokolwiek więcej wiesz o nich skoro podajesz, że zasłużeni.
 5. "Inglourious Basterds"

  Powiedzieć, że specyficzny reżyser to mało. Film zagrany fajnie, ale nie nadaje się do kilkukrotnego oglądania. W dodatku spora część "IG" jest jakby sztuczna, plastkiowa.
 6. Dlatego, że alternatywna wersja polega na zmianie biegu wydarzeń przez "wybór" takiego wyjścia, które mogło mieć miejsce, np. co by było gdyby zamach z 20 lipca '44 się powiódł. Przy sensownym wyborze wydarzenia politycznego/wojskowego można sobie gdybać - w podanym przeze mnie przykładzie można gdybać, kto próbowałby sięgnąć po władzę i jakie miałby poparcie. Ty natomiast wymyślasz, że doszłoby do buntu. I teraz na jakiej podstawie ten bunt? Kto stoi na jego czele/wyrasta na wodza? Dlaczego ten ktoś/ci ludzie? Odpowiedzi na te (i inne) pytania muszą mieć jakiś sens, jakąś podstawę. Wymyślenie wydarzenia i rozprawianie co by się wtedy stało, to bajanie właśnie, a nie rozważania. Równie dobrze możesz zrobić temat: co by było gdyby Piłsudski dożył 100 lat?
 7. Twoja alterhistoria jest zbyt alter. To już bajanie, a nie inny wariant.
 8. Ładnie ujęte... Tych kilku - czyli chodzi np. o Schaetzla (rocznik 1891) i Sosnkowskiego (ur 1885)? Wierzysz, że w '68 r. ludzie poszliby za faszystowską/reakcyjną sanacją? Zresztą co to za sanacja po tylu latach.
 9. Bujanie w obłokach i myślenie życzeniowe jak zdobycie Moskwy z marszu pod rękę z Niemcami. Żeby niemieckie czołgi grzęzły w błocie musiałoby być błoto, a nie wylejesz Warty od tak na pola i nie wysadzisz kilometrów dróg. 1. Część jednostek o najmniejszej wartości bojowej i oddziałów obywatelskich zajmie się partyzantką i sabotażem. - jednostki o najmniejszej wartości bojowej skierowane do partyzantki, sabotażu i dywersji nie dają żadnej gwarancji sukcesu; skoro mają najmniejszą wartość bojową to jak mają przetrwać w lesie z dobrym morale? 2. Zalać lub zaminować wszystkie drogi, które może wykorzystać wróg. -jak? 3. Załogi fortec należy wyposażyć w odpowiednia ilość amunicji. -a co da zamianę fortec w składy amunicji? Jakby Niemcy przyszli to by zajęli zapasy. 4.Elitarne oddziały mają z za zadanie niszczyć lotniska przeciwnika. -gdzie? Jeśli elita zajmowałaby się lotniskami to czym te słabe jednostki? Czy tylko leśnymi zasadzkami? 6. Reszta armii ma za zadanie utrzymywać do ostatniej kropli krwi ważnych umocnionych punktów. -różnie można rozpatrywać sens takiego rozkazu Przyłączam się do pytania o nazwiska!
 10. Gdzie robiłeś te zdjęcia? Jakieś wskazówki?
 11. Skoro padła "Armia i społeczeństwo" to wypada sięgnąć również po inne prace J. Odziemkowskiego. Można również zajrzeć do monografii organizacji paramilitarnych, np. Strzelca.
 12. W takim razie odsyłam do książek Lecha Wyszczelskiego - bezpieczeństwo narodowe, myśl wojskowa, MSWojsk., oświata, wychowanie, propaganda, charakterystyka WP - całe dwudziestolecie. Pomocny może być również P. Stawecki.
 13. Trochę słabe sprecyzowanie tematu.
 14. Tak z miejsca to: P. Majewski - Nierozegrana kampania. Możliwości obronne Czechosłowacji jesienią 1938 roku Proponuję pobuszować w internecie, na pewno się coś znajdzie. Chociażby w postaci odsyłaczy do publikacji.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.