Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

mer   

Na pewno nie każdy na pierwszy rzut oka może ocenić (jaki dany szeregowy czy też plutonowy) do jakich należy "sił zbrojnych".

Daję tutaj kilka prostych przykładów, jak ocenić, czy żołnierz ten był ss-manem czy też może z straży nabrzeżnej Kriegsmarine :wink:

aby obejrzeć zamieszczone zdjęcia w normalnych rozmiarach, kliknij na nie

Heers:

- patrząc na ich buzy polowe, nad prawą kieszenią [rys.1] jest "gapa" niemiecka [rys.1] oraz kalkomanie na hełmach [rys.1a].

- dla bardziej "wpatrujących się" w umundurowanie: na klamrze pasa głównego widnieje napis po niemiecku "GOTT MIT UNS" ("Bóg z nami")[rys.1b]

- pagony[rys.1c] [na kołnierzach] są zupełnie inne niż u SS (często przez brak "czarnych mundurów" myleni są z Wehrmachtem)

- jak to wcześniej powiedziałam - Wehrmacht nie stosował czarnych mundurów w piechocie (wyjatkiem są załogi czołgów [rys.1d]).

rys.1 feldbluserys17nz.th.jpgrys.1 gapawehrmacht8eq.th.jpgrys.1akalkomaniawehrmacht0xs.th.jpgrys.1bpaswehrmacht4zi.th.jpg

rys.1cpagonywehrmacht6qy.th.jpgrys.1dfelblusapancerniakawehrmachta2.jpg

SS

- bardzo charakterystyczne "patki" w kształcie rombu - były zawsze czarne, z białymi oznaczeniami [rys.2]

- kalkomanie na hełmach - po prawej stronie, na białej "tabliczce" są 2 czarne "pioruniki" [rys.2a]

- na mundurach SS-manów "gapa" niemiecka [rys.2b] n i g d y nie była "naszywana" tak jak w Wehrmachcie (nad prawą kieszenią) mianowicie była naszywana na... lewy rękaw, idealnie po środku między ramieniem a zgięciem łokcia [rys.2]

- do któregoś roku naszywano także gape na lewym boku furażerki, potem już tego nie przestrzegali i szyli "normalnie" [rys.2c]

- czarne mundury - jednak nie koniecznie![rys.2d]

- no i białe, trupie główki [rys.2e] - raz widniały na czapkach oficerskich, innym razem na samych patkach[rys.2e]

- "paski na rękawach" informujące o tym, do jakiej "dywizji" należał dany żołdak[rys.2f]

- na klamrach pasów mają wytłoczony napis "Moim honorem jest wierność" [rys.2g]

rys.2feldblusass2fa.th.jpgrys.2akalkonaniass1ul.th.jpgrys.2bgapass9by.th.jpgrys.2cfuraerki7gd.th.jpgrys.2dczarnymundurss0cq h.jpg rys.2etrupieczaszkiss6ja.th.gifrys.2e'trupiaczaskassnafeldbluse7fd.th.jpgrys.2fopaskass1ez.th.jpgrys.2gklamoficssbt3xn.th.gif

Kriegsmarine to flota - więc jedyne na czym warto się skupić to chyba mundury noszone przez załogi okrętów "na lądzie", oraz ochrony nabrzeżnej

- Kriegsmarine na mundurze miało żołtą "gapę", którą trudno było pomylić z innymi pozostałymi [rys.3]; znajduje sie ona tak samo jak w Wehrmachcie - nad prawą kieszenią

- Kriegsmarine łatwo poznać przecież po typowym umundurowaniu - ciemnoniebieskie "ubranka", czy też ciemnoniebieskie marynarki dowódców - kolory nie stosowane u innych [zobacz - przykładowe zdjęcia umundurowania]

rys.3gapakriegsmarine0sx.th.jpg

Luftwaffe

- charakterystyczna "gapa" - tak jak u innych skrzydła gapy są "proste", o tyle Luftwaffe posiada "płynnie wygięte"[rys.4]; jest ona w tym samym miejscu co i Wehrmachcie

- piloci myśliwców czy też bombowców mieli skórzane kurtki podbijane futrem[

- spadochroniarze mieli zupełnie inne hełmy - przypominające wręcz "garczki"[rys.4a]

- kalkomania na hełm - na lewym boku był także charakterystyczna "gapa" ze swoimi "wygiętymi" skrzydełkami [rys.4b]

- klamra pasa głównego - zdjęcie przykładowe[rys.4c]

rys.4gapaluftwaffe9ds.th.jpgrys.4ahemskoczkaluftowaffe7po.th.jpgrys.4bkalkomanialuftwaffe8gm.th.jpgrys.4cklamraluftwaffe9it.th.jpg

Hitlerjugend"szczeniaki

- brak jakich kolwiek oznaczeń w stylu "gap" na mundurkach - HJ miało za zadanie przygotować młode "szczeniaki" do poszczególnych typów armii, bynajmniej póĽniej, kiedy Hitler nie posiadał już armii i gdy zostało powołałany volksturm do życia, dzieciaki w "dziecięcych" rozmiarach mundurów były przydzielane np. do Wehrmachtu głównie - czołgi czy też działa przeciwpancerne

- żołte "koszule"

- krótkie czarne spodenki (nie mam pojęcia, czy dziewczynki nosiły spódniczki...nigdy nie rzuciła mi się w oczy fota z nimi)

- klamra pasa głownego - zdjęcie przykładowe[rys.5]

rys.5klamrahj9dd.th.jpg

-------------------------------------------------------

PRZYKŁADY UMUNDUROWANIA

Heers

wehrmachtodak6nh.th.jpgwehrmachtpancerniak0lj.th.jpg

SS

ssodak2tl.th.jpgsskawaleria9wy.th.jpg

Kriegsmarine

kriegsmarinemarynarz5fu.th.jpgkriegsmarinekapiatuboot2na.th.jpgkriegsnarineochronanadbrzea3ph.th.jpg

Luftwaffe

luftwaffeskoczek8bv.th.jpgluftwaffeniemieckipilot7iu.th.jpg

Hitlerjugend

hitlerjugend3vs.th.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

No niestety, chciałem pooglądać sobie mundury, ale w powiększeniu jest to nie możliwe.

A mam takie pytanie, do znawców tematu, kto miał lepsze umundurowanie oraz uzbrojenie osobiste, żołnierz polski czy niemiecki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Tu juz trzeba rozpatrywać inaczej, nie da się bowiem porównać Walthera P-38 czy Parabellum P'08 Luger do różnorakeij liczby pistoletów i rewolwerów polskich(niby etatowym pistoletem miał być VIS, ale uzywane były: FN, Naganty, Smith & Wessony, francuskie rewolwery, czasem i Parabelki). Osobiście uważam, że na I miejsce pretendują P-38 i VIS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
segovia   

bardzo podoba mi sie ten temat poniewaz interesuje sie bojówkami niemieckimi ich umundurowaniem zadaniami i uzbrojeniem

Mam prośbe czy ktoś kto jest znawcą o umundurowaniu niemieckim mógłby mi opowiedziec o mundurach SS i gestapo i Orpo bardzo proszę .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mam prośbe czy ktoś kto jest znawcą o umundurowaniu niemieckim mógłby mi opowiedziec o mundurach SS i gestapo i Orpo bardzo proszę .

Nie ma czegoś takiego jak mundur OrPo.

To była jednostka nadrzędna, w skład której wchodziły różnorakie formacje o własnym umundurowaniu, czego zresztą pełno jest w internecie.

Podaj o co konkretnie Ci chodzi, bo nie warto zasysać zasobów internetu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Bojówki niemieckie nie wchodziły w skład armii.

A w skład bojówek nie wchodziły OrPo, GeStaPo, SchuPo, KriPo.

Co do mundurów, zależy jaki okres Cię interesuje konkretnie i jednostka. No i jaki typ umundurowania.

Ja coś może wrzucę dziś. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

O jak fajnie że mamy tu speców od mundurów

co to za formacja:

bruno600.jpg

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Polepszyłem jakość na 600 dpi

A może to być SS "Germania" z 1939 ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
segovia   

Super zdięcie mi się wydaje że to oficer OrPo .

A wracaąc do propozycji secesjonista chcialbym sie dowiedzieć o mundurach SS i gestapo .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Super zdięcie mi się wydaje że to oficer OrPo .

A wracaąc do propozycji secesjonista chcialbym sie dowiedzieć o mundurach SS i gestapo .

Co do umundurowania Gestapo był już taki wątek, wystarczy skorzystać z opcji:

szukaj

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Segovia - dla Ciebie każdy będzie OrPo?

Na pewno nie jest to esesman. Po pierwsze - nie ma patek kołnierzowych typowych dla SS, po drugie - na czapce jest orzeł w wieńcu - typowe godło jednostek policyjnych.

Bluza to standardowa M36.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Segovia - dla Ciebie każdy będzie OrPo?

Na pewno nie jest to esesman. Po pierwsze - nie ma patek kołnierzowych typowych dla SS, po drugie - na czapce jest orzeł w wieńcu - typowe godło jednostek policyjnych.

Bluza to standardowa M36.

Zasadniczo, jednakże Andreasie jeśli to jednostka policyjna... to w sumie jest to OrPo. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ależ wiem, drogi secesjonisto. :)

Tylko odniosłem wrażenie, że dla kolegi segovii wszyscy Niemcy to albo esesmani albo policjanci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Podpis pod zdjęciem brzmi:

NN, marschierte am 03.09.39 in seiner Vaterstadt Pless ein.

Nie jest to WH, 02.09.39 rozkaz zabezpieczenia mej miejscowości otrzymało Standarte SS "Germania" i było do 06.09.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.