Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Grzesio   
Powtarzam moje pytanie czy żołnierze w Allgemeine-SS mieli na kołnierzu trupią czaszke

Nie. Allg.-SS, jeśli już, miało ma kołnierzu NUMER jednostki - standardowo Standartu, ewentualnie z dodatkowymi symbolami oznaczającymi jego specjalizację (kawaleryjski, saperski etc.). Żołnierze ze sztabów wyższych jednostek mieli numer tejże jednostki (np. rzymski numer Abschnittu), a z Hauptamtów mieli - o ile mnie skleroza nie strzela - pustą patkę. Były też różne specjalistyczne patki - w rodzaju szarotki (sztab alpejskiego Abschnittu XXXVI) czy napisu Ost (spec. szwadron motocyklowy Oberabschnittu Ost)...

SS-Totenkopsverbaende miały trupią czaszkę;

LSSAH miały runy SS;

Trzy przynależne do SS-Verfuegungstruppen pułki Politische Bereitschaften miały runy SS z numerem pułku (1-3).

Były też różne inne warianty patek SS-VT z runami, noszone przez specjalistyczne formacje - np. batalion łączności miał runy SS z błyskawicą, a szkoła oficerska w Brunszwiku - runy z literą B.

Jak już wspomniałem, mundury Allgemeine-SS nie posiadały trupich czaszek na kołnierzach mundurów, tylko runy SS.

No właśnie NIE! Runy SS - patrz wyżej - były wyłączną domeną LSSAH i SS-VT.

Pzdr

Grzesiu

Edytowane przez Grzesio

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A to bardzo przepraszam, zawsze myślałem, że na patkach znajdowały się zarówno runy, jak i numer jednostki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leonardo   

Dobrze czyli koledzy twierdzą że allgemeine SS w swoim szarym mundurze mieli runy SS zamiast trupiej czaszki na kołnierzu a przeglądając znalazłem link od kolegi secesjonisty http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4967332891ec6a2d.html

gdzie esesman ma trupiączaszke na kołnierzu a kolega twierzdzi że to szary mundur allgemeinu SS w poście do kolegi segovia , a druga sprawa to SS-TV (odziały trupiej główki czyli obsada w obozie koncetracyjnym ) to one według mojej skromnej wiedzy weszły w czasie wojny w skład Waffen SS .

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grzesio   
Dobrze czyli koledzy twierdzą że allgemeine SS w swoim szarym mundurze mieli runy SS zamiast trupiej czaszki na kołnierzu

Nie... Runy SS miały LSSAH oraz SS-VT. Ale żołnierze tych jednostek nosili poza mundurami polowymi także mundury Allg.-SS, stąd np. mundur Allg.-SS z runami SS nie jest niczym niezwykłym. Ba, LSSAH do swoich czarnych mundurów miała nawet specjalne białe oporządzenie paradne, żeby było ładniej. :mellow:

Allg.-SS miała zwykle na kołnierzu NUMER STANDARTU (lub wyższej jednostki, jeśli gość był członkiem jej sztabu, lub też oznaczenie jednostki specjalistycznej).

gdzie esesman ma trupiączaszke na kołnierzu a kolega twierzdzi że to szary mundur allgemeinu SS w poście do kolegi segovia

No, dokładnie tak - bo SS-TV i SS-VT nosiło poza właściwymi sobie mundurami polowymi (wz. 35, 36, 37) zwykłe mundury Allg.-SS, ale z odpowiednim sobie oznakowaniem. Gość na zdjęciu ma na kołnierzu patkę SS-TV w wersji z numerem jednostki (Sturmu lub sztabu Sturmbannu), funkcjonującą w l. 1935-40.

Pzdr

Grzesiu

Edytowane przez Grzesio

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leonardo   

Mam prośbę do jakiegoś z kolegów. Szukałem w internecie szarych mundurów Allgemeinu SS, ale nie mogę znaleźć. Zawsze wyskakują czarne ponieważ z nimi kojarzy się Allgemein SS, a nie pokazują szarych w czasie wojny, więc jeśli można i jakby ktoś miał to proszę o zdjęcie.

pozdrawiam

Czy koledzy sądzą, że ten osobnik jest w mundurze SS-TV czy w mundurze szarym Allgemeinu SS

http://translate.google.pl/translate?hl=pl...l%3Dpl%26sa%3DX proszę sobie odszukać.

Edytowane przez Albinos

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leonardo   

Nic to nie miało udowodnić, po prostu to jest zły link bo w tym linku trzeba by było dużo szukać, żeby znaleźć ten mundur. A czy mógłbym prosić któregoś z kolegów o zdjęcie szarego munduru Allgemein SS, ale nie ten mundur SSTV z obozów koncentracyjnych.

// Allgemeine SS - jako nazwa się nie odmienia, nie ma Allgemein, ani nie ma Allgemeinu, jest Allgemeine SS. W każdym przypadku - F.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grzesio   

Proszę:

http://stahladler.com/stahltest/ssm34.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_MXu96taKq-Y/SwR5...pg/s1600/12.jpg

... akurat pokazane są w oznakowaniu SD, ale poza tym nic im nie dolega. :mellow:

Mundur szary był identycznego kroju jak czarny, różnił się jeno tym, że posiadał dwa naramienniki, a zamiast opaski SS ze swastyką na lewym ramieniu umieszczony był orzeł.

Pzdr

Grzesiu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leonardo   

Dziękuje kolego oto mi chodziło tylko ale najważniejszego nie zobaczyłem co mielli na kołnieżu bo zjednej strony mieli stopnie a z drugiej właśnie niewiem bo SD nosiło puste miejsce a niewiem co nosilo Allgemeine SS w szarym mundurze prosze o zdięcie albo wjaśnienie bo wiem napeno że nie była to trupia główka bo to zka szczegulny SS-TV .

// Ortografia: kolnierz, nie kolnież, z jednej, nie zjednej, nie wiem, nie - nie wiem, na pewno, nie - napewo i t.d. Kolejny taki post oznacza ostrzeżenie. F

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grzesio   
ale najważniejszego nie zobaczyłem co mielli na kołnieżu bo zjednej strony mieli stopnie a z drugiej właśnie niewiem

Powyżej już to pisałem. :mellow:

System nie uległ zmianie - na prawej patce noszono arabski numer jednostki - Standartu, względnie numer i symbol jednostki 'branżowej' (saperskiej, motorowej, łączności itp. - czyli np. numer + błyskawiczka, kilof i łopata etc.). Jeśli facet był członkiem sztabu wyższej jednostki, to nosił numer lub oznaczenie tejże jednostki - np. rzymski numer Abschnittu.

Pzdr

Grzesiu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leonardo   

A ma kolega jakieś zdięcia takiego munduru ale nie w wersji SD

Czy któryś z kolegów miał by z diecie prawdziwego funkcjonariusza Allgemeinu SS w szarym mundurze

// Ortografia!!! - F.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leonardo   

Dziękuje kolego za to zdjęcie ale ten esesman jest w szarym mundurze Allgemeine-SS ale ma oznaczenia na kołnierzu trupiej główki czyli jest z SS-TV .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chłopie już tyle razy było odpowiadano na to...

Czarny mundur wz 1932 to ten sam co szary mundur wz 1938, zmieniły się tylko oznaczenia.

Jeśli kolega jest tak zaciekawiony proponuję zacząć samotnie przeszukiwać zasoby internetu, choćby wpisując frazę:

"Allgemeine SS Uniform grau 1938"

A najlepiej skorzystać z doświadczenia innych i polecanych przezeń bibliografii, w tym przypadku kolegi Grzesia, i wziąć się za porządną literaturę:

"Robin Lumsden: The Black Corps, Ian Allan Publishing (w serii A Collectors Guide); w nowszym wydaniu jako Allgemeine-SS.

Albo tegoż autora The Allgemeine SS wydane przez Ospreya w serii Men At Arms (MAA 266).

Nieco ładnych fotek eksponatów jest też np. w lumsdenowskim SS Regalia londyńskiego wydawnictwa Grange Books"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.