Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jachu

Gdzie, co, za ile?

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

i kupiłem:

Ustawa Karna Austriacka o zbrodniach, występkach i przekroczeniach z dnia 27 maja 1852 No 117 DPP, obowiązująca w okręgach sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie oraz Sądu Okręgowego w Cieszynie. Przekład Dr. Jan Przeworski, adwokaw w Warszawie, Warszawa 1924, nakladem Księgarni F. Hoesicka.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakupiłem sobie książkę pt. "Historia szpiegostwa i agentury", której autorem jest Terry Crowdy. Najbardziej interesują mnie te rozdziały poświęcone wywiadowi japońskiemu na przestrzeni dziejów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dzisiaj przywiezione do domu:

Oddział kobiecy Warszawskiego KeDywu. Dokumenty z lat 1943-1945, pod red. Rybicka H., Warszawa 2002, ss. 122 [jedyna pozycja z dokumentami KeDywu OW AK, której brakowało mi do kolekcji, teraz czekać tylko na nową publikację WUW...]

Bielecki R., Batalion harcerski "Wigry", Warszawa 1991, ss. 332 [a to prawdziwa perła, rarytas, istny biały kruk... książka w zasadzie nie do zdobycia, nie udało mi się jej znaleźć nawet w zasobach BUWu i BNki; kolejna pozycja w moim zbiorze zapełniająca jeszcze jeden obszar historii powstańczej Woli i Starówki, o tyle ciekawy, że porusza historię mało znanego baonu; owszem, mówi się o nim w kontekście pierwszych godzin walk i zawiązania drugiego "rzutu" tegoż oddziału, o cmentarzu ewangelickim, o katedrze, ale poza tym niewiele byłbym w stanie powiedzieć o tymże baonie; dodatkowym smaczkiem jest wpis samego autora, łagodzi to nieco ból, jaki wywołało wydanie wcale niemałej sumki].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

No, ja dostałem w prezencie:

N. N. Gołowin, Wojennje usilija Rossii w mirowoj wojnie, Moskwa 2001, ss. 434.

Dotyczy oczywiście PWS :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ostatnie trzy tygodnie przyniosły mi dość sporo nowych książek:

B. Wołoszański ''Honor Żołnierza 1939'',

M. Bortlik-Dźwierzyńska, M. Niedurny ''Uciekinierzy z PRL'',

M. Czerwiński ''Pojedynki Snajperskie'',

E. Kospath-Pawłowski ''Chwała i zdrada. Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-45''

A. Drabkin ''Podwójny żołd, potrójna śmierć'',

H. Maager ''Utracony honor, zdradzona wiara. Relacja żołnierza LSSAH''

Z czego dwie ostatnie dziś, dwie poprzednie tydzień temu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Z najważniejszych zakupów to:

Roman Michałowski, Historia Powszechna. Średniowiecze;

Adam Ziółkowski, Historia powszechna. Starożytność;

Johan Huizinga, Jesień Średniowiecza t. 1-2;

Michał Bogacki, Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza;

:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kolejna partia, ku uciesze mojej rodziny i półek:

Wiernicki W., Warszawa jakiej nie ma, Warszawa 1998, ss. 205 [jeden z ponoć ciekawszych szkiców/esejów dt. przedwojennej Warszawy, jakie powstały];

Kulesza J., Z tasiemką na czołgi, Warszawa 1984, ss. 263 [czyli powstańczej literatury ciąg dalszy... i znowu Starówka];

Komornicki S., W pułapce losu, Warszawa 2003, ss. 543 [kontynuacja losów "Nałęcza", autora Na barykadach Warszawy; od wstąpienia do 1. AWP, przez Kołobrzeg po Berlin];

Krzyżanowski J., Dzieje literatury polskiej, Warszawa 1969, ss. 680 [jedno z największych dzieł tego wybitnego badacza historii literatury polskiej];

Okońska A., Stanisław Wyspiański, Warszawa 1971, ss. 479 [o Wyspiańskim rzecz następna, w planach dwa kolejne szkice, tym razem poświęcone już samemu Weselu].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

No, moja wizyta w Moskwie nie była bezowocna ;)

- Aleksjejev Michail, Woennaja Razwiedka Rossii. Pierwaja Mirowaja Wojna, Moskwa 2001

- Semen Fedorsejew, "Puszecznoje mjaso" pierwoj mirowoj. Piechota w boju, Moskwa 2009

- Semen Fedorsejew, Tanki pierwoj mirowoj, Moskwa 2010

- Aleksjej Ardaszew, Wielikaja okopnaja wojna. Pozicjonnaja wojna pierwoj mirowoj, Moskwa 2009

- Aleksandr Tarsaidze, Czetyrie mifa o pierwoj mirowoj, Moskwa 2007

- Wiaczesław Szaciłło, Posledniaja wojna carskoj rossiii, Moskwa 2010

- Maksim Oskin, Krach konnogo blickriga. Kawaleria w pierwoj mirowoj wojnie, Moskwa 2009

- Mannerheim, Wospominanija, Minsk 2004 [nie wiedziałem, że są po polsku]

- S. Fej [Fey?], Kto razwjazał pierwuju mirowuju. Tajna sarajewskogo ubijstwa, Moskwa 2010

- Ch. Checket-Pritchard[?], Snajpiery pierwoj mirowoj, Moskwa 2010

- Wielikaja zabytaja wojna, Moskwa 2009

- P. N. Strieljanow (Kałabuchow), F. S. Kirieje, S. W. Kartaguzow, Kubanskije, terskije i uralskije Kazaki w nastuplenii Jugo-Zapadnogo Fronta 1916 goda, Moskwa 2007

- Aleksandr Bolnych, Wielicznajszeje morskoje srażenie pierwoj mirowoj. Jutlandskij boj, Moskwa 2010

- A. M. Kosinskij, A. G. von Tschischwitz, Moonzzund 1917. Posliednieje srażenie russkogo fłota, Moskwa 2009 [to są właściwie 2 prace - Niemca i Rosjanina]

- D. Ju. Kozłow, "Strannaja wojna" w Czernom Morie (awgust - oktjabr 1914 goda", Moskwa 2009

Książki kosztowały od 15 do 43 złotych, w większości oscylując w granicach 20 - 30.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

witam;

do kolekcji:

Kodeks Karny i Prawo o wykroczeniach z komentarzem opracowali: J. Nisenson i M. Siewierski [Prokuratorzy Sądu Najwyższego], do dnia 1 maja 1938 wraz z przepisami wprowadzającymi i utrzymanymi w mocy przepisami uchylonych kodeksów karnych. Warszawa 1938 [? - ta część strony naderwana....]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nabytki z dzisiaj:

Studia warszawskie. T. XVII: Warszawa lat wojny i okupacji 1939-1944 z. 3, pod red. Dunin-Wąsowicz K., Kaźmierska J., Winnicka H., Warszawa 1973, ss. 466;

Studia warszawskie. T. XXIII: Warszawa lat wojny i okupacji 1939-1944 z. 4, od red. Dunin-Wąsowicz K., Winnicka H., Warszawa 1975, ss. 292 [ta i poprzednia pozycja to zbiory artykułów, pisanych przez najróżniejszych autorów- od Władysława Bartoszewskiego przez Antoniego Sanojcę i Krzysztofa Dunin-Wąsowicza po Tomasza Szarotę- dt. najróżniejszych aspektów życia okupowanej Warszawy, tak politycznego, jak wojskowego, kulturalnego i społecznego];

Kania S., Polska gwara konspiracyjno-partyzancka 1939-1945, Warszawa 1986, ss. 368 [niezwykle ciekawe studium dt. kształtowania się tejże gwary konspiracyjno-partyzanckiej, jej podłoża, klasyfikujące ją pod najróżniejszymi kątami, od pseudonimów, przez nazwy broni i ubrań po najpopularniejsze zwroty, do tego dla zainteresowanych językiem krótkie omówienie samych procesów językowych, które na podstawie gwary konspiracyjno-partyzanckiej można zaobserwować];

Braun S., Reportaże z Powstania Warszawskiego, Warszawa 1983, ss. 360 [pozycja ze wszech miar niezwykła; wystarczy zacząć od osoby autora, Sylwestra Brauna "Krisa", jednego z Polowych Sprawozdawców Wojennych, którzy to filmując i fotografując walczącą Warszawę chcieli zachować dla potomnych obrazy tamtych dni, "Krisowi" udało się to m.in. dzięki temu, że wywoływaniem zdjęć zajmował się sam; Wacław Gluth-Nowowiejski- współautor książki/albumu- nazwał go wręcz "wolnym strzelcem" w armii fotoreporterów; to właśnie "Kris" był autorem słynnego reportażu dokumentującego trafienie Prudentialu; fotografować zaczął już we wrześniu '39, swoją pracę kontynuował przez całą okupację, zdjęcia te jednak spłonęły w jego mieszkaniu na Powiślu, zachowały się tylko te z Powstania; ten album zawiera ich 574 (w trakcie Powstania zrobił ich ponad 3000, z czego uratowano 1520), wszystkie ułożone chronologicznie, wraz z opisami stanowią niezwykły reportaż z powstańczej Warszawy];

Kuczyński S. M., Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411, Warszawa 1966, ss. 708 [kompletnie nie moje klimaty, książka kupiona jako prezent bez okazji, sam przeczytam chyba tylko jak nie będę już miał czego czytać o Warszawie ;) ].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zakupy ostatnich dwóch miesięcy:

Andrzej Krzysztof Kunert, Katyń. Ocalona pamięć, Warszawa 2010.

Edward Kospath-Pawłowski, Chwała i zdrada. Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-45, Warszawa 2010.

Philip Jowett, Brent Snodgrass, Finlandia w wojnie 1939-1945, Warszawa 2010.

Miroslav Ivanov, Zamach na Heydricha, Warszawa 1978.

Wiesław Jan Wysocki, Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948, Warszawa 2009.

Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich. Pryncypat, Warszawa 1986.

Aleksander Krawczuk, Konstantyn Wielki, Warszawa 1987.

Marek Ney-Krwawicz, Komenda Główna Armii Krajowej 1939-1945, Warszawa 1990.

Wywiad i kontrwywiad Armii Krajowej, pod red. Władysława Bułhaka, Warszawa 2008.

Andrzej Żupański, Kryptonim "Góral". Brawurowa akcja AK - zdobycie 100 milionów złotych, Warszawa 2009.

Kedyw Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Dokumenty - rok 1944, wybór i opracowanie Hanna Rybicka, Warszawa 2009.

Henryk Krzyczkowski, W cieniu Warszawy, Warszawa 1986.

Generał Anders. Życie i chwała, w oprac. i pod red. Mariana Hemara, Londyn-Warszawa 2007.

Kazimierz Banach, Z dziejów Batalionów Chłopskich, Białystok 1984.

Zdzisław Kaliciński, O Starówce, Pradze i ciepokach, Poznań 2010.

Tadeusz Bartoś, Jan Paweł II. Analiza krytyczna, Warszawa 2007.

Jacek Moskwa, Jan Paweł II, Warszawa 2005.

Ian F.W. Beckett, Pierwsza wojna światowa 1914-1918, Warszawa 2009.

Stanisław Mazurkiewicz, Jan Mazurkiewicz, "Radosław", "Sęp", "Zagłoba", Warszawa 1994.

A miałem przystopować...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Marek Ney-Krwawicz, Komenda Główna Armii Krajowej 1939-1945, Warszawa 1990.

Rzecz absolutnie świetna i warta tego, aby ją znać.

Andrzej Żupański, Kryptonim "Góral". Brawurowa akcja AK - zdobycie 100 milionów złotych, Warszawa 2009.

Jeśli mam być szczery, to znacznie więcej dają w tym temacie wspomnienia "Krzysia".

Kedyw Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Dokumenty - rok 1944, wybór i opracowanie Hanna Rybicka, Warszawa 2009.

Zaczynasz kolekcjonować ;) ?

Stanisław Mazurkiewicz, Jan Mazurkiewicz, "Radosław", "Sęp", "Zagłoba", Warszawa 1994.

No, to żeś dopadł :) Masz indeks nazwisk?

A ja w ramach pierwszym majowych zakupów:

Moczarski K., Zapiski, Warszawa 1990, ss. 352 [warto poznać konspirację widzianą oczami Kazimierza Moczarskiego];

Czugajewski R., Na barykadach, w kanałach i gruzach Czerniakowa, Warszawa 1970, ss. 188 [w ramach akcji "uzupełnianie biblioteczki"];

Kanały w Powstaniu Warszawskim, pod red. Wyczańska K., Rossman J., Duchowski T., Warszawa 1998, ss. 176 [rzadko spotykana pozycja, zaledwie 500 wypuszczonych egzemplarzy];

Bartelski L. M., Powstanie Warszawskie, Warszawa 1981, ss. 232 [tak samo jak z Czugajewskim, "uzupełnianie biblioteczki"];

Przygoński A., Z problematyki Powstania Warszawskiego, Warszawa 1964, ss. 268 [a to bardzo ciekawa rzecz, szczególnie jeśli brać pod uwagę Kronikę działań powstańczych KO].

A teraz zaczynam myśleć, co wyrwać w kolejnym tygodniu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli mam być szczery, to znacznie więcej dają w tym temacie wspomnienia "Krzysia".

A stwierdzasz to po lekturze "Kryptonim "Góral". Brawurowa akcja AK - zdobycie 100 milionów złotych"?

Zaczynasz kolekcjonować wink.gif ?

Od czegoś trzeba zacząć ;)

No, to żeś dopadł smile.gif Masz indeks nazwisk?

Niestety nie, ale pocieszam się tym, że biografię "Radosława" kupiłem za... 10 złotych, a dwa razy wcześniej widziałem tę pozycję na Allegro z ofertą "Kup teraz" za 140 zł :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
A stwierdzasz to po lekturze "Kryptonim "Góral". Brawurowa akcja AK - zdobycie 100 milionów złotych"?

Już sama objętość i rola obu postaci powinny wystarczyć. Do tego dość dokładnie przejrzałem książkę, i nie znalazłem (na szybko, ale to już pierwsze wrażenie, które jakieś tam znaczenie ma) informacji, których nie można by odszukać nigdzie indziej. Oczywiście jako sam opis akcji oczami uczestnika warto znać (niewiele ich mamy i to tak szczegółowych), ale spodziewałem się znacznie więcej.

Niestety nie

No to jest największy minus tej książki. Ja swój indeks dostałem w prezencie od pana Romana Staniewskiego z "Miotły". Swego czasu S. Mazurkiewicz dorobił go i rozdawał m.in. kombatantom. W ogóle sama książka jak i to co się wokół postaci "Radosława" działo w momencie jej wydawania, zasługują na osobną pracę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Muszę stwierdzić, że Kospath-Pawłowski jest dość marną pozycją. W porównaniu z np. ''Polskim czynem zbrojnym w II WŚ'', gdzie sam opis udziału bezpośredniego LWP w szturmie Berlina zajmuje około 40 stron(dla porównania - u Kospatha-Pawłowskiego zajmuje to aż... 2 strony), to ''Chwała i zdrada...'' prezentuje się dosyć blado.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.