Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MaWro

Najgorszy zakon rycerski

Recommended Posts

Archon45   

Zakony znam trzy, Templariusze, Joanici, Krzyżacy moze i jest wiecej ale powiem tylko o tych trzech jezeli mial bym wybierac najgorszy to Krzyzacy nie zawsze działali jak Zakon i jak na Chrześcijanina przystalo(nie mowie ze tamte były OK)ale ten jak dla mnie był najgorszy może to dlatego ze gnębili Polske?.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaWro   

Tu masz liste wszystkich zakonów:

:P Templariusze

:P Lazaryci

:P Bożogrobcy

:P Joannici

:P Krzyżacy

:D Rycerze Chrystusa (Portugalia).

:P Zakon Montjoye

:P Zakon Calatrava

:D Zakon Santiago

:D Zakon Avis

:P Zakon Kawalerów Mieczowych

:D Zakon Miecza

:P Zakon Św. Tomasza

:P Bracia Dobrzyńscy (Fratres Milites Christi de Dobrzyń)

:P Zakon Błogosławionej Dziewicy Maryi

:D Zakon Santa Maria de Espana

:D Zakon San Jorge de Alfama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najgorszy? Krzyżacy od 1226 r. Napsuli nam mnóstwo krwi, knowali przeciw Polsce, oczerniali ją na dworach Europy, nawracali mieczem nie wiarą. Gdyby nie Krzyżacy zapewne nie byłoby Prus i nie byłoby III Rzeszy... Właśnie dlatego to najgorszy zakon ze wszystkich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qdl4ty   

Drogi Adminie, zapomniales dodac, ze Polacy sami pozwolili istniec i kwitnac temu zakonowi. Juz po 15 lipca 1410r. pojawila sie sposobnosc ku likwidacji zakonu ale wojska Jagielly dotarly pod Malbork dopiero 25 lipca :!:

Ponadto po wojnie trzynastoletniej i glodowej Polacy takze nie potrafili dodac kropki nad "i" .

Dodam do tego, ze Litwini prawie przez caly okres panowania Jagiellonow w Polsce ukladali sie z Krzyzakami ( koncepcja Pawla Jasienicy tlumaczaca ten fenomen "litosci dla zakonu" zaklada, ze Litwini nie wyobrazali sobie zycia gospodarczo-politycznego bez owego "przyjaciela-wroga" na polnocy - moze bali sie wody i morza :P ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgoda sami Polac sprowadzili ich - Konrad Mazowiecki, a później nie chcieli ich zlikwidować..., lecz nie moge się zgodzić z drugą częścią jakoby Litwini układali się z Krzyżakami. Owszem do pewnego momentu tak np. Witold... jednakże po otrzymaniu od Jagiełły tytułu Wielkiego Księcia był wiernym i lojalnym partnerem Władysława.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qdl4ty   

Jezeli rozpatrujemy tylko postac Witolda to owszem po otrzymaniu tytulu nie konspirowal przeciwko Jagielle. Jednakze, po smierci wymienionych postaci Litwini wielokrotnie porozumiewali sie z Krzyzakami ( to byla ich bron w sporach polsko-litewskich ). Ponadto nie wzieli np. udzialu w wojnie trzynastoletniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wzieli udziału to nie znaczy, że walczyli przeciwko nam, czy knuli z Zakonem, gdyż po odzyskaniu Żmudzi w dalszej w walce Zakonem nie wzięła praktycznie udziału.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomek91   

w 13 października 1307 (piątek) nastąpił pogrom Templariuszy przez króla francuskiego Filipa IV Pięknego.Miał u nich wielkie długi . Uwięził członków zakonu we Francji, zarzucając im herezję, świętokradztwo, czary, rozpustę i spiskowanie z Saracenami. Po długotrwałym procesie, trwającym do czerwca 1311 roku, sobór w Vienne zdecydował o kasacie zakonu templariuszy. Jego majątki we Francji zostały skonfiskowane, wielu templariuszy poniosło śmierć na stosie, w tym wielki mistrz Jakub de Molay i 54 innych dostojników zakonnych

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   
a czy przypadkiem bożogrobcy to nie templariusze ?

No właśnie nie.

to jest osobny zakon ?

Tak :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   
jednakże po otrzymaniu od Jagiełły tytułu Wielkiego Księcia był wiernym i lojalnym partnerem Władysława.

Czego najlepszym przykładem było odejście spod Malborka i niewykonywania rozkazów Jagiełly dotyczących inflanckiej części Zakonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.