Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Wrzesień 1939 na zachodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Wśród osób, które zarzucają Francuzom, że nie zrobili nic aby pomóc nam we wrześniu '39 bardzo popularny jest argument o sile wojsk francuskich, które gdyby tylko ruszyły na Niemcy doszły by do Berlina w kilka dni. A jak to wyglądało naprawdę? Oto stan wojsk francuskich na zachodzie na dzień 3 września 1939 roku:

1. GA=> 13 Dywizji:

1. A: 4 DP (2.,51., 1. DNA, 1. D kolonialna), i 2 DP Zmot. (1. i 5.),

Grupa Operacyjna "Ardeny" 2 DP (4. i 12.), 1 DP Zmot. (3.) i 1 DK (1.)

2. A: 1 DP (3. DNA), 1 DP Zmot. (10.), i 1 DK (3.).

2. GA=> 11 Dywizji:

3. A: 2 DP (42. i 2. DNA), 2 DP Zmot (9. i 25.)

4. A: 2 DP (11. i 4. DNA)

5. A: 2 DP (43. i 4. DP Kolonialna)

8. A: 2 DP (13. i 14.) i 1 DK (2.)

Odwód Fr. Zach.: 7. Armia w składzie: 2 D Lek. Zmech.

A więc wychodzi nie inaczej jak tylko 26 Dywizji zdolnych do rozpoczęcia ofensywy, a pamiętać trzeba tym, jak wyglądał francuska doktryna wojenna. Z czasem siły te zwiększono:

1. Armia - I i III KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

GO Ardeny - II i IV KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

2. A - XXI KA i korpus forteczny (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

3. A - V (potem przesunięty do 4 A) i VI KA oraz K Kolonialny (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

4. A - IX i XX KA a do tego przesunięty z 3. A - V KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

5. A - VIII i XII KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

8. A - VII i XIII KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

Dalej, trzy KA (XIV, XV i XVI) znajdowały się na "froncie włoskim", XIX KA w Algierii. Reszta wojsk pozostawała bez konkretnego przydziału.

A teraz skład wojsk niemieckich na zachodzie na początku września:

5. A=> 2. KA (VI i Eifel), 6 DP (16., 26., 69., 89., 211. i 227.) a do tego: obszar warowny "Akzwigran", dowództwo wojsk Granicznych Trewir.

1. A=> 3. KA (IX, XII, SAARpfalz) 13 DP (6., 9., 15., 25., 33., 34., 36., 52., 71., 79., 214., 231. i 246.) a do tego: obszar warowny "St. Wendel".

7. A=> 6 DP (5., 35., 78., 212., 215., 14. D Lansdwehry) a do tego: obszar warowny "Górny Ren".

Grupa Armii C (Odwody)=> 2. KA (V, XXVII), 8 DP: (87., 209., 216., 223., 225., 251., 253. i 254.).

A do tego: 8 DP w OND na Fr. Zach. (58., 76., 260., 262., 263., 267., 268. i 269.).

A więc razem wychodzi 41 dywizji piechoty z czego 11 jest zaliczanych do I Fali, a więc do grupy jednostek w pełni wyposażonych. Niemcy licząc się z francuską ofensywą zakładali nawet przerzucenie po 15 września na zachód 3-4 DPanz i 2-3 dywizji Lekkich, oczywiście w razie konieczności.

A teraz dla równowagi kilka cytatów:

Guderian: Nie posiadaliśmy się ze zdumienia dlaczego Francuzi nie skorzystali z okazji. W owym czasie nie można było zrozumieć przyczyn tej wstrzemięźliwości.

Keitel: Z tego, że na Zachodzie nic się nie wydarzyło poza kilkoma potyczkami bez znaczenia, które zostały stoczone pomiędzy linią Maginota a Zygfryda, doszliśmy do wniosku, że Francja i Anglia nie mają poważnego zamiaru prowadzenia wojny. Gdyby zaatakowały, moglibyśmy im przeciwstawić jedynie pozory obrony.

Keitel ponoć miał wspominać o tym, że amunicji Niemcom miało wystarczać na 3-4 dni walki.

Po tych "nudnych" danych przyszedł czas na pytania. Jak mają się one do wypowiedzi niemieckich oficerów, wygłaszanych już po wojnie? Czy Francuzi mogli zrobić coś więcej ponadto co zrobili? Czy mieli szanse dojść do Berlina jak sugerowali to m.in Halder i Koesfrin?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
A więc razem wychodzi 41 dywizji piechoty z czego 11 jest zaliczanych do I Fali, a więc do grupy jednostek w pełni wyposażonych.

Razem Niemcy mieli tam 900 do 950 tysięcy ludzi, nie wszyscy znajdowali się jednak bezpośrednio na granicy czy na pozycjach obronnych. W dodatku zdecydowana większość z tych 41 dywizji to dywizje IV i III fali. Linia Zygfryda którą obsadzali, wbrew temu co ogłaszała światu wtedy niemiecka propaganda, była bardzo daleka od ukończenia, dużą część artylerii stanowiły atrapy, które miały zniechęcić Francuzów do uderzenia.

1. GA=> 13 Dywizji:

1. A: 4 DP (2.,51., 1. DNA, 1. D kolonialna), i 2 DP Zmot. (1. i 5.),

Grupa Operacyjna "Ardeny" 2 DP (4. i 12.), 1 DP Zmot. (3.) i 1 DK (1.)

2. A: 1 DP (3. DNA), 1 DP Zmot. (10.), i 1 DK (3.).

2. GA=> 11 Dywizji:

3. A: 2 DP (42. i 2. DNA), 2 DP Zmot (9. i 25.)

4. A: 2 DP (11. i 4. DNA)

5. A: 2 DP (43. i 4. DP Kolonialna)

8. A: 2 DP (13. i 14.) i 1 DK (2.)

Odwód Fr. Zach.: 7. Armia w składzie: 2 D Lek. Zmech.

A więc wychodzi nie inaczej jak tylko 26 Dywizji zdolnych do rozpoczęcia ofensywy

Na dzień 27 sierpnia Armia Francuska liczyła w metropolii 2,080,000 żołnierzy, do tego Lotnictwo - 110,000 i Marynarka Wojenna - 126,000.

Po mobilizacji armia francuska byłaby w stanie wystawić znacznie większe siły i znacznie więcej z nich wykorzystać do ofensywy na Niemcy.

Wg. planu "E", który przewidywał utworzenie 7 - 9 armii, na front niemiecki przeznaczonych było ok. 55 - 60 DP, 2 Dywizje Lekkie Zmechanizowane, 3 Dywizje i 7 Brygad Kawalerii. Co prawda plan "E" miał charakter defensywny, posiadał też jednak kilka wariantów operacji ofensywnych - pierwszy, tzw. "Hipoteza B", to atak przez Belgię i Luksemburg (za zgodą tych państw oczywiście), drugi - "Hipoteza R" to ofensywa na odcinku pomiędzy Renem i Mozelą - wstępne działania na tym odcinku, czyli zajęcie Zagłębia Saary, nosiły kryptonim "L' operation S".

Moim zdaniem posiadane środki umożliwiały Francuzom szybkie przełamanie frontu, lub przynajmniej związanie sił niemieckich w poważnej i wyniszczajacej walce - niestety przestrzała koncepcja prowadzenia wojny, durne i niezdecydowane dowództwo, zupełny brak chęci - praktycznie uniemożliwiały jakąkolwiek skuteczną akcję zaczepną na większą skalę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Na dzień 27 sierpnia Armia Francuska liczyła w metropolii 2,080,000 żołnierzy,

To w metropolii, a ile dokładnie na granicy z Niemcami?

do tego Lotnictwo - 110,000

Tutaj to wolałbym jednak podać dane dotyczące ilości samolotów.

Niemcy:

2. Luftflotte- 245 Me/Bf 109

3. Luftflotte- 287 Me 109

28 Ar 68

Do tego 102 Me 109- formacji obrony Rzeszy od wschodu. Traktowano to co prawda jako rezerwę, ale faktem jest, że były, i mogły zostać użyte w razie konieczności. Jeśli dodamy 24 Me 109 Lotnictwa Marynarki to wyjdzie nam 686 maszyn.

Francuzi:

1300 bombowców

1210 myśliwców

800 samolotów rozpoznawczych

Moim zdaniem posiadane środki umożliwiały Francuzom szybkie przełamanie frontu, lub przynajmniej związanie sił niemieckich w poważnej i wyniszczajacej walce

Przełamanie może i tak, ale czy coś więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Francja prawdopodobnie liczyła na to, iż hitlerowskie Niemcy po kampanii wrześniowej w Polsce uderzą na Rosję, albo będą zaatakowani przez Rosjan. W przypadku uderzenia na tyły armii niemieckiej, Francuzi w miarę prowadzenia dalszych działań wojennych by ponosili straty w ludziach i sprzęcie. W przypadku włączenia się ZSRR do działań bojowych przeciw armii niemieckiej, Niemcy by musieli walczyć na dwa fronty i ponieśli by klęskę. Wtedy doszło by do konfrontacji armii francuskiej i rosyjskiej...

Ciekawe czy w tajnych archiwach francuskich istnieją dokumenty potwierdzające moją hipotezę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Wydaje mi się, że w tamtym okresie zachodni alianci bardziej obawiali się komunizmu niż nazizmu. Dlatego szli Niemcom na ustępstwa, by ci byli czymś w rodzaju tarczy przed ZSRR. Kto wie, czy gdyby w tamtym okresie Sowieci nie zaczęli wojować z hitlerowcami, to Francja i Wielka Brytania nie zawarłaby sojuszu z tymi drugimi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Albinos, w ocenie tego co się dało zrobić a co nie, jest ciekawa rzecz - na pewno z posiadanymi siłami nie mieli żadnych szans dojść do Berlina, co więcej ich doktryna byla na takim poziomie i takim etapie że działąnia zgodnie z nią by spowodowały że WH mógłby się chyba cały zmobilizować. Problemem jest natomiast sprawa czy działania armii francuskiej [ofensywne na szerszą skalę niż te jakie miały miejsce] byłyby w stanie coś zmienić i jaka byłaby odpowiedź niemiecka i możliwości odpowiedzi WH na owe działania.

1. Doktryna francuska - w zasadzie wymuszała powolny marsz, mozolne zdobywanie lub atakowanie umocnień niemieckich, co na pewno dałoby WH czas na zmoblizowanie swoich sil, wzmocnienie obrony w koncu czas na zakończenie kampanii w Polsce [pamiętajmy że pakt R-M jest już podpisany]

2. Możliwości francuskie - były dość konkretne, zarówno pod względem ilościowym jak i wyposażenia, jednak tak naprawę sposób rozlokowania wojsk pancerno - motorowych gwarantował przewagę Niemców, którzy skoncentrowali swoje wojska w dywizje pancerne

3. Nastroje - niechęć względem spełnienia obowiązków jakie nakładały na nich umowy i zobowiązania oznaczały, że tak naprawdę możliwości byłyby jeszcze mniejsze. Poza tym propaganda w metropolii cały czas trąbiła o wielkich działaniach, wielkich zwycięstwach i w ogóle o kolejnym verdun, w czasie któego przeciwnik nieomal zostal zmiażdżony.

Wnioski: Francuzi tak naprawdę, w sytuacji z '39 r do Berlina by nie doszli, a wątpię czy doszliby do Zagłębia Ruhry, nawet przyjmując że zachodniej granicy niemieckiej broniliłyby tylko jednostki rezerwowe. Nie zmienia to faktu, że armia francuska mogła na pewno zrobić więcej niz zrobiła.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   
(...)Nie zmienia to faktu, że armia francuska mogła na pewno zrobić więcej niz zrobiła.

Możesz napisać konkretnie - co mogła zrobić więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Belkot - choć spróbować uderzyć na Zaglębie Ruhry jako cel dalekosiężny lub osiągnąć linię Renu. Po prostu coś więcej niż zrobila. Będąc nieco zlośliwym móglbym stwierdzić, że więcej niż na dzialania wojenne Francuzi wydali na propagandę wlasną sukcesu na przelomie '39 i '40 r.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   
Na dzień 27 sierpnia Armia Francuska liczyła w metropolii 2,080,000 żołnierzy, do tego Lotnictwo - 110,000 i Marynarka Wojenna - 126,000
.

A ja bym powiedział że dużo mniej niż połowę tej liczby. Chyba że policzysz zmobilizowanych pocztowców, kolejarzy SNCF itp.

MEW podaje w tomie I na str. 420 że na dzień 1 marca siły te liczyły - 2 480 tys. - po zakończeniu mobilizacji i ściagnieciu dywizj iz Afryki do Francji. Francja miała przed wojna we Francji 35 dywizji. Na dzień 10 maja - 88 (co prawda część o stanie brygad). Jednakże nie wmawiajmy, że w wyniku zwiększenia armii lądowej ponad 2,5 raza jej stan liczebny zwiększył się jedynie o 400 tys. ludzi.

A teraz cytat z innegoi forum co prawda:

Wracając do arytmetyki - stan pokojowy armii francuskiej to 460 tysięcy żołnierzy ( w tym 23.5 tysiąca oficerów ) co jak już było powiedziane w tym topiku - pozwalało trzymać w samej metropolii ( + Korsyka ) w stanie rozwiniętym "tylko" 33 dywizje ;

i wszystko jasne.

jakimi siłami, która dywizja gdzie i kiedy.

Np. Saara "w drugą stronę" w czerwcu 1940 r. Atakujacy ma 3 korpusy, broniący się jedną dywizję (rezerwową ;) jak najbardziej) , atakujący ma do dyspozycji lotnicywo, w tym szturmowe, broniący nie ma go wcale, atakujący poza ogromną przewagą w artylerii ma też armaty 88 mm do niszczenia umocnień ogniem na wprost. Broniący się dysponuje słabymi umocnieniami głównie typu polowego. No i atakują Ubermensche, bronią się Francuzi.

W efekcie, pod koniec dnia Ubermensche przyznają się do całkowietej i kompletnej porażki, pod wpływem poniesionych strat rozkazują wycofać sie na pozycje wyjściowe i przejść do obrony.

To się wydarzyło na prawdę nad Saarą w 1940 r.

Francuzi:

1300 bombowców

1210 myśliwców

800 samolotów rozpoznawczych

Chyba z całym złomem policzonym na składach, jeżeli mówimy o 1939 r.

Nawet MEW podaje 550 mysliwców z czego 450 "nowoczesnych" - przy czym mamy tutaj stałopodwozioweD 510

Z bombowcami jeszcze gorzej - 5 czy 8 sztuk nowoczesnych, z czego żadna jednostka nie jest operacyjna. By z 36 operacyjnymi "łosiami" jesteśmy na tym tle potęgą.

Podobnie z lotnictwem rozpoznawczym.

Edytowane przez Forteca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Wśród osób, które zarzucają Francuzom, że nie zrobili nic aby pomóc nam we wrześniu '39 bardzo popularny jest argument o sile wojsk francuskich, które gdyby tylko ruszyły na Niemcy doszły by do Berlina w kilka dni. A jak to wyglądało naprawdę? Oto stan wojsk francuskich na zachodzie na dzień 3 września 1939 roku:

1. GA=> 13 Dywizji:

1. A: 4 DP (2.,51., 1. DNA, 1. D kolonialna), i 2 DP Zmot. (1. i 5.),

Grupa Operacyjna "Ardeny" 2 DP (4. i 12.), 1 DP Zmot. (3.) i 1 DK (1.)

2. A: 1 DP (3. DNA), 1 DP Zmot. (10.), i 1 DK (3.).

2. GA=> 11 Dywizji:

3. A: 2 DP (42. i 2. DNA), 2 DP Zmot (9. i 25.)

4. A: 2 DP (11. i 4. DNA)

5. A: 2 DP (43. i 4. DP Kolonialna)

8. A: 2 DP (13. i 14.) i 1 DK (2.)

Odwód Fr. Zach.: 7. Armia w składzie: 2 D Lek. Zmech.

A więc wychodzi nie inaczej jak tylko 26 Dywizji zdolnych do rozpoczęcia ofensywy, a pamiętać trzeba tym, jak wyglądał francuska doktryna wojenna. Z czasem siły te zwiększono:

1. Armia - I i III KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

GO Ardeny - II i IV KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

2. A - XXI KA i korpus forteczny (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

3. A - V (potem przesunięty do 4 A) i VI KA oraz K Kolonialny (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

4. A - IX i XX KA a do tego przesunięty z 3. A - V KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

5. A - VIII i XII KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

8. A - VII i XIII KA (d-ctwa oraz podległe środki wzmocnienia).

Dalej, trzy KA (XIV, XV i XVI) znajdowały się na "froncie włoskim", XIX KA w Algierii. Reszta wojsk pozostawała bez konkretnego przydziału.

A teraz skład wojsk niemieckich na zachodzie na początku września:

5. A=> 2. KA (VI i Eifel), 6 DP (16., 26., 69., 89., 211. i 227.) a do tego: obszar warowny "Akzwigran", dowództwo wojsk Granicznych Trewir.

1. A=> 3. KA (IX, XII, SAARpfalz) 13 DP (6., 9., 15., 25., 33., 34., 36., 52., 71., 79., 214., 231. i 246.) a do tego: obszar warowny "St. Wendel".

7. A=> 6 DP (5., 35., 78., 212., 215., 14. D Lansdwehry) a do tego: obszar warowny "Górny Ren".

Grupa Armii C (Odwody)=> 2. KA (V, XXVII), 8 DP: (87., 209., 216., 223., 225., 251., 253. i 254.).

A do tego: 8 DP w OND na Fr. Zach. (58., 76., 260., 262., 263., 267., 268. i 269.).

A więc razem wychodzi 41 dywizji piechoty z czego 11 jest zaliczanych do I Fali, a więc do grupy jednostek w pełni wyposażonych. Niemcy licząc się z francuską ofensywą zakładali nawet przerzucenie po 15 września na zachód 3-4 DPanz i 2-3 dywizji Lekkich, oczywiście w razie konieczności.

A teraz dla równowagi kilka cytatów:

Guderian: Nie posiadaliśmy się ze zdumienia dlaczego Francuzi nie skorzystali z okazji. W owym czasie nie można było zrozumieć przyczyn tej wstrzemięźliwości.

Keitel: Z tego, że na Zachodzie nic się nie wydarzyło poza kilkoma potyczkami bez znaczenia, które zostały stoczone pomiędzy linią Maginota a Zygfryda, doszliśmy do wniosku, że Francja i Anglia nie mają poważnego zamiaru prowadzenia wojny. Gdyby zaatakowały, moglibyśmy im przeciwstawić jedynie pozory obrony.

Keitel ponoć miał wspominać o tym, że amunicji Niemcom miało wystarczać na 3-4 dni walki.

Po tych "nudnych" danych przyszedł czas na pytania. Jak mają się one do wypowiedzi niemieckich oficerów, wygłaszanych już po wojnie? Czy Francuzi mogli zrobić coś więcej ponadto co zrobili? Czy mieli szanse dojść do Berlina jak sugerowali to m.in Halder i Koesfrin?

Nasuwa się jeszcze jedna ważna kwestia-jak uzbrojone i ukompletowane były te drugo i trzeciofalowe w większości dywizje(ile było dział,cekaemów,środków przeciwpancernych i mozdzierzy chociażby),ile było do dyspozycji wozów pancernych na froncie zachodnim?Jak wyglądało po niemieckiej stronie nasycenie ludzmi i artylerią na kilometr frontu-jaka była szerokość pasów obrony przydzielonych niemieckim dywizjom?

I co sobą realnie przedstawiała wówczas-we wrześniu 1939 Linia Zygfryda(ale nie z polskiej Wikipedii)?

Innymi słowy-jakie środki walki do dyspozycji ,jaką siłę ognia i zaopatrzenie w amunicję miały we wrześniu 1939 te niemieckie siły na Froncie Zachodnim i w jego bezpośrednich odwodach i co przedstawiała wówczas sobą fortyfikacyjnie Linia Zygfryda ?

Z tego co pisali po wojnie choćby generałowie Guderian i Westphal-wyglądało to dla Niemców bardzo czarno we wrześniu 1939-notabene S.Westphal-doświadczony sztabowiec ,któremu sprawy armii francuskiej nie były obce też pisze o amunicji na froncie Zachodnim na 3 dni i o praktycznie niewyszkolonych strzelecko z braku czasu niemieckich dywizjach drugiej i trzeciej fali.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   

To zestawienei sił francuskich jest błędne, 1 GA była tworem stricte sztabowym, a 8A nie należała do 2 GA.

W załaczniku położenie dywizji w pasie francuskiej ofensywy - widać, że u Niemców na I linii same (z wyjątkiem jednej) I falowe dywizje.

ile było do dyspozycji wozów pancernych na froncie zachodnim?

Do dyspozycji było około 400 czołgów - czwarte kompanie z batalionów pancernych, które nie poszły do Polski.

I co sobą realnie przedstawiała wówczas-we wrześniu 1939 Linia Zygfryda

Liczba schronów Westwallu

Limesprogram

Z tego co pisali po wojnie choćby generałowie Guderian i Westphal-wyglądało to dla Niemców bardzo czarno we wrześniu 1939

No a jak mieli pisać - przecież trzeba zrzucić z siebie nieco odpowiedizalności na kogoś innego.

A jak to widzieli Niemcy na bieżąco ? - z dziennika Leeba:

Juz 10.09 napisał że:

OBH meint, dass in Polen in ein, zwei Tagen so weit, dass die eine oder andere Division für den Westen freigegeben wird.

12.9.39: Aus gestrigen Meldungen ergibt sich, dass Gegner in breiter Front bei Saarbrücken vordrückt.

następnie

Halder sagt, dass es ab dem ersten Tag seine Sorge gewesen sei, alles, was im Osten entbehrlich sei, nach dem Westen zu schicken (Anm: Er veranlasst dieses bereits!)

i w końcu

Als nächste Verbände aus dem Osten angekündigt: 3.,23.,17.,30., ID. OKH ist mit Gliederung für Westfront und 60 Divisionen einverstanden.

Czyli - w połowie września wysłali z frontu polskiego na zachód 4 dywizje, a zaraz po tym miało do nich dołączyc tyle, żeby było ich łącznie 60.

post-5130-1251631917_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Francuzi mieli największą armie lądową świata , ale ich samoloty były gorszej jakości Niemcy mieli pas umocnień linię Zygfryda osłanianą przez grupę armii C pod rozkazami Wilhelma Ritter von Leeba .

W skład grupy wchodziły I armia ,12 armia , i 2 armia. 1 armia składała się z * XIII Korpus SS

* LXXXII Korpus Armijny (III Rzesza)

* LXXXX Korpus Armijny (III Rzesza)

* LXXVI Korpus Armijny (III Rzesza)

* LXXXIX Korpus Armijny (III Rzesza)

* 25 Dywizja Grenadierów Pancernych

* 21 Dywizja Pancerna

2 armia składała się z * XVII Korpus Armijny (III Rzesza)

* XXXVIII Korpus Armijny (III Rzesza)

* XXXIX Korpus Armijny (III Rzeszy

Grupa armii C przełamała linę Maginota bronioną przez 1 2 i 3 grupę armiinizacyjna [edytuj]

* 8 Armia

o 7 Korpus

+ 13 Dywizja Piechoty

+ 27 Dywizja Piechoty

o 13 Korpus

+ 19 Dywizja Piechoty

+ 54 Dywizja Piechoty

+ 104 Dywizja Piechoty

+ 105 Dywizja Piechoty

o 44 Korpus

+ 67 Dywizja Piechoty

o 45 Korpus

+ 57 Dywizja Piechoty

+ 63 Dywizja Piechoty

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
To zestawienei sił francuskich jest błędne, 1 GA była tworem stricte sztabowym, a 8A nie należała do 2 GA.

To gdzie należała organizacyjnie 8 A?

W załaczniku położenie dywizji w pasie francuskiej ofensywy - widać, że u Niemców na I linii same (z wyjątkiem jednej) I falowe dywizje.

Tzn około 11 dywizji stanowiło całą pierwsza linię Linii Zygfryda?

Do dyspozycji było około 400 czołgów - czwarte kompanie z batalionów pancernych, które nie poszły do Polski.

Jeśli dobrze rozumiem rozumiem-z batalionów pancernych wysłanych do Polski wyłączono czwarte kompanie?Do dyspozycji tzn gdzie-w jakim promieniu?

Na Froncie zachodnim?

Wiadomo jakie wersje Pz-tzn bliżej Pz-I czy Pz III i IV?

Liczba schronów Westwallu

Limesprogram

Z tego co pisali po wojnie choćby generałowie Guderian i Westphal-wyglądało to dla Niemców bardzo czarno we wrześniu 1939

No a jak mieli pisać - przecież trzeba zrzucić z siebie nieco odpowiedizalności na kogoś innego.

Westphal pisał m.in o amunicji na 3 dni-czy możesz to zweryfikować?

A jak to widzieli Niemcy na bieżąco ? - z dziennika Leeba:

Juz 10.09 napisał że:

OBH meint, dass in Polen in ein, zwei Tagen so weit, dass die eine oder andere Division für den Westen freigegeben wird.

12.9.39: Aus gestrigen Meldungen ergibt sich, dass Gegner in breiter Front bei Saarbrücken vordrückt.

następnie

Halder sagt, dass es ab dem ersten Tag seine Sorge gewesen sei, alles, was im Osten entbehrlich sei, nach dem Westen zu schicken (Anm: Er veranlasst dieses bereits!)

i w końcu

Als nächste Verbände aus dem Osten angekündigt: 3.,23.,17.,30., ID. OKH ist mit Gliederung für Westfront und 60 Divisionen einverstanden.

Czyli - w połowie września wysłali z frontu polskiego na zachód 4 dywizje, a zaraz po tym miało do nich dołączyc tyle, żeby było ich łącznie 60.

Z jakiego dnia września pochodzi ostatnia i przedostatnia notatka z dziennika Leeba?

W połowie września wysłali z frontu polskiego -a wiadomo kiedy dokładniej(data dzienna do dnia 17 włącznie czy już po 17?

zaraz potem-tzn do końca X ,XI czy końca roku?

W polskich zródłach(wiem ,wiem) 30 DP von Briesena figuruje z reguły jako rozbita a czasem wręcz -jako zniszczona w Polsce przez Armię Poznań.Jeszcze we wrześniu realnie przerzucono ją na Zachód?

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   
Francuzi mieli największą armie lądową świata

Jeęli armia która nie ma na stopie pokojowej 500 tys. ludzi jest "największa armią lodową świata" - to jakie są te następne w kolejności ?

Wolfie, chyba cos Ci cytat nie wyszedł. :(

To gdzie należała organizacyjnie 8 A?

Do 8A ;)

Jeśli dobrze rozumiem rozumiem-z batalionów pancernych wysłanych do Polski wyłączono czwarte kompanie?Do dyspozycji tzn gdzie-w jakim promieniu?

Do dyspozycji w Rzeszy na wszellki wypadek - przy niemieckiej sieci kolejowej to oznacza, że w ciagu 24 h mogą być wszędzie.

Wiadomo jakie wersje Pz-tzn bliżej Pz-I czy Pz III i IV?

Tak jak całe ówczesne Panzerwaffe, co się na Polskę zwaliło - głównie Pz I/II w asyscie kilku większych kolegów.

Z tego co pisali po wojnie choćby generałowie Guderian i Westphal-wyglądało to dla Niemców bardzo czarno we wrześniu 1939

Westphal pisał - o ile sie nie mylę - o połowie 1938 r., a Guderian pisał bo musia zrzucić część odpowiedzialności, a dwa nie za bardzo się znał na umocnieniach, jego opinia była tutaj tak samo ważna, jak jego opinia na temat okrętów podwodnych. Zresztą, sądząc po wspomnieniach, z czołgami KW-1 i T-34 też miał spory problem "poznawczy".

Westphal pisał m.in o amunicji na 3 dni-czy możesz to zweryfikować?

Wystraczy wziąć "Wojnę Obronną" i popatrzeć ile Niemcy mieli zapasów amunicji (str. 852), ile zużyli w Polsce i le na zachodzie - i wyciągnąć wnioski ;)

Przykładowo - jeżeli w Polsce zużuli 1,5 mln pocisków do haubic 105 mm, a mieli ich 16 mln, to zostało im jeszcze na 10 kampanii takich jak w Polsce, a nei na 3 DNI walk.

Z jakiego dnia września pochodzi ostatnia i przedostatnia notatka z dziennika Leeba?

Z 22 września

zaraz potem-tzn do końca X ,XI czy końca roku?

Zaraz potem - OdB paździenikowe pokazuja na zachodzie dużo więcej dywizji WH niz 60.

30 DP von Briesena figuruje z reguły jako rozbita a czasem wręcz -jako zniszczona w Polsce

No ale wiesz ;)

30 ID

Tutaj już 30 figuruje w składzie GA "C" na zachodzie. A do niewoli pozła w 1945 r. w Kurlandii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.