Jump to content

Forteca

Użytkownicy
 • Content count

  509
 • Joined

 • Last visited

About Forteca

 • Rank
  Ranga: Doktor

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  I wojna światowa
 1. Zdobycie Rygi w 1917 r.

  Prawda Ostatnio widziałem zdjęcie "zdobycz spod Rygi" - masa granatników/moździerzy okopowych rosyjskich. W sumie i Francuzom w 1940 r. liczy się te I-wojenne wynalazki za "artylerię polową", więc dlaczego nie ? Polecam przy okazji muzeum w Rydze - duży dział I wojenny, zrekonstruowana ziemianka rosyjska itp. A w okolicach "pulomiotnej gorki" skansen "okopowy" - naprawdę warto.
 2. W kwestii formalnej, to faktycznie ich armia (licząc jako armię siły zbrojne mające jedno kierownictwo) znacznie wyprzedziła nasze siły zbrojne, spychając nas na szóste miejsce wśród armii alianckich walczacych w Europie. 2,4 mln w Europie + 600 tys. poza. Ale, jak policzymy zmobilizowanych strażaków, kolejarzy i żandarmów etc. to może do 5 mln. się dojdzie - tylko to nie są "siły zbrojne"
 3. Eee, miejsce poza podium ? A dlaczego nie trzeci, drugą czy pierwszą ? Przecież w "4 pancernych" widać, że "jakbyśmy mieli dwa takie czołgi, to sami byśmy tę wojnę wygrali" (za B. Smoleniem). A na poważnie, to takimi przypadkami (ogólnonarodowej* aberacji) powinna sie zajmować chyba psychologia ? * Patrz ostatni numer MXXw. - gdzie Francja ma 5 mln. żołnierzy (SIC!) ale walczy tylko o JEDEN DZIEŃ dłużej niż Polska, i na dodatek podpisuje "akt kapitulacji" przed Niemcami.
 4. Słusznie prawi - armię koalicji Francja miała piątą, bo co prawda Chiny w Europie nie walczyły ale w koalicji jak najbardziej były.
 5. Dzień Zwycięstwa

  Wolf podał przykład II korpusu, wystarczy zresztą porównać jego stan liczebny na początku kampanii i na końcu - mimo strat widać tu znaczny wzrost. Tymieniecki (pancernaik II korpusu) w swojej książce podaje przykład takiego uzupełnienia z poprzednim przydziałem w AK (Afika Korps), z czego był bardzo zadowolony, bo to nie zielony rekrut ale doskonale wyszkolony i dysponujący sporym doświadczeniem weteran - który zreszta móiwł, "że gdyby jego Rommlowi dowieźli paliwa, to by nas z powrotem do sowietów z tej afryki pogonili".
 6. ryzykowna teoria... Skoro "wszystkie", to np. co robiła elita panzerwaffe w Normandii w 1944 ? Czy niecałe 22% niemieckich samolotów myśliwskich to "wszystkie" niemieckie myśliwce, czy może jednak nie ? Amerykanów nie, bo i po co. Churchil był zainteresowany, ale bardziej był zainteresowany udziałem USA, i słusznie. Hitler też pewnie byłbvy zainteresowany, ale wpuszczenie do niemieckich garnizonó RKKA było by raczej ryzykownym pomysłem.
 7. Zdobycie Rygi w 1917 r.

  Eh, niemiecka metoda liczenia dział "jak leci" - w tym znacznej ilości staroci ryskiego arsenału i podobnie wiekowych staroci ryskiej artylerii nadbrzeżnej (w większości w stanie nie nadającym się do użycia) - no ale na zdjęciach takie "potwory" wyglądały okazale"
 8. Czy pan B.W., poza "autorytetem" hitlerowskiego zbrodniarza miał jekieś inne argumenta za swoją tezą ? I czy tak faktycznie powiedział, znaczy że "odbiera tytuł" ? Można to gdzieś znaleźć ?
 9. Ja bym zrozumiał - 4 Armia koalicji - też bzdura, ale głęboko zakorzeniona, niech tm. Ale mówienie o 4 Armii ŚWIATA bez zająknięcia to jednak coś więcej niż gruba przesada.
 10. Postanowieniem Prezydenta RP z 30 czerwca 2009 za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wraz z jego już bardzo licznymi inicjatywami organizacyjnymi i wydawniczymi oraz ze Studiami Wschodnimi kształcącymi znowu „jak przed wojną”, kadry młodych specjalistów „od spraw wschodnich”
 11. Charles de Gaulle

  Chyba się jednak trochę udał - potężny przemysł, program kosmiczny, broń jądrowa itp., no i daleko idący protekcjonizm. Najbardziej podobała mi się odpowiedź Sarkozy`ego na niemieckie zarzuty, ze w przetargach faforyzują firmy francuskie łamiąc prawo EU - "a kogo to obchodzi ?"
 12. Póxnie róznie - śmierć, niewola, armia Vichy, armia Wolnej Francji Ooooo - a gdzie to można zobaczyć - 4 Armia Świata - brzmi dumnie
 13. Tylko, że ich prawie wszystkich przewieziono do Francji 2-3 dni później i zdążyli wziąć udział jeszcze w Fall Rot. Co wyjadę za granicę, to mnie jakieś ciekawostki przyrodnicze ominą... Co prawda, to lądowania B-52 na lotniskowcu (w komentarzu TVP 1) chyba nic nie przebije
 14. Czy można prosić o coś bliższego ? Czy to był tylko jakiś "mgr", czy może prof ?
 15. 14/15 w dolinie Lirii, co już wyżej napisał Andreas Nie było - było wiele "kluczowych miejsc" Raczej, opuścili ruiny klasztoru Nikt nie twierdzi inaczej - niemniej to Francuski Korpus Ekspedycyjny przełamał obronę niemiecką w dolinie rzeki Liri, czyli to od dokonał decydującego przełamania. Pytanie jest źle postawione - bo takie miejsca oczywiście istniały, ale nie istniały takie miejsca, zbliżone do Monte Cassino pod względem geograficznym. W górach zawsze źle się atakuje i dobrze się broni.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.