Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Kleopatra

Recommended Posts

Kleopatra VII była ciekawą postacią to nie podlega dyskusji. Niektórzy uważają ja za uwodzilkę, a inni za mądrąi inteligentną królową.

Dla mnie Kleopatra, była kobietą mądrą i inteligentną oraz bardzo cwaną. Musiała być piękna skoro ulegli jej i sam Juliusz Cezar i Marek Antoniusz. PRagnęła władzy za wszelką cenę, oraz chciała zapewnić dobrą przyszłość swojemu synowi ..., jednak po śmierci Cezara stanęła po złej stronie barykady i została pokonana q bitwie pod Akcjum.

Jakie jest wasze zdanie :?:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kleopatra była osobą bardzo propagującą kulturę egipską, która w okresie rządów Ptolemeuszów zaczęła stopniowo odchodzić w zapomnienie. Znała się na religii, sztuce i kulturze. Można powiedzieć, że propagowała je w całym śródziemnomorskim świecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ango   

wystarcza mi że była kobietą. czy była piękna to dla mnie totalnie nieważne( szkoda że tak zawsze jest że przy kobietach zawsze sie pisze czy była piękna, cnotliwa czy nie ) ale to właśnie ona zmusiła najwiekszą armie ówczesnego świata do stoczenia bitwy morskiej, co pokazuje że chyba nie znała sie na rzeczy, ale musiała coś w sobie mieć skoro uległ jej wielki wódz.

A jeśli chodzi o Cezara to miała wtedy kilkanaście lat i dla Rzymianina miała oryginalną urodę, choć z tego co pamiętam to rzadne żródła nie piszą o niczym więcej niż o sprawie z dywanem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Kleopatra była jedną z wielu ptolemejskich królowych i w zasadzie nie różniła się bardzo od innych. Niewątpliwie musiała być piękna i starannie wykształcona. Myślę jednak, że jej wizerunek jest nieco przesadzony na skuterk legend, które powstawały przez lata. Jednak fakty jakie znamy przemawiają za tym, że była inteligentną władczynią, postępującą zgodnie z wymogiem czasów w jakich żyła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Erinna   

Kleopatra rzeczywiście była inteligentna, znała wiele jezyków. To dzięki niej rozwinęła się biblioteka w Aleksandrii, a Egipt nie stracił tak bardzo na znaczeniu. Podczas nieobecności Kleopatry w państwie, kiedy wyjechała do Rzymu, znacznie pogorszyły się warunki gospodarcze w państwie. Jednak nie pochwalam zachowania Kleopatry podczas bitwy pod Akcjum, kiedy w kulminacyjnym punkcie bitwy wycofała swój statek, podązył też za nią Antoniusz, co przyczyniło się do klęski. Mimo to prędzej czy później Egipt i tak dostałby się w ręce Rzymian, a ogólnie rzecz biorąc Kleopatra była dobrą królową.

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   
To dzięki niej rozwinęła się biblioteka w Aleksandrii

Niezupełnie. Biblioteka rozkwitała za pierwszych Ptolemeuszów a Kleopatra miała raczej wpływ destrukcyjny. To ona przecież była pośredniąprzyczyną pożaru Biblioteki.

Podczas nieobecności Kleopatry w państwie, kiedy wyjechała do Rzymu, znacznie pogorszyły się warunki gospodarcze w państwie

To też jakieś enigmatyczne i nieprawdziwe stwierdzenie. Warunki gospodarcze w Egipcie pogarszały się sukcesywnie za ostatnich Lagidów, a za Kleopatry w szczególności.

Nie przeceniajmy więc pięknej królowej, choć faktem jest, że jej znaczenie polityczne było w owym czasie ogromne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie trudno jest jednoznacznie określić czy Kleopatra VII (Tryfena) ,była wytrawnym politykiem , czy zwykłą intrygantką.

Faktem jest że jej "wyczyny" wstrząsnęły Rzymem - a dokładniej jego Senatem.

Była chyba najbardziej znienawidzonym królem Egiptu jacy panowali pod protektoratem rzymskim.

Co do jej "umiłowania" przez swoich poddanych?... to rzecz też wydaje się być wątpliwa.

Otóż jak wiemy Kleopatra dość często gołociła skarbiec i zapasy Egiptu wspierając wojny J. Cezara , cz M.Antoniusza.

Niejednokrotnie wysyłała swoją flotę , zaboże , a nawet armię Egiptu która walczyła po stronie rzymian.

To nie wystawiało jej zapewne dobrej opinii wśród poddanych , gdyż zdarzało się że ci ostatni przymierali głodem za jej panowania...i to nie zewzględu na niskie wylewy Nilu.

Jako nastoletnią dziewczynę wydano za mąż za 10-letniego Ptolomeusza XIII - Neos Dionizosa.

Szybko jednak doszło między nimi do wewnętrzej walki o władzę , efektem tego była śmierć Ptolomeusza XIII podczas wojny w 43r.p.n.e. - którą poniósł z rąk rzymian wspierających Kleopatrę.

Krótko potem poślubiła Ptolomeusza XIV - zwanego Dziecko , którego szybo się pozbyła prawdopodobie za pomocą trucizny.

Swoją siostrę Arsione też zwabiła podstępnie , jak się potem okazało po to by ją w nieludzki sposób zgładzić cudzymi rękoma.

Dalej to już jej burzliwe romanse z czołowymi osobistościami Rzymu : J.Cezarem , M.Antoniuszem...a podobno też i z samym Pompejuszem.

Jakoś tak się złożyło że wszyscy powyźsi będący w bliskich stosunkach z Kleopatrą skończyli raczej żałośnie.

Po tych niepowodzeniach próbowała uwieść nawet Samego Oktawiana , jednak ten okazał się być odporny na jej uroki.

Tak więc opinię o tym : Czy Kleopatra VII ( Tryfena) - była spaniałą władczynią dążącą do odzyskania dawnej świetności swojego kraju?.....czy rządną absolutnej władzy kobietą , która dla osiągnięcia celu nie przebierała w środkach...pozostawiam Szanownym userom tego forum.

P.S.

O Kleopatrze VII pisze się że była pięknej urody Egipcjanką....tako też jeżeli ktoś gustuje w egipskiej urodzie....to Kleopatra z pewnością była piękna.

Pozdrawiam. :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Uparcie piszesz w nawiasie (Tryfena) a ja zastanawiam się dlaczego? Tryfena to nie jej przydomek. Podawałem już w innym temacie pełną tytulaturę Kleopatry VII i jak widzę - groch o ścianę.. OK. Wy tego nie wymyśliliście. Skąd więc te bzdury? Może Skorpion poda źródło swej wiedzy??

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

No ten Pompejusz to mnie zadziwił. Niby kiedy miałoby do tego dojść?

Podobno piękna nie była ale robiła niesamowite wrażenie. Inteligentna znająca kilka języków sprawiała, że wszyscy zwracali na nią uwagę. Prawdopodobnie była niezła w sztuce uwodzenia skoro udało się jej z Cezarem który miał mnóstwo kobiet i jak sądzę, że by dosyć odporny nie tyle na damskie wdzięki ale na próby zmuszenia go do poważniejszego zaangażowania. Pamiętajcie, że dla Kleopatry była to sprawa życia i śmierci. Była w tragicznym położeniu i wystarczyło, że Cezar zadowolony z pozbycia się Pompejusza nie będzie ingerował w sprawy Egiptu a jej los byłby przypieczętowany.

Rzymianie niespecjalnie za nią przepadali, już choćby z powodu Cezariona. Co prawda nigdy nie był uznany przez Cezara legalnym synem ale musieli zastanawiać się, czy w przyszłości ten "wschodni bękart" nie będzie sprawiał kłopotów. (Tym bardziej, że Cezar nie miał legalnego potomka).

A co do morderstw, cóż to był zwykły sposób rozwiązywania problemów rodzinnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   

No ten Pompejusz to mnie zadziwił. Niby kiedy miałoby do tego dojść?

Też o tym nie słyszałam.

Pompejusz w Egipcie był (we właściwym czasie), ale nie zdążył nogi na lądzie postawić, bo go oficerowie (w trakcie płynięcia ku niemu) zabili.

A miało to miejsce po przegranej bitwie pod Farsalos- liczył na pomoc militarna Egiptu, wszak już raz mu pomógł. Cezar znalazł się w Egipcie, bo gonił za Pompejuszem właśnie. No i kochaś w sidła miłości wpadł. ; )

Tylko to mi na myśl przychodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Myślę, że tu nie chodziło o ładne pysio i zgrabną pupkę. W końcu Cezar po galijskiej kampanii był na tyle bogaty, że mógł kupić sobie z tuzin ślicznych dziewczątek. Kleopatra musiała byś fascynującą kobietą (a nawet osobą), Musiała mieć w sobie to "cóś" (i to przez duże Ó). Jak mówi tradycja "wejście" też miała niezłe. Mogło zadziałać na Cezara.

A wracając jeszcze do zarzutu wymordowania rodzinki to pragnę przypomnieć, że rodzinka miała podobne zamiary względem jej. Gdyby Cezar nie pojawił się na horyzoncie to moim zdaniem miałaby szanse na przetrwanie jak Żyd w Oświęcimiu. Gdy więc doszła do władzy po prostu się zabezpieczyła przed niespodziankami z tej strony.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że tu nie chodziło o ładne pysio i zgrabną pupkę. W końcu Cezar po galijskiej kampanii był na tyle bogaty, że mógł kupić sobie z tuzin ślicznych dziewczątek.

Niewolnica, nawet sexbomba, to jednak nie królowa, i to Egiptu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Oczywiście, ale Kleopatra wyrolowana z dywanu była jedynie potencjalną królową. Natomiast po rzymskich podbojach na rynku z pewnością były również towary inteligentne, wykształcone i o miłej powierzchowności. Z resztą później usidliła Marka Antoniusza. Więc chyba naprawdę była osoba wyjątkową.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.