Jump to content

Aleksander

Przyjaciel
 • Content count

  201
 • Joined

 • Last visited

About Aleksander

 • Rank
  Ranga: Starszy wykładowca

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Kontakt

 • AIM
  7915532
 • Strona WWW
  http://skocznia.lublin.w.interia.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Lublin
 • Zainteresowania
  Historia (szczególnie Lublina i okolic), historia sztuki, literatura.
 1. Ptolemeusze

  Czy tak do końca osłabiło to Egipt? Zastanówmy się jak było wcześniej... druga połowa I tysiąclecia to okres słabości, najazdów - no i dominacji Perskiej. Egipcjanie nie wynieśli z niej aż tyle co z panowania Greków... Po za tym mieszanka kultury następiła już wcześniej, no bo przecież Aleksander Wielki nie pierwszy sprowadził tam Greków ! Oni byli tam przynajmniej dwieście-trzysta lat wcześniej, czasy ptolemejskie przyniosły oczywiście wzrost ludności tego pochodzenia.
 2. Ramzes II - Napoleon Egiptu?

  No o tym to ja jeszcze nie słyszałem... :pale: Dlatego zanim wydamy jakiś sąd o Tutanchamonie najlepiej jest przeczytać cokolwiek o nim...
 3. Ciekawe, ciekawe... Że też tak się męczyłem tyle czasu czytając tych cwaniaczków zamiast samemu zacząć liczyć.. eh :pale: Myślę jednak że wole wierzyć ludziom, którzy mają "papierek" i pewne doświadczenie zdobywane przez lata studiów i doświadczeń. Faktycznie, może Champollion nie potrzebnie odczytał hieroglify, Mariette i Maspero na darmo działali na ziemi egipskiej tylko po to, żeby teraz Szanowny Pan anwo63 obalił jednym ruchem- wspaniałomyslną publikacją swych odkryć na tym o to czcigonym forum. Ale to nic.. spalę wszystkie książki na które wydałem sporo pieniążków ..
 4. Koty w Egipcie

  Może pomocna będzie inna publikacja Salimy Ikram "Śmierć i pogrzeb w Starożytnym Egipcie"- to.. jest polski przekład. Pozdrawiam
 5. Jakiego radia słuchacie

  Słucham Trójki z prostego przyczyny. Znudziły mi się puszczane na okrągło przeboje, które znudziły mi się po trzech- czterech słuchaniach. W Trójce jest to czego chcę
 6. TVP Historia

  Jeśli już "Historia" to nie powinni zapominać o starożytności...
 7. Wasza ulubiona lektura szkolna

  "Mały Książę" A. de Saint Exupery Książka niebanalna o życiu, śmierci, miłości i przemijaniu. Wyjątkowa, potrzeba czasu i wrażliwości żyby ją zrozumieć choć w części. Symbolika pozostawia wieloznaczności a intepretacja zależy od czytelnika. Warto przeczytać kilka razy. Po za tym dodałbym do lektur książkę trochę podobną- "Oskar i Pani Róża". Oceniam ją nawet lepiej niż wymienioną wyżej.
 8. Finał MŚ 2006

  Francja wyeliminowałą Brazylię, ale trzeba przyznać, że tego dnia Brazylijczycy grali wyjątkowo słabo. Zidane ze swoimi kolegami przelizgneli się do finału, na nich bym nie stawiał. Sądzę, że wygrana należy się Włochom.
 9. Tak, zdecydowanie Archeologia. Bez niej mielibyśmy bardzo "kulawy" obraz historii ludzkości. Potwierdza czyjeś domysły podobnie często jak psuje wypracowane wizje. Jest zagadkowa i fascynująca. Odkrywanie jest zakodowane w każdym z nas. Każdy przecież bawił się w piaskownicy szukając pozostawionych głęboko skarbów. U jednych na tych zabawach się kończy, u innych ta dziecięca pasja staje się zawodem.
 10. Egipt Dolny, a Górny

  Rzeczywiscie, różniece są i wynikają właśnie z róznic geograficzych, geologicznych. Egipt Dolny jest "trójkątem" jaki tworzą dwie odnogi Nilu: Rosetta i Damietta. Egipt Górny to wąski pas ciągnący się wzdłuż rzeki. Północna część obfitowała w bujną roślinność i żyzne gleby a sama delta była jakby spichlerzem Egiptu. Południowa część dostarczała kamieni: wapienia, granitu, piaskowca, porfiru, diorytu, bazaltu i kruszców (głownie miedź i złoto). Oba Kraje miały sobie wiele do zaoferowania dlatego również nastepiło etapowe zjednoczenie Egiptu.
 11. Jak tworzą się spiskowe teorie na tematy historyczne mieliśmy ostatnio doskonały przykład. Dotarły ona nawet do naszego forum a ich źródłem jest nie inaczej tylko-Kod da Vinci. Jeśli Amilkarze chcesz wiedzieć coś naprawdę ciekawego o Graalu to nie musisz sięgać do książki, ktrej autor nie wie nawet kiedy dokonano odkrycia w Qumran (choć tak otwarcie się na nie powołuje). To tyle kazania.. Graal to według tradycji kielich lub naczynie jakim Jezus posłużył się podczas Ostatniej Wieczerzy. Został on następnie powierzony Józefowi z Arymateii, który zebrał do niego krew ukrzyżowanego Chrystusa. Tu właściwie należałoby zakończyć bo kolejne wzmianki jakie dotyczą Św. Graala są raczej tylko legendami. Według jednej z nich kielich został przywieziony przez Józefa do Europy Zachodniej (prawdopodobnie do Anglii) z czym wiążą się póżniejsze legendy arturiańskie. To raczej tyle historii.. Więcej poczytać możesz w różnych źródłach, ale nie typu "Święty Graal, Święta Krew".
 12. Quiz historyczny

  Tak. Jarpen zadaj pytanie.
 13. Quiz historyczny

  Jaka grupa pozostawiła po sobie zwoje w Qumran?
 14. Quiz historyczny

  Francuzi zostali pokonani przez armię cesarską. Franciszek I dostał się do niewoli Karola V i był więziony w Madrycie.
 15. Nowy Minister Edukacji Narodowej

  Giertych nowym ministrem edukacji... Oczywiste jest, że nie powinien on otrzymać tej funkcji, ale czego się nie robi dla dobra koalicji... :neutral:
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.