Jump to content

Erinna

Użytkownicy
 • Content count

  22
 • Joined

 • Last visited

About Erinna

 • Rank
  Ranga: Licealista

Kontakt

 • AIM
  5585507

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Dzierżoniów
 • Zainteresowania
  archeologia:)
 1. W innych działach też występują tytuły tego typu np: "ulubiona cywilizacja starożytna", więc myślę ze nie trzeba go zmieniać. //JKM następnym razem takie sprawy proszę załatwiać przez pw.
 2. Tutaj można zamieszczać informacje o najnowszych odkryciach archeologicznych.
 3. groby popielnicowe, to taki typ grobów w których występują urny do których wkładano spalone szczątki osoby w nich pochowanej. Urna ta zwana jest popielnicą. Terra sigilata to zdobione naczynie importowane z Rzymu. Wyrabiane na kole. Jak znajde zdjęcie to postaram się je tutaj zamieścić. [ Dodano: 2005-09-01, 23:20 ] Typ naczyń wytwarzanych od I w. p.n.e. do II w. n.e. Charakteryzowały się one czerwoną barwą (zarówno gliny, jak i polewy) oraz reliefowymi ozdobami na ściankach (często jednak pozbawione były jakichkolwiek ozdóB). Z reguły też oznaczone były stemplami z nazwą producenta (stąd nazwa - ceramika stemplowana). Dzięki temu, a także ze względu na powszechność występowania na obszarze całego Imperium Romanum, ten typ naczyń jest bardzo pomocny nie tylko w ustalaniu chronologii i poznawaniu ewolucji ceramiki rzymskiej, lecz także w datowaniu stanowisk archeologicznych z okresu Cesarstwa. Systematyka naczyń typu terra sigillata jest bardzo rozbudowana i liczy 55 typów podstawowych oraz ponad 1000 znanych nazw warsztatów i imion garncarzy.
 4. Periodyzacja dziejów prehistorycznych. Paleolit - obejmuje rozwój społeczeństw zbieracko-łowiecko – rybackich. Od pojawienia się człowieka do końca pleistocenu.Paleolit dzieli się na: Starszy – odpowiada pojawieniu się starszych homnidów i trwa do początków homo erectus. Środkowy – obejmuje czasy występowania neandertalczyka i archaicznych form homo sapiens. Górny – od pojawienia się homo sapiens sapiens do końca pleistocenu Epipaleolit – pojęcie odnoszące się do Bliskiego wschodu. Okres przygotowania do zmiany gospodarki przyswajającej na wytwórczą. Mezolit – okres kontynuacji gospodarki zbieracko – łowiecko – rybackiej. Nie nastąpiła wtedy zmiana rodzaju uprawianej gospodarki. Na niektórych obszarach północnej Europy w tej epoce pojawiła się ceramika. Mówi się wtedy o mezolicie ceramicznym. Neolit – okres dominacji gospodarki rolniczo – hodowlanej oraz pojawienia się ceramiki. Neolit dzieli się na: Neolit preceramiczny – obejmuje największe społeczeństwa rolnicze na Bliskim i Środkowym Wschodzie nie znające produkcji naczyń glinianych. Neolit ceramiczny – ekspansja społeczeństw rolniczych na tereny Europy oraz środkowej Azji. Eneolit – w krajach śródziemnomorskich zwany jest chalkolitem. Często określany jako epoka miedzi. Wprowadzono wtedy pierwsze metale do produkcji ozdób i niektórych narzędzi. Sprzyjało to przemianom gospodarczym które przyczyniły się do powstania pierwszych cywilizacji na bliskim wschodzie. Epoka brązu Epoka żelaza Tych ostatnich nie sposób omówić w kilku zdaniach.
 5. Jaka jest wasza ulubiona kultura prehistoryczna. Moją ulubioną kulturą jest kultura wielbarska. W okresie wczesnorzymskim zajmowała ona Pomorze, Wielkopolskę, i tereny na wschód od dolnej Wisły. W drugiej połowie II wieku nastapiła ekspansja tej kultury na pn – wsch. Ludność kultury wielbarskiej stosowała birytualizm czyli podwójny obrządek pogrzebowy, występowała zarówno kremacja jak i inhumacja. W grobach tej kultury nie spotykane są wyroby z żelazne, nie znamy więc uzbrojenia. Na terenie pojezierza występują cmentarzyska tej kultury posiadające kręgi bądź stelle kamienne, co świadczy o powiązaniach ze Skandynawią. Natomiast z północnego mazowsza znane są kurhany. Kultura wielbarska wykonywała ozdoby w tzw. stylu barokowym – wisiorki, branzoletki, klamerki, rzeczy te były zrobione najczęściej z brązu, srebra lub złota. Kultura ta nie rozwinęła produkcji ceramicznej z zastosowaniem koła. Zanik kultury wielbarskiej nastąpił w V w.n.e.
 6. Może znacie jakieś nietypowe obrządki pogrzebowe kultur prehistorycznych? Może jakiś obrządek szczególnie was zadziwił lub zainteresował. Ja opisze obrządek pogrzebowy kultury przeworskiej. Szczątki zmarłych chowano w grobach popielnicowych. Groby szkieletowe spotyka się rzadko. Bardzo rzadko budowano nad grobami kurhany. Przeważają zdecydowanie tzw. cmentarzyska płaskie. Ludność kultury przeworskiej wyposażała zmarłych w wiele przedmiotów. W bardziej bogato wyposażonych grobach mężczyzn obok broni (groty, miecze, tarcze) znajdują się części stroju oraz ozdoby (sprzączki, okucia , zapinka), narzędzia i przedmioty codziennego użytku – nóż, szydło, krzesiwo, nożyce, grzebień. Niekiedy spotyka się przedmioty importowane z Rzymu np. naczynia brązowe lub terra sigillata. W grobach kobiecych występuje niekiedy więcej niż 1 zapinka, metalowe okucia skrzynek, igły, przęśliki. Większość tych przedmiotów wykonana jest z żelaza.
 7. Mieszko I - ocena

  Mieszko prowadził wiele podbojów 967 roku pokonał Wieletów dzięki sojuszowi z Czechami i podporządkował Polsce dolną Odrę. W tym samym roku zaczął również podbój Pomorza, które zajął w 972. W 990 roku Mieszko zajął Śląsk. Wprowadził także ważną reformę skarbową - obciążył podatkami całą ludność z wyjątkiem wojów i możnych.
 8. Ja uważam podobnie, to plemie Polan jednoczyło wszystkie ziemie pod wodzą ziemowita.
 9. Największe zwycięstwo Napoleona

  Według mnie na uwagę zasługują bitwy pod Jeną i pod Auerstadt, ponieważ miały one ogromne znaczenie. Po pierwsze zwycięstwo umożliwiło Napoleonowi zdobyć Berlin oraz wkroczyć do Prus Wschodnich, gdzie stoczono bitwy pod Iławą Pruską i pod Fridlandem równiez wygrane przez Napoleona. Doprowadziło to do podpisania traktatu w Tylży 7 lipca 1807 roku na mocy którego Prusy oddały ziemie III zaboru(co miało duże znaczenie dla Polski) oraz ziemie na zach od Łaby z których utworzono królestwo Westfalii.Rosja przyłączyła się do blokady kontynentalnej Anglii. A tak poza tym to do ankiety zakradł się błąd, ponieważ pod Trafalgarem w 1805r. flota francuska została pobita przez flotę angielską dowodzoną przez Nelsona, nie było to więc zwycięstwo, a pod Borodino bitwa została nierostrzygnięta, wprawdzie wojska rosyjskie wycofały się z pola bitwy, ale Francja poniosła ogromne straty. O faktyczny wynik bitwy spór między historykami trwa do dziś. //JKM trafna uwaga, już poprawione
 10. Marszałkowie Napoleona

  Chyba został w spisie pominięty generał J.Zajączek, który pomógł dowodził wojskami Polskimi towarzyszącymi Napoleonowi w kampanii Hiszpańskiej 1808. Szczególnie przysłużył się w bitwie pod wąwozem Samosierra, gdzie Polacy odegrali decydującą rolę
 11. Według mnie należy docenić też Kutuzowa, który bardzo dobrze przeprowadził kampanie rosyjską odwlekając stoczenie szybkiej bitwy, która z pewnością doprowadziłby go do klęski. Był to nie lada sukces, szczególnie że Kutozow posiadał o połowę mniejszą armię. Za największego wodza uważam jednak podobnie jak większość Wellingtona. Kutuzow nie zasługuje na to miano ze względu na poniesione straty chociażby w bitwie pod Borodino.
 12. Zabytki Egiptu

  Grób 100 znajduje się w Hierakonpolis .Jest datowany NagadaIIc. Zawiera najstarsze jak dotąd znalezione w Egipcie malowidło ścienne. Obraz zajmuje dłuższą zachodnią ścianę z grobu, składa się z z kilku scen. Malowidło było umieszczone w swego rodzaju zaprawie pokrywającej cegłę. Była ona pokryta ochrą. Zadtosowano 4 kolory: czarny, żółty, czerwony i biały. Całość malowidła wydaje się wiazać z władcą i dotyczyć walki, polowania oraz rytuałów obchodzonych za życia i obrzędów związanych z pogrzebem. Niektórzy interpretują dane malowidło jako przedstawienie przejazdu orszaku Horusa, inni natomiast jako przedstawienie święta sed. Chodziło mi o świątynie Mentuhotepów w Deir el Bahari. Bardzo przepraszam za pomyłkę.
 13. Jakiego macie nauczyciela historii?

  Ja wręcz nienawidze swojego nauczyciela od historii, bo ma obsesje na temat pewnej rzeczy i na każdej lekcji robi błędy w jakichś datach. Na jednej np. pomylił pokój w Schonbron z pokojem w Preszburgu, a na innej stwierdził że pod Kircholmem dowodził Żółkiewski, albo że Kleopatrę ukąsiła jakaś żmija po tym jak zabiła(Kleopatra) M.Antoniusza. Poza tym jesteśmy klasą o profilu rozszerzonym, a robimy prawie to samo co profil podstawowy.Chociaż czasami opowiada ciekawe anegdotki i trzeba przyznać potrafi zainteresować tym klase.
 14. Ja spędzam całe wakacje z historią. Przez cały lipiec pracowałam na wykopaliskach archeologicznych, a teraz zamierzam powtórzyć sobie materiał z historii bo za rok czeka mnie matura.
 15. Najmniej lubiany szkolny przedmiot?

  1) matematyka!!!!! - nienawidze i nierozumiem, mam alergie na nauczycielkę 2) niemiecki - strasznie nudny i dość trudny 3) WOS - nie interesuje się polityką i tego typu sprawami i mnie to nudzi 4) polski - nie lubie analiz typu "co autor miał na myśli" 5) geografia
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.