Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Ciekawy-mógłbyś podać nieco dokładniejsze dane?Bo czy były to oddziały piechoty, zmotoryzowane, czy też jednostki pancerne?Ja na razie zauważyłem, że i 10. Brygada Kawalerii i Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa walczyły z niemiecką 4. Dywizją ... :wink:Nie, przy gregskim to ja kapituluję-nie mam szans :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Po pierwsze nie zawitałem tylko mnie zwieźli bo nabawiłem się przepukliny. Już mnie pochlastali i się goję. Łazić nie mogę bo boli jak cholera. Czytam i czasem zaglądam na forum.

Ale do rzeczy!

2DPanc.

Z 10 Brygadą pod Jordanowem 1-2 września.

Z Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową pod Suchowolą 17 września.

To tyle co znalazłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Pytanie dotyczące dosyć ciekawego epizodu.

Otóż: Pewna jednostka Wojska Polskiego umówiła się z pewną jednostką Wehrmachtu.

Polacy oddadzą niemieckich jeńców i będą mogli nieatakowani przez tą niemiecką jednostkę odejść na południe.

Niemcy przepuszczą Polaków a sami nie będą atakowani przez polską jednostkę w swoim marszu na zachód.

Co to były za jednostki?

Dodatkowo (poza konkursem) coś na temat tła tych wydarzeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Może ktoś odpowie (żeby nie było tak, jak z poprzednim pytaniem o Sowitach, ktore zablokowało ten smerfny quiz). Osobiście i aktualnie zachowam się tak, jak grający rolę naczelnika więzienia w "Killerze" Marek Konradt - "Wiem, ale nie powiem" :(

P.S. Poszukajce na forum - jest odpowiedź (jest to jedna z kilku możliwości) jednego z userów, który się w temacie Września wypowiadał...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zlitujcie się nad biednym i chorym człowiekiem, który siedzi w domu i się nudzi.

Niech ktoś popchnie ten quiz do przodu!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Zlitujcie się nad biednym i chorym człowiekiem, który siedzi w domu i się nudzi.

Ooooo - faktycznie - wstyd mi, jako żywo :oops:

Możliwości było kilka. Ja posłuże się może wypowiedzią kol. Bajdaka (co by nie było naruszania praw autorskich) w tymże działe:

Morańce - 26. 09.

27. Pułk Ułanów na rozkaz dowódcy Nowogródzkiej BK wykonał dwie szarże na niemiecki batalion piechoty broniący wsi Morańce. Atak załamał się, poległ dwodca 3.szw. rtm. Józef Kwieciński, dowódca 2. szw. por. Stefan Olszewski, dowódca 1. plutonu z 1. szw. por. Wacław de Latour, dnia następnego zmarł z ran por. rez. Ignacy Popławski, dowódca jednego z plutonów szw. ckm. Śmierć poniosło 20 ułanów, 50 zostało rannych. Pomimo porażki przeprowadzony z determinacją atak ułanów miał niewątpliwy wpływ na rozpoczęcie przez Niemców pertraktacji, które zakończyły się opuszczeniem przez nich wsi Morańce.

To wszystko z GK gen. Andersa. W "Bez ostaniego rozkazu" pisze on też o 26 pu, który zaatakowal szarżą Niemców, okopanych we wsi Brożki. Parlamentarzyści niemieccy proponują za oddanie jeńców nieatakowanie naszej kawalerii z własnej inicjatywy - droga staje otworem.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zgadza się, aczkolwiek Piekałkiewicz wymienia również 25 p Ułanów.

Strona niemiecka to 28 dywizja piechoty generała von Obstfeldera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Pytanie będzie łatwe - we wrześniu 1939r. nasze wojska miały okazje kilkakrotnie przekroczyć granicę z Niemcami, by tam podjąć działania (niestety - o bardzo ogranicznym zakresie). Proszę wymienić mi conajmniej dwa takie przypadki.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Cześć!

Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

III batalion 55pp zniszczył pod Konigsdorfem (okolice Leszna) kolumnę samochodową.

Geyerdorf, wieś w pobliżu Wschowy zajęte przez polski oddział kombinowany (bateria artylerii, szwadron TKS, Szwadron cyklistów, i pluton z 17p. ułanów. (nie udało mi się zidentyfikować pozostałe jednostki)

2 szwadron 10 p. ułanów wdarł się do miejscowości Belczące w Prusach Wschodnich.

Atak Podlaskiej Brygady Kawalerii na Białą Piską (Prusy Wschodnie) dotarł tylko do miejscowości Brzóski Wielkie (wzięto 66 jeńców)

Reuss (Cmochy) (Suwalszczyzna) 3 p. szwoleżerów przeprowadza nocny atak zakończony wzięciem jeńców.

Na razie tyle znalazłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Na razie tyle znalazłem

I wystarczy :lol: - tradycyjnie, pytanie jest twoje !

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Chciałem zapytać o jakieś przykłady ataku naszego lotnictwa na terytorium Rzeszy.

Może ze dwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Trzeciego września 1939r. - P.23 II ''Karaś'' dyonu Brygady Bombowej

podczas rozpoznania lokalizacji XVI KPanc. zapuszcza się w głąb III Rzeszy, i bombarduje budynki fabryczne w Pyskowicach.

załoga: sierż. pchor. Stefan Gębicki, plut. Wacław Buczyłko, kpr. Teofil Gara

Tego samego dnia kolejny P.23 "Karaś" z 41 eskadry Armii "Modlin" atakuje 6 bombami dworzec kolejowy w Nidzicy oraz dokonuje ostrzału z broni pokładowej.

załoga:por. obs. Malinowski, por. pil.Kuzian, podchor. Kisielewski

Może być? :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Świetnie!

Dobra mistrzu-podaj mnie pierwszy cel zbombardowany przez Sowietów 17. września :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.