Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Największy wódz w historii świata

Rekomendowane odpowiedzi

Qdl4ty   

Ja sadze ,ze wodzowie starozytni ( np. Aleksander Wielki ) zasluguja na miano Wielkich poniewaz zdani byli tylko na swoje zdolnosci oraz wyszkolenie armii .

Sami opracowywali taktyki walki i jako pierwsi konfrontowali teorie z praktyka na polu bitwy ...

Drugim czynnikiem wplywajacym na "wielkosc" dowodcy byl teren jaki zajal ... Aleksander chyba przebil wiekszosc .

Jednego jestem pewien - bardzo trudno jest wybrac konkretnego wodza ....Aleksander? Napoleon? Hannibal? Atilla?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

Hmm, Napoleon :?: Jakos nie utkwil mi w pamieci pomiedzy innymi jego pokroju, byc moze za malo go znam. Dla mnie najwieksi wodzowie wszech czasów, pod względem militarnym to :

:D Aleksander Wielki, jego podboje miały znaczące i korzystne dla kultur sródziemnomorskich i azjatyckich wpływy. :)

:D Czyngis Chan- nie próbujcie tego sami :D

:D Napoleon, mały wielki człowiek który odmienił spojrzenie na pola bitew , choć wkrótce stało się to jeszcze raz i pozostaje w niezmienionej formie po dziś dzień.

Wśrod Polaków, ciężko wybrać, jest kilka takich postaci, choćby nawet:

:D Czcibor którego zwycięstwo obroniło zalążek państwa polskiego....geniuszem pokonał pewnego siebie i doświadczonego wroga. 8)

:D Aleksander Józef Lisowski, nigdy nie przegrał :!: :!: :!: :!: :!: :!: :grin: :grin: :grin:

:D Karol Chodkiewicz :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja podziwiam mojego imiennika- Aleksandra Wielkiego Macedońskiego za wielkie podboje i szerzenie kultury greckiej w Azji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyngis-chan, Temudżyn "król wszechświata" twórca i długoletni dowódca Wielkiej Ordy, która za jego życia podbiła cały Wielki Step i najechała prawie wszystkie kraje graniczące z Wielkim Stepem. Maił również ochotę na Japonię, nawet wysłał tam wielką flotę i najpewniej zdobyłby ten wyspiarski kraj, gdyby nie tajfun, który już o brzegów Japonii zatopił tą wielką flotyllę. W 1224 r. imperium mongolskie rozciągało się od Pacyfiku po Morza Kaspijskie i Czarne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Aleksander Wielki za to, że doszedł, aż do Indii, a poszedłby dalej, gdyby nie go armia. Kolejna osoba to Juliusz Cezar za oblężenie Alezji, wojnę domową. Kolejna osoba to Stefan Żółkiewski za Kłuszyn, pokonanie rokoszan Sandomierskich pod Guzowem, stłumił powstanie Semena Nalewajki, pokonanie Szwedów pod Rewelem był nie tylko genialnym wodzem, ale zręcznym politykiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Nareszcie ktoś wymienił Cezara. Mnie on się nasuwa na początku. Mówi się, że Aleksander Wielki był taki wspaniały, ale ja go nie zbyt lubię, głównie dlatego, że to czego dokonał bardzo krótko przetrwało, tak samo z Napoleonem... Nie dość że Europa pod władaniem Napoleona to zaledwie kilkanaście lat, to jeszcze nie potrawił się pogodzić z porażkę i odwalił te swoje "100 dni" co go jeszcze pogrążyło...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Nareszcie ktoś wymienił Cezara. Mnie on się nasuwa na początku. Mówi się, że Aleksander Wielki był taki wspaniały, ale ja go nie zbyt lubię, głównie dlatego, że to czego dokonał bardzo krótko przetrwało, tak samo z Napoleonem... Nie dość że Europa pod władaniem Napoleona to zaledwie kilkanaście lat, to jeszcze nie potrawił się pogodzić z porażkę i odwalił te swoje "100 dni" co go jeszcze pogrążyło...

Cezar był dobrym wodzem. Dobrym - i nic więcej.

Geniuszy w historii było 2 - Hannibal Barkas i Napoleon Bonaparte.

Nie rozumiem co tak kompromitującego jest w 100 dniach - Wygrana pod Ligny z Prusakami? Czy może wygrana z Wellingtonem i porażka z Blucherem pod Mont Saint Jean?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Nie dość że Europa pod władaniem Napoleona to zaledwie kilkanaście lat, to jeszcze nie potrawił się pogodzić z porażkę i odwalił te swoje "100 dni" co go jeszcze pogrążyło...

Nie odwalił 100 dni! To było piękne! Wszystko przemyślał! Poraz kolejny okazało się, że ludzie są mu oddani. Napoelon szedł przez Alpy i był świadomy, że jeśli chce jeszcze panować we Francji to musi dokonać bezkrawego przewrotu- ludzie mieli dość wojny, ale okoliczności nie były sprzyjającei nie udał się ten plan do końca. Z Elby śledził sytuację. Maszerował z żołnierzami z zawrotną prędkością, gdy spotkał armię króla, pozyskał ją swoim autorytetem. To, że się odważył wrócić było niezwykłe! A przez te "zledwie kilkanaście lat" uczynił Francję potęgą. Nawet wrogowie dostrzegali jak wielkim był wodzem. Oczywiście popełniał błędy, ale 100 do nich się nie zalicza! Lud go poparł podczas 100 dni. "Naród i armia przywiedli mnie do Paryża"! To, że sie podniósł i wyruszył jeszcze raz, na swoją ostnią walkę dowodzi jego charyzmatycznej osobowości.

A na Cezarze się wzorował, podobnie jak na Aleksandrze, Hanibalu i Karolu Wielkim, ale osiągnął chyba więcej...ale to moje zdanie :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Napoleon nie umiał przegrywać, za wszelką cenę ciągle chciał być na szczycie. Czasami trzeba wiedzieć kiedy skończyć i się wycofać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Gdyby wszyscy w dziejach łącznie z Napoleonem tak myśleli, historia byłaby troszeńkę mniej barwna :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.