Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Pisma historyczno-wojskowe

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Czyli jedno na co najmniej kilka, na dodatek niemogące mnie zbytnio zainteresować (choć może kiedyś, jeśli poczuję potrzebę doskonalenia się 8) ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Militaria XX Wieku wydawnictwa Kagero. Polecam.

Nie tylko "MXXW", także "Aero" tegoż samego wydawnictwa, "Przegląd historyczny" DiG-u czy też "Przegląd archeologiczny" wydawany przez IAiE PAN-u. Jak się poszuka to trochę tego jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Wszystkim miłośnikom historii XX wieku, a zwłaszcza pasjonatom historii Rosji i systemu komunistycznego, ale także pozostałym forumowiczom, chciałbym polecić najnowsze specjalne wydanie tygodnika "Polityka". Mam tu na myśli "Czerwony październik 1917 - Tajemnice bolszewickiej rewolty", czyli niemal stustronicowe wydanie historii Rosji z okresu Rewolucji Październikowej. Myślę, że warto jest zainteresować się tym wydaniem, gdyż zawartość jest obiecująca, a cena (13 zł) niespecjalnie wygórowana.

Spis treści

Więcej informacji

Ja zdecydowanie polecam i zachęcam do uszczuplenia swojego portfela :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jak tylko mogę zdobyć to "Gazeta rycerska" i " Przegląd kawaleryjski" chodź ukazuje się bardzo nieregularnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Oczywiście że ''Militaria''!

Poza tym też ''Odkrywca'', ''Focus Historia'', dodatki specjalne do ''Polityki''(mam na myśli dodatki nt. końca II wojny światowej i rewolucji październikowej), czasem też ''Historia II wojny swiatowej''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Utwierdziłem się w swym przekonaniu, że kupowanie przynajmniej niektórych takich pisemek jest stratą pieniędzy. Niedawno dostałem w swoje łapy nr Focusa Historia (listopad/grudzień 2005), gdzie można przeczytać o dwóch rzeczach, które delikatnie mówiąc wywołały moje politowanie:

1. 30 - tysięczna (sic!) armia Henryka Pobożnego pod Legnicą. Gdyby ta liczba była dziesięciokrotnie mniejsza to bym się nie zdziwił, w końcu liczba 3 - 5 tys. Polaków i Niemców 9 kwietnia 1241 r. to najnowsze (i zapewne - prawdziwe) ustalenia polskiej historiografii, ale 30 tys.? Przecież tyle ludzi przekraczało możliwości zakonów wspierających Polaków jak i samych Polaków. Dopiero Władkowi Jagielle, dwa wieki po wydarzeniach, udało się zgromadzić 30 - tysięczne wojsko - z tym, że Polacy stanowili najwyżej jego połowę.

2. Zdanie, iż wycofanie się Tatarów na południe po bitwie legnickiej było "rzeczą niepojętą". Otóż, jest to przykład niezrozumienia genezy i przebiegu najazdu Batu - chana na Węgry i Polskę. Polska jako sprzymierzeniec węgierski była tylko pomocnym celem, stąd takie "małe" (10 tys.) wojsko idące na Polskę. Owy oddział miał tylko zająć czymś Polskę, by uniemożliwić pomoc dla Węgrów, po czym wrócić do głównego celu ataku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Focusa Historia

"Focus historia " to zwykły "Fakt " , czyli brukowiec i tak należy to czytadło traktować , jedyny cel do WC.

"Militaria XX wieku" z numeru na numer są dojrzalsze , ciekawe zdjęcia , artykuły , wiele tematów jest mało znanych , niszowych . Brakuje na rynku pism o tym profilu , więc nie ma z czym porównać . Wydawnictwo Kagero jest monopolistą w tym temacie.

Jest też "Odkrywca" , z kontrowersyjną Panią Redaktor . Miesięcznik ten , dla odmiany , prezentuje coraz niższy poziom . Być może reprezentowanie interesów pewnej grupy eksploratorów sprawia że pismo to przestało być obiektywne i wiarygodne.

" Mówią Wieki " to popularnonaukowe pismo redagowane przez zawodowców . Można w nim znaleźć wiele tematów które mogą wpłynąć na ukształtowanie kierunku zainteresowań czytelnika. Przykładowo numer specjalny " Kampania rosyjska Napoleona" świetny :!:

Jest jeszcze na rynku pismo " Inne oblicza historii " wcześniej " Oblicza historii" dziwne , miejscami ciekawe , rzadko ukazujące się . Nurtuje mnie pytanie dlaczego w tytule jest "inne" bo jakby nie patrzeć to opisują zwykłą historię , w dosyć szerokim zakresie . Można z tego wnioskować że nie wiadomo do jakiej grupy czytelników jest adresowane . Okładki pisma często nawiązują do wydarzeń z II WŚ , a w środku artykuły nawiązują od starożytności do XX wieku włącznie . Prawdziwe kuriozum . Ale warto zapoznać się bo wśród autorów przeważają zawodowcy .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
"Focus historia " to zwykły "Fakt " , czyli brukowiec i tak należy to czytadło traktować , jedyny cel do WC.
Śmiem się z takim stanowiskiem nie zgodzić, ale polemiozwać nie zamierzam, gdyż de gustibus non est disputandum :)

Ja, jako historyk amator, który nie posiada historycznego czy nawet humanistycznego wykształcenia, uważam zarówno "Focusa Historia" jak i serie "Rzeczpospolitej" (które zbieram) jako naprawdę dobre pozycje do popularyzacji historii. Dla zawodowego historyka czy studenta historii być może te pozycje są mało konkretne, ale to już nie mój problem :) Każdy z nas ma prawo własnego, niczym nie skrępowanego doboru lektur według własnych zainteresowań i preferencji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
zarówno "Focusa Historia" jak i serie "Rzeczpospolitej" (które zbieram) jako naprawdę dobre pozycje do popularyzacji historii.

W przypadku serii Rzeczpospolitej autorami są historycy , w tym z " Mówią Wieki" i poziom merytoryczny jest przynajmniej dobry , czasem z plusem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Racja, gusta każdy z nas ma swoje. Ja raczej nie kupuję gazet historycznych no może czasem Mówią Wieki i rzadziej czasopisma specjalistyczne typu: STUDIA HISTORYCZNO-WOJSKOWE.

Natomiast absolutnie nie mam nic przeciw czasopismom typu Focus Historia czy wkładki w Rzepie.

Jest to ważne źródło w popularyzowaniu historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Oczywiście nie mam nic przeciwko popularyzacji, chodzi mi tylko o formę... Tendencją zwykle jest wyolbrzymianie liczby wojsk wrogich, tymczasem tutaj mamy tendencję do wyolbrzymiania naszych wojsk i wychodzi na to, że nasi byli łamagami, który nie potrafili wygrać nawet z 3 - krotną przewagą - choć zawsze można zwalić na Niemców i innych - tymczasem coraz więcej osób przekonuje się do stwierdzenia, że Tatarów było dwa razy więcej niż żołnierzy Pobożnego.

Jeśli już mam kupować coś podobnego to raczej w stylu podanych przez bavarskiego Studiów, ale rozumiem, że dla osoby niezainteresowanej historią będzie to tak zrozumiałe jak zrozumiała dla mnie jest kwestia perspektywy linearnej i innych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Zawsze lubię sprawdzać, kto jest autorem danego artykułu i jeżeli stwierdzę że ma on jakąś wartość dla mnie, to z natury się nie zastanawiam tylko go czytam, i w takich przypadkach nie ma dla mnie żadnego znaczenia czy jest on w Focusie, Mówią Wieki czy Obliczach Historii. Przy czym nie jestem przywiązany do żadnej gazety.

Studia Historyczne, mają to do siebie że są wydawane z dużym odstępem czasowym i ostatnio nie bardzo podchodzi mi okres historyczny omawiany w nich.

Choć staram się mimo wszystko z obowiązku je czytać, bowiem autorami są przeważnie historycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego czy inni ludziska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Witam,

a "Przegląd Historyczno-Wojskowy" ?Jakie opinie?

Śledzę ten wątek i dopiero teraz natrafiłem na ten tytuł. Oczywiście znam go dość dobrze. JEst to jednak pismo zawodowych historyków [i ewentualnie oficerów] o charakterze naukowym, przez co nie jest strawne dla każdego. Nakład ma bodaj 1000 egzemplarzy, więc też nie dociera wszędzie.

Poziom naukowy tekstów jest raczej dobry, choć bywają wyjątki od tej reguły.

W każdym razie pisma nie kupuję, ale czasem czytuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Po ostatnim numerze chyba przekonałem się do Poligonu:rolleyes:

Czołg pościgowy 10 TP i czołg szturmowy 14 TP, Magnuski J., Kiński A.

Czołg 7 TP coraz bliżej, Bączyk N.

Drogi do Abramsa (cz. I) - T 42 niespełniony czołg średni, Przeździecki P.

Narodziny hiszpańskiej broni pancernej. Cz. I – lata 1909–1936, Jasiński G.

Niemiecki Flak kontra Powstanie Warszawskie, Bączyk N.

Druga wojna pakistańsko-indyjska 1965, Kubiak K.

Phantom Fury. Bitwa o Falludżę Cz. I, Fiszer M., Gruszczyński J.

Linia Maginota Cz. II - Pancerze i uzbrojenie, Chorzępa J.

Rodezyjski Leopard, Kubiak K.

Młodzi pamiętają - rocznica wprowadzenia stanu wojennego, Zajączkowski B.

Minimalnie droższe od MXXW, a jak dla mnie znacznie ciekawsze ze względu na podejmowaną tematykę. Być może to akurat ten jeden numer tak trafił w moje zainteresowania, ale jak na razie daruję sobie chyba MXXW.

Co do WPH/PHW tudzież SMHW, co prawda nie czytam regularnie ze względu na brak czasu, ale jak znajdę w którymś ze strych numerów coś ciekawego, staram się jednak przeczytać. Ostatnimi czasy trochę posiedziałem na oboma wydawnictwami ze względu na tematykę mojej pracy rocznej, przy okazji dobierając się do innych materiałów niż te, które są mi potrzebne. Poziom jak dla mnie w obu naprawdę wysoki, nie mam absolutnie nic do zarzucenia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.