Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Napoleon dla kogo bohater?

Napoleon czy powinien być bohaterem dla Polaków?  

63 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Tak
      18
    • Nie
      11
    • Nie mam zdania
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Tomek91   
Tak, w pewnym stopniu, ale nie należy go porównywać z Kościuszką czy Piłsudskim, albo Poniatowskim (Józefem) co pod nim służył.

Zgadzam się w stu procentach. Nie należy o nim mówić jako o bohaterze narodowym ,bo po prostu nim nie był.Jednak nie sprzymieżył się z zaborcami lecz z nimi walczył. Dał Polakom namiastkę wolności ,która już nigdy w nas nie zgasła.Pokazał jak walczyć z wrogami.Owszem było kilka ponurych histori np.San Domingo, ale patrząc przyszłościowo to jego bilans wypada na plus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

przygotowywał sie do wojny z rosją, potrzebował żołnierzy, wiec dał nam "Księstwo Warszawski" (z którego poźniej (1815r. podczas kongresu wiedeńskiego) powstało Królestwo Polskie) - namiastkę wolności, ale tylko po to aby zdobyć zaufanie polaków i wykorzystać i w walce/wojnie przeciwko Rosji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Panowie... bonaparte nie musiał nam nic dawać, a dał - ja go cenię i podziwiam - i jako dowódcę i jako polityka

Co do opisu bitwy pod Waterloo - rozkaz jeździe wydał wbrew planowi Bonapartego marszałek Ney - a jak to się skończyło wiemy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do opisu bitwy pod Waterloo - rozkaz jeździe wydał wbrew planowi Bonapartego marszałek Ney - a jak to się skończyło wiemy.

Tak racja, jednak nie był on ideałem i popełnił on bląd, a raczej zagapił się w bitwie pod Lipskiem.

Jak dla mnie Napoleon jest bohaterem, chociaż za darmo nam tego Księstwa nie dał, Polacy musieli znosić kampanie Napoleona i walczyć u jego boku. A Księstwo za kilkanaście lat stało się już tylko historią. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Zgadzam się w stu procentach. Nie należy o nim mówić jako o bohaterze narodowym ,bo po prostu nim nie był.

Oczywiście- bohaterem narodowym takim jak np. wczesniej wymieniany Józef Piłsudski to nie był, ale ogółem bohaterem dla Polaków tak. Pokazał jak się zwycięża, wyznaczył pewną drogę i absolutnie nie należy go winić, za to iż działał w interesie Francji i własnym. Oczywiście miał i wady i zalety, jak każdy człowiek, ale generalnie rezcz biorąc był geniuszem, wybitną jednostką. Tyranem??? Nie powiedziałbym tak, ale to moje zdanie...

Jak dla mnie Napoleon jest bohaterem, chociaż za darmo nam tego Księstwa nie dał, Polacy musieli znosić kampanie Napoleona i walczyć u jego boku.

To też prawda. Zawsze smucił mnie los polskich żołnierzy wysłanych gdzieś na jakieś odległe wyspy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Był chyba raczej osobą ktora mocno wplynęła na losy polaków raczej w ten sposob n niego trzeba patrzeć. Ale bohaterem byl z tym ze nie dla polaków pomimo paru rzeczy ktore zrobil dla nas umyślnie czy też nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Bohater! Dlaczego ci, którzy wywołali bezsensowne powstanie styczniowe są czczeni? Za co? Dlaczego nie jest u nas tak z Napoleonem, który zasiał u nas ziarno wolności?

Chciał, aby Francja panowała nad całą Europą... :?

A co, miał chcieć, aby Polska stała się hegemonem w Europie? Zacytuję ABC, który najtrafniej ocenił działanie Napoleona I:

bonaparte nie musiał nam nic dawać, a dał

Francja była w większym stopniu ojczyzną niż Polska. Nie był tyranem jak Hitler, czy Stalin, ale nie można też powiedzieć, że wcale nim nie był (cenzura), jednak porównania Hitler - Stalin byłyby na miejscu, gdyby Napoleon np. w pierwszy dzień pobytu w Wiedniu, czy Berlinie, a nawet w Warszawie, zatłukłby kilka tysięcy ludzi i zburzył umocnienia miasta :roll:

Do swoich wojen wykorzystywał Polaków w zamian za obietnicę pomocy [Polska była pod zaborami]-

Widzisz, sama mówisz - pomocy. Przecież Polacy dostali XW od Napoleona, a nie jeszcze gorsze zabory.

jeśli chciał tyle osiągnąć, to dlaczego miałby w ogóle pomóc Polsce...

Każda pomoc jest dobra.

Poza tym czytałam, chyba w dość wiarygodnym żródle, że zgwałcił Marię Walewską- przytoczyłabym tu cytat, ale niestety oddałam ten materiał mojemu historykowi, który nie raczył mi tego zwrócić... :573:

Gdyby był to "pierwszy raz" Napoleona z Walewską, to wersja Walewskiej wyglądałaby zapewne inaczej niż gwałt :mrgreen:

.. przyczepiłbym sie do wypowiedzi innego usera szydząc z jego zdania - w końcu po co powiedzieć co się samemu myśli - można skomentować to co powiedzieli inni...

Napata chyba powiedział, co sądzi, a nawet gdyby nie powiedział - niezgadzanie się z Twoją opinią oznacza wyrażanie przeciwnego zdania :)

DLa mnie był bohaterem gdyz pokazał im jak sie gromi zaborcow.!

... a nie pomagał im w "temperowaniu" Polaków.

Oczywiście- bohaterem narodowym takim jak np. wczesniej wymieniany Józef Piłsudski

Hm... Co powiecie na temat "Napoleon I a Józef Piłsudski"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pokazał jak się zwycięża,

Tak to podkreślacie, że można by pomyśleć, że przez 900 lat naszej historii byliśmy dla wszystkich „chłopcami do bicia”. Nie zapominajmy o zasługach w tym względzie choćby Koniecpolskiego, Chodkiewicza, Żółkiewskiego, Chrobrego i jeszcze paru innych naszych dowódców i władców.

Gdyby był to "pierwszy raz" Napoleona z Walewską, to wersja Walewskiej wyglądałaby zapewne inaczej niż gwałt

Tofiku miałem Cię za miłego i kulturalnego młodzieńca a tu wychodzi z Ciebie prymitywny cham. Przeproś panią Walewską.

zasiał u nas ziarno wolności?

Kto zasiał ziarno wolności??????

Zaraz po 1795 roku pojawiły się na ziemiach polskich organizacje niepodległościowe.

Pewien szacunek mu się należy, bo za jego przyczyną sprawa polska powróciła na forum europejskie, ale żeby od razu bohater??????? Nawet Francuzi za bardzo go nie lubią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Tak to podkreślacie, że można by pomyśleć, że przez 900 lat naszej historii byliśmy dla wszystkich „chłopcami do bicia”. Nie zapominajmy o zasługach w tym względzie choćby Koniecpolskiego, Chodkiewicza, Żółkiewskiego, Chrobrego i jeszcze paru innych naszych dowódców i władców.

Ale chyba oni nie umieli pobić armii Rosji, Prus czy Austrii z XIX wieku? Dzięki Napoleonowi dostaliśmy najpierw XW, a potem - "Kongresówkę" i co ważniejsze (!) własne wojsko! Wojsko nie byle jakie, bo może nawet lepsze od rosyjskiego poza tym generałowie z czasów powstania listopadowego pamiętali czasy Napoleona i co nieco z jego taktyki i jego współpracowników zapamiętali.

Tofiku miałem Cię za miłego i kulturalnego młodzieńca a tu wychodzi z Ciebie prymitywny cham. Przeproś panią Walewską.

Jeśli panią Walewską uraziłem to przepraszam, ale ona chyba naprawdę kochała Napoleona i nie uważała go za gwałciciela. Ciebie też Capricornusie przepraszam za to, że jestem chamem prymitywnym :)

zasiał u nas ziarno wolności?

Kto zasiał ziarno wolności??????

Zaraz po 1795 roku pojawiły się na ziemiach polskich organizacje niepodległościowe.

Takie organizacje niepodległościowe jak zespół piłkarski z mojej wsi... Centralizację lwowską Rosjanie szybko rozbili podobnie jak inne organizacje. Do wybuchu powstania listopadowego jakoś nie umieli nie dopuścić.

Nawet Francuzi za bardzo go nie lubią.

Widocznie nie mają pojęcia o faktach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Nawet Francuzi za bardzo go nie lubią.

Bo te durne żabojady , lenie i bawidamki kretyńskie, nie potrafią docenić tego że ich bohater narodowy podniósł im kraj z kryzysu jakim bylo ciągłe mordowanie się przez strony podczas rewolucji , usunął złodziejski proceder władz. Wniósł nowe (bardzo dobre) prawo , cenił ludność , wiele zrobił dla społeczeństwa , a przede wszystkim nie dal Francją pomiatać jakimś szmatom z zagranicy co się wtranżalali nie do swego, wyniósł Francję na stanowisko potęgi Europy i za to go nie lubią (hańba!) Wszystkie generalne decyzje były przegłosowane w referendum , nie był tyranem i samozwańcem.

Wszystkie wojska drżały na samo zawołanie VIVE L'EMPEREUR!!!!!!! , Niezwyciężone Prusy , zaprawione i zdyscplinowane zostaly pobite jak pieski ,Austria i ROsja też.

Polakom pokazał jak się zwycieża to fakt, dał im a mógł nie dawać jak mówi ABC.

Wykorzystał nas ale w jakim celu ? Aby bić naszych wrogów , to takie straszne?

Każdy by nas wykorzystał przecież , ale on nie niewolił , ale dał kraj przecież .

Bohaterem może uznać go nie trzeb (ze tak powiem) ale jego zasługi uznać musowo!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
ale ona chyba naprawdę kochała Napoleona i nie uważała go za gwałciciela. Ciebie też Capricornusie przepraszam za to, że jestem chamem prymitywnym :)

O tym się zrobi temat.

Takie organizacje niepodległościowe jak zespół piłkarski z mojej wsi...

:) Salwy śmiechy rozległy się przed moim monitorem.

Napoleon powinien być bohaterem Francuzów, w pewnym stopniu Polaków. Powinien być bohaterem w pewnym sensie na całym świecie, gdyż był to władca światły i dał m.in. prawo, które do dziś jest jednym ze źródeł systemów prawnych w Europie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Takie organizacje niepodległościowe jak zespół piłkarski z mojej wsi...

Centralizacja lwowska, Gorzkowski i "klub miejski" dały jakieś wzory działania na przyszłość, a Towarzystwo Republikanów Polskich czyli kontynuacja "klubu miejskiego" pomagał także młodzieży w przedostawaniu się na zachód w celu dołączenia do Legionów. Nie rozumiem dlaczego niedocenia się ich. To że nie mieli takich możliwości jak Napoleon nie oznacza, że należy sobie z nich kpić czy też ignorować ich znaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Takie organizacje niepodległościowe jak zespół piłkarski z mojej wsi...

:) Salwy śmiechy rozległy się przed moim monitorem.

Salwy śmiechu drwiącego czy normalnego? :)

Centralizacja lwowska, Gorzkowski i "klub miejski" dały jakieś wzory działania na przyszłość,

Nie mogę się powstrzymać, ale... Co to za wzory? Te organizacje dały chyba tylko wzór "jak sprawnie działa carska policja". Te organizacje były małe, niedoświadczone, jej członkowie niedoświadczeni w akcjach. Napoleon dał przykład jak walczyć z zaborcami, nawet jego klęska była pozornym zwycięstwem - na kongresie wiedeńskim dostaliśmy własną armię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
normalnego? :)

Noramalnego :)

Te organizacje dały chyba tylko wzór "jak sprawnie działa carska policja". Te organizacje były małe, niedoświadczone, jej członkowie niedoświadczeni w akcjach. Napoleon dał przykład jak walczyć z zaborcami, nawet jego klęska była pozornym zwycięstwem - na kongresie wiedeńskim dostaliśmy własną armię.

Ale jak już w tej dyskusji się pojawił wątek- Napoleon miał więcej środków do dyspozycji...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Te organizacje dały chyba tylko wzór "jak sprawnie działa carska policja". Te organizacje były małe, niedoświadczone, jej członkowie niedoświadczeni w akcjach. Napoleon dał przykład jak walczyć z zaborcami, nawet jego klęska była pozornym zwycięstwem - na kongresie wiedeńskim dostaliśmy własną armię.

Ale jak już w tej dyskusji się pojawił wątek- Napoleon miał więcej środków do dyspozycji...

Lecz czy bez Napoleona i jego działań byłaby "Kongresówka"? Czy byłoby polskie wojsko przewyższające rosyjskie jakością? Nasze zasoby i sytuację z np. roku 1830 może zawdzięczać Korsykaninowi - nawet jeśli dostaliśmy to przez jego klęskę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.