Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

We Wrocławiu 1272 rok ?

W Poznaniu w 1282 roku?

Myślałem, że ten Wrocław to na podstawie jakichś źródeł a nie strzał a jeżeli nie był to strzał to, czemu podajesz datę późniejszą?

Nie to nie jest prawidłowa odpowiedź.

:D Czyżbym znowu zablokował Quiz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W necie znalazłem tylko te dwie daty.

Może trzeba poszukać w książkach?

Poczekam jeszcze trochę, może ktoś jednak odpowie.

[ Dodano: 2008-08-13, 11:13 ]

;) No jak tam, nikt się nie podejmuje?

Nie będzie mnie kilka dni, jeżeli przez ten czas nie będzie odpowiedzi to podam prawidłową i zadam następną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Chyba po raz kolejny zabiłeś quiz

No i Tofik przyuważył, że jestem, ale jeszcze tylko na chwilę.

Podaję odpowiedź: rok 1258 a miasta to Opole i Racibórz.

I od razu drugie pytanko, będzie łatwiejsze.

Kiedy, kto i gdzie po raz pierwszy użył podków w naszym kraju?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kiedy, kto i gdzie po raz pierwszy użył podków w naszym kraju?

He, he, patrząc na mój avatar, nie powinienem nie znać odpowiedzi :)

Oczywiście ma to związek z legendą herbową.

"Atoli potem za czasów Bolesława Chrobrego króla, około roku 999, gdy Łysą Górę mil dwie od Bożęcina, którą teraz S. Krzyża zowią, poganie nieprzyjaciele opanowali i na niej jak w fortecy jakiej ubezpieczeni stojąc, z wojska się naszego urągali mówiąc: „Jednego z między siebie stawcie, który by za Chrystusa waszego chciał z którym z naszych na pojedynek wynijść”. Usłyszawszy to rycerz jeden, Jastrzębczyk, żarliwością wiary i chwały boskiej wzruszony, wynalazł podkowy pod kopyta końskie, którymi konia podkowawszy, szczęśliwie się na Łysą Górę przedarł, tam z hardo przedtem natrząsającym się poganinem pojedynek stoczywszy, pojmał go i do króla przyprowadził. Innym nawet kawaleryi polskiej żołnierzom, podawszy ten sposób, gdy konie swoje podkowali, na górę śliską i lodem oblaną przebyli, nieprzyjaciela znieśli i zwyciężyli." Źródło: "Herbarz", Kasper Niesiecki, t. IV, s. 462.

"W 999 r. potomek towarzysza Lecha, pieczętujący się jastrzębiem w tarczy rycerz imieniem Accipitryn (Jastrzębiec) walczył z poganami, którzy właśnie na Łysej Górze rozbili swój obóz. Nagły mróz skuł górę lodem i Polacy w żaden sposób nie mogli wedrzeć się na wierzchołek. Po długim oblężeniu Jastrzębiec wpadł na pomysł podkucia koni (inna wersja utrzymuje, że uczynił to za radą pewnego kowala) i wdarł się na czele doborowej drużyny na szczyt." Źródło: "Herby, legendy, dawne mity.", Marek Derwich, Marek Cetwiński, s. 225.

Tylko na ile to legenda, a na ile prawda...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Trochę czasu minęło, przydałaby się jakaś podpowiedź, mnie po głowie kołacze postać Albrechta Niedźwiedzia, ale skoro nie Niemiec...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolejna podpowiedź. To był Słowianin ;)

I przypomnijcie sobie, co wtedy było na miejscu obecnego Berlina...

[ Dodano: 2008-09-17, 14:59 ]

Na prawdę takie trudne?

Kolejna podpowiedź. Szukajcie związku z obecną nazwą jednej z dzielnic Berlina...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.