Jump to content

Bruno

Użytkownicy
 • Content count

  85
 • Joined

 • Last visited

About Bruno

 • Rank
  Ranga: Technik

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  warszawa
 1. Quiz Polska Piastów

  Zgadza się za pieniądze, dzięki temu że uiścił za cesarza margrabiom miśnieńskim połowę kwoty wykupnej. Amica pytanie jest twoje.
 2. Quiz Polska Piastów

  Na podstawie wypowiedzi (książka "U źródeł Polski")Zofii Hilczer-Kurnatowskiej (ur. 1932 w Poznaniu - prof. dr hab., polska archeolog, jej głównym obszarem badawczym jest archeologia wczesnego średniowiecza). Wybrane publikacje : * Ostrogi polskie z X-XIII w. (1953) * Dorzecze górnej i środkowej Obry od VI do początków XI w. (1967) * Słowiańszczyzna południowa (1973) * Początki Polski, Poznań 2002
 3. Quiz Polska Piastów

  Oracz symbolizuje żywiciela danej wspólnoty, a radło (lub pług) ograniczenie innych i zaprzężenie do wspólnej pracy. To łatwiejsze pytanie: za co książę Bolko II Mały otrzymał dożywotnie panowanie nad Łużycami?
 4. Aby na to pytanie w pełni odpowiedzieć potrzebuję trochę czasu jestem właśnie w trakcie robienia drzewa genealogicznego potomków Władysława Jagiełły i tak daleko jeszcze nie dotarłem. Na dzień dzisiejszy potomków Jagiellonów odszukałem w Hohenzollernach (były 2 linie pochodzące od Jagiellonów) A to jest uproszczony schemat:Zofia Jagiellonka>Albrecht Hohenzollern>Albrecht Fryderyk>Anna Hohenzollern żona Jana Zygmunta elekt.brand.>Jerzy Wilhelm(1595-1640)>Fryderyk Wilhelm(1620-1688)>Fryderyk I Pruski(1657-1713)>Fryderyk Wilhelm I (1688-1740)>August Wilhelm Hohenzollern brat Fryderyka II Wielkiego>Fryderyk Wilhelm II (1744-1797)>Fryderyk Wilhelm III (1770-1840)>Wilhelm I ces.niem. (1797-1888)>Fryderyk III Hohenzollern (1831-1888)>Wilhelm III Hohenzollern (1859-1941)>Oskar Hohenzollern (1888-1958)>Wilhelm Karol (1922-2007) miał trójkę dzieci.
 5. Władysław Biały

  Moje dane na ten temat są następujące:"Nie udało się regentce (Elżbiecie Łokietkównie)osłabić opozycji wielkopolskiej, która wysunęła własnego kandydata do korony polskiej.Był nim książę gniewkowski Władysław Biały, ostatni potomek kujawskiej linii Piastów, z której wywodził się król Kazimierz. Ze względu na swój burzliwy żywot Władysław jest nazywany błędnym rycerzem. Po śmierci żony zostawił ojcowiznę Kazimierzowi Wielkiemu i, zmęczony licznymi peregrynacjami po świecie, wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Dijon w Burgundii. Tu zastała go wiadomość o śmierci Kazimierza. Wezwany przez Wielkopolan, mimo nieuzyskania papieskiej dyspensy od złożonych ślubów zakonnych, przybył w 1373r. do Polski i rozpoczął starania o koronę królewską. Z królewskimi aspiracjami Władysława wiąże się sprawa Janka z Czarnkowa, podkanclerzego Królestwa i znanego kronikarza. Dopuścił się on kradzieży z grobu Kazimierza insygniów grobowych, które w związku z wywiezieniem insygniów koronacyjnych przez Ludwika na Węgry- miały posłużyć do przeprowadzenia królewskiej koronacji, prawdopodobnie Władysława Białego. Został jednak złapany, pozbawiony urzędu i skazany w 1372r. na konfiskatę dóbr i banicję. Po pewnym czasie wrócił do ojczyzny, osiadł w Gnieźnie i zajął się pisaniem kroniki, stanowiącej rodzaj pamiętnika politycznego czasów andegaweńskich, czyli lat 1370-1384" dalej opis powrotu Władysława Białego i w końcu sprzedanie ojcowizny za 10 tysięcy florenów i otrzymanie w zarząd opactwa w Pannonhalma na Węgrzech o czym było wcześniej.
 6. Quiz Polska Piastów

  Według legend dynastycznych czeskiej,karantańskiej i polskiej założycielami dynastii mieli być oracze.Co symbolizuje postać oracza i co symbolizuje jego atrybut (radło lub pług)
 7. Quiz Polska Piastów

  Czy nie było to w 1252r. w przywileju dla Klemensa Jaksy z Ruszczy
 8. Quiz Polska Piastów

  Czy nie był to Otto I ?
 9. Przy jakiej okazji powstał paszkwil na króla zatytułowany "Uciekaj, uciekaj, biją!" i na którego króla był on napisany?
 10. Chodziło o to że autor tej relacji był anonimowy Vissegerd twoja kolej.
 11. Nie, jak mówiłem pytanie jest podchwytliwe dlatego może być problem ze znalezieniem nazwiska autora (mam nadzieje że ta podpowiedź trochę pomoże)
 12. Quiz Polska Piastów

  Chodzi o floreny Kadrinazi twoja kolej.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.