Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
bartekk

Poszukuję obiektywnej spójnej historii świata i Polski

Recommended Posts

bartekk   

Witam wszystkich

Szukałem na Waszym i innych forach odpowiedzi na moje pytanie ale bez skutku.

Chciałbym byście poradzili mi do jakich książek sięgnąć by poznać obiektywnie napisaną historię świata. Nie jestem hobbystą, raczej mam umysł ścisły, nie interesują mnie szczegóły historyczne, ale uważam, że warto znać historię żeby mieć większą świadomość, przełożenie pewnych faktów na współczesność i podstawową wiedze..

Konkretnie: Szukam maksymalnie kilku książek zawierających najważniejsze obiektywnie przedstawione wydarzenia z historii od początku świata z lekkim uszczegółowieniem na czasy od I wojny światowej do dziś, oraz odrębne pozycja uszczegóławiająca losy naszego kraju. Proszę o na prawdę najbardziej elementarną wiedzę w łatwo przyswajalnej formie dla człowieka, który chce mieć nieco większą świadomość i trochę wiedzy by nie być po prostu człowiekiem ,,bez świadomości''. Szukam obiektywnego spojrzenia na współczesny świat, chciałbym trochę odświeżyć wiedzę z czasów szkolnych, więcej rozumieć podczas podróży po świecie, mieć ogólne pojęcie, rozumieć lepiej świat.

Proszę wziąć na mnie poprawkę, nie jestem i raczej nie będę pasjonatem historii, interesują mnie zupełnie inne rzeczy, mam inne pasje, a piszę tutaj z praktycznego punktu widzenia i dla zaspokojenia wiedzy, chciałbym po prostu poukładać sobie pewne fakty, zobaczyć jak zmieniała się nasza cywilizacja pod względem technicznym, gdzie toczyły się najważniejsze wydarzenia, jak powstawały religie, podstawowe nurty filozoficzne, doktryny polityczne, najważniejsze wydarzenia, poznać genezę I i II wojny, poznać lepiej historię ostatnich dwustu lat, dowiedzieć się jak zmieniała się mapa świata. Zaznaczę że muszę to być pozycję dla laików, tłumaczące wszystko od zera, najlepiej z jakąś obiektywną genezą.

Proszę o pomoc

Edited by bartekk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do polski to Davies "Boże Igrzysko",a co do świata... historii całego świata nigdy nie poznasz. Życia Ci nie starczy. Wybierz sobie kraje, nie wiem, kulturę, którą chcesz poznać. A jak chcesz super pobieżnie i podstawy to są podręczniki szkolne.

PS. Skoro Cię nie interesuje historia to po co to czytać? Mnie nie interesuje chemia i nie uczę się nic o pierwiastkach.

Edited by secesjonista
poprawiono pisownię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bartekk   

Dziękuje za cenną wskazówkę.

Czy ja gdzieś napisałem, że nie interesuję mnie historia? Chemia nie jest przydatna w życiu codziennym, Historia tak.

Edited by bartekk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisałeś, że nie jesteś pasjonatem, ani nie jest to Twoje hobby. Zaprzeczasz sam sobie. To w końcu interesujesz się czy nie?

PS. Chciałbym dodać, że poznawanie historii nie kończy się na dwóch książkach. Nigdy się nie kończy :)

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites
bartekk   

pasjonat - ktoś oddany mocno danej dziedzinie, zazwyczaj mający ponadprzeciętną wiedzę w danej tematyce, poświęcający mnóstwo czasu danemu zagadnieniu, mający ogromną przyjemność i satysfakcję z tego, zajmujący się czymś przez wiele lat lub znaczącą część życia, czasem całe życie - tak widzę swoją definicję pasjonata

nie wyklucza to moim zdaniem tego że mogę interesować się innymi sprawami w mniejszym czy większym stopniu. I ja też mam taki stosunek do historii, jest ona ciekawa, potrzebna ale nie jestem jej pasjonatem, chciałbym ją znać na jakimś podstawowym poziomie sam dla siebie więc z tego samego wynika że w jakiś sposób mnie ona interesuję. A to że nie jest moim hobby? Że zajmują mnie inne rzeczy to nie wyklucza jakiesoś zainteresowania. Przeczytałem kilka książek historycznych jednak zawężały się one do konnkretnych wydażeń np. II wojna światowa - 1859 dni Warszawy itd. Znam historię w jakimś tam podstawowym stopniu z pewnymi dużymi lukami, wystarczającym dla szarego człowieka nie zajmującego się tym zawodowo, chciałbym to ugruntować pochylić się nad tym i tyle.

Dziwię się trochę Twojemu zdziwieniu, bo chyba każdy powinien znać w podstawowym stopniu fakty historyczne, żeby mieć pojęcie co robi na tym świecie i jak to się banalnie mówi nie unikać błędów popełnionych przez naszych przodków i żeby nikt nam nie wmawiał fałszu i próbował nami manipulować. Historię można napisać pod swój reżim co wiele Państw świata doskonale udowadnia. Zresztę i nasze podręczniki nie zawsze byłe zgodne z prawdziwą historią. Interesuję się polityką jak wielu Polaków, na tle dzisiejszych wydarzeń w Syrii, w Ukrainie, faktów z walki o wolność dla Polski łątwiej zrozumieć co się dzieję. Łatwiej mieć jakiś pogląd, Nie uważasz? To tylko przykład a aspektów jest mnóstwo. Nie każdy też musi pasjonować się historią bo dla wielu ludzi to nie ma znaczenia, różnimy się i to jest piękne ale doskonale wiesz że lepiej żeby ludzie którzy nami rządzą znali historię i potrafili wyciągać z niej wnioski niż potrafili wykonać skomplikowane reakcje chemiczne. I każdy na tym skorzysta. Dodam, że jestem młodym dwudziesto paro letnim człowiekiem, w szkole pewne rzeczy były niedopowiedziane, lub zajmowaliśmy się nie obraź się zupełnie nie potrzebną dla współczesnego człowieka starożytnością przez większość czasu, zamiast skupić się na latach od końca wojny w górę, bo to uważam za najważniejszą historię dla dzisiejszego przeciętnego człowieka.

Pozdrawiam serdecznie

Edited by bartekk

Share this post


Link to post
Share on other sites

To też ja tego nie neguję.

Powiedz co szczególnie by Cię interesowało? Bo pełnej historii świata nikt Ci nie przedstawi. Chyba, że spoktasz na Swojej drodze, któregoś z Bogów.

PS. Jeśli byś miał czas i chęć to - prponuję poznać naszą najdawniejszą przeszłość - tzn. kulturę Słowian. Świetna ksiażka Gieysztora "Mitologia Słowian", jeśli byś chciał poznać dzieje Rzymu - w końcu bardzo ważny dla późniejzej Europy - polecam książkę dobrą dla każdego Winnczuk, Jurkiewicz "Starożytni Grecy i Rzymianie". Kłopot w tym, że obie te ksiażki znajdziesz tylko na Allegro i w antykwariatach. Wracajac do Gieysztora tu masz przedsmak i zachętę w jednym (mojego autorstwa

http://mikolajbizon.historia.org.pl/2015/12/13/bogow-ciag-dalszy/

http://mikolajbizon.historia.org.pl/2015/12/12/perun-swietowit-rujewit-wszystko-jedno/

i

https://forum.historia.org.pl/topic/17918-w-zaswiaty/page__pid__259312#entry259312

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites

bartekk napisał:

nie jestem i raczej nie będę pasjonatem historii, interesują mnie zupełnie inne rzeczy, mam inne pasje, a piszę tutaj z praktycznego punktu widzenia i dla zaspokojenia wiedzy, chciałbym po prostu poukładać sobie pewne fakty, zobaczyć jak zmieniała się nasza cywilizacja pod względem technicznym, gdzie toczyły się najważniejsze wydarzenia, jak powstawały religie

Z tego fragmentu wynika iż Bartekk chce poukładać sobie chronologicznie wydarzenia historyczne. Pewnie jest dużo ludzi o humanistycznym zacięciu, co chcą sobie poukładać w głowie Tablicę Mendelejewa. To jest normalne zjawisko.

A co do historii Polski: proponuję tryptyk Jasienicy od "Polski Piastów" poprzez "Polskę Jagiellonów" aż do "Rzeczpospolita Obojga Narodów". To oczywiście subiektywizm histograficzny pana Jasienicy, ale warto go znać. Ale czy jest jakakolwiek pozycja co daje obiektywny obraz historii?

Co do historii świata: Historia świata w dwie godziny Lektor PL (Dokument), to film na youtubie. A co do książek: Historia świata w dziesięciu i pół rozdziałach, Autora niestety nie znam, sam tytuł kołacze mi się między uszami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

obiektywnie napisaną historię świata[...] obiektywnie przedstawione wydarzenia [...] Szukam obiektywnego spojrzenia na współczesny świat, [...] z jakąś obiektywną genezą.

Nie ma takiej książki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   

(...)

Nie każdy też musi pasjonować się historią bo dla wielu ludzi to nie ma znaczenia, różnimy się i to jest piękne ale doskonale wiesz że lepiej żeby ludzie którzy nami rządzą znali historię i potrafili wyciągać z niej wnioski niż potrafili wykonać skomplikowane reakcje chemiczne. I każdy na tym skorzysta. Dodam, że jestem młodym dwudziesto paro letnim człowiekiem, w szkole pewne rzeczy były niedopowiedziane, lub zajmowaliśmy się nie obraź się zupełnie nie potrzebną dla współczesnego człowieka starożytnością przez większość czasu, zamiast skupić się na latach od końca wojny w górę, bo to uważam za najważniejszą historię dla dzisiejszego przeciętnego człowieka.

Pozdrawiam serdecznie

Chyba jesteś skazany na samodzielne myślenie każda bowiem książka historyczna jest stronnicza. Jesteś chemikiem? Według mnie w historii najbardziej przydaje sie fizyka. Pewnie siedzialeś nie raz nad zadaniem z fizyki. Trzeba wówczas zapomnieć o swiecie i istnieje tylko to co jest nazwane danymi, analizujesz te dane i masz wynik. Tak samo jast z historią zbierasz informacje i na ich podstawie wyciągasz własne wnioski. Przydaje się również rachunek prawdopodobieństwa bo pomaga oryginalnie myśleć. Tam nie ma rzeczy niemożliwych, sa tylko rzeczy malo prawdopodobne a kiedy zaczniesz się nad nimi zastanawiać to dojdziesz często do wniosku że są bardziej prawdopodobne niżby się na początku wydawało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam bym tego lepiej nie ujął. Jak chcesz poznać dzieje świata, to po prostu, mój drogi musisz samemu po kolei czytać o następujących po sobie epokach w kulturach/państwach, które Cię interesują. Może Sowy Ci pomogą. Sława!

PS. Jakbyś potrzebował pomocy co do II WŚ, starożytnego Rzymu w okresie Cesarstwa lub Słowian - to chętnie pomogę.

Edited by secesjonista
poprawiono pisownię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bartekk   

Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi i szczerą pomoc. Mocno zastanawiam się nad ,,Boże Igrzysko'' - mam pytanie jeśli kupię na allegro używaną książkę wydanie np 1990 r. czy też wcześniejsze - . wyd ZNAK czy treść będzie identyczna nie cenzurowana zgodnie z dzisiejszym wydaniem?

Jeśli chodzi o resztę muszę się z tym przespać i przemyśleć, w którą stronę iść, chodź pewnie jeśli chodzi o świat bardziej poszedł bym chronologicznie epokami ale tak jak mówię, muszę to przemyśleć poczytać o książkach, które przytoczyliście i wtedy odniosę się do Waszych propozycji.

Bardzo bardzo dziękuję

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam kilka książek starszych z lat 80tych i 90tych. Nic im nie brakuje. Dwie kupione właśnie na Allegro.

Edited by secesjonista
poprawiono pisownię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.