Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

Alex WS   

Jako Ślązak nie do końca rozumiem dlaczego zostawiłeś tą dyskusję bez swojej opinii. Nawet urlopowany lancaster swoją wyraził. Jasno napisał, jestem Ślązakiem i Polakiem.

Nie zauważyłem bym coś od siebie tu nie wyraził.

Czyli ? Twoja sprawa Tomasz N czy odpowiesz.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Widzisz ja nie chcę być mniejszością etniczną. To mi się kojarzy z Cepelią.

A jako "tutejszy" jestem Ślązakiem ot tak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Bo to już było. Za PRL-u, za Sanacji. I było kulawe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Widzisz ja nie chcę być mniejszością etniczną. To mi się kojarzy z Cepelią.

A jako "tutejszy" jestem Ślązakiem ot tak.

Z Cepelią to może seriale w TVP. Zacne, sympatyczne etc. (..)jestem Ślązakiem ot tak.

A ja chciałbym aby takich Tomaszów i Aleksandrów było więcej. Odbudować ten region. Pamiętam iż w Pszczynie, pod pałacem, z obecną żoną łódką sobie pływałem. Gdy byłem obecnie to .. sorry, taki bardziej ściek to był a wyły z głośników reklamy salonów samochodowych. Myślałem iż w cukierni przy rynku będzie normalnie. Gdzie tam. Sorry, na tarasie z zamku widziałem wielbłąda, byłem absolutnie trzeźwy.

Tomaszu, mieszkasz w Pszczynie, jeżeli masz jakikolwiek wpływ na to, to błagam, przywróćcie to do stanu normalności.

Teren parku to teren otwarty. Ale to piękne miejsce powinno mieć jakieś wsparcie gminy, jeżeli chodzi o zadbanie o czystość. W środku, przy dawnej przystani dla łódek był bar piwny. Żal i wk... to były główne udczucia.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tomaszu, mieszkasz w Pszczynie, jeżeli masz jakikolwiek wpływ na to, to błagam, przywróćcie to do stanu normalności.

No cóż mnie się tu podoba (ale czego innego wymagać od właściciela wielbłąda).

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Alex W napisał

Dziadek - rodowity Hajduczanin, wcielony do Wehrmachtu, po zabezpieczeniu rodziny, uciekinier do armii Andersa.

Wujek - rodowity Schwarzwaldzianin - część obecnego Nowego Bytomia, proniemiecki, służący w Wehrmachcie z poczucia obowiązku jako czujący się obywatelem Rzeszy, nazistą jednak bym go nie nazwał. Obydwaj urodzeni przez I Wojną Światową.

W czasach, które już pamiętam i mogę opisać, panowała między nimi dalej wojna, święta wojna bez szans na rozejm.

Typowy obraz dwóch ludzi jednej narodowości, zamieszkujących teren który " zmieniał właścicieli"

Na Mazowszu coś takiego nie istnieje - tu jest Polska (ta w środku), która miała aż trzech właścicieli w okresie zaborów. Tylko mieszkańcy zawsze ich uznawali za wrogów.Takie problemy o których pisze Alex W mają zazwyczaj rejony przygraniczne.

Tylko Śląsk czy to był w granicach Niemiec czy Polski zawsze był Śląskiem. Ale że mniejszość?

Mając 8-9 lat byłem praktycznie dwujęzyczny. Z rodzicami rozmawiałem po polsku, z dziadkiem po śląsku a schodząc piętro niżej po niemiecku.

No to dobrze trafiłeś, bo człowiek taki potrzebny jest na forum. :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obecnie Alex WS jest wielojęzyczny - uważa, że "deeply" to sformułowanie z zakresu języka polskiego, a co najmniej gwary śląskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Obecnie Alex WS jest wielojęzyczny - uważa, że "deeply" to sformułowanie z zakresu języka polskiego, a co najmniej gwary śląskiej.

Taka luźna sugestia. Może by i solidny doktorat powstał z zakresu lingwistyki czy socjologii. Sorry, secesjonisto, przynajmniej byle jakie wyższe trzeba posiadać. Jeżeli się mylę to w pełni zwracam honor.

Chodzi mi o zrozumienie, li tylko i wyłącznie. A skoro Polska tego nie rozumie, to będzie jej problem, nie mój.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

No to może, secesjonisto, zapytam się wprost. Dlaczego NKWD razem z Polakami deportowało polskich Ślązaków ? Na to pytanie chciałbym uzyskać odpowiedź. Byli gorsi, źli, nie mówili czysto po polsku ???? Walczyli o tą ziemię i taka ich spotkała nagroda. Niektórych.

Teraz ja oczekuję odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Obecnie Alex WS jest wielojęzyczny - uważa, że "deeply" to sformułowanie z zakresu języka polskiego, a co najmniej gwary śląskiej.

Tak w sumie to trójjęzyczny. Ostatecznie tylko pisać mogę gdyż trochę ciężko się z trzema językami usta otwiera.

No i po co takie złośliwości ? Administrator lepiej się poczuł ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

P.W. jest dobrym miejscem na komunikację z administratorem, problem w tym, ze Alex WS nie wskazał jakie to konkretne linki chciałby usunąć. Te do The World Factbook CIA również?

secesjonista.

No to ciekawostka. Skoro ten do CIA łamie jakieś prawa to także. Podważanie swojej niewątpliwej inteligencji nie przystoi.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro Alex WS uważa, że problemy Polski nie są jego problemami, to problematycznym wydaje się jego deklaracja, że czuje się Polakiem. Dla większości Polaków problemy własnego kraju są ich problemami. Przynajmniej dla tych odpowiedzialnych.

Skoro ktoś postuluje by państwo polskie łożyło na naukę gwary śląskiej, i ten ktoś opisuje siebie m.in. jako Polaka, to mam prawo zwrócić uwagę czemu taka osoba nie kultywuje swego rodzimego języka. Albowiem pisanie na polskim forum "deeply" nijak się ma do języka polskiego i gwary śląskiej. A nie jest to słowo, które trudno by zastąpić polskim odpowiednikiem jak to jest w przypadku takich nowości jak np. webdeveloper.

Nie wiem czemu do mnie kieruje Alex WS pytanie o powody deportacji? Czyżby sądził, że byłem ich inicjatorem?

Poza tym jest odrębny temat o owych deportacjach, tylko że tam, kiedy doszło do konkretów Alex WS niezbyt wiele miał do powiedzenia, a to co miał wzięte było z sufitu, innymi słowy poza faktem istnienia deportacji Alex WS niewiele o ich charakterze wie.

Na pytanie dlaczego, odpowiem jednak tu:

forum.historia.org.pl - "Deportacje Górnoślązaków do ZSRR"

Ostatni wpis Alex WS został przeniesiony do stosowniejszego wątku, czyli do tematu "Deportacje Górnoślązaków do ZSRR".

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Albowiem pisanie na polskim forum "deeply" nijak się ma do języka polskiego i gwary śląskiej.

No jakież to prawdziwe i historyczne wręcz. Administrator negując mnie jako Polaka, w retorykę jednego narodu i jednej racji się wpisuje. Jakże to deeply frasujące.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Administrator to jest tu jedynie od porządkowania, zatem jeśli już to: secesjonista.

A secesjonista nie tyle neguje - co zastanawia się jak to jest, że Alex WS nie widzi sprzeczności w swych wypowiedziach. Z jednej strony pisze, że: "... broniłem polskiej racji stanu. Tak się Ślązak potrafi zachować...", z drugiej strony zauważa, że jak coś będzie problemem Polski to to nie jest jego problemem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.