Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Jakby to powiedzieć. Operę tylko raz, operetkę to już lepiej ale jakoś fanem nie jestem, delikatnie to ujmując.

No ale już muzyka klubowa, dawny Kocynder, Genesis Kato. Gdzie Rzym, a gdzie Krym.

Czy w czasach p. Bodo ten język nie był inny ? A jakże, był inny.

No to jesteś do przodu, choć zapewne była to operetka po polsku nie po śląsku.

Ale to jest zgodne z modelem "śląskim" kultury, w którym ta wyższa jest w aktualnym języku "urzędowym".

Czyli może Ślązak uczestniczyć też w kulturze wyższej, np pisząc sztukę, książkę itd po polsku czy niemiecku, słuchając w tym czasie Szołtyska i podgryzając krupniokiem, pozostając w zgodzie z modelem. I czy powstałe w ten sposób dzieło jest mniej śląskie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Jakby to powiedzieć. Operę tylko raz, operetkę to już lepiej ale jakoś fanem nie jestem, delikatnie to ujmując.

No ale już muzyka klubowa, dawny Kocynder, Genesis Kato. Gdzie Rzym, a gdzie Krym.

Czy w czasach p. Bodo ten język nie był inny ? A jakże, był inny.

No to jesteś do przodu, choć zapewne była to operetka po polsku nie po śląsku.

Ale to jest zgodne z modelem "śląskim" kultury, w którym ta wyższa jest w aktualnym języku "urzędowym".

Czyli może Ślązak uczestniczyć też w kulturze wyższej, np pisząc sztukę, książkę itd po polsku czy niemiecku, słuchając w tym czasie Szołtyska i podgryzając krupniokiem, pozostając w zgodzie z modelem. I czy powstałe w ten sposób dzieło jest mniej śląskie ?

No żeś się zawziął z tymi szlagrami Szołtyska i krupniokiem. Chociaż wolę krupnioka od kiszki, kiszka za sucha.

Kryptoreklamy nie chcę uprawiać ale kilku blogerów mógłbyś poczytać, naprawdę sympatycznie pisują o tym naszym Śląsku. Ślonsku, Szląsku - interpretacja dowolna.

Opera, operetka i temu podobne zwykle po polsku nie są pisane. Weźmy taką matematykę, królowa nauk, język uniwersalny. 2+2 jest zrozumiałe w każdym kraju.

Dopisek. W ramach buntu 40-latka rezygnuję z Mercedesa. Wybieram Lexusa. Źle to będzie w BRD przyjmowane ale trudno.

Polska służba zdrowia, dlatego ze sportu musiałem zrezygnować. Ja z tym krajem jestem rozliczony, za edukację, zapłaciłem wielokroć więcej w podatkach. Rzeczpospolita, kraina wyśniona mych rodzicieli. Nibylandia.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga porządkowa: kiedy ktoś spojrzy na tytuł tematu niechybnie zauważy, że jest to wątek o śląskiej mniejszości etnicznej. Jakkolwiek pojemny jest to temat, na pewno nie jest to blog Alex WS. Nie sądzę zatem by w zakresie tematycznym mieściło się to: jak Alex WS zabawił się z kolegami, jakim samochodem jeździ, jakiego koloru posiada pas, czy: dlaczego musiał zrezygnować ze sportu itp.

Jeśli Alex WS odczuwa tak nieodpartą ochotę powiadomienia nas o szczegółach ze swego życia proszę założyć odpowiedni wątek w dziale "Hyde Park" w subforum "Użytkownicy o sobie".

Podobnież z tematem nic wspólnego nie ma: to jak odbierani są Polacy w Holandii, kto "buchnął" luksusowe samochody w Berlinie czy brak pomocniczego pasa na danej autostradzie, że o Jakubie Szeli nie wspomnę.

Zatem niech Alex WS wykaże znacząco większą dyscyplinę w swej twórczości.

I by było jasne, patrząc na doświadczenia z Alex WS: polemika ze mną co do powyższych uwag - w tym temacie nie będzie tolerowana. Ewentualne uwagi proszę kierować na P.W.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No żeś się zawziął z tymi szlagrami Szołtyska i krupniokiem.

Masz rację, nie wszędzie da się. Bo jak je wziąć do teatru czy operetki ?

Opera, operetka i temu podobne zwykle po polsku nie są pisane.

A tu bym polemizował. Chociażby takie "Galileusze i gorole" Bogusławskiego są już z XVIII w.

Weźmy taką matematykę, królowa nauk, język uniwersalny. 2+2 jest zrozumiałe w każdym kraju.

To akurat jedynie arytmetyka, zresztą obecnie słabo rozumiana bez kalkulatora. Kudy do rozumienia wyższej matematyki.

Poza tym przy większych liczbach się nie sprawdza. Dla przykładu OFE przekazały do ZUS 153 150 000 000 zł. A dług publiczny w wyniku tej operacji obniżył się o 130 000 000 000 zł. Absolwenci Akademii Ekonomicznej chyba nie mają problemu to wyjaśnić.

A tak na koniec. Przeglądnąłem sobie dziś w kawiarni "Jaskółkę śląską" i tam chyba tylko dwóch autorów pisało po śląsku. 90 % gazety było literacką polszczyzną. Jak widać i RAŚ-iowi to nie wadzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Tomaszu, ja nie jestem RAŚ. Kocham tą ziemię, chce dla niej jak najlepiej. Mnie interesuje ziemia, jej przyszłość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

No żeś się zawziął z tymi szlagrami Szołtyska i krupniokiem.

Masz rację, nie wszędzie da się. Bo jak je wziąć do teatru czy operetki ?

Opera, operetka i temu podobne zwykle po polsku nie są pisane.

A tu bym polemizował. Chociażby takie "Galileusze i gorole" Bogusławskiego są już z XVIII w.

Weźmy taką matematykę, królowa nauk, język uniwersalny. 2+2 jest zrozumiałe w każdym kraju.

To akurat jedynie arytmetyka, zresztą obecnie słabo rozumiana bez kalkulatora. Kudy do rozumienia wyższej matematyki.

Poza tym przy większych liczbach się nie sprawdza. Dla przykładu OFE przekazały do ZUS 153 150 000 000 zł. A dług publiczny w wyniku tej operacji obniżył się o 130 000 000 000 zł. Absolwenci Akademii Ekonomicznej chyba nie mają problemu to wyjaśnić.

A tak na koniec. Przeglądnąłem sobie dziś w kawiarni "Jaskółkę śląską" i tam chyba tylko dwóch autorów pisało po śląsku. 90 % gazety było literacką polszczyzną. Jak widać i RAŚ-iowi to nie wadzi.

Absolwenci AE czy obecnie UE dają radę, jeżeli chodzi o operacje na liczbach, nawet wysokich. Raz, zabieg księgowy, dwa, znikoma część części niewielkiej, ewentualnej emerytury.

Dwóch autorów pisało po śląsku. Ale pisało.

Szlōnski kerhof

Intrōdukcyjõ - napōczyntŏ utrōpa

Ciynszkō sie asić kripla dōbijaniym

Lepij rozbuchać insurgyncke haje

Szlōnzōkōwi gōdać co je Pōlōkym

Burgerōm ze Projzy fanzōlić baje

Pōlskō ze szplitrōw reanimōwali

I wyszuō cō bydōm sie land rolniczy

Za Szlōnzkō granica durch filōwali

Na gruby i masny gyszeft hutniczy

Entanta niy pszōua tym cō przegrali

Cysōrstwa ze Ōjrōpy popadauy

A Francuzy echt Niymce ôbcinali

Erbli Alzacyjō a Szlōnzek chciauy

Wilsōn prezidynt plebiscyt wynōkwiō

Szlōnskegō landu gryncnym ze Pōlŏkym

Histōryjõ tyn welōng zapamjyntŏ

Kōncek Szlōnska kuplujōm ze Polokym

Chōcia we tym kōncku Szlōnska Gōrnegō

Pōlōk erbnōu wjelgi gyszeft wōnglōwy

Glikym - gruby niy nŏleżōm do niegō

Fiskalnie ynō ta gōnzka szkubauy

Tysz tō samō sie tyczy inkszych astōw

Gyszeftōw : hutōw zielazua, cinkōwych,

I kupru , blaju abō inkszych werkōw

We nich i grajfnych fachmanōw robōtnych

Tegō zygarka kerty afje dali

Niyszuō tak lekō Pōlōkōm zmarnōwać

Bō tyn "zygōr" bōu internacjōnalni

Musiōu ordnungu Szlōnski Syjm wahować

A Syjm tyn bōu sie gospōdōrzym grajfnym

Autōnōmicznegō landu Szlōnskegō

Wsparty "Sztatutym" korupcyji sztajfnym

Dōwōu podatki dlŏ skarbu Pōlskegō

Syjm Szlōnski bōu echt sie wahtyrz "skarbcōwy"

Kasa dōwōu na administracyjō

Tysz szpitale , policyjō i szkōuy,

Kōmunal i tysz fest transzpōrt rozwijŏ

Jak nadciōngō wojna Szlōnzek kuplujōm

Nazōt je Ōberszlyjzyn zmianōwany

Gyszeft bez wojna juzaś rozwijajōm

Bez aliantōw niy je ôn szterōwany

Rus tysz niy zrojbrōwōu majlandu Szlōnska

Wjela utrōpy spōchōu autōchtōnōm

We tym mjōu wjelgō pōmōc ôd Pōlŏka

Byfyjlym ruskim nim administrujōm

Prō sowjeckō sam administracyjō

Wahuje cōby Rusa niy szterōwać

Prawje wszystek wōngel Rusōm pōsywō

Zieiazuō, cink, kupfer mŏ Rus dostōwać

Sztyrsziescisztyry rōki sam amtujōm

Pōtym jak "Sowjety" blank splajtōwali

Rajzujōm nazōt , Pōlōki dych majōm

Te we "gyszynku" Pôlokōm Szlōnsk dali

Ôbstōwō sie Szlōnzek za Stary Pōlski

Wojynnō kōniōnktura mu pōmōgŏ

Niyskōrzi je ôn jak tyn "plynny" Ruski

Wyeksplōatōwany rabunkōwō

A Pōlōki winōm Rusa za wszyskō

Szlōnskō gospōdarka prywatyzujōm

Postkōmunista kupuje za frikō

Zuōtō kura zarżli - beztō plajtujōm

Na kerhōwach je jednakō

Jak jake krojce, gruben-turmy stōjōm

Nad szachtōm kolcō sie wjyncy niy zwyrtŏ

I niy weksluje ze ladōngym szolōm

Ta umrzitō gruba zantym zasutō

I jusz żŏdyn niy zhanguje do szachty

Bō na grubje sztajger skarbnik krōluje

We cechōwni mszŏ do "ôstatnij szychty"

Cōuki manszaft tam rzykō tō sztimuje

Tak gruba za grubōm kōinczy fedrunek

Elwrami : berkmōny, murcki, hajery

A wjyrch pō grubach tōtalny ankrunek

Tŏni Ōst wōngel sztaluje sam szpery

Tak tō zaware grubōw poradziesiōnt

Niykere ze "bujnym wōnglym" sztōpujōm

A erklerujōm tym rylōm jak dziciōm

Cō rechty "ekōnōmije" fungujōm

Tō samō hutōw a fabrykōw tyczy

Dō kerych prawje nie inwestōwali

A technōlōgijŏ ô zmajana ryczy

I tak tysz Szlōnzki gyszeft zajechali

Szlōnzŏk wjy co tak we gyszefcie bywō

Kedy erbnie sie cudzy majland srōgi

Kery rabunkym "indzi" sie nazywŏ

Chōcia kolōnijōw mijō cajt dugi

Padajōm jak sōm czegō niy postawisz

Tō sie durch ynō bydziesz komōrnikym

Jak cudzy majland rojbrōwō zagrabisz

I tak sie trefisz z Pōnboczkōwym biczym

Na Szlōnzku Gōrnym erda je giftowŏ

Zawarte gruby, huty a fabryki

Mōdy Szlōnzōk na saksy wyrajzōwōu

Cōby fetnie sie mjeć tysz na pynzyji

Tauzyny Szlōnzōkōw dōpyl V majōm

Bō niyjedego szlechtujōm te sōuwa

"Nacyje niy mōcie"- durch im gōdajōm

Tysz cō jynzyk szlōnski tō pōlskō mōwa

Defetystycznō robi sie wizyjō

Tysz "Febōutyn" - ōd gyrychtu dlō SONŚ'a

A Syjm bauamōntnie prōblym pomijŏ

Ze nim SN a Prezidynt tysz mōncōm

A Ōjropejczyk sie niy forszteluje

Cō durch we Pōlsce je nacjōnalizmus

" Pōlskŏ je dlō Polōkŏw " nazi suje

A we Pōlsce je ynō patriōtizmus

Sztich ôptymizmu

A we konkluzyji tsza podsumōwać

Idzie cajt ruchu dlŏ naszy nacyji

Szlōnskich hanszryftōw tera tsza nazbjyrać

By zbyć recht wōlby syjmōwy sesyji.

Trza hōndettauzynōw a jedyn handszryftōw

Cōby dō Syjmu bōua petycyjō

Potym lobbingu i syjmōwych knifōw

I wywelōwać ta naszŏ nacyjŏ

Jakō Pōlske burgery chcymy ynō

Cōby gyrychty nōm niy brechōwauy

Kōnstytucyjnyegō ferajnōwaniō

Tysz gŏdka a nacyjŏ uznōwauy

A jak sie yntlich tyn prōblym zgōdzymy

To zrychtujymy sie ganc do welunku

Do regiyrōngu lokal przistōmpjymy

Potym do Syjmu naszych zwelujymy

Niych tysz nōm Szlōnzŏkōm egal niy bydzie

Fōrszteluj sie cō mōgesz we zidlōngu

Pōmōsz frajwilich - handszryftōw przibydzie

Mjan, adresōw, tysz peseli we szrajbōngu.

Jak jusz sie tak ganc skōnsōlidujymy

To bydzie nōm lekszy Szlōnzek retōwać

Lokal regiyrōng sami zwelujymy

I tysz niy dōmy sie żŏdnymu spodōbać

Katōwice april 2014 - Szrejbōng : Zyguś

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Tomaszu, ja nie jestem RAŚ. Kocham tą ziemię, chce dla niej jak najlepiej. Mnie interesuje ziemia, jej przyszłość.

Po angielsku o polskiej gospodarce w latach 1989 - 2012 i perspektywach na przyszłość:

http://elibrary.worldbank.org/doi/pdf/10.1596/1813-9450-6639

Tutaj wywiad po polsku z autorem:

https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/finanse-publiczne/bank-swiatowy-nadchodzi-czas-dla-polski-najlepszy-od-500-lat/

https://www.google.pl/search?q=Poland%27s+New+Golden+Age&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=8jJQU8T1KsaI8QfKzYGIAg

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
miran   

Ja z tym krajem jestem rozliczony, za edukację, zapłaciłem wielokroć więcej w podatkach. Rzeczpospolita, kraina wyśniona mych rodzicieli.

Gorycz rozumiem ale nie wszyscy Polacy są tacy źli. Zobacz jak ja bronię twego punktu widzenia. Powód dosyć prosty, pewien dobry kumpel, Ślązak, w zasadzie mi życie uratował. Stąd pewnie we mnie taki sentyment i pewne wyczulenie. A że lubię sobie polskie fora historyczne czytać to już inna sprawa. Jestem nim, tak jak i Ty i mój kumpel ze Śląska więc trzymajmy się razem. Co do tego zaproszenia do odwiedzenia zabytków Górnego Śląska, tak rzuconego na szersze gremium to może uda mi się kiedyś skorzystać. To jak, trzymamy się Poznaniak i Ślązak ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Sztama z wiarą jest możliwa. Zacznijmy od nas. Gdy się jednak wybierzesz a akurat na Śląsku będę to ugoszczę. Pozdrawiam serdecznie.

PS. Właśnie granice przekroczyłem i gnam do domu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Co do wierszy Aleksie. Przewagą śląskiego nad polskim jest to, że w nim hajmat nie rymuje się z sznitą. Ale temu chłopu udało się to zrymować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Każdy wiersz to może być byle jaki - zobacz Młoda Polska na serwetce pisane. Skoro uważasz, że poprzez Ślązaków tylko plebejskość przemawia to ja to przyjmuję. O kwestiach samochodowych nie pisałem aby się chwalić ale aby pokazać iż taki pro-niemiecki nie jestem.

Tomaszu, skoro są tą plebejskością, no to rzeczywiście, szkoda czasu i uwagi. A może jednak się mylisz i ta jaskółka śląska to coś fajnego i nowego ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Co do wierszy Aleksie. Przewagą śląskiego nad polskim jest to, że w nim hajmat nie rymuje się z sznitą. Ale temu chłopu udało się to zrymować.

Heimat to jest słowo nieprzetłumaczalne na język polski. Idźmy dalej, edelweiss. Trudno to spotkać nawet na północy Niemiec.

Przetrwał jednak ten Ślązak, autochton, a jednak uważający, że RP coś jest dłużna Ślązakom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

To tak poniekąd tych Ślązaków. Nawet mnie już to nudzi.

No to Tomaszu jak ma się to nie oddanie nawet guzika do wywózki polskiego złota, także śląskiego. Podpowiem iż przez Rumunię się podobno kurzyło. Kurzydło także się podpiął podobno ale to może tylko pogłoski. Teraz włączając ekonomię. Czy kompensata naszego złota za stacjonowanie wojsk i tak generalnie słabą pomoc w odzyskaniu niepodległości była uczciwa ? O armii Andersa nie wspomnę ale już wiem gdzie śp. służył wcześniej.Jaki stan osobowy u Andersa to by Ślązacy - moglibyście się zdziwić. Nie napiszę tego secesjonisto. Finlandia. Nawet poznałem jednostkę, oznaczenie statku szpitalnego do Hamburga. Feldfebel w Wehrmachcie i wrócił jako podoficer wojska polskiego. Podpisał lojalkę i do dawnej pracy. Koniec wojny - oprócz wywózki jego brata.

To teraz ciekawy jestem wyceny, pod tą kompensatę, udziału w tym dywizjonu 303, ilości zestrzeleń przyjaciół Czechów a szczególnie los generała Sikorskiego, jego śmierci, braku aprobaty do Powstania w Warszawie. Czy tolerancja w calu i rozmiarze haubic jest najważniejszy czy raczej wyjaśnienie śmierci głównodowodzącego Sikorskiego ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Tomaszu, nie przejmuj się. Skoro tak uparcie i z dobrym skutkiem negujesz tych Ślązaków to poczuj się wolny. Nie jesteś nim. Mam nadzieję iż ulżyło.

Pewnie kolejne ucieczki czekają na zbadanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

A na tą "sznite ze tustym" to ktoś musiał pewnie ciężko pracować. Nigdy bym się nie podjął pracy w kopalni, preferuję okna.

Nie chciałem być niesympatyczny, tutaj wypada przeprosić, długa droga i zmęczenie.

Przedstawiłem tylko, przedstawiam, mój punkt widzenia. Nie robię tego na forach niemieckich ale polskich bo jestem Polakiem. To, że czasami krytycznym to już inna sprawa. Świat wobec mnie czy Ślązaków także jest krytyczny więc niech się to kompensuje. Zabezpieczeniem tej transakcji niech będzie rzeczywisty wkład Ślązaków w budowie RP. Chociaż, jakby tak się zastanowić to przewłaszczenie na zabezpieczenie już nastąpiło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.