Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Tybcia wypociny prosto z jego mandoliny

Rekomendowane odpowiedzi

Cytuj

Chcesz poznawać nowych ludzi, nauczyć się „surviwalu” w ujęciu wczesnośredniowiecznym

 

Albo: "survival" albo: "surwiwal", na pewno nie tak jak to zapisał Tyberiusz, bo to od starofrancuskiego "souvivre", z łacińskiego "supervivere".

Mam takie podejrzenie, że jeśli strona na Facebooku nie wystarczyła to blog Tyberiusza - frekwencji też nie zwiększy.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Falukner to to nie jest...

 

Skierowali się w stronę wschodniego ściany umocnień

Gramatyka.

Sława, bracie! 

Popularne zawołanie pośród rekonstruktorów dawnych Słowian i całkowicie wymyślone współcześnie.

 

Dochodząc do niej, zaważyli, że Dobromira i córki, rozmawiają...

Na jakiej wadze "zaważyli"?

Świetosław, zwrócił się do  chłopaka...

Albo Świętosław albo Świetosław.

 z polecenia wojewody

 Co wiemy o istnieniu takiego urzędu w IX wieku?

Odebrali od niego, wcześniej zamówione, miecz, hełm, langsaks, umbo do tarczy i groty do strzał. Miecz, był bardzo  pięknie wykonany. Rękojeść, otoczona była złotym drutem, a jelec i trójdzielna, również złota głowica, były misternie zdobione.

Niezwykle bogaty był ów Falimir, jakie znamy przykłady broni z IX w. ze złotymi głowicami, jelcami i złotym drutem wokół rękojeści?

szyszak z końska kitą, tkaże był zdobiony

Może: końską i także?

Ortografia.

Tak dużego jelenia, jeszcze  nie złapałem! 

Złapano czy upolowano?

A teraz muszę was przeprosić. Jestem skonany... - to mówiąc, poszedł spać, a w jego ślady, niedługo potem, poszła reszta domowników

Zupełnie bez sensu, gość wyznacza rytm codzienności. Gdzie poszedł spać?

To gospodarz wyznacza czas spoczynku i miejsce dla gościa.

Następnego dnia, podczas gdy Świętosław poszedł rozdawać wici,

Gdzie w źródłach znajdziemy informację by wici roznoszono po chałupach?

O, stryj  Świętosław, sława!

Ówcześni Słowianie nie znali terminu: "stryj".

 widzę, że wytrawny z ciebie łowca

Ówcześni Słowianie nie znali terminu: "wytrawny".

 ciął go saksem.w prawą reke

Co robi tu kropka - nie wiem, to pewnie jedynie niechlujstwo językowe. Zamiast: "reke" proponuje: "rękę".

Ortografia i interpunkcja.

Nie szukamy kłopotow

Wydawałoby się, że umiejętność posługiwania się polskimi znakami diakrytycznymi jest powszechna u Polaków, a jednak - nie. 

Kolejny przykład niechlujstwa językowego.

Odebrali od niego, wcześniej zamówione, miecz, hełm, langsaks (...)
ciął go saksem

Jak na Słowian, całkiem dużo tu germańskiej broni.

Mknęli z nadludzka prędkością

Ja bym napisał: "nadludzką"...

Ortografia.

A z ciekawości - są jakieś źródła mówiące, że Słowianie poruszali się z taką prędkością?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, miałem okazję rozmawiać z Panem Pawłem Szydłowskim (...) Mój oponent wykazał się, prócz braku znajomości zasad pisowni ojczystego języka, brakiem elementarnej kultury

O tempora, o mores...

żeby to właśnie akurat Tyberiusz musiał się skarżyć na poziom polszczyzny w dyskusjach na Facebooku. Na ale jak już jesteśmy przy wpisach na tym portalu, to w jego własnym wpisie:

Cytuj

Stenopis spotkania Julien'a Brayan'a w Mc Millin Academic Theatre na Uniwersycie Columbia w Nowym Jorku, 14 listopada 1938.

 

w jednym zdaniu udało mu się popełnić cztery błędy językowe i jeden merytoryczny. Zatem zapis odmiany to: "Juliena", "Brayana"; "McMillin" - bez spacji (chodzi tu o  jednego z głównych fundatorów nowojorskiej Columbia Business School, którym był - Emerson McMillin), no i oczywiście: "Uniwersytecie".

Błąd merytoryczny: znany nam dokumentalista i fotograf, któremu zawdzięczamy szereg unikalnych materiałów z oblężonej Warszawy, nazywał się  Julien Bryan, a nie: "Brayan".

 

Cytuj

Autorowi chyba się coś pomyliło. Od kiedy to filmy z serwisu YouTube mogą uchodzić za rzetelne dowody w sprawach historycznych?

 

A od kiedy nie są?

Jeśli na YouTube obejrzymy materiał filmowy autorstwa wspomnianego Bryana to przestaje mieć on walor dokumentu pozwalającego poznać przeszłość? Jeśli profesor Andrzej Buko, członek Rady Naukowej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, zaprezentuje na tym kanale filmową relację z jakichś badań terenowych, to zdaniem Tyberiusza nie będzie można tego użyć za dowód w sprawach historycznych? 

Oczywiście, są "miejsca" z których informacje należy traktować z większą nieufnością, ale i opasłe tomiszcze pełne przypisów, z obszerną bibliografią, napisane przez osobę ze stosownym tytułem naukowym - niekoniecznie gwarantuje nam odpowiednią wartość merytoryczną.

Zatem, może lepiej zamiast postponować kogoś za to, że opiera się na materiale zamieszczonym w takim a nie innym medium, skupić się na krytyce zawartych tam treści?

 

Cytuj

Napisać tu jeszcze wypada, że ani Wenedowie (germańskie plemię)

 

Napisać wypada, że chyba tylko Tyberiusz ma taką pewność, że to germańskie plemię. Poważniejsi badacze już w tej kwestii nie są tak zgodni i nie wypowiadają się tak autorytatywnie.

 

Cytuj

Od kiedy to Cezar nad czymkolwiek panował? Nie był cesarzem, tylko dyktatorem, wiec nad niczym nie panował.

 

A ja nie bardzo rozumiem o co te kruszenie kopii? Tyberiusz uważa, że będąc dyktatorem nie można "panować"? Tak konstatacja tyczy się tylko starożytnego Rzymu czy i innych czasów? Termin panować ma wiele znaczeń, i nie oznacza li jedynie uprawnień najwyższego władcy. Historia zna wiele przykładów władców, którzy nie panowali nad podległymi mu krainami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Od kiedy bitwa w lesie Teutoburskimnazywana jest "klęska Wariana"?

 

Chyba: "klęską", bo w języku polskim nie zaniknęła jeszcze odmiana. 

Od całkiem dawna... jest to kalka językowa, proponuję porównać: Vasile Lica "Clades Variana" and "Postliminium", w: "Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte", Bd. 50, H. 4 (4th Qtr., 2001).

No to czekamy teraz na sprostowanie na blogu, że zarzut wynikał z niewiedzy Tyberiusza...

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyberiusz postawił zarzut, nie moja wina, że okazał się zupełnie nietrafiony. Zatem to autor wpisu na blogu: "pociska dyrdymały" i nie potrafi się nawet przyznać do błędu. No ale nie ma się czego zbytnio czepiać, wreszcie sam Tyberiusz ma dość ambiwalentny stosunek do swej pisaniny nazywając ją: "... wypocinami". 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.