Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Jak sprytnie omijano PW w filmie za PRL

Rekomendowane odpowiedzi

Scenarzyści "Polskich dróg" sprytnie ominęli temat Powstania Warszawskiego uśmiercając głównych bohaterów tuż tuż przed 1 sierpnia 1944. W "Zakazanych piosenkach" PW powstanie pokazano jakby z daleka, tylko parę scen ( i to dość stereotypowych) i koniec. Jeśli mnie pamięć nie myli - w "Czterech pancernych i psie" pominięto analizę PW wysyłając bohaterów do szpitala - tu się jednak mogę mylić.

A jakie jeszcze znacie filmy i seriale z czasów PRL które omijają PW, chociaż mogłyby je pokazać ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ale adamhistoryk chce coś w ten sposób udowodnić, czy interesuje go to ot tak po prostu?

Jeśli mnie pamięć nie myli - w "Czterech pancernych i psie" pominięto analizę PW wysyłając bohaterów do szpitala - tu się jednak mogę mylić.

Przymanowski w książce umieścił jakiś większy opis Powstania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale adamhistoryk chce coś w ten sposób udowodnić, czy interesuje go to ot tak po prostu?

Z ciekawości temat założyłem. Nie mam zamiaru nic udowadniać. Przecież jest "Kanał" , "Godzina "W"", "Kolumbowie" - filmy jak najbardziej robione w PRL. Tylko czy oprócz wymienionych jakieś inne filmy są, co mogłyby się dziać w czasie PW, ale scenarzyści chcieli inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A zna adamhistoryk wspomnienie scenarzystów sugerujące konieczność omijania takiej tematyki? Bo nie wiem jak mamy udowodnić "niezaistnienie P.W" w danym filmie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A to Secesjonista myśli że scenarzyści takiego serialu jak "Polskie drogi" by się odważyli powiedzieć że mieli prikaz odgórny, aby zakończyć scenariusz przed 1 sierpnia 1944. O, pan Morgenstern ( co prawda reżyser, ale mógł konsultować scenariusz) mówi

( cytat za: filmpolski.pl): ""Jest to kontynuacja o nieco odwróconej chronologii. "Kolumbów" poświęciłem tylko losom żołnierzy Armii Krajowej. W "Polskich drogach" obszerniej zajmujemy się lewicą społeczną, nie zapominając o ugrupowaniach AK" - tłumaczył reżyser w jednym z wywiadów". Nie zapomniał o AK, ale odwrócił kolejność zdarzeń. Daje to do myślenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie myślę, że dziś powiedzenie czegoś takiego żadną odwagą nie jest, a ktoś powiedział, że: "jemu kazali unikać tego fragmentu II wojny światowej"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
w "Czterech pancernych i psie" pominięto analizę PW wysyłając bohaterów do szpitala - tu się jednak mogę mylić.

Nie wiem, nie jestem znawcą tego filmu. Pamiętam jednak scenę, gdy "czterej pancerni" spoglądają z prawego brzegu Wisły na płonącą Warszawę. Dobrze wyreżyserowana, robiła duże wrażenie. Trzymając się choć trochę relaliów Brygady Pancernej chyba nic więcej dla upamiętnienia Powstania nie dało się zrobić. Przymanowski (pozdrawiam Albinosa) też tam w swej książce wątku powstańczego nie umieścił, bo wprawdzie uprawiał beletrystykę historyczną ideologicznie zorientowaną, ale jednak nie "historical fiction".

Jeśli chodzi o "Zakazane piosenki", to w moim odbiorze scena z żydówką, śpewającą "Warszawo ma..." robi na tyle wielkie wrażenie, że faktycznie - scen zwiazanych z Powstaniem '44 nie pamiętam.

A jakie jeszcze znacie filmy i seriale z czasów PRL które omijają PW, chociaż mogłyby je pokazać ?

Nie bardzo rozumiem tak postawioną kwestię? To brzmi, jakby jej autor uważał, że w każdym filmie należało się odnosić do PW. Np. w "Cztedziestolatku" nie odniesiono się do sprawy PW, a przecież można było !!! To jakiś zarzut?

SŁOŃ A SPRAWA POLSKA ???

Ale skorzystam z okazji, by przypomnieć filmy i seriale z czasów PRL, które dotyczyły PW, chociaż mogły nie dotyczyć:

"Kanał",

"Kamienne niebo",

"Kolumbowie" - 5 części, i pewnie inne, których tytułów w tej chwili sobie nie przypomnę.

Natomiast przypomnę sobie - i skorzystam z tej okazji, by po raz kolejny zaprzeczyć tezie, iż tematyka PW była przemilaczana w epoce realnego socalizmu, a nawet wspominanie o tym wydarzeniu powodowało narażanie się na represje.

Co roku za mojej pamięci, a w ramach PRL obejmuje ona okres od 1968 roku, 1 sierpnia każdego roku o godzinie

"W" zaczynały wyć syreny alarmowe we wszystkich, socjalistycznych zakładach pracy. Na ten dźwięk stawały autobusy, tramwaje i samochody. Miasto zamierało, aż wybrzmiał sygnał syren. A trwał chyba z 5 minut, nie te 60 sekund, co dziś - o ile ktoś go w ogóle włączy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Mnie się zdaje, że chodzi o sytuację jak w opowiastce z Dumasem, gdy ten pisywał powieści w odcinkach i gazeta chciała zerwać z nim kontrakt to tak zaplątał swojego bohatera, że ten wylądował w skrzyni na dnie morza. Wszyscy chcieli się dowiedzieć co dalej a nikt nie chciał podjąć się kontynuowania powieści więc wydawnictwo się złamało i zgodziło na żądania Dumas. Ten zaś następny odcinek miał rozpocząć od słów Wydostawszy się ze skrzyni.... W ten sposób bym rozumiał temat Adamahistoryka - w jaki sposób, od strony technicznej pomijano wątek powstania w tych pracach w których wypadałoby by owo powstanie się pojawiło. Nic w tym w sumie zdrożnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Przyznaję, Furiuszu, że nie zrozumiałem,o co Ci chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodzi o coś takiego. Mamy film wojenny i tylko wojenny ( skąd u Janceta "Czterdziestolatek" komedia?). Rzecz dzieje się w Warszawie lub pobliżu Warszawy, mamy pobliże roku 1944 - tak jest w "Polskich drogach". Główny bohater jest związany z szeroką pojętą partyzantką. No, i zbliża się 1 sierpnia. I? Jak tu wybrnąć aby nie pokazać idei PW? No, można uśmiercić bohaterów - vide: "Zakazane piosenki". Albo pokazać je stereotypowo - tak jak w "Zakazanych piosenkach": ruiny miasta, młodzi chłopcy z karabinami, dziewczęta z bandażami, naloty, dym, ogień itp. itd. Można dorzucić cywili w piwnicach w czasie nalotów ( jak z Białoszewskiego). I wymarsz z miasta - aż ściska serce. I ani jednej powstańczej piosenki! - oprócz "Serce w plecaku", ale czy to piosenka PW?, a przecież to "Zakazane piosenki". No to pokazali PW, czy nie? Jakby pokazali tylko tak aby nie pokazać wszystkiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakby pokazali tylko tak aby nie pokazać wszystkiego.

To jest zarzut wobec "Zakazanych piosenek"?

Powstania jest tam 10 minut, to sporo jak na dwumiesięczny epizod wojny. A że nie było piosenek powstańczych?

przecież to "Zakazane piosenki".

No właśnie, piosenki powstańcze były zakazane w czasie powstania?

Piosenek idących z armią Berlinga też nie było, podali dwie. "Serce w plecaku", znowu, i "Oka". Ale jak mówił główny bohater, narrator, filmu, to już nie była zakazana piosenka, to była piosenka wolna.

Albo pokazać je stereotypowo

To jest film z 1946 roku, nie przesadzajmy.

Mamy film wojenny i tylko wojenny

Tylko dotyczy innych wydarzeń, nie w każdym filmie wojennym musi być wstawka o Powstaniu.

Jak widać w części filmów Powstanie było obecne, były filmy dotyczące tylko tego tematu.

W "Czterech pancernych" też jest scena pokazująca Powstanie. Załoga stoi na brzegu Wisły a po drugiej stronie unoszą się kłęby dymu, Olgierd mówi coś o walczącej Warszawie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem szósty odcinek "Czterech Pancernych", który opowiada o tym jak to załoga "Rudego" wyzwala Pragę warszawską i dąży do wyzwolenia lewobrzeżnej Warszawy. Tak jak mówiłem: czołg spalił się, a załoga do szpitala. A wiecie gdzie czołg się spalił? Na moście Kierbedzia. I ani słowa ( do tego momentu) o PW. To taki dla mnie symbol przedwojennej Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem szósty odcinek

To obejrzyj piąty, sama końcówka.

Załoga stoi na brzegu Wisły, Olgierd oparty o sosnę zwraca uwagę swoich słowami: :Kawalerowie waleczni" i wskazuje głową przed siebie, wszyscy spoglądają w tamtą strone, Gustlik mówi: "Warszawa" i kamera ukazuje kłęby dymu.

Wprawdzie nie ma tam słów o walczącej Warszawie, jak pisałem wcześniej, ale scena jest bardzo wymowna i wszyscy wiedzą o co chodzi.

Natomiast, dlaczego nie ma w tym filmie pokazanego Powstania dosłownie?

A o czym jest ten film?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To obejrzyj piąty, sama końcówka.

Załoga stoi na brzegu Wisły, Olgierd oparty o sosnę zwraca uwagę swoich słowami: :Kawalerowie waleczni" i wskazuje głową przed siebie, wszyscy spoglądają w tamtą strone, Gustlik mówi: "Warszawa" i kamera ukazuje kłęby dymu.

Wprawdzie nie ma tam słów o walczącej Warszawie, jak pisałem wcześniej, ale scena jest bardzo wymowna i wszyscy wiedzą o co chodzi.

Bo wogóle w całym serialu nie pada sformułowanie "Powstanie Warszawskie" czy "Powstanie Sierpniowe" ( bo tak też nazywa się 63 dni walki w Warszawie)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.