Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Nazwiska

Rekomendowane odpowiedzi

Dodać można, że w Polsce już w XV w. odnotowano dziedziczenie "nazwiska" przez co najmniej dwa pokolenia i obejmowało ono wszystkich członków rodziny. Z drugiej strony Ewa Nowak-Pasterska w swym artykule pisze o tym, że w przeszłości przedstawiciele różnych stanów mogli zmienić swe "nazwisko", na dowód przytacza uwagę Edwarda Brezy:

"W Polsce szlacheckiej (1466-1772) nazwisko można było zmienić. Zmieniała je szlachta, zmieniali je chłopi i mieszczanie. Z historii literatury staropolskiej wiadomo, że Marcin Bielski (1495-1772) wcześniej nazywał się Wolski. Gdy sprzedał wieś Wola, z której pisał się Wolski, i nabył wieś Biała, zaczął się pisać z tej wsi Bielski. Można było mieć kilak nazwisk od wsi, w których posiadało się ziemię".

/tejże "Z problematyki kształtowania się polskich nazwisk. Model odmiejscowy na -ski w antroponimii poznańskiej XVII i XVIII wieku", "Kwartalnik Językoznawczy" nr 3, 2013; cyt. za: E. Breza "Nazwiska Pomorzan. Pochodzenie i zmiany" t. 1, Gdańsk 2000, s. 8)

O czasach legalizacji nazwisk i unormowania zasad ich stosowania:

S. Grzybowski "Nazwisko i jego stałość jako elementy identyfikacji osoby w dawnym prawie polskim", "Onomastica" T. III, z. 2, 1957

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A skąd pochodzą nazwiska? Z jakiego rejonu świata?

Może inaczej: gdzie ( rejon świata) pierwsze nazwisko zostało odnotowane?

Przepraszam z góry za wpis. Ale mnie to ciekawi. Kiedy powstało krótkie nazwisko na "F" a znaczące męskiego członka. Kto wie? Bardzo znany historyk literatury je nosi. Stąd moje pytanie.

Jeżeli się nie mylę, to w RON naród stanowiła tylko szlachta / za: Tymowski, Kieniewicz, Holzer "Historia Polski" /. Czy nieposiadanie nazwiska w tymże okresie ( a takie raczej zjawisko występowało?) ma coś wspólnego z przynależności do narodu?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrażenie, że adamhistoryk nie czyta wpisów innych dyskutantów, inaczej by nie pisał, że w RON nie było "nazwisk".

Proponuję przyjąć do wiadomości, że nie można przenosić dzisiejszych znaczeń w przeszłość. Innymi słowy proponuję by adamhistoryk zdefiniował co on rozumie pod pojęciem: "nazwisko" inaczej raczej trudno się nam będzie zrozumieć.

Co do nazwiska: "Fiut" to nie bardzo rozumiem jak wyobraża sobie adamhistoryk odpowiedź na swe pytanie? Możemy jedynie stwierdzić kiedy po raz pierwszy zostało odnotowane, to rok 1554 (wedle strony krewnych i powinowatych z rodu Kurczabów Bołozów i Fiutów; www.tropie.tarnow.opoka.org.pl), w formie: "Joannes Fyuth". A samo to słowo wcale wówczas nie znaczyło owego organu męskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro adamhistoryk nie ma problemu z identyfikacją tegoż syna - to jak może pisać, że "nazwisko" nie istniało w RON?

Ile adamhistoryk zna postaci z tego okresu gdzie syn nosi inne miano niźli ojciec?

Ja zmartwię autora tematu: w Islandii w zasadzie nie ma imieniu "nazwiska" w obecnym rozumieniu tego terminu, a będąc w Brazylii - z brzmienia pierwszego członu nazwiska trudno wywieść jak brzmi nazwisko ojca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Z tymi nazwiskami to jest pewien problem nawet do dziś. Pamiętam - końcówka lat 70-ych, Zakopane, a konkretnie Cyrhla. Zamówiliśmy noclegi listownie u tej samej gospodyni, u której mieszkaliśmy 5 i 10 lat wcześniej. Wydawało mi się, że chałupę z łatwością rozpoznam - a na miejscu okazało się to być problemem. Więc się pytamy:

- Gdzie tu mieszka pani Gawlak?

- A która Gawlak?

- Zofia Gawlak.

- Ale która? Bo my tu wszystkie Gawlaki, a mnie też Zofia.

Tak bardziej na serio, to chyba adamhistorykowi szło o to, że w Rzplitej nazwiska miała jedynie szlachta, a chłopi nie. FAKT !!! W Rzplitej nie było potrzeby tworzenia systemu identyfikacji osób poddanych. Taki system stworzyły dopiero państwa zaborcze, w związku z poborem rekruta.

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Obecność pojęcia nazwisko w języku polskim poświadczona jest już w XV wieku. Wyrażał je jednak inny wyraz, mianowicie wyraz imię...".

Na co przykładem cytat z Kuczwarewicza (poł. XVII w.):

"Oboźny polny na imię Czarnecki"

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest tak, że to ustanowienie metryki narodzin i chrztu ( a to nastąpiło na soborze trydenckim) ułatwiło poznanie nazwisk nawet przez samych zainteresowanych?

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja się pogubiłem w tych dywagacjach, zdaniem przedmówców w okresie RON nie istnieli ludzie mający te same nazwiska, a zarazem te same imiona?

Jak rozumiem wynikało to stąd, że istniała centralna instytucja rozdzielająca imiona i kontrolująca by to samo nie trafiło przypadkiem do ludzi obdarzonych takim samym mianem.

A po co do tego metryka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.