Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
michaltronik

Dlaczego Wieluń?

Rekomendowane odpowiedzi

Istnieje nikła szansa, że w momencie ataku na Wieluń, Polacy wiedzieli, że Hitler będzie łamał prawa wojenne.

No chyba, że jak w "Zmiennikach" - antycypowali.

W zasadzi na pytanie: "dlaczego", michaltronik - uzyskał już odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Skoro Hitler łamał prawo wojenne to dlaczego Polacy mieli nie złamać go w ramach obrony własnej.

Chociażby dlatego, że za to była w prawie wojennym przewidziana odpowiedzialność zbiorowa. Za zabicie każdego żołnierza przez cywila należało rozstrzelać 10 cywili, niekoniecznie mających jakikolwiek związek z strzelającym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Tomasz;

Ja na ten temat niczego nie mogę znależć zarówno w Konwencji Haskiej z 1907 roku, jak i Konwencjach Genewskich.

"Zastrzeliłeś" mnie informacją, że prawo wojenne coś takiego dopuszczało.

Tu się rodzi nowy temat;

W stylu - "Konwencje, a wojenna rzeczywistość".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&sqi=2&ved=0CDEQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.historiawielunia.uni.lodz.pl%2F1wrzesnia2.html&ei=VSQPVLiXEO-y7AaEvoDIDg&usg=AFQjCNHvkbhDGSMx5dkXoD1Mc9Rb_fwxqQ&sig2=wigAiAzNr7kWfCKhENXBBQ

"Według informacji zawartych w dzienniku bojowym 76 eskadry, 1 września dwie mi­nuty po piątej (czyli o 4.02 czasu polskiego), 29 „stukasów” wystartowało z lotniska Nieder-Ellguth (obecnie Ligota Dolna), pomiędzy Wrocławiem a Opolem i o godz. 4.35 miejscowego czasu, pojawiło się nad Wieluniem. Zaraz potem spadły pierwsze bomby na miasto. Atak na Wieluń nastąpił zatem pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte."

Jak widać z cytatu całe to zamieszanie z pierwszym atakiem na Wieluń opiera się na fałszywej teorii jakoby w 1939 r. w Niemczech obowiązywał czas letni. Podają to poważni historycy, (stąd sam się na to w swoim czasie nabrałem) więc brzmi wiarygodnie. Sprawdziłem to, przeglądając cały półrocznik niemieckich dzienników (VII-XII 1939) i nie ma wzmianki o przejściu na czas zimowy. Polskie źródła tyczące stref czasowych z tego okresu nie wymieniają Niemiec jako kraju w którym obowiązuje czas letni.

Zatem atak nastąpił po piątej, czyli po 4.45.

I to byłoby na tyle.

Z raportu niemieckiego pilota ( Trenkner) była to 4.40. Świadczy o tym dokument w dzienniku pokładowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Poldasie Ty mnie też "zastrzeliłeś". Bo gdzieś o tym czytałem, ale teraz nie pamiętam i muszę pogrzebać. Bo konwencje mówią kto jest żołnierzem, kto cywilem i o ich prawach, a faktycznie nie ma nic o prawie (obyczaju) wojskowym określającym co może dowódca wojskowy gdy ludność cywilna nie przestrzega praw wojny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Z raportu niemieckiego pilota ( Trenkner) była to 4.40. Świadczy o tym dokument w dzienniku pokładowym.

Chciałem zauważyć, że te jednostki nie latały w nocy. Gdyby atak miał być przeprowadzony 0 04:40 oznaczałoby to, że samoloty startowały w ciemnościach. Wschód słońca przypadał bowiem około godziny 05:00.

A tu takie dosyć ciekawe dywagacje:

http://leo-kal.blog.onet.pl/2009/05/28/wielun-o-godzinie-440-nad-ranem/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Czy to aby nie ten gość? ;

JOACHIM TRENKNER (ur. 1935) jest berlińskim korespondentem „Tygodnika Powszechnego”.

W przeszłości był szefem redakcji historycznej berlińskiej stacji telewizyjnej Sender Freies

Berlin. W latach 60., podczas pobytu w USA, był redaktorem tygodnika „Newsweek”. W 1989

roku nakręcił film dokumentalny o nalocie na Wieluń, który wyemitowano w niemieckiej

telewizji publicznej.

:P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zdziwiłeś Tomaszu N - tą dziesiątką, na pewno to z konwencji, a nie wewnętrznych rozporządzeń czy rozkazów?

Z raportu niemieckiego pilota ( Trenkner) była to 4.40. Świadczy o tym dokument w dzienniku pokładowym.

Jak na bibliotekarza adamhistoryk ma niezwykle swobodny stosunek do źródeł...

Zapewne chodzi o dziennik Waltera Siegela (i artykuły w "Tygodniku Powszechnym" z 1999 r.) - tak czy inaczej: poplątanie z pomieszaniem.

Skąd adamhistoryk czerpie swą wiedzę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd - przepraszam. Dwa nazwiska stały obok ( Waltera Siegela i Trenkera) i zle przepisałem. Chodzi o Siegela,to on był pilotem; a przeczytałem artykuł Jana Książka pod tytułem: "Cel zniszczony".

Jakiego czasu?

A można prosić o cytat skąd wiadomość została zaczerpnięta?

polskiego czasu

"Cel zniszczony" Jan Książek, tam wszystko opisane

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd - przepraszam. Dwa nazwiska stały obok ( Waltera Siegela i Trenkera) i zle przepisałem.

(...)

... Trenknera.

Prośba - o trochę staranności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Z dniem 31 maja 1922 roku w Polsce dokonano ujednolicenia czasu względem GMT na +1.

Polegało to na przesunięciu wskazówek zegarów o jedną godzinę wstecz.

Tym samym zarówno w Polsce, jak i w później zaistniałej Rzeszy był ten sam czas.

Jako że niemieckie dokumenty są bardziej dokładne od polskich i jest ich więcej, to ja wolę polegać właśnie na nich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Atak na Tczew nastąpił godzinę wcześniej niż na Wieluń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.