Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   
To niczego nie przesądza. Od VIIIw do XIw istniał Szlak Wołgi łączący Skandynawię z morzem Kaspijskim i Iranem. Swastyka mogła przywędrować stamtąd. Nawet jeżeli w XXw. została zaczerpnięta z germańskiej kultury to i tak nie obala faktu że może ona mieć pochodzenie azjatyckie.

swastyka to dość popularny motyw dekoracyjny - występuje wcale często np na przeworskiej ceramice, jest też wśród motywów dekoracyjnych kultury jastorfskiej - jak chcesz mogę podać przykłady. Nie wiem czy ma sens szukać jakiegoś buddyjskiego pochodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Potwór   

Też widziałem ten motyw na starożytnych garnkach Podobno był to symbol dobrobytu. A jeśli chodzi o niemieckie fascynacje np. Tybetem to czytałem ostatnio o Himmlerze. To był dopiero oszołom wysyłał całe ekspedycje w celu badania czy Niemcy nie pochodzą czasem z tybetańskich gór :) Jest to trochę groteskowe Tak sobie myślę.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może nie o jakichś silnych związkach, ale o drobnym szczególe który jednak pośrednio łączy buddyzm i niemieckie Generalne Gubernatorstwo. A wszystko ma miejsce w Warszawie i rzecz rozsupłać może nam adamhistoryk...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może ale niestety nie wie ... Może gdyby wiedział z jaką ulicą placem temat jest związany ...

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
swastyka to dość popularny motyw dekoracyjny - występuje wcale często np na przeworskiej ceramice, jest też wśród motywów dekoracyjnych kultury jastorfskiej - jak chcesz mogę podać przykłady. Nie wiem czy ma sens szukać jakiegoś buddyjskiego pochodzenia.

Swastyka egzystowała w Europie od dawna.

Jakieś dwa tygodnie temu rozładowywaliśmy w Tarragonie i miałem okazje wyjść do miasta. Pierwsze swastyki jakie tam zobaczyłem znajdowały się w katedrze św Tekli na XV freskach. W muzeum archeologicznym zobaczyłem następne użyte jako motyw na rzymskich mozaikach z II i z III wieku naszej ery. (Szkoda, że nie mogę zamieścić zdjęć.)

Stary zacny symbol zbrukany przez nazistów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ulicę Chocimską włączono do dzielnicy niemieckiej ... Chocimska 29 miejsce zamachu na ppułk. policji policji Gressera. Tyle znalazłem "na szybko". Ale te wiadomości to raczej nadają się do tematu o Warszawie niźli do tego o buddyzmie.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć warszawskiej wiki, podczas okupacji północna część tej ulicy zyskała nazwę: Eugen-Neumann-Strasse, ponoć na cześć Karla Eugena Neumanna. Tego zaś badacza uważa się za pioniera w przybliżeniu nauki i tekstów buddyjskich w Europie. On sam miał przejść na buddyzm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taką samą informację jak w warszawskiej wiki można również znaleźć w artykule Jerzego S. Majewskiego "Chocimska 15" : " {Barszczewska} Po wojnie już do kina nie powróciła. Pokazała się jedynie w filmie "Rytm serca" Zbigniewa Kamińskiego, była za to jedną z najbardziej popularnych aktorek teatralnych. Barszczewska w kamienicy przy Chocimskiej mieszkała także w latach okupacji. Niemcy nadali ulicy nową nazwę - Eugen Neumann Strasse. W tym czasie Barszczewska wraz z innymi gwiazdami warszawskich teatrów pracowała jako kelnerka w kawiarni U Aktorek na Mazowieckiej". Czyli wiadomość z warszawskiej wiki wiarygodna. W artykule chodzi o adres Barszczewskiej, bardzo znanej aktorki.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Być może pewną namiastką powiązania zawartego w tytule wątku założonego przez euklidesa byłby łańcuch: teozofia - ariozofa + volikzm - nazism + rasizm.

W 1875 roku Helena Bławatska załozyła w Nowym Jorku Towarzystwo Teozoficzne (w internecie można znaleźć emblemat tegoż Towarzystwa). Oważ pani, ezoteryczka, okultystka i medium, była też autorką dzieła "The Secret Doctrine" wydanego w 1888 roku. W dziele tym ponoć (nie czytałem, nie jestem wyznawcą, opieram się na znalezionych informacjach) obraca się wokół ezoterycznej kosmologii, okultyzmu, hinduizmu i buddyzmu. W drugim rozdziale opisuje "root races" - rasy korzenne (jakkolwiek kulinarnie to brzmi, ciężko w polskim języku znaleźć szybko właściwe określenie), które w ezoterycznej kosmologii określają kolejne etapy ewolucji ludzkości. Według owej idei czwartą rasą korzenną była rasa Atlantydów, z której powstała piąta rasa korzenna - aryjska. Pierwszą podrasą rasy aryjskiej byli Indoariowie. Piątą podrasą, współczesną Bławatskiej, a tym samym według opisanej przez nią ewolucji w XIX wieku najdoskonalszą - byli Teutoni (Germanie), którzy przywędrowali na tereny obecnych Niemiec 20 tys. lat p.n.e. Słowianie byli odgałęzieniem owej podrasy, które opanowało tereny obecnej Rosji wraz z okolicznymi przypadłosciami. Żydzi w owej kosmologicznej ewolucji nie należeli do żadnej z ras ani podras, byli hybrydą. Szósta podrasa rasy aryjskiej miała według Bławatskiej rozwinąć się w XXI wieku na terenie Stanów Zjednoczonych. Z niej miałaby się z kolei wytworzyć kolejna, szósta rasa korzenna, której kolonia, według niejakiego Charlesa Webstera Leadbeatera, powstanie na terenie Kalifornii w XXVIII wieku. Ale to już pieśń dalekiej przyszłości...

Według historyków (James Webb, Goffe Jensma) pani Bławatska zaadaptowała istniejące już wcześniej okultystyczne idee następstw i rozwoju ras bądź to ze źródeł francuskich bądź to holenderskich pierwszej połowy XIX wieku. Sama Bławatska wskazywała na angielskiego teozofa Alfreda Percy Sinnetta i jego dzieło "Esoteric Buddhism" z 1883 roku.

Ot i pierwszy zdaje się krok na linii buddyzm - nazizm, przy czym ów buddyzm w ujęciu teozoficznym ma niewiele z buddyzmem wspólnego - tyleż samo co judaizm i chrześcijaństwo w wydaniu okultystycznym.

Na początku XX wieku teozoficzną ideę ewolucji ras przejęli Jörg Lanz von Liebenfels a następnie Guido von List, formułując ariozofię. Jej głównym przesłaniem był postulat istnienia jednej pra-rasy w Europie: aryjskiej, która pośród innych ras osiągneła największy stopień rozwoju. W ogólności Germanom jako potomkom rasy aryjskiej, a w szczególności Niemcom - przysługiwał z tej racji tytuł wyższosci nad innymi ludami/narodami.

W tym samym czasie co idee Blawatskiej rozwijał się w Niemczech volkizm, w każdym razie zaczęła w tym czasie nabierać statusu naukowego jego rasistowska idea istnienia wyższych i niższych ras ludzi. Ariozofia znalazła tutaj z czasem bardzo podatny grunt. Zarówno w volkizmie jak i w ariozofii sięgano m.in. do germańskich znaków runicznych. Wśród nich swastka nabrała największego znaczenia.

Warto też poszukać w tym temacie pośród materiałów dotyczących Thule-Gesellschaft.

Na takim podkładzie zrodził się nazizm (który, co ironiczne, pod koniec lat 30-tych zakazał okultyzmu, w tym ariozofii, wyznawców i członków zgromadzeń wysyłajac do obozów koncentracyjnych...). Przy czym o ile jeszcze w emblemacie Towarzystwa Teozoficznego swastyka odnosiła się do symboliki buddyjskiej, o tyle w ariozofii już do germańskiej. Pytanie: czy to był ten sam symbol? Ja na przykład spotkałem się też, oprócz już przez innych wymienianych symboli z różnych kultur - z baskijskim Lauburu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.