Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
slavic_viking

Historia i kultura rasy czarnej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, to mój pierwszy wątek tutaj.

Otóż poszukuję jakiejś książki (w j. polskim, ew. angielskim, jeżeli jest dobrze dostępna na polskim rynku) któa byłaby kompendium wiedzy o historii i kulturze Murzynów. Chodzi mi o rasę czarną w ogóle- o kulturę Afryki, niewolnictwo, aż po współczesną kulturę Afro-Amerykanów. Najbardziej chodzi mi o to ostatnie- o historię i kulturę najnowszą Murzynów w USA (powiedzmy od lat 50tych), a najmniej o to pierwsze- o rdzennych Afrykanów. Poszukuję książki, która byłaby kompendium w jednej lub wszystkich z wymienionych przeze mnie dziedzin historii czarnych. Coś jak "Boże Igrzysko" Davisa, z tym że dla Murzynów, nie Polaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sam chętnie dowiem się, czy takowa książka (kompendium wiedzy) o kulturze Afroamerykanów w języku polskim istnieje. Tak ad hoc przychodzi mi do głowy jedynie "Długa czarna pieśń" Andrzejczaka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O kompendium będzie trudno, warto zajrzeć do:

"Kultura, tekst, ideologia. Dyskursy współczesnej amerykanistyki" red. A. Preis-Smith

(w środku teksty: H.L. Gates "Pismo, "rasa" i różnica"; T. Morrison "Niewypowiedziane niewypowiadalne: afroamerykańska obecność w amerykańskiej literaturze"; B. Hooks, a właściwie G.J. Watkins "Postmodernistyczna czerń")

"Dwieście lat USA. Ideały i paradoksy historii amerykańskiej" wyb. L.D. Orton

R.D. Abrahams "Baśnie afroamerykańskie"

J. Chałasiński "Kultura amerykańska" (choć ta pozycja głównie tyczy się trochę wcześniejszego przedziału czasowego)

L. Bennet "Before Mayflower: A History of Black America"

"Czarno na białym. Afroamerykanie, którzy poruszyli Amerykę" red. E. Łuczak, A. Antoszek

N. Campbell, A. Kean "American Cultural Studies. An Introduction to American Culture"

H.L. Gates "The Signifying Monkey. A Theory of Africa- American Literry Criticism"

"African-American Literary Theory" red. W. Napier

"Making America; The Society and Culture of the US" red. L.S. Luedtke

J.H. Franklin, A.A. Moss "From Slavery to Freedom, A History of African Americans"

A. Hacker "Two Nations – Black and White, Separate, Hostile, Unequal".

Warto sprawdzić czy w jakiejś bibliotece uniwersyteckiej nie jest czasem "Journal of Black Studies".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Otóż poszukuję jakiejś książki

Jest coś takiego jak "Encyklopedia kultur Czarnej Afryki", nie jestem pewny tytułu i nie pamiętam autora, musiałbym zajrzeć do swojej biblioteczki poza miejscem zamieszkania, jak sprawdzę to dopiszę.

Zajrzałbym jeszcze do: Azania Zamani, Eugeniusza Rzewuskiego i Afrykańskiej księgi rodzaju, Stanisława Piłaszewicza. To o religii, wybory z mitów ludów Afryki, książki już stare, ale mity się nie zmieniają, przynajmniej nie diametralnie.

Zobacz Zygmunta Komorowskiego

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Komorowski

Może moja "Encyklopedia" to właśnie jego "Kultury".

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do dostępniejszej literatury można dodać:

S. Kumor "O genezie osobowości afro-amerykańskiej"

B.J. Barthold "Black time: fiction of Africa, the Caribean and the United States"

F. Abodunrin "Blackness: culture, ideology and discourse: a comparative study"

A. Świątkowski "Amerykański dylemat równouprawnienia"

E. Nowicka "Afrykanie z wyboru: Afryka w świadomości Murzynów amerykańskich"

R.P. Warren "W imieniu Murzynów"

L. Broom, N.D. Glenn "Transformation of the Negro American"

R.R. Ludwikowski "Murzyński radykalizm w USA: Czarni Muzułmanie, Czarna Władza, Czarne Pantery"

J. Kemble "African American history and life: 1877-1954"

J. Holdt "Amerykańskie obrazki : refleksje z podróży po czarnej Ameryce"

G.S. Vojtovičová "Czarna Ameryka"

W. Osiatyński "Korzenie 'Korzeni': dzieje Murzynów w Stanach Zjednoczonych"

E.F. Frazier "The Negro in the United States"

I. Rusinowa "Tom czy Sam : z dziejów Murzynów w Ameryce Północnej"

L.J. Barker, J.J. McCorry "Black Americans and the political system"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest coś takiego jak "Encyklopedia kultur Czarnej Afryki", nie jestem pewny tytułu i nie pamiętam autora, musiałbym zajrzeć do swojej biblioteczki poza miejscem zamieszkania, jak sprawdzę to dopiszę.

Zajrzałbym jeszcze do: Azania Zamani, Eugeniusza Rzewuskiego i Afrykańskiej księgi rodzaju, Stanisława Piłaszewicza. To o religii, wybory z mitów ludów Afryki, książki już stare, ale mity się nie zmieniają, przynajmniej nie diametralnie.

Zobacz Zygmunta Komorowskiego

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Komorowski

Może moja "Encyklopedia" to właśnie jego "Kultury".

To jest Ojciec Komorowskiego Bronka :o

lancasterze: pamiętaj o Art. 35 naszego Regulaminu.

secesjonista

:no:

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ok , to Szanowny Ojciec Bronisława Komorowskiego ( tego co mieszka w pałacu namiestnikowskim ? ) , a to duży respect dla Ojca ( postać ciekawa ) nie syna , i sorry za OT ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto sięgnąć po teksty Chinua Achebe, zwanego Mandelą literatury. Autora m.in.: "Świat się rozpada" (1989 r.; potem, wydane jako "Wszystko się rozpada"), "Boża strzała" czy "Czcigodny kacyk Nanga".

Niedawno wyszła jego publikacja pt. "Edukacja dziecka pod brytyjskim nadzorem" zbiór szeregu artykułów, głównie okolicznościowych. W artykule "Zszargane imię Afryki" autor powraca do swej analizy "Jądra ciemności", którą wcześniej zaprezentował w swej mowie z okazji pięćdziesiątej rocznicy śmierci J. Conrada - "An Image of Africa", gdzie nazwał autora rasistą co wywołała potem dość burzliwą falę dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Jeśli chodzi o kulturę rasy czarnej po 1950 roku to na myśl przychodzą mi takie nazwiska jak Louis Armstrong, John Lee Hooker, Nina Simone czy Aretha Franklin. Żaden białas nie był w stanie ta zagrać czy zaśpiewać. (To oczywiście moje subiektywne zdanie.)

Szukałbym publikacji w dziedzinie muzyki. Ich osiągnięcia są fenomenalne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest w stanie: Stevie Ray Vaughan, Joe Bonamassa, Johnny Winter, Rory Gallagher...

:B):

Z literatury:

M. Evans "Black women writers (1950–1980): a critical evaluation"

Z.N. Hurston "How It Feels to Be Colored Me"

tejże, "Their Eyes Were Watching God""

J. Jordan "His Own Where"

W. DuBois "The Souls of Black Folk"; "This Double Consciousness"

A. Locke "The New Negro"

T. Morrison "A Slow Walk of Trees..."

tejże, "The Bluest Eye"

B.T. Washington "The Atlanta Exposition Address"

L. Hughes "Thank You, M’am"

M. Pryse, H.J. Spillers "Conjuring: Black women, fiction, and literary tradition"

O. Pattersona "Kultura na poważne. Rama pojęciowa i przypadek Afroamerykanów" w: L.E. Harrison, S.P. Hungtington "Kultura ma znaczenie"

A. Walker "The Third Life of Grange Copeland"

T. Cade (Bambara) "The Black Women" (antologia)

M. Angelou "I Know Why the Caged Bird Sings".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał Hattie McDaniel, odtwórczynię roli Mammy w "Przeminęło z wiatrem", to pierwsza czarnoskóra aktorka która zdobyła Oscara.

Tutaj też warto zajrzeć: http://blaxploitationpl.blogspot.com/p/osobistosci.html

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.