Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Literatura - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

A, chodzi o ''www.1939.com.pl''. Tak, mialem zamiar to kupić, ukazalo się już w zeszlym roku, podróze w czasie to jedne z moich hobby(ale nie czytam o tym). . Ciekawy, taka zła jest wg Ciebie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
Mam pytanie. Czy te dwie książki godne są uwagi:

[...]

Flisowski - Westerplatte?

"Westerplatte", zebrał, opracował i wstępem opatrzył Zbigniew Flisowski [było wiele wydań]?

Jeżeli tak, to warto. Relacje obrońców są b. ciekawe, choć oczywiście nie będzie tam informacji o których głośno zrobiło się już po '89 (czyli sprawa Sucharskiego itd.).

Jeśli chodzi o 1 tom (Kampania wrześniowa 1939) wydanych w Londynie "Polskich Sił Zbrojnych w drugiej wojnie światowej", to ze wszech miar warto go przeczytać. Składa się z kilku części (ja mam na własność trzy: 2, 3 i 4). Każda liczy kilkaset stron!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czytał ktoś może: OBRONA WARSZAWY I MODLINA 1939 Ludwika Głowackiego? Czy w wystarczający sposób opisuje walki w Modlinie i w Warszawie w czasie kampanii 1939r.? Wczoraj znalazłem ją w ofercie jednego z antykwariatów internetowych i stąd moje nią zainteresowanie. Pytam, bo jestem zainteresowany jej kupnem, o ile wasza recenzja będzie pozytywna ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A, chodzi o ''www.1939.com.pl''. Tak, mialem zamiar to kupić, ukazalo się już w zeszlym roku, podróze w czasie to jedne z moich hobby(ale nie czytam o tym). . Ciekawy, taka zła jest wg Ciebie?

Czytałem fragmenty - mozna sobie odpuścić ... jedyne opowiadanie s-f, dotyczące Września 1939r., i które napisane jest sprawnie warsztatowo, to "Burza" Macieja Parowskiego (szkic scenariusza filmu dokumentalno - fantastycznego), zawaretego w antologii "Co większe muchy", Reporter W-wa 1992.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wyszła książka Jana Delowicza "Ziemia rybnicko wodzisławska i jej mieszkańcy w wojnie obronnej 1939 roku". Kto interesuje się Wrześniem na Śląsku nie powinien tej pozycji przegapić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Chciałbym się do tego odnieść:

W historycznych relacjach z kampanii wrześniowej dominuje ton męczeński. W obliczu przeważającej siły niemieckiej armii odnosiliśmy jednak również militarne zwycięstwa. Bitwy nad Bzurą czy pod Mokrą przeszły do legendy. Ale mało kto słyszał o wypadzie na Prusy Wschodnie, czy rozbiciu elitarnego pułku SS Germania.

1. Bitwa nad Bzurą nie była dla nas zwycięstwem, tylko maskarą (szczególnie jej końcówka);

2. Bitwa pod Mokrą też zwycięską dla nas nie była (Wołyńska BK musiała się wycofać);

3. Wypad na Prusy Wsch. nie miał żadnego militarnego znaczenia, oprócz paru spalonych cywilnych chałup, i kilku jeńców niczego nie osiągnięto;

4. Po raz kolejny powielane są bzdury o rozbiciu pułku SS "Germania" (który nawiasem mówiąc wcale elitarnym nie był). Kiedy dotrze wreszcie do naszych zapaleńców - publicystów, że baon to nie pułk ? Że ów rozbity elitarny pułk" po zaopatrzeniu się w sprzęt bardzo szybko odzyskał zdolność bojową ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Jan Wróblewski. "Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie 1939" Wydawnictwo MON 1989.

Sprawnie napisana. Zwraca uwagę jak Kleeberg zorganizował i sprawnie dowodził związkiem taktycznym z przypadkowych oddziałów.

Ale jednocześnie ni śladu walk z ACZ. ( rok wydania :D ).

Jest taka lakoniczna uwaga że wieś Nujno bombardowało nieprzyjacielskie lotnictwo i że zginęło kilka osób. A była to masakra wioski, dokonana przez lotnictwo sowieckie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
uleq   

Witam. Mam wielką prośbę do forumowiczów. Potrzebuje kilka książek na początek do przeczytania w temacie oblężenia Warszawy we IX 1939 r. i życia codziennego ludności cywilnej. Potrzebuję chwilowo opracowań, gdyż w swojej pracy magisterskiej i tak będę głównie pracować na nieopublikowanych pamiętnikach i relacjach, które znajdują się w BN w Warszawie. Także wielka prośba, byście polecili coś konkretnego. Dziękuję z góry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Józef K. Wroniszewski "Barykada września"

W pracy Grzelaka i Stańczyka "Kampania Polska 1939 roku" jest trochę

J.Piekałkiewicz "Polski wrzesień" ale tu bardziej pokazane są materiały źródłowe

Temat jest dość bogaty w opracowania

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Jeśli mnie pamięć nie myli, w grubej jak cegła publikacji o tytule "Wrzesień 1939 w relacjach i wspomnieniach" znajduje się co najmniej jedna relacja z armii "Warszawa". Ta książka to zbiór wspomnień i relacji spisanych w różnym czasie, przez naszych wyższych oficerów (jak Kutrzeba, Rómel, Thomee...)

Jan Wróblewski. "Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie 1939" Wydawnictwo MON 1989.

Sprawnie napisana. Zwraca uwagę jak Kleeberg zorganizował i sprawnie dowodził związkiem taktycznym z przypadkowych oddziałów.

Ale jednocześnie ni śladu walk z ACZ. ( rok wydania smile.gif ).

Jest taka lakoniczna uwaga że wieś Nujno bombardowało nieprzyjacielskie lotnictwo i że zginęło kilka osób. A była to masakra wioski, dokonana przez lotnictwo sowieckie.

Podobnież jest w filmie "Hubal" ;)

W czołówce filmu leci tekst o rozbitym doszczętnie szwadronie rtm. Moczulskiego. Nie wspomina się taktownie, że szwadron ten został krwawo rozbity przez Sowietów.

Edytowane przez Smardz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli chodzi o monografie, to polecić mogę na początek:

Porwit M., Obrona Warszawy. Wrzesień 1939 r., Warszawa 1959, ss. 284 [kilka wydań];

Głowacki L., Obrona Warszawy i Modlina na tle kampanii wrześniowej, Warszawa 1969, ss. 452 [kilka wydań];

Grzybowski J., 40 pułk piechoty "Dzieci Lwowskich" w obronie Warszawy, Warszawa 1990, ss. 196;

Drozdowski M. M., Alarm dla Warszawy. Obrona cywilna stolicy we wrześniu 1939 r., Warszawa 1964, ss. 248;

Drozdowski M. M., Stefan Starzyński prezydent Warszawy, Warszawa 1976, ss. 384 [spora część książki poświęcona jest roli Starzyńskiego w organizowaniu obrony Warszawy].

To tak na szybko, warto przejrzeć również archiwa "Stolicy", zwłaszcza w numerach wydawanych w okolicach 1 września było sporo artykułów i wspomnień na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
uleq   

dziękuję Wam za pomoc i ukierunkowanie;) Mam nadzieję, że uda mi się przekonać promotora do zmiany tematu właśnie na ten o życiu codziennym ludności cywilnej Warszawy podczas oblężenia we IX 1939r. Pozdrawiam:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Witam. Mam wielką prośbę do forumowiczów. Potrzebuje kilka książek na początek do przeczytania w temacie oblężenia Warszawy we IX 1939 r. i życia codziennego ludności cywilnej. Potrzebuję chwilowo opracowań, gdyż w swojej pracy magisterskiej i tak będę głównie pracować na nieopublikowanych pamiętnikach i relacjach, które znajdują się w BN w Warszawie. Także wielka prośba, byście polecili coś konkretnego. Dziękuję z góry.

Temat w zasadzie powinien zaistnieć w dziale pomocowym (bo tu raczej tylko przedstawiamy publikacje), ale zrobię wyjątek: powinienieś zacząć od tego:

http://czytajtanio.pl/product-pol-11678-Wa...-codzienne.html

Cena jest bardziej niż atrakcyjna (tylko 18PLN) - prawie 600 stron, no i autor, Czesław Grzelak słynie z solidnego warsztatu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
uleq   

dziękuję Ciekawy za podpowiedź w sprawie książki. Już ją zamówiłam, mam nadzieję, że na początek wystarczy by się zapoznać z tematem. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.