Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Literatura - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

41pp   

Dodał, bym "Wojna Polska" Leszka Moczulskiego, wydawnictwo poznańskie 1972. Ciekawe jest to że, SB wymiatało tę cegłę /prawia 600 str/, po księgarniach i bibliotekach, ja swoją "zabezpieczyłem", w piwnicy pod węglem i ocalała.

gmv

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może to chowanie pod węglem było zgoła niepotrzebne?

Zwłaszcza, że takiej książki nigdy nie wydano w 1972 r.

Jak już to "Wojna Polska 1939", no i popatrz kolego a u mnie stała spokojnie na półce, a w miejskiej bibliotece stoi do dziś.

Ciekawe jest to że, SB wymiatało tę cegłę /prawia 600 str/, po księgarniach i bibliotekach

W ramach akcji o jakim kryptonimie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Dzięki za link Tomaszu N. Wersja "papierowa" nie była chyba ogólnodostępna, a teraz każdy posiadacz netu może mieć doń dostęp. Ja ze swej strony przedstawię troszkę bibliografi, dotyczącej 24 Pułku Ułanów:

1. 24 Pułk Ułanów, Wydawnictwo Strażnicy (Celle) Hanover 1947.

2. Borchólski Mieczysław, Z saperami generała Maczka, MON 1990.

3. Broczyński Stanisław, Zarys historii wojennej pułków polskich 1918-1920, 24 Pułk Ułanów, Wojskowe Biuro Historyczne, Warszawa 1921.

4. Bronisz-Pikało Ewa, Ułańska legenda, Wydawnictwo Polonia, Lublin 1989.

5. Cieplewicz Mieczysław, Jurga Tadeusz, Kozłowski Eugeniusz, Radziwończyk Kazimierz, Ryżewski Wacław, Rzepniewski Andrzej, Stawecki Piotr, Polski Czyn Zbrojny w II Wojnie Światowej, Wojna Obronna Polski 1939, MON 1979.

6. Dalecki Ryszard, Armia Karpaty 1939, Wojskowy Instytut Historyczny, Warszawa 1979.

7. Dworak Kazimierz, Doświadczenia i wnioski z działań 1.Polskiej Dywizji Pancernej (okres 7. VIII. Do 9. XI 1944.), Bellona, Rok XXVII, zeszyt 7 Londyn lipiec 1945, s.3.

8. Englert Juliusz F., Barbarski Krzysztof, Generał Maczek i żołnierze 1 Dywizji Pancernej, Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Sikorskiego , Londyn 1992.

9. Ferenstein Ludwik, Czarny naramiennik, MON 1985.

10. Jagiełło Zdzisław, Piechota Wojska Polskiego 1918-1939, Bellona Warszawa 2005.

11. Jońca Adam, Pojazdy mechaniczne Wojska Polskiego 1939, Warszawa 2006.

12. Jońca Adam, Szubański Ryszard, Tarczyński Jan, Wrzesień 1939 Pojazdy Wojska Polskiego, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, Warszawa 1990.

13. Jurga Tadeusz, Obrona Polski 1939, Instytut Wydawniczy PAX Warszawa 1990.

14. Komornicki Stefan, 24 Pułk Ułanów, Londyn 1976.

15. Grzelak Czesław, Stańczyk Henryk, Kampania Polska 1939, OW Rytm 2005.

16. Konstankiewicz Andrzej, Słupczyński Wiesław, Armata przeciwpancerna wz. 36, MON 1977.

17. Kozłowski Eugeniusz, Wojsko Polskie 1936-1939 próby modernizacji i rozbudowy, MON 1974.

18. Łuniewska Luiza, Czarna Brygada. 10.Brygada Kawalerii płk. Stanisława Maczka, Edpiresse Warszawa 2005.

19. Maczek Stanisław, Od podwody do czołga, Tomar Publishers-Edinburgh 1961.

20. Majka Jerzy, Brygada Motorowa płk. Maczka, 10.Brygada Kawalerii 1937-1939, Libra Rzeszów 2004.

21. Majka Jerzy, Generał Kazimierz Dworak, Libra Rzeszów 2008.

22. Majka Jerzy, Generał Stanisław Maczek, Libra Rzeszów 2005.

23. Majka Jerzy, Brygada Motorowa płk. Maczka, 10.Brygada Kawalerii 1937-1939, Libra Rzeszów 2004.

24. Nowak Eugeniusz Piotr, Dywizjon Rozpoznawczy 10 Brygady Kawalerii 1938-1939, Kraków 1999.

25. Nowakowski Jerzy, Z proporczykiem na antenie, Czytelnik 1986.

26. Nowakowski Jerzy, Położyński Antoni, Kowalski Marian, Z dziejów 10.pułku strzelców konnych, Instytut Wydawniczy Pax Warszawa 1982.

27. Porwit Marian, Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939 roku, Czytelnik Warszawa 1969.

28. Regulamin Broni Pancernej, Czołgi lekkie-walka, Ministerstwo Spraw Wojskowych, Warszawa 1938.

29. Regulamin Kawalerii, Wyszkolenie Kawalerzysty, Tom I, Ministerstwo Spraw Wojskowych, Warszawa 1938.

30. Regulamin Kawalerii, Musztra oddziałów, Tom II, Ministerstwo Spraw Wojskowych, Warszawa 1938.

31. Skibiński Franciszek, Pierwsza Pancerna, Czytelnik Warszawa 1970.

32. Smaczny Henryk, Księga kawalerii polskiej 1914-1947, Warszawa 1989.

33. Steblik Władysław, Armia Kraków, MON 1989.

34. Szubański Rajmund, Początek pancernego szlaku, Książka i Wiedza Warszawa 1980.

35. Szubański Rajmund, Polska Broń Pancerna w 1939r. MON Warszawa 1982.

36. Wysocki Tadeusz A. 24 Pułk Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, Kraśnik 1994.

37. Zalewski Wacław, W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej 1939, MON 1988.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dzięki za link Tomaszu N. Wersja "papierowa" nie była chyba ogólnodostępna, a teraz każdy posiadacz netu może mieć doń dostęp.

Ależ była i nadal jest. Wydawca za zgodą Starostwa wykonał dodruk kolejnej partii, już "komercyjnej", co biorąc wcześniejsze darmowe rozdawnictwo było wysoce ryzykownym przedsięwzięciem. Stąd od 2008 r. była ona w ciągłej sprzedaży, w tym wysyłkowo, powolutku schodząc.

Stąd też tak późne danie jej do sieci. Moja zgoda na digitalizację byłaby nielojalnością wobec niego, tym bardziej, że nadal mu psułem interes, rozdając egzemplarze autorskie. Ale teraz większość już mu zeszła i mogłem dać zgodę bibliotece. Z tego co wiem kilkadziesiąt egzemplarzy na sprzedaż wydawca (Infopress) jeszcze posiada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień i Podkarpacie.

Karol Skrzypek "Podkarpackim szlakiem Września Wspomnienia żołnierza armii Karpaty"

Jerzy Majka "Garnizon Rzeszów 1918-1939"

Andrzej Olejko "Działania bojowe 31. Eskadry Rozpoznawczej nad Słowacją podczas wojny obronnej 1939 r.""Kresy Południowo-Wschodnie" rok III zeszyt I

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kupiłem sobie (jest ciągle w sprzedaży) "Moje dowodzenie w roku 1939" gen. Antoniego Szyllinga. Czytam juz drugi raz i chętnie bym z kimś o niej podyskutował. Kupił ją sobie ktoś ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   
gregski   

Ja wczoraj nabyłem;

Płk. dypl. kaw. Leon Mitkiewicz "Kawaleria Samodzielna Rzeczpospolitej Polskiej w wojnie 1939 roku"

Na razie tylko przekartkowałem i pierwsze wrażenie dobre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z trochę innej strony:

J. Urbanek "'A lato było piękne tego roku'... emocje i przewidywania ludności cywilnej Warszawy w pierwszych dniach września 1939 roku na podstawie diariuszów", "Kronika Warszawy" 3 (142), 2009.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy amerykański korespondentr przy armii niemieckiej w czasie września 1939 r.   Wallace Deuel z “Chicago Daily News” pozostawił jakieś szersze ślady z tego okresu (poza "People under...")?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.