Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Literatura - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
Ja tą Luize kupiłem na straganie i książeczka badziewna

No właśnie. A ile za nią dałeś?

Jest jeszce takie coś "Wojna obronna Polski 1939. Wybór źródeł" Warszawa 1968, też cięzko zdobyć a podobno publikacja bardzo wartościowa

Tadeusza Jurgi? Bo miałem kiedyś tegoż autora "Wojne Obronną 1939", opasłe, nawet niezłe tomisko, ale mi wcięło. A z tym wyborem źródeł - jest tam ponoć materiał z CAW i WIH? I jeszcze jedno - wszystkie tomy "PSZ" - to musze koniecznie nabyć.

A ile dałeś za ten hełm bo na zdjęciu całkiem ładny

Na zdjęciu - tak, ale w realu - zobaczymy. Hełmy te są naprawdę rzadkością (w przeciwieństwie do posiadanego przeze mnie wz.42), a szczegolnie te z orginalnymi wywietrznikami. Teraz aby musze dobrac lakier, i do piaskowania (u znajomego lakiernika). Kosztował mnie 125PLN.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi sie podoba książka Wysiłek zbrojny narodu polskiego w czasie II wojny światowej. Tom 1. Kampania wrześniowa 1939 r Iwanowski Wincenty, ze względu na mapy tylko jak sie ją kupuję trzeba zwrócić uwagę czy są, bo są one luzem i mogą wylecieć albo sprzedający nie zechce ich sprzedać w cenie. Ale mapy perełki.

Wojna obronna Polski 1939. Wybór źródeł" Warszawa 1968 - tak w tym jest materiał z CAW

Zaś Wojna Obronna to swoja droga tylko to jest dzieło opracowane przez Ciepielowicza, Kozłowskiego, Jurgę, Radziwończyka, Ryżewskiego, Rzepniewskiego i Staweckiego, swoja drogą też mam ale nigdy nie czytałem tylko ilustracje przeglądałem jest tam np prototypowy moździerz 120 mm

Za Łuniewska zapłaciłem 10,5 zł ? coś koło tego. Ale to było w takim dużym kartonie i jeszcze coś tam było, jakieś dwie płyty chyba ale nie wiem gdzie to mam więc nie powiem co to było :?:

A co to te tomy PSZ ?

A i mozesz ciekawy do tego hełmu podczepic taki pancerzyk dodatkowy

post-1620-1172094956.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A i mozesz ciekawy do tego hełmu podczepic taki pancerzyk dodatkowy

Mogę :D Ale czy pomoże mi on przy centralnym mnie trafieniu z kal. 7,9mm? :twisted:

A co to te tomy PSZ ?

To jest rarytas - zbióer opracowań (Polskie Siły Zbrojne) wydany bodajże w Londynie.

I czy przeglądałeś monografie Sieji o Armii "Lublin"? Posiadam też orginalne relacje wydane w 1946r. polskich prokuratorów w Norymberdze - Cypriana i Sawickiego. Gdy odejmiemy cenzurę, otrzymamy calkiem nizły dokument - wypis z "białych" i "błękitnych" ksiąg: niemieckiej, francuskiej, włoskiej, angielskiej, no i polskiej. O sowieckiej - ani mru - mru :D .

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A ja pozwolę sobie zadać pytanie odnośnie literatury, a dokładniej odnośnie dość kwestii kawalerii polskiej we wrześniu. Otóż interesowała by mnie pozycja dotycząca działalności naszych brygad kawalerii, a zwłaszcza Mazowieckiej BK. Czy istnieje pozycja zajmująca się li tylko tą tematyką, czy może trzeba by jednak poszukać w różnych źródłach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Albinosie - na pewno publikacja Jurgi i Karbowskiego "Armia Modlin". Można ją kupić na allegro za niewielkie pieniążki, ale dotyczy wszystkich wojsk walczących we wrześniu 1939r. na Mazowszu (a więc w pobliżu twojej Warszawy). Znajdziesz tam tez fragmenty o walkach interesującej cię Mazowieckiej BK. Polecałbym też lekturę H. Smacznego "Księga Kawalerii Polskiej" (posiadam ją - jest fajnie napisana) traktująca o naszych wszystkich formacjach wrześniowej kawalerii, ich historię, plus bogate ilustracje. O Mazowieckiej BK napomina też Cezary Leżański w "Zostały tylko ślady podków" (tez ją posiadam - opisuje szlaki walk poszczególnych Brygad Kawalerii). Czy istnieje monografia Mazowieckiej BK - tego nie wiem - nigdy się z nią nie spotkalem (chociaz niewykluczone, iż jakieś wydawnictwo lokalne ją napisało, a na pewno opisało któryś z jej pułków) - jej skład:

1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego – Warszawa;

7 Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego – Mińsk Mazowiecki;

11 Pułk Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza – Ciechanów;

4 Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej – Płock;

1 Dywizjon Artylerii Konnej im. gen. Józefa Bema – Warszawa;

2 Szwadron Pionierów – Warszawa;

1 Szwadron Łączności – Warszawa.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kolejne pytanie laika w kwestii Września '39. Jaka pozycja, dotycząca ogólnie walk wrześniowych, była by najlepsza na początek? Czy warto w ogóle zawracać sobie głowę "Kampanią Polską 1939 roku" Grzelaka i Stańczyka i "Polskim Wrześniem" Piekałkiewicza? I jeszcze pozycja, która interesuje mnie szczególnie: "Warszawa we Wrześniu 1939 roku. Obrona i życie codzienne." Warto poświęcić na nią te 80 zł, czy może darować sobie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

To zależy Albinosie - ciężko o obiektywizm, a łatwo o subiektywizm (każdy ci pewnie napisze co innego, od czego zaczynał, co preferuje, etc.). Ja zacząłem dawno, dawno temu od ... tomików "Żółtego tygrysa" :oops:, oraz od klejenia plastikowych i kartonowych modeli (7TP, P.11, P.23, P.37), ale to był "grzech młodości" ;) - po prostu to było dostepne prawie 30 lat temu ...

W latach osiemdziesiątych nastąpił prawdziwy wysyp literatury dot. Września'39 - powstają (lub są wznawiane w poprawionych nakładach) monografie naszych Armii: "Pomorze"., "Łódź", "Kraków" ,"Prusy", "Modlin", czy "Karpaty". Jest mnóstwo innych publikacji, mniej lub bardziej wiarygodnych, które wszak łączy jedno - temat o 17 września, Katyniu, czy walkach z Sowietami jest tematem "tabu". Dopiero w latach 1989/90 wychodzi wartościowa pozycja Tadeusza Jurgi (poprawione wznowienie), którą mogę ci serdecznie polecić: "Obrona Polski 1939" - 866 stron, sporo materiału do analizy, zero beletrystyki i fabuły - jednym słowem - rasowa praca z historii wojskowości - to na poczatek :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ciekawostka dla osób zainteresowanych tematem Westerplatte i ciekawych zdjęć z Września '39: Wiśniewski T., Westerplatte, "Militaria XX Wieku", (Lublin) 6, nr 2, 2008, ss. 18-20. Krótki tekst i 11 zdjęć. Redakcja pisma prosi o ewentualny kontakt osoby, które są w stanie dokładnie opisać te zdjęcia.

Dopiero w latach 1989/90 wychodzi wartościowa pozycja Tadeusza Jurgi (poprawione wznowienie), którą mogę ci serdecznie polecić: "Obrona Polski 1939" - 866 stron, sporo materiału do analizy, zero beletrystyki i fabuły - jednym słowem - rasowa praca z historii wojskowości - to na poczatek :roll:

I to chyba zainteresuje mnie najbardziej, dzięki;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy te dwie książki godne są uwagi:

Kozaczuk - Wehrmacht

Flisowski - Westerplatte?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Nie wiem - nie znam - nie czytałem ... (Wehrmachtem zajmuje się jeno jako produktem "ubocznym" - naszym przeciwnikiem z 1939r. Zarówno wcześniejszy, jak i późniejszy mnie nie interesuje).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Co do Kozaczuka, to jak dotąd nie spotkałem się z sytuacją, aby ktoś narzekał na niego. Pozycja jest raczej dobrze oceniana, więc sądzę, że warto zaryzykować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pozycja Kozaczuka interesuje mnie tylko w perspektywie niemieckich sił zbrojnych przygotowujących się do ataku na Polskę... Mam nadzieję, że w niej znajdę dokładniejszy opis... ;)

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Eee tam - jeżeli miałbym ci coś w tej materii polecić, to zdecydowanie opacowanie prof. Mariana Wzgórniaka "Sytuacja Militarna Europy w okresie kryzysu politycznego 1939r" PAN W-wa 1979. Można ja czasami dostać dostać za niewielkie pieniądze na allegro, a znajdziesz tam jasno i czytelnie opisane przygotowania większych europejskich państw do wojny (w tym i Niemiec).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Zbliża się 69 rocznica ataku hitlerowskich Niemiec na II RP, a tu taki pajacyk - zobaczcie, co znalazlem na allegro - ręce opadają:

"Jak wyglądałaby kampania wrześniowa 1939 roku, gdyby doborowy batalion NATO, uzbrojony w najnowocześniejszy sprzęt XXI wieku, włączył się w działania polskiej armii, toczącej nierówny bój z hitlerowską nawałnicą? Czy odwrócenie przebiegu pierwszej wielkiej wrześniowej batalii, bitwy pod Mokrą, miałoby decydujący wpływ na losy II wojny światowej, czy też byłby to nic nieznaczący epizod, a losy Polski, Europy i świata potoczyłyby się w znany nam sposób?

To historiozoficzne pytanie zadał sobie Marcin Ciszewski w powieści www.1939.com.pl

Podpułkownik Jerzy Grobicki, dowódca Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, nawet w najczarniejszych snach nie przypuszczał, że wraz ze swoją elitarną jednostką zamiast w Afganistanie roku 2007, wyląduje pod Mokrą w dniu 1 września 1939 rokui z miejsca zostanie zaatakowany przez Wermacht.

Rozpoczyna się fascynująca gra wojenna. Garstka żołnierzy NATO, uzbrojona w śmiercionośny, futurystyczny sprzęt, zmaga się w krwawym boju z nieprzeliczoną potęgą hitlerowskich Niemiec.

Grobicki ma przy tym świadomość, że broniąc ojczyzny swoich dziadw, jednocześnie ingeruje w historię, czego skutkw nie jest w stanie przewidzieć. W tym niesłychanym dziele sekundują mu barwni oficerowie i żołnierze, a także piękna pani kapitan Nancy Sanchez z US Army.

http://allegro.pl/item411598379_www_1939_c..._ciszewski_nowa]_bialystok.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.