Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Marek_W

Ankieta dla cywlili i wojskowych - stan wojenny

Rekomendowane odpowiedzi

Marek_W   

W moim pierwszym zdaniu na forum pragnę wszystkich przywitać. Jestem studentem studiów magisterskich i pisze pracę zatytułowaną "Relacje między wojskiem, a społeczeństwem w okresie stanu wojennego". Częścią badań jest przeprowadzenie ankiety z ludźmi którzy pamiętają ten okres. Ankiety są krótkie i zawierają po 10 pytań. Poniżej zamieszczam linki do ankiet. Zachęcam do wypełnienia i z góry dziękuję ; ).

Dla cywili: http://www.ankietka.pl/ankieta/95108/spoleczenstwo-wobec-wojska-w-latach-stanu-wojennego.html

Dla wojskowych: http://www.ankietka.pl/ankieta/95078/wojsko-wobec-spoleczenstwa-w-latach-stanu-wojennego.html

Pozdrawiam : ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Fakt, 30 lat i już się nie czuje prylu.

Ja w dwóch nie miałem zdania, a że takiej ewentualności nie było, ankieta nie poszła.

Bo jak niby cywil ma wiedzieć czy WSW było upartyjnione ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Też wypełniłem. Pytania, jak pytania. Podobało mi się, że nie są zabarwione ideologicznie, często z samych pytań jasno widać, jakiej tezy autor chce bronić, a tu OK.

Nie wiem, czy masz, Marku_W, możliwość ingerencji w treść ankiety, ale dla mnie nie całkiem jednoznaczne było, czy mam podać swój wiek teraz, czy wówczas. Przykład to wyjaśniał, ale respondenci bywają leniwi.

No i skrót od słowa "tysięcy" to "tys.", a nie "tyś.", ale to drobiazg.

Wydaje mi się, że parę ciekawych rzeczy o tamtych dniach mógłbym opowiedzieć, albo na priv., albo na forum (to chętniej), więc jeśli jesteś zainteresowany, to wal. Chodzi o zdarzenia związane z teoretycznie proreżimowej organizacji studenckiej Socjalistyczny Związek Studentów Polskich.

Ja w dwóch nie miałem zdania, a że takiej ewentualności nie było, ankieta nie poszła.

Bo jak niby cywil ma wiedzieć czy WSW było upartyjnione ?

Na czuja, Tomaszu, na czuja.

Fakt, masz rację, że trochę tej opcji brakuje. Jak w pytaniu o upartyjnienie nie zaznaczy się nic, to nie wiadomo, czy chodzi o to, że ten korpus nie był wcale upartyjniony, czy też nie mam o tym najmniejszego pojęcia.

Tyle że w tej ankiecie - zapewne - nie chodzi o to, by stwierdzić, w jakim stopniu WSW było upartyjnione, tylko o to, jak dzisiaj zwykli ludzie ten stopień upartyjnienia oceniają.

Więc zachęcam, żebyś jednak wysyłać ankietkę :unsure: . Może w rewanżu będziemy mogli poznać wyniki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Tu chyba nie chodzi o obiektywne informacje ale raczej o odczucia ludzi którzy żyli w tamtym czasie.

O rany!!! Jestem źródłem historycznym!!!!!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A jak ja mam to ocenić, skoro to był wstyd i nikt się do tego nie przyznawał ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No to chyba tak jak jancet radził. Na czuja!

A swoją drogą to ciekaw jestem ilu jest na tym forum pierników pamiętających tamte czasy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Na czuja można pytać i współczesnego 15-latka.

Jeżeli ankieta żąda bezwzględnie ode mnie odpowiedzi nt uparyjnienia prokuratury, niestety nie dam odpowiedzi, bo byłoby to zafałszowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie, ( o ile zrozumiałem intencje) to nie byłoby to zafałszowanie. Autor ankiety może sprawdzić jaki był procent upartyjnienia w poszczególnych grupach. Myślę, że chodzi mu to to jakie były nasze odczucia w tym względzie. W środowisku w jakim ja egzystowałem wydawało nam się, że to jedna wielka komuna (jak było na prawdę nigdy nie dociekałem).

Może jednak sam się odezwie i uściśli co miał na myśli?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No cóż ja wtedy nie miałem żadnych odczuć w tym względzie. Ty chyba też.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ależ miałem! Byłem przekonany (trzeba przyznać, że nieco naiwnie), że każdy kto ma odmienne zdanie ode mnie jest partyjny!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wypełnione wysłane , kłopoty co do stosunku do służby wojskowej ( hmmmm ... odroczenia z wglądu na studia , jedyny żywiciel rodziny , później ślizganie się aż do cudownej armii zawodowej słowem objector ) :unsure:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marek_W   

Dziękuję wam za wypełnianie tej ankiety :D. Nie spodziewałem się takiego odzewu, chyba tylko uczestnicy tego forum wypełniali tą ankietę. Jeszcze została rozesłana na fora tematyczne o wojsku i regionalne, ale tam nie ma żadnego znaku życia. Przepraszam za długą nieobecność, miałem krótki wyjazd i brak dostępu do internetu.

Widzę, że nie dość dokładnie sprecyzowałem jej założenia. W całej ankiecie jak i w pytaniu o WSW czy prokuraturę chodzi o osobiste odczucie jak się postrzegało taką służbę. Tomaszu N mówisz, że na czuja to można spytać i współczesnego 15-latka. Właśnie chodzi o to, żebyś powiedział na czuja. Jeśli stwierdzisz, że w ogóle nie było upartyjnione WSW to jednoznacznie w Twoim osobistym odbiorze uważasz, że nie była konieczna legitymacja partyjna do awansowania w tych strukturach, a to cenna informacja o Twoim stosunku i postrzeganiu wojska (a konkretnie WSW).

Wiek najlepiej podawać taki jak się ma teraz (albo można dopisać w nawiasie, że obecny). Ogólnie postaram się to teraz poprawić razem z "tyś" o ile to jest możliwe :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cieszymy się, że forum było przydatne i dało odzew, i polecamy się na przyszłość.

:thumbup:

Ja w ramach dni uprzejmości - ankietę wypełniłem, acz faktycznie niektóre pytania rodziły problem, bo inny miałem ogląd wówczas, a inny dziś.

Starałem się oddać w miarę rzetelnie swe ówczesne poglądy.

A z ciekawości: jak brzmi temat pracy do którego owa ankieta jest asumptem?

Tak na marginesie: większość z nas - wówczas nie miała pojęcia o istnieniu i funkcjonowaniu WSW czy prokuratury wojskowej, ja z tą ostatnią miałem do czynienia raz, efekt: Orzysz (dwa karne miesiące).

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ma być na czuja niech będzie. Ale nie wiem czy to odpowiada stanowi mej wiedzy i odczuć ze stanu wojennego, bo akurat me związki z wojem wzięły go okrakiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.